Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

הגורם השכיח ביותר לפגיעה וכאבים בגיד (Tenosynovitis, Tendonitis) הוא כאמור עומס יתר. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שנדרש על מנת להחלים. הנזק והכאבים יכולים לנבוע מהגיד עצמו (Tendonitis) או מהשרוול העוטף את הגיד (Tenosynovitis). לעיתים עלולים שני המצבים הללו להופיע ביחד. גיד עלול להיקרע עקב עומס יתר חד פעמי הנגרם מחבלה או עומס ונזק מצטבר משולב בתהליכים ניווניים. נזק כלשהו לגיד גורם לכאב בעת הפעלת הגיד. קרע מלא של הגיד אינו מאפשר ביצוע תנועה כלל וכלל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד - רקע

דלקת בגיד מתארת את התגובה של הגוף לנזק ברמת חומרה כלשהי בגיד.  באופן כללי מדובר בתופעה שכיחה ובעיקר נכונים הדברים לגבי גידים של הגפה העליונה המצויים ב מפרק הכתף ( rotator cuff) ובמרפקים. בגפה התחתונה ניזוק לעתים קרובות גיד האכילס וכן הגיד של פיקת הברך. הגורם העיקרי לדלקות ופציעות גידים הוא עומס יתר גןרם שכיח נוסף היוא חבלה. כך למשל פציעות גידים מהווים את אחד מסוגי פציעות הספורט השכיחות ביותר. חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בדלקות ופציעות גידים באופן מהיר וזאת מפני הנטיה של דלקות אלה להפוך לכרוניות. השימוש בגלי הלם אחד נחשב לדרל יעילה ביותר לטיפול בדלקות גידים. 

אנטומיה של גיד

אנטומיה של כף הידהגיד מתפקד ככבל לא גמיש אשר מחבר את השריר לעצם ותפקידו להעביר את הכוח מהשריר אל העצם. הגיד בנוי מרקמת חיבור מוארכת המהווה את המשכם של רקמות החיבור המקיפות את תאי השריר ואת השריר כולו. הגיד מורכב מרקמת חיבור שהיא בעיקרה, קולגנית, המאורגנת באופן דחוס וחזק תכונות שמאפשרות לו עמידות גבוהה בעומסים והפחתת סיכויי הפציעה. ריבוי סיבי הקולגן מעניקים לגיד את מראהו הלבן.

שלא כמו נקודת החיבור של הגיד לעצם או נקודת החיבור של הגיד לשריר אספקת הדם לגידים עצמם היא מצומצמת ועל כן יכולת התיקון והריפוי של קרעים בגידים היא מוגבלת ואיטית. חלק מהגידים מכוסים בשרוול הנקרא סינוביום (synovium). רקמה זו אחראית על ייצור של נוזל סיכה המאפשר לגיד תנועה חלקה יותר. לעיתים מקור הכאב הוא השרוול הזה ולא הגיד. 

כול שריר בגופנו מחובר באמצעות לפחות שני גידים לעצמות. החיבור של השריר אל העצם הקרובה למרכז הגוף נקראת תחל (Origin) ואילו החיבור של השריר אל העצם הרחוקה יותר ממרכז הגוף נקראת אחז (Insertion). התכווצות השריר מותחת את הגיד וזה בתורו מניע את העצם. נקודת החיבור של הגיד לעצם היא עמוקה וחזקה ולמעשה סיבי הקולגן של הגיד חודרים לתוך העצם ומשתלבים עמה. חיישנים המצויים בגידים (Golgi tendon organs) מהווים מרכיב חשוב במערכת הפרופיוצפטית שתפקידה לספק תחושת מיקום ותנועה של חלקי הגוף השונים לצורך עיבודם ושיפורם באמצעות מערכת העצבים המרכזית.

גורמים

גידים מצטיינים במבנה חזק ועמיד אך שילוב של תהליכים ניווניים ועומסים יתר גורמים להם להיפצע. יש לציין שעקב אספקת הדם הדלה המאפיינת את הגידים החלמתם מנזקים היא איטית ומצריכה סבלנות. עומס יתר או שימוש יתר הוא קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לנזקים הנגרמים לגידים. רמזים לכך אנו מוצאים מהמיקום של הדלקות הללו והעובדה שהגידים הנפצעים ביותר הם גם הגידים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה. 

דלקות הגידים השכיחות ביותר נמצאות בכפות הידיים (כתיבה, הקלדה, עבודה ידנית החוזרת על עצמה), גידי המרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) וכפות הרגליים (גיד אכילס). גורם שכיח נוסף לדלקת בגיד הוא טראומה. חבלות נפילות או תאונות עלולים למתוח או לקרוע את הגידים ולגרום לדלקות וכאבים. דלקות בגידים עלולים לעיתים גם להתלוות לדלקות פרקים.

