Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך יכולים להיגרם ממגוון גדול של בעיות ובכללן בעיות גב. בגלל הקרבה האנטומית בין הירך לבין הגב התחתון קיים קושי לזהות האם הכאבים מקורם במפרק הירך או בגב התחתון. הרבה פעמים מגיעים למרפאתי אנשים עם כאבים בירך ולאחר בדיקה מתברר שהם למעשה סובלים מבעיה בגב ואין להם כול בעיה בירך. כמובן שגם תופעה הפוכה תיתכן, תלונה על כאבי גב שמתבררת כבעיה במפרק הירך. יש לאבחן במהירות את מקור הכאב לצורך טיפול נכון ולמניעת בעיה כרונית. בהרבה מקרים נדרשת אבחנה מבדלת על מנת לזהות את הגורם המדויק לכאבים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפרק הירך גורמים - רקע

כ 20% מהמבוגרים לאחר גיל 65 סובלים מסימנים ותסמינים שמקורם מפרק הירך. בחלק מהמקרים הטיפול היחידי שנותר בכאבים במפרק הירך הוא ניתוח להחלפת המפרק. מפרק הירך בדומה למפרקים אחרים בגופנו יכול לתפקד תוך עמידה בעומסים חוזרניים ניכרים ולשקם עצמו מנזקים סבירים הנובעים מעומסים אלו. כול אחת מהרקמות השונות סביב המפרק מסייעות למפרק לעמוד בעומסים שמוטלים עליו במהלך פעילות גופנית ובשגרה. הסחוס התוך מפרקי מונע חיכוך בתוך המפרק ומגן על קצות העצמות, הרצועות ומעטפת המפרק מעניקים לו יציבות פסיבית ואילו השרירים הפועלים סביב מעניקים יציבות אקטיבית. 

אבחון הכאבים בירך מתבסס על לימוד ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. ממשיך בבדיקה הפיזית ומידת הצורך נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה (צילומי רנטגן, CT או MRI) ובדיקות מעבדה. ברוב המקרים, כאבי הירך הם קלים וברי חלוף וניתנים לטיפול עצמי הכוללים בין היתר מנוחה מפעולות או מנחים הגורמים כאב. כאבים בירך שמוסיפים להחמיר ו/או לא מגיבים לטיפולכם מחייבים התייחסות מקצועית. הכירופרקט מאומן לאתר, לטפל ולשקם את מפרק הירך וזאת ללא שימוש תרופות או ניתוחים. כירופרקט ישים דגש גם על מניעת הכאבים בירך.

אנטומיה בסיסית של הירך

כאבים בירךמפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי כדורי בעל יכולת תנועה רחבה הנוצר מהמפגש בין החלק העליון של עצם הירך (Femur) לבין המרחשת באגן (Acetabulum). סחוס עבה יחסית עוטף את קצות העצמות במפרק, מגן על העצם ומאפשר תנועה חלקה יותר. סביב המרחשת ממוקמת רצועה היקפית הקרויה לברום (Labrum) שמעמיקה את המרחשת. העמקה זאת מאפשרת שיפור האחיזה בעצם הירך וסיכון מופחת לפריקה.

עוד אוחזות במפרק מספר רצועות. קופסית או מעטפת המפרק (Capsule) עוטפת את המפרק. בתוכה מתפקדת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שמייצרת נוזל סינוביאלי כדי לסוכך המפרק. אמתחות הבורסה (Bursa) מרפדות את המפרק ומגנות עליו מכוחות חיצוניים. מספר כלי דם מזינים את המפרק ועצבים שמקורם בצמה העצבית "לומבו סקרל פלקסוס" (Lumbosacarl plexus) מעצבבים אותו ומאפשרים שליטה מוטורית ותחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. מגוון שרירים מפעילים את הירך ומאפשרי לו לבצע כפיפה, פשיטה, רוטציה פנימיתה ורוטציה חיצונית.

גורמים לכאבים בירך

מגוון סיבות לכאבים בירך כוללים עומסי יתר על רקע ביצוע מטלות חוזרניות, תנועות חוזרות ושהייה במנחים קבועים. כך למשל ישיבה מזרחית לאורך זמן עלולה לגרום להתפתחות בעיה במפרק וכך גם ריצה ופעילויות נוספות היוצרות עומסים על המפרק. גורם נוסף כולל כמובן נזקי חבלה. נפילה, תאונה, פציעת ספורט או כול טראומה אחרת עלולה לגרום לנזקים באחת מהרקמות הפועלות או תומכות במפרק הירך.

גם מחלות כמו דלקות פרקים, גדיולים סרטניים, דלקות זיהומיות, נמק העצם ועוד עלולות לגרום להופעת כאבים בירך. אין לשכוח כמובן גם כאבים בירך שנגרמים מנזק מרוחק. כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום ללחץ על העצב הסיאטי ולהקרנות כאב לאורך הרגל כולל באזור הירך. כאבים בירך עלולים להופיע גם בגלל נזקים ודלקת במפרקי העצה והכסל עוד.

