Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

כול שנותר הוא לקחת התחייבות. נכון, הרצון לחיות חיים ארוכים ובריאים משותף לכל בני אדם אך לא כולם מוכנים לנקוט בכל הצעדים הדרושים לכך. המאמץ וההתמדה הכרוכים בכך והטרדות היומיות המלוות את חיינו גורמים לנו לזנוח את עצמינו ולחיות חיים פחות טובים ואולי אפילו הרבה פחות טובים מאשר הינו חיים לו נקטנו בדרך הבריאה. כאן ריכזתי רשימה של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חיים ארוכים יותר - רקע

כולנו מכירים את גורמי הסיכון לאיכות ולאורך החיים שלנו. בין הגורמים ישנם כאלו הנתונים לשליטתנו (עישון, חוסר פעילות גופנית, מדד מסת גוף, אלכוהול, מזון לא מתאים, מצב סוציו אקונומי, בדידות ועוד) וישנם גורמים שאינם בשליטתנו (גיל, מין, רקע משפחתי, תאונות, דיכאונות ועוד). אלה ששליטה זו לא באה ליידי ביטוי ועל כן היא תיאורטית בלבד. 

לגודל מזלנו אנו בני האדם, משתייכים לזן החי באופן יחסי שנים ארוכות. כל שנותר לנו הוא להעניק את העזרה המינימאלית לגופינו על מנת להאריך אותם עוד יותר. קראתי היכן שהו שאחד הדברים שקובעים את אריכות החיים בקרב יונקים הוא היחס שבין גודלו של המוח לגודל הגוף. היות ואין ביכולתי להציע לכם דרך להגדיל את המוח או להקטין את הגוף בחרתי לסכם עבורכם בעמודה הימנית את הטיפים העיקריים שאימוצם יאפשרו לכם חיים טובים יותר וארוכים יותר.

ראשית יש להצהיר...

אבל קודם כל בואו נתחיל את השנה החדשה בהצהרה לעצמנו ולמשפחותינו ולכל מי שמוכן לשמוע אותנו: " מהיום אני יעשה כל מה שנדרש לחיות יותר שנים ולשפר את בריאותי ואת איכות חיי". כאן במאמר הזה מצויים הכלים להגשמת הצהרתכם. לא להתעצל.

טיפים לחיים טובים וארוכים:

מדד מסת הגוף (BMI)

הוא מדד לעודף משקל או להשמנת יתר ומשמש כמנבא של סיכון לחלות במחלת לב וכלי דם ולמוות. לצורך חישובו מחלקים את המשקל שלנו (בקילוגרמים) בגובה (במטרים) בריבוע. תוצאה של 19.5-24.9 היא טובה. תוצאה של 25-29.9 מהווה משקל עודף ומעלה את הסיכון למוות ב 72% . תוצאה של יותר מ30 מהווה השמנה ומעלה את סיכוי למוות ב161% . תוצאה של מעל 35 מהווה השמנה בסיכון. במקרה זה הסיכון למוות עולה ב 244%. המסר: אם מדד מסת גוף שלך גבוה נסה לגבוה ואם אתה לא מצליח הורד משקל.

מחקרים חדשים מצביעים על כך שמדידה של היקף המותניים ביחס לגובה נותנת מדד אמין יותר לגבי בריאותינו ופוטנציאל המחלות העתידיות שלנו. כך למשל התחזית לגבי הסיכון לחלות במחלות של לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם התקפי לב ושבץ מוחי היו מדויקים יותר בשיטה זו לעומת השיטה הקודמת שהעריכה את הסיכונים הבריאותיים באמצעות  BMI. השאיפה של כולנו צריכה להיות היקף מותניים שהוא פחות ממחצית הגובה שלנו. 

עישון

עישון מקצר חייםאין כמעט מחלות ופגעים שלא נקשרים לעישון. לכן, כאשר מדברים על הארכת חיים ושיפור האיכות שלהם אז קודם כל אתם צריכים להפסיק לעשן. עובדה מעניינת לגבי עישון. אין עישון בטוח. אפילו סיגריה אחת ביום מעלה את הסיכון למות ב30%. המסר: עשו כל שניתן להפסיק עם החולירע הזאת.

אלכוהול

הסיכוי לחלות במספר סוגים של סרטן ( מערכת העיכול, כבד ושד) עולים באופן משמעותי בגין שתיית יתר של אלכוהול. לעומת זאת כמות קטנה של אלכוהול עשויה לגרום לנו טוב. המסר: הגבל עצמך לכוסית אחת ליום. לא יותר.

חשיבה חיובית

לאופטימיות וחשיבה חיובית יש כוח מופלא על בריאותינו ואורך חיינו. כך למשל מסתבר שאנשים שללא קשר למצב בריאותם חושבים שהם בריאים נוטים לחיות יותר מאשר אלו החוששים כל הזמן שבריאותם רופפת. המסר: חשיבה חיובית שקולה להרבה מהטיפים האחרים שאנו מציינים כאן. לעניות דעתי חשיבה חיובית היא חצי ניצחון.

אכילה

אכילה בריאהלמה שאנו אוכלים יש חשיבות עצומה על בריאותינו ואורך חיינו. צמצמו את כמות האוכל המתועש והגדילו את חלקו של המזון מן הטבע. גוונו את אכילתכם. הויטמינים, המינרלים החלבונים, השומנים והפחמימות הנדרשים לתחזוקה בריאה ושוטפת של גופינו צריכים אכילה מגוונת. לכל ירק או פרי את הייחודיות שלו ואת יכולתו למלא אחר צורך שלנו. לגבי פירות המסר לדוגמא: תפוח, תפוז, ובננה ביום ראשון. קיווי, מלון ומנגו ביום שני וכך הלאה.

שינה

לשינה יש חשיבות עצומה במניעת התפתחות מחלות ופגיעה באיכות חיינו. במצב של חוסר שינה נפגעות אט אט כל מערכות הגוף. אנו חולים יותר עייפים יותר מאבדים מריכוזינו ועוד עוד. המסר: הקפידו על שינה טובה מידי יום (קראו עוד בנושא).

מעמד סוציו אקונומי

לאנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך סיכון גדול יותר למות מבעיות לב, ממחלות סרטן מסוימות (ריאות) ומתאונות דרכים. במידה ואתה משתייך למעמד סוציו אקונומי נמוך עשה אחד מן הדברים הבאים: או הזהר והקפד על כל הכללים האחרים המצוינים כאן או עשה מאמץ לשפר את מצבך הכלכלי. במחשבה שנייה אולי תעשה גם וגם.

פעילות גופנית

אין סוף מחקרים שבים ומאשרים את הנחיצות של פעילות גופנית לאריכות ולאיכות חיים. ולמען האמת לא צריך יותר מידי. אפילו להליכה של 10,000 צעדים ביום יש כבר השפעה מאריכת חיים. המסר: הגוף שלך נועד לזוז לא לשבת על כיסא אז צא לדרך. 

המשיכו לקרוא אודות האיומים המרכזיים על בריאותו של הגבר וכיצד נכון להתמודד איתם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)