תסמינים

הסימפטומים העיקריים בגין קרע חלקי ודלקת בגיד יכלול כאב ונפיחות . העור מעל הגיד שניזוק עשוי להיות אדום וחם. תיתכן גם מגבלות בתנועה עליה אחראי הגיד שניזוק. התסמינים הללו יחלפו לרוב תוך ימים או שבועות ספורים גם אם לא טיפלתם בהם. אם זאת ישנם מקרים שבהם הדלקות בגידים הופכות לכרוניות והתסמינים עלולים להימשך זמן רב, אפילו שנים. קרע מלא של הגיד יגרום להגבלה מלאה ביכולת התנועה.

תסמונות שכיחות שפוגעות בגידים 

אצבע הדק ( trigger finger)

אצבע הדק היא תופעה דלקתית הנגרמת בגלל פגיעה בגיד או בשרוול הגיד המכופף של אחת מאצבעות כף היד. הפרעה זאת הזו גורמת להתעבות של הגיד או היצרות של השרוול שלו ולקושי ביישור האצבע. ניסיון ליישר את האצבע תוך הפעלת כוח יוביל להתיישרותה באופן חד ומהיר. התסמינים העיקריים בגלל אצבע הדק כוללים: כאבים ומגבלה בתנועה. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

מחלת דקורוונס (De Quervain's)

תופעה זו נגרמת בגלל נזק ודלקת הנגרמת לשרוול העוטף את גידי השרירים ( Extensor pollicis brevis & Abductor pollicis longus). תפקידם של שרירים אלו הוא מתיחה של האגודל לאחור. הגורם לבעיה הוא לרוב עומס יתר והתסמינים בגין בעיה זו יכללו: כאבים ומגבלת תנועה של האגודל. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס

תופעה זאת בגיד אכילס יכולה להתפתח בעקבות פגיעה במספר מקומות: בחיבור שבין הגיד לעצם העקב, בשרוול שעוטף את גיד אכילס (Para tendinitis) ובגיד האכילס עצמו (Achilles Tendinitis). הגורם הוא לרוב עומס יתר הנגרם מפעילות. בעיות מבניות של כף הרגל עלולות להגדיל את סיכוייו של הגיד הזה להיפגע. התסמינים בגלל פגיעה בגיד אכילס יכללו כאבים וקושי בתנועת כף הרגל. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי הכתף

דלקת של הגידים והשרירים מסובבי הכתף הינה שכיחה. גם בעיית גידים זו נגרמת בגלל עומס יתר, בעיקר בעקבות פעילות ספורטיבית אך לא רק. תסמינים בגלל פגיעה באחד או יותר מהגידים בכתף יגרמו לכאבים ומגבלות תנועה של הכתף. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

הטיפול

דלקת בגיד

כול טיפול בדלקות גידים חייב לכלול מנוחה מהתנועה אשר גורמת להחמרה בכאבים. יתכן ולצורך זה כדאי לזמן מוגבל להשתמש במידת האפשר בתומך או קיבוע. כמובן שיש צורך להתחקות אחר המטלה אשר גורמת לדלקת המסוימת הזאת ולנסות לבצע את המטלה הזאת באופן אחר שאינו כואב. בשלבים החריפים של המחלה נעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. במידה ואין די באמצעים אלו ואין רגישות תרופתית, נפנה את המטופל לקבלת טיפולים תרופתיים אנטי דלקתיים הכוללים זריקות על בסיס סטרואידי. רק לעיתים רחוקות תידרש 

מניעה

הימנעו מביצוע תנועות חוזרניות ומטלות החוזרות על עצמן בתכיפות שאינה מאפשרת לגיד זמן התאוששות. פעולות אלו אחראיות לרוב הפגיעות בגידים. הקפידו לא לאחוז חפצים בכוח מוגזם לאורך זמן ממושך. כך למשל אחיזה הדוקה וממושכת של מחבט טניס או כידון של אופנייםאו אחיזה ושימוש מתמשך במברג או פטיש עלולים לגרום לעומס יתר גידי ודלקות. פעילות גופנית הנעשית באופן הדרגתי ואשר אינה כרוכה בכאבים עשויה לחזק את הגידים ואת השרירים בגופנו ולהאט את תהליך ההתנוונות שלהם ואת סיכויי הפגיעה של הגידים. 

המשיכו לקרוא אודות כאבים בכתף וכן כאבים בכף יד