גורמי סיכון לדלקת בירך

ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות כאבים בירך:

גיל

דלקת פרקים ניוונית

ככול שאנו מתבגרים ועוברים תהליכי ניוון כך עולה הסיכון להתפתחות כאבים בירך.

ענפי ספורט

ענפי ספורט כמו למשל בלט, טניס ועוד יוצרים עומסי יתר על מפרק הירך וחושפים אותו לפציעות וכאבים

מקצוע

ישנם מקצועות כגון דוור, חייט ומקצועות אחרים המחייבים ישיבה במנחים לא ניטראליים וקבועים החושפים את העוסק בהם לעומסי יתר על מפרקי הירך ו/או על הרקמות הסמוכות.

גירוי עצבי

כאבי ירך עלולים להופיע בגלל לחץ ודלקת בעצב. דלקת בשורש עצב מותני על רקע  פגיעה בדיסק הבין חולייתי היא תופעה שכיחה. הדיסק הבין חולייתי לוחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב הסיאטי או על חוט השדרה וגורם לדלקת וכאב שיכול להופיע באזור הירך. דוגמה נוספת היא לכידה של עצב פמורלי באגן שגורמת לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה" הכוללת גם כאבים באזור הירך.

מחלות והפרעות

חולי במגוון רחב של מחלות עלול לגרום לפגיעה גם במפרק הירך. בין המחלות נמנה  דלקת פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת שגרונית של צעירים (Juvenile rheumatoid arthritis) או דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), גידולים סרטניים בירך, מחלת דלדול העצם (סיכון לשברים בצוואר הירך), נמק אה ווסקולארי של ראש הירך (AVN), הרניה, בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia) בקרב תינוקות וילדים, נמק אה ווסקולארי של ראש הירך בקרב ילדים הקרויה מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease) ועוד.

ליקוי מבני מולד או נרכש

זווית ההטייה של מפרק הירך

ליקוי במבנה הירך ו/או האגן ולא משנה מה הסיבה יוביל בהכרח לשוני באופן עבודת הירך ולעומסי יתר וכאבים. כך למשל זוויות הטייה של מפרקי הירך (Femoral Angle of Inclination) או הזווית הנוצרת בין צוואר הירך לבין עצם הירך. במצב תקין זווית זאת היא 125 מעלות ומאפשרת תפקוד מכני אופטימאלי ומניעת חיכוך מיותר בין העצמות והרקמות. טראומה או תופעות מולדות עלולות להשפיע על הזווית ובכך לשבש את התפקוד של מפרק הירך ולגרום לשחיקת סחוסים מוקדמת. קוקסה וולגה (Coxa Valga), מצב שבו הזווית גדולה מ-125 מעלות וקוקסה וורה, מצב שבו הזווית קטנה מ 125 מעלות הם דוגמאות לזווית פתולוגית. יש לזכור שבגלל תהליכי פיצוי זוויות לא תקינות במפרק הירך יגרמו לזוויות לא תקינות בברכיים ובמפרקי הקרסול ויגרמו לשחיקה מוקדמת גם בהם. 

פציעה במפרק הירך או במפשעה

שבר בצוואר הירך

עצמות והרקמות במפרק הירך וסביבו חשופים לנזקי חבלה ומחלות. בין יתר הנזקים והמחלות האפשריות במפרק הזה שיש ביכולת לגרום לכאבים בירך נמנה: שברים - כולל שברים של עצם הירך או האגן, שברי מאמץ - שכיחים בקרב טירונים וספורטאים, פריקה של מפרק הירך לרוב בגלל תאונת דרכים,  נקע של מפרק הירך, מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות בירך ובכללן רצועות, גידים, עצבים פריפרים, כלי דם ושרירים.

דלקות גידים כמו למשל גיד האיליו טיביאל בנד (Iliotibial band) השכיח במעורבותו וגורם לעתים קרובות כאבי ירך, קרע ברצועות הירך, דלקת באמתחת תל הירך, נזק לשריר וכאבי שרירים באזור הירך ובאזור המפשעה ועוד.  

פגיעה או מחלה בגב התחתון

 דלקת במפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת במפרקי העצה והכסל או נזקים אחרים באזורים אלו עלולים לגרום גם להקרנות כאב אל הירך.  

סימנים ותסמינים של דלקת בירך

הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פגיעה במפרק הירך משתנים בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שנפגעה וחומרת הנזק. כאבי ירך יכולים להיות חריפים או קלים. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או להתפתח באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי, פועם או מתמשך. מלבד כאבים יתכנו גם מגבלות תנועה של פרק הירך ונפיחות. יתכן שבעקבות שינויים ניווניים במפרק הירך נחוש ואפילו נשמע רעשים וחריקות שעולים מהמפרק בעת הנעתו. במידה ויש גם פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם בנימול, הירדמות וחולשה של חלק או כול הרגל. כאבים חריפים המלווים בחום, האדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית. 

 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים במפרק הירך אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)