Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

למה נשים סובלות יותר? חלק מהמחלות ומההפרעות הבריאותיות באות לידי ביטוי באופן דומה אצל גברים ונשים וחלק אחר באופן שונה. בניגוד למה שמקובל לחשוב, כוח הסבל ויכולת העמידה של נשים בכאב נמוכה יותר מאלו של הגבר. 

כך למשל נמצא שפי 3 נשים סובלות מכאבי ראש ומיגרנות מאשר גברים, פיברומיאלגיה היא מחלה כואבת שפוגעת בעיקר בנשים ועוד. את השוני בין גברים לנשים בתחום הזה מסבירים החוקרים בין היתר בהבדלים הפזיולוגיים, בהבדלים ביוכימיים ובהבדלים תרבותיים. כתוצאה מהשוני הזה יותר ויותר חוקרים סבורים שגם אופן הטיפול בכאב בקרב נשים צריך להיות שונה מהטיפול בכאב גברים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

למה נשים סובלות יותר? - רקע

12% מהנשים בארצות הברית סובלות מסרטן השד לעומת 1% בלבד בקרב הגברים מאידך לגברים סיכון גבוה יותר ב30% מהסיכון אצל נשים לסבול משבץ מוחי. נשים וגברים סובלים מסרטן ריאות ומסוכרת אך לגברים סיכוי גדול יותר למות מסרטן ריאות ולנשים למות מסוכרת. יותר נשים סובלות ממחלת דלדול העצם אך יותר גברים מתים כתוצאה מנפילה ושבר באגן או בירך הנגרמים בגלל ממחלה זאת.

יותר נשים סובלות ממחלות אוטואימוניות, הפרעות אכילה ואלצהיימר אך יותר גברים סובלים ממפרצת או התרחבות של אב העורקים בבטן (Abdominal aortic aneurysms) ומאוטיזם (Autism). למרות שבסיכומו של דבר נראה שנשים סובלות מיותר מחלות והפרעות שחלקן קשות ביותר, הן עדיין מצליחות, בעיקר במדינות המפותחות לחיות יותר מגברים.

נשים גברים וכאב

המטרה של מאמר זה אינה לסקור את כלל ההבדלים הבריאותיים בין גברים לנשים אלא להתמקד באופן שבו נשים וגברים מתנהלים אם כאב באופן כללי ועם דלקת פרקים ניוונית הכרוכה לעיתים קרובות בכאב. נשים סובלות ומתלוננות יותר על כאב. כול ויכוח שעוסק בשאלה למי יש יכולת גבוהה יותר לסבול כאב? לגבר או לאישה נגמר בזה שהאישה שולפת את הקלף המנצח של הלידה. ואכן נכון נשים יולדות תוך סבל רב אך מחקרים מעידים שנשים מתלוננות במהלך החיים על כאבים יותר מגברים וכמו כן נמצא שסף הכאב וכוח הסבל של האישה נמוכים יותר מאשר אצל גברים.פציעות ספורט בקרב נשים

אז מי סובל יותר?

בהשוואה לגברים נשים חשות ביותר כאב וביותר חלקי גוף לעומת גברים. כך למשל במחקר מסוים שעקב אחר התקדמות הטיפול בכאבים כרוניים מכול סיבה שהיא בקרב נשים וגברים נמצא שנשים לא חשו כול הקלה בכאב וזאת לעומת גברים שדיווחו על הקלה מתמשכת בכאב. במחקר אחר מתנדבים התבקשו להניח את היד שלהם בתוך מי קרח. סף הכאב (השלב שבו חשים כאב) אצל גברים היה גבוה יותר והם יכלו להשאיר את היד במי הקרח לזמן ממושך יותר. גם היכולת לסבול כאב (השלב שבו הכאב חזק מידי) הייתה טובה יותר אצל גברים.

ממה נובעים ההבדלים

- הבדלים פיזיולוגיים

התיאוריה המקובלת על מסלולי הכאב בגוף מתארת כיצד הכאב מועבר מנקודת הפציעה אל המוח באמצעות מערכת העצבים ותאים של המערכת החיסונית הקרויים תאי מיקרוגליה (Microglia cells). על פי אותה תיאוריה תאי מיקרוגליה מהווים גם מעין כפתור ווליום לגבי עוצמת הכאב. בשנת 2015 בדקו חוקרים קנדיים (Nature Neuroscience 18, 1081–1083) את התיאוריה הזאת על עכברים משני המינים ואכן מצאו שהיא נכונה לגבי עכברים ממין זכר אך למרבה הפתעה אינה נכונה לגבי עכברים ממין נקבה. אצל עכברים ממין נקבה התאים ממערכת החיסונית שהיו מעורבים בהעברת הכאב היו מסוג שקרוי תאי טי (T cells).

- הבדלים הורמונאליים?

את ההבדלים בין נשים לבין גברים, בכול הנוגע לסף כאב ולכוח הסבל, ניתן להסביר בשינויים הגנטיים ובשינויים הביוכימיים שקיימים בין שני המינים. גם במקרה הזה תולים מומחים את האשם בהבדלים ההורמונאליים וכן באופן שבו הורמוני המין של האישה (אסטרוגן ופרוגסטרון) משפיעים על המוליכים העצביים במוח (סרוטונין). בהשוואה לגברים לנשים יש תנודות הורמונאליות גדולות יותר.

מסיבה זאת לנשים יש תפיסת כאב שונה התואמת את המחזור החודשי שלה ואת הרמות המשתנות של ההורמון אסטרוגן. כך גם נשים בהריון במצב של רמת אסטרוגן גבוהה בדם יכולים לעמוד בכאבים של הלידה. ההורמון טסטוסטרון משפיע באופן דומה על גברים.פציעות ספורט בקרב גברים

- הבדלים תרבותיים?

גורמים נוספים מצויים בהבדלים התרבותיים, חברתיים ופסיכולוגיים שבין נשים לגברים. נשים מתמקדות בצד הרגשי של הכאב. התחושות השליליות הנלוות לכאב הם שמעצבים את חוויית הכאב של האישה. גברים לעומת זאת נוטים להתמקד בכאב עצמו ובכך ניתן להסביר את סף הכאב ואת כוח הסבל שלהם. למרות זאת, סף הכאב וכוח הסבל של הנשים לא עלה גם לאחר שהן התבקשו להתרכז בכאב עצמו ולא בצד הרגשי שלו. עוד הבדל תרבותי הוא בנטייה הקיימת בקרב גברים בחברה שלנו שלא להביע ולדווח פחות על כאב לעומת נשים.

מסקנות

השאלה שנשאלת כעת היא אם לנוכח ההבדלים בכול הנוגע לתחושות הכאב בין גברים לבין נשים והאם צריך לטפל בכאב של נשים וגברים באופן שונה. האם יתכן שבגלל ההבדלים הפיזיולוגיים, הביוכימיים והתרבותיים שבין האישה לגבר צריך לפתח תרופות שונות לגברים ולנשים?

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב שכיחים בקרב נשים כולל אבחון וטיפול בכאבי מפשעה וכן כאבים בעצם הזנב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)