Skip to main content

מידע בריאותי

מידע בריאותי הופך להיות חשוב יותר ויותר לחולים ולקלינאים. הנתון הזה מחייב את נותני המידע לדיוק ואמינות. כדי להשיג את רמת האמינות הנדרשת אנו מקפידים לשאוב את המידע שלנו רק מירחונים רפואיים וכירופרקטיים איכותיים. מידע בריאותי נגיש חשוב לכולם, חולים וקלינאים כאחד. החולה כדי להבין מה קורה אתו, מה הוא צריך לעשות ומה לצפות מהקלינאי שמטפל בו ואילו הקלינאי כדי להתעדכן לגבי מחקרים חדשים היוצאים לאור מידי יום עם תובנות והבנות חדשות לגבי מגוון נושאי בריאות. בעידן הנוכחי אין סיבה לא לאפשר זאת.

מידע בריאותי לחולה

ישנה התקדמות עצומה בעולם בכול הנוגע להעברת מידע באופן כללי ומידע בריאותי באופן מיוחד. האינטרנט, הטלוויזיה והמדיה הכתובה מרבים לסקר את התחום הבריאותי, אך להרבה מאוד חולים אין גישה מלאה למאגרי המידע אלו באופן שמאפשר להם להבין וליישם את המידע המופיע בהם. חוסר במידע בריאותי עלול לגרום לחולה לקחת החלטות לא נכונות בכול הנוגע לבריאות שלו ולהתנהל באופן שגוי. התוצאות עקב כך עלולות לכלול נזקים בריאותיים משמעותיים לחולה והוצאות כלכליות אישיות ולאומיות גדולות. הנגשת המידע הבריאותי באופן פשוט ונהיר לכול סוגי הציבור ובכלל זה לשכבות הסוציואקונומיות השונות ולאנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות ימנעו מצב של קושי בקריאה, בהבנת המידע וביישום התובנות הנובעות ממנו. במיוחד חשוב לדעת שמידע זה יכול לחלחל ולהיות מיושם מבלי להכביד על שירותי הבריאות.

מידע בריאותי לקלינאי

החלפת מידע בין נותני שירותים רפואיים חשובה מאין כמוה לצורך הענקת טיפולים בטוחים ויעילים ולחולה. לאור המספר הגבוה של בתי החולים, המרפאות ונותני השירותים הרפואיים וחוסר השוויון בהתעדכנות ובזמינות המידע יש חשיבות להנגיש את המידע הבריאותי האיכותי מכול מקור לכולם. אתר זה ינסה לספק מידע איכותי שיכלול בין היתר התייחסות לרפואה מבוססת ראיות (evidence-based medicine). מידע מסוג זה מאפשר לנותני השירות הרפואי לאבחן ולטפל בחולה שלהם על פי מיטב הראיות המחקריות העדכניות ביותר. ראיות אלה מבוססות על מחקרים רנדומליים מבוקרים.

מטרותיו של קלינאי

בין המטרות שצריך להציב לעצמו  כול קלינאי נמנה:

 • שיפור איכות הטיפול והפחתה של מספר השגיאות המתבצעות באבחון ובטיפול.

 • הפחתת העלויות של הטיפול הנובעים מחוסר יעילות, שגיאות אבחוניות וטיפוליות, טיפולים לקויים, טיפולים כפולים ומידע לא עדכני

 • העברת מידע עדכני לקולגות ואספקת לחולה לגבי מצבו הבריאותי כדי לקבל החלטות טובות יותר וליעל את הטיפול 

 • שילוב של רפואה מונעת בצורת הדרכה והנחיות לחולה בנושאים כגון ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית, תזונה ועוד על מנת לתרום לאיכות חייו של החולה

