Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

בחודש מאי 1999 אושרה התרופה לשיווק על ידי ה FDA האמריקאי. התרופה הפכה ללהיט כנגד כאבים בכלל ובעיקר נגד כאבים ראומטיים וכאבי מחזור. כול מי שסבל מפגיעה במערכות שריר ושלד ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבים בכתף, כאבים בקרסול, כאבי ברכיים או כול כאב אחר הסתובב מרוצה עם ויאוקס בכיסו. הרופאים הרבו להמליץ על התרופה וזו נחטפה מן המדפים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ויאוקס (Vioxx) - רקע

ההתלהבות הגדולה מויאוקס נבעה מהעובדה שתרופה זאת יחד סלברקס (Celebrex) היו פיתוח חדש של תרופות אנטי דלקתיות שלצורך הפחתת הדלקת בלמו רק את פעילותו של אנזים הקרוי קוקס 2. התרופות אנטי דלקתיות האחרות בלמו גם את הפעילות של אנזים הקרוי קוקס 1. פגיעה באנזים קוקס 1 האחראי לתקינותו של הרקמה המצפה את הקיבה גרמה לכיבים ובמקרים קשים אף למוות. 

ויאוקס (Vioxx)  בשימוש תרופתי ארוך טווח ובמינונים גבוהים התרופות האנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן, דיקלופן ואיבופרופן מעלות את הסיכון למחלות כלי דם, התקפי לב ושבץ מוחי בשיעור דומה לתרופות האנטי דלקתיות החדשות. עד לאחרונה היה מקובל שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כרוך בסיכון ללהזיק בעיקר למערכת העיכול ולהתפתחות דימומים. מחקרים אחרים מצאו ששימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן, ואיבופרופן מעלות גם את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי.

ויאוקס. המחקר ומימצאיו

במחקר נרחב (BMJ. 2006 Jun 3;332(7553):1302-8) עם משתתפים רבים נמצא שאין הבדל ממשי ברמת ההשפעה השלילית על בריאות כלי הדם התקפי לב ושבץ מוחי הנגרמת על ידי תרופות אנטי דלקתיות ולא משנה אם מדובר בתרופות החדישות הסלקטיביות מהדור החדש (Cox-2 inhibitors) כגון ויאוקס (שהפצתו נעצרה ב2004), בקסטרה (הפצתו נאסרה ב2005) וסלברקס (עדיין משווק) או בתרופות הישנות שאינן סלקטיביות (Non-cox-2 medications). יש לציין שהאיבופרופן נמכרת גם תחת השמות מוטרין ואדויל והדיקלופן נימכר גם תחת השמות קטפלם ווולטרן.  התרופה נפקרוסן המוכרת גם בשמות נרוסין, נקסין ופוינט לא הראתה רמת סיכון דומה. 

המשך לקרוא על השימוש בתרופות אנטי דלקתיות לפני פעילות גופנית. וכן אודות הנזק לסחוסים ולמפרקים שנגרמים בגלל תרופות אנטי דלקתיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)