Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

בזכות קרני הרנטגן החל עידן חדש עם יכולת אבחון משופרת. יחד עם זאת הקרינה המזיקה שמכשיר הרנטגן פולט מחייבת לעשות בו שימוש זהיר וחסכני. ניתן לאבחן ולטפל באופן יעיל ומדויק במגוון כאבים ודלקות ללא צילומי רנטגן.  בגלל שאינו יכול לשקף נזק ברקמות רכות ישנו קושי לאבחן באמצעותו פתולוגיות של רקמות רכות כגון רנגן: סיאטיקה, או היצרות תעלת השדרה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צילום רנטגן - רקע

בשנת 1895 במהלך ניסוי בשפופרת הריק נתגלו באקראי קרני הרנטגן. מי שעמד אחרי התגלית הכבירה הזו ואף קיבל על כך פרס נובל הוא הפיזיקאי הגרמני וילהלם קונרד רנטגן. את הקרניים הבלתי מזוהות שנפלטו מהשפופרת הקתודית כינה וילהלם רנטגן קרני X מאוחר יותר קיבלו קרניים אלו את שמו. 

וילהלם רנטגן גם ביצע את צילום הרנטגן הראשון. לשם כך הוא נעזר באשתו שכף ידה המצולמת ועל אצבעה מתנוססת טבעת הנישואים הפכה זה מכבר לחלק מהיסטוריה של הרפואה. שנים מאוחר יותר הוכיח מדען אחר (מקס פון לאואה) שקרני הרנטגן ממש כמו גלי האור נשברות בעוברן דרך גביש ועל כן מדובר למעשה בקרינה אלקטרומגנטית עם אורכי גל קצרים בתחום של 5 פיקומטר עד 10 ננומטר.

מכשיר רנטגן

מכשיר רנטגן הוא למעשה סוג של מצלמה אשר במקום אור ניראה עושה שימוש בקרני רנטגן לחשוף את הפילם. השפופרת הקתודית פולטת את קרני הרנטגן (קרני X) ואלה, בהיותם אנרגטיים יותר מקרני האור יכולים לחדור באופן משתנה מגוון גדול של חומרים. כאשר פוגעות קרני הרנטגן בפילם הן חושפות אותו בדיוק כפי שקרני אור עושות זאת. בשימוש רפואי קלאסי קרני הרנטגן חוצים את גוף החולה ומעבירים את המידע שנאסף אל לוח הצילום המצוי בצד השני. 

על הפילם ניתן יהיה לראות את רקמות הגוף השונות על פי יכולתן לבלוע את קרני הרנטגן. הסידן בעצמות יכול לבלוע או לספוג את הכמות הגדולה ביותר של קרני רנטגן בגוף ועל כן עצמות יראו על שקף הרנטגן לבנות. שומן ורקמות רכות אחרות יכולות לבלוע או לספוג הרבה פחות קרינה ועל כן יראו על השקף בגוונים שונים של אפור. אוויר סופג הכי פחות קרינה ועל כן צבע הריאות על השקף יהיה לבן.

שימושים שכיחים

שימושים רפואיים

למכשיר הרנטגן שימושים רבים אך עיקר השימוש בו הוא סריקת חלקי גוף שונים לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות. תכונותיהם של קרני הרנטגן לשקף עצמים צפופים ולעבור באין מפריעה דרך רקמות או עצמים רכים הופך את מכשיר הרנטגן לכלי עבודה חיוני בכול אותם ענפי רפואה שבודקים את שלמות העצמות, מיקומם התקין או עיוותים מולדים ובכללם אורתופדיה וכירופרקטיקה. בחלק מהמקרים של כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים או כאבי מפרקים אחרים נעזר תחילה בצילומי רנטגן ורק אם אלו לא הועילו נפנה לאמצעי הדמיה מתקדמים יותר כמו CT או MRI.  במהלך השנים התפתחה טכניקה לזיהוי ליקויים על ידי קרני רנטגן גם ברקמות רכות ובערכות שאינן גרמיות כמו למשל מערכת העיכול ומערכת השתן וזאת באמצעות הזרקה או בליעה של חומרי ניגוד כימיים כגון יוד ובריום. גם רופאי שיניים נעזרים רבות בקרני רנטגן על מנת לאבחן פגיעה ברקמת השיניים.