36  מאמרים
מידע בריאותי כללי המתעדכן ומובא כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ עם קלינאי העוסק בתחום. יחד עם זאת הידע הזה עשוי לתת לכם כיווני חשיבה וידע ראשוני שיעזור לכם לשאול את השאלות הנכונות ולהבין טוב יותר מה קורה עם הבריאות שלכם. אנו נוטים לקבל כמובן מאליו את הבריאות שלנו ובכלל זה את הבריאות של מערכת השריר והשלד: העור, השרירים, הגידים, העצמות. הסחוסים. העצבים ועוד. רק כאשר אנו קורעים שריר, פוצעים גיד או שוברים עצם אנו מבינים כמה איכות החיים שלנו תלויים בבריאות של מערכות הגוף. בעמודים הללו לפניכם אנו מרכזים...
17  מאמרים
כאן, ריכזתי מאמרים שכתבתי במהלך השנים שעוסקים בפעילות גופנית, בתזונה ובסגנון חיים. תזונה נכונה, פעילות גופנית ואיזון נפשי הם הבסיס לבריאות טובה. תזונה לקויה נקשרת שוב ושוב למגוון מחלות כולל מחלות לב, סוכרת, ואפילו סרטן. פעילות גופנית קבועה וצמצום אורח החיים היושבני שומרים על משקל הגוף ומונעים מגוון רחב של מחלות כולל כאבי גב וצוואר. ניהול מאוזן של המתחים הנפשיים ומצב רוח טוב משמרים את הבריאות הטובה ולא פחות חשוב שומרים אתכם צעירים.
41  מאמרים
פציעות ספורט? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע מהן לחזור שוב ושוב. נזק בגלל פעילות גופנית מהווה תלונה שכיחה בקרב ספורטאים ובקרב אנשים שעוסקים בפעילות גופנית. חלק מהנזקים הללו יכולים להיגרם גם בגלל סיבות אחרות שאינן קשורות לפעילות גופנית כמו למשל כתוצאה מתאונת עבודה או כתוצאה מביצוע תנועה "לא טובה" ברחוב או בבית. כך למשל נזק לגיד בכתף עלול להיגרם בגלל עומסים על המפרק הזה הנוצרים במשחק טניס, בגלל מיון חבילות בדואר או בגלל נפילה בבית על יד מושטת לפנים. ברוב המקרים הנזק מסתכם בכאב קל על רקע מתיחה...
8  מאמרים
מלאכת הריפוי של החולה הפצוע אינה מסתיימת כאשר הוא אינו מתלונן יותר על כאבים. בשלב הזה מתחיל שלב השיקום האמיתי. משמעות השיקום היא החזרת החולה למצב של כשירות תפקודית מלאה. כאן אנו סוקרים מאמרים שעוסקים בשיקום, תכליתו, חשיבות התהליך השיקומי ואופן ביצועו. ידע זה יעניק לכם את ההזדמנות לנסות ולשקם פציעות ישנות שלכם תוך שימוש בציוד המגוון בחדר הכושר, בריכה, טכניקות הנעה ותרגילי ספורט למיניהן. עודד תנועה ופעילות ולמנוע הישנות של הבעיה.
34  מאמרים
ארגונומיה הוא תחום מדעי העוסק בהתאמת סביבת חייו ועבודתו של האדם למבנה גופו ולמגבלות שלו. בעבודה, ארגונומיה דואגת שתתפקדו בעמדת עבודה מותאמת אישית, עם ציוד מותאם עבורכם ובאופן שאינו מזיק. בספורט, הארגונומיה דואגת שתיעזרו בציוד שהותאם לכם (נעליים, בגדים, ציוד בטיחות), תשחקו על מגרש מתאים ותשחקו באופן שאינו פוצע. כאן תמצאו חומר רב שמסביר מהי ארגונומיה, מהי חשיבותה ואלו פציעות, ליקויים והפסדים צפויים מאי הקפדה על ארגונומיה.
15  מאמרים
יציבה היא המצב שבו אתם מחזיקים את הגוף שלכם כנגד כוח המשיכה במגוון מצבים כולל עמידה, ישיבה, שכיבה או בכול מצב אחר. יציבה טובה משמעותה עומס נמוך יחסית על השלד ועל הרקמות התומכות והמניעות (רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים, גידים, שרירים ועוד). יציבה לקויה משמעותה עומסי יתר על השלד ועל הרקמות הללו. כאן, אנו סוקרים מאמרים אודות יציבה נכונה ומה משמעותה, כיצד מאבחנים יציבה לקויה וכמובן על האופן שבו אנו מטפלים בליקויי יציבה ומשפרים אותה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • מוות מהאזנה למוסיקה

  פציעות, ברובן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוסיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב שלנו.

   
 • רופאים, עודדו פעילות גופנית

  לפעילות גופנית יתרונות רבים. אין חולק שפעילות גופנית מתאימה יכולה להפחית בין היתר כאבי צוואר או כאבי גב תחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

   
 • עבודה קשה פוגעת בפוריות

  הפוריות של הגברים בארץ ובעולם המתועש נמצאת בירידה. בארצות הברית כ15% מהזוגות המעוניינים לא מצליחים להרות וללדת ילדים על הרקע הזה במהלך השנה הראשונה. הגורמים האפשריים לירידה באיכות הזרע הגברית ולירידה בפוריות הם רבים.