Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

מחקר חדשני ופורץ דרך זה אשר זיהה שקיימת רגישות גנטית לקרינה מייננת עשוי לגרום לשוני באופן שבו מתייחסים לשימוש באמצעי הדמיה בארץ ובעולם. היד הקלה שבה נרשמים הפניות לצילומי רנטגן או גרוע יותר לצילומי CT חייבת לעצור ולהתחיל לחשוב. יותר מידי אנשים המתלוננים על כאבים בגב התחתון או על כאבים בברכיים על רקע דלקת פרקים ניוונית מופנים לצילומי רנטגן בעוד שהליך אבחוני קפדני יכול היה לחסוך זאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רגישות לקרני רנטגן - המחקר וממצאיו

רגישות מולדת לקרינהתוצאות המחקר הראשון מסוגו בראשות החוקרת ד"ר סיגל סדצקי מ"שיבא" ומכון גרטנר פורסמו בהבלטה בגיליון מאי של כתב העת הרפואי "לנסט אונקולוגי". המחקר מוכיח שבמשפחות מסוימות קיימת רגישות גנטית לקרני רנטגן ויש בהן סיכון מוגבר לפתח גידול סרטני בעקבות החשיפה לקרינה. 

המחקר:

קרינה מייננת (רנטגן) ידועה כגורם סיכון להתפתחות מנינגיומה, אולם רק פחות מ-1% מאלה שנחשפים לה מפתחים את הגידול. נדיר מאוד למצוא מנינגיומה-משפחתית. בסיס הנתונים הישראלי המקיף נתן לחוקרים הזדמנות נדירה לבדוק את ההשערה, שאכן קיימת רגישות תורשתית (מולדת) – משפחתית להתפתחות סרטן בעקבות חשיפה לקרינה מייננת. המחקר בדק 525 משפחות גדולות, אשר חלק מהפרטים שבהן נחשפו בילדותם לקרינה מייננת (רנטגן). חלק מהפרטים לא נחשפו לקרינה זו. חלק מהפרטים פיתחו בבגרותם גידולים שפירים במוח (מסוג מנינגיומה). המעקב אחר המשפחות נערך במשך 50 שנה והתבסס על נתונים שנאספו בשאלונים. 

ממצאי המחקר:

בקרב 160 משפחות נמצאו פרטים החולים במנינגיומה הקשורה בקרינה, ב-145 משפחות לא התפתח הסרטן הנ"ל, ב-85 משפחות נמצא הסרטן ללא היסטוריה של קרינה, וב-135 משפחות לא היה סרטן ולא הייתה היסטוריה של קרינה (אלה שימשו כקבוצת בקורת). 

מניתוח הנתונים עולה באופן ברור כי במשפחות מסוימות יש רגישות לקרינת רנטגן, ולכן הן נמצאות בסיכון מוגבר לפתח גידול בעקבות החשיפה לקרינת X. המסקנה שיש להסיק מהמחקר הזה היא מאוד פשוטה: צילומי רנטגן רק אם אין ברירה! ולדעתי לרוב יש ברירה. במקרה הצורך יש ללחוץ על הרופא שלכם לקבל הפנייה לביצוע MRI. ברוב המקרים בדיקה זו מוצלחת יותר ואין לה תופעות לוואי וקרינה.

המלצות המחקר:

ההמלצה היא, על כן שאנשים שפיתחו סרטן כתוצאה מחשיפה לקרני רנטגן ובני משפחותיהם יימנעו ככל האפשר מחשיפה לקרינה זו. לדעתם של מומחים בינלאומיים למחקר עשויות להיות השלכות לגבי פרוטוקול בקרת בטיחות רמות הקרינה הנהוגה כיום לגבי כלל האוכלוסייה. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון תסמונות כאב שנהוג להפנות אנשים שסובלים מהם לצילומי רנטגן: פריצת דיסק וכמובן סיאטיקה, או היצרות תעלת השדרה, כאבים בעצם הזנב, תסמונת זנב הסוס ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צילום רנטגן

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

צילום רנטגן
בדיקת CT

בדיקת CT הכוללת סריקה ממוחשבת של חלקי הגוף השונים נעשית לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונות הבדיקה מרובים, חסרונה הבולט מצוי בקרינה הנלוות לבדיקה. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

בדיקת CT
בדיקת MRI

בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

בדיקת MRI
שמנים חייבים יותר קרינה

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

שמנים חייבים יותר קרינה
דימות, לא תמיד יש צורך

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

דימות, לא תמיד יש צורך
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
בדיקת סי טי סיכון לסרטן

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בדיקת סי טי סיכון לסרטן
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)