שימושים לא רפואיים

צילום רנטגן

עם השנים נמצאו לקרני הרנטגן שימושים שאינם רפואיים. קרני הרנטגן עוזרים לבעלי מקצוע בתחומים נרחבים לצורך זיהוי סדקים במבנים, סריקת מטענים ומזוודות בנמלי התעופה, בקרת איכות בתעשייה ועוד. 

טיפולים בהקרנות רנטגן

הקרנות באמצעות קרני רנטגן (רדיותרפיה) מתבצעים כדי לטפל בחולי סרטן. ברוב המקרים הקרנות אלו מתבצעות לאחר הסרת הגידול הסרטני וזאת כדי לוודא השמדה על תאים סרטניים שאולי נותרו. לעיתים יתבצעו ההקרנות שמטרתם הקטנת הגידול הסרטני וזאת כדי למזער את ההסרה הכירורגית. במצב מיטבי, קרני הרנטגן יוצרים אנרגיה אשר חודרת אל האזור הסרטני, הורסת את התאים הסרטניים ובולמת את התפשטות הגידול. אלא, שלא מדובר בנשק כירורגי מדויק נגד הסרטן, מקרני רנטגן אלו נפגעים גם תאים בריאים. 

יתרונות חסרונות

היתרונות של מכשיר הרנטגן מרובים. פיתוחו של מכשיר הרנטגן לפני מעל 100 שנים שדרג את יכולת האבחון והמחקר הרפואי עשרות מונים. למעשה עם כניסת מכשיר הרנטגן החל עידן חדש ברפואה. עידן שבו לפחות בחלק מהמקרים, ניתן היה לאשר או לשלול באופן אובייקטיבי אבחון כזה או אחר שניתן על ידי הרופא. כמה עשרות שנים לאחר תחילת השימוש במכשיר הרנטגן הגיע לעולם סורק טומוגרפי ממוחשב  הקרוי בקיצור CT וכמובן מכשיר MRI (מכשיר דימות תהודה מגנטי). שני המכשירים עם היותם מתקדמים ומדויקים מאוד לא ייתרו את הצורך בצילומי רנטגן. זריזות השימוש במכשיר הרנטגן ועלות התפעול הנמוכה הם יתרונות נוספים שראוי למנות.

חסרונו העיקרי של מכשיר הרנטגן מצוי בקרינה האלקטרומגנטית המייננת המזיקה באורך גל בתחום 5 פיקומטר עד 10 ננומטר שאותה הוא פולט. קרינה מייננת עלולה לעלות את הסיכון לחלות בסרטן. מסיבה זו נמנעים מצילומי רנטגן של נשים הרות ושל ילדים. כך למשל צילום רנטגן של היד או הרגל כרוכים בקרינה שוות ערך לקרינת רקע שאותה אתם יכולים לספוג משהייה של 3 שעות ברחוב, בדיקת CT של עמוד השדרה כרוכים בקרינה שוות ערך לשהייה של שנתיים ברחוב ואילו צנטור לב וירטואלי כרוך בקרינה שהיא שוות ערך לקרינה אותה תספגו משהייה של 4 שנים ברחוב.

עם זאת, יש לציין שגם בתחום הקרינה נעשה רבות ומכשירי הרנטגן בטוחים היום לאין שיעור לעומת המכשירים ששמשו את הרפואה לפני עשרות שנים. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון תסמונות כאב שלצורך אבחונם נהוג להפנות, לא תמיד בצדק, לצילומי רנגן: כאבי מפרקי עצה וכסל, כאבי צוואר ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקת CT

בדיקת CT הכוללת סריקה ממוחשבת של חלקי הגוף השונים נעשית לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונות הבדיקה מרובים, חסרונה הבולט מצוי בקרינה הנלוות לבדיקה. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

בדיקת CT
בדיקת MRI

בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

בדיקת MRI
רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

רגישות גנטית לקרני רנטגן
שמנים חייבים יותר קרינה

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

שמנים חייבים יותר קרינה
דימות, לא תמיד יש צורך

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

דימות, לא תמיד יש צורך
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
בדיקת סי טי סיכון לסרטן

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בדיקת סי טי סיכון לסרטן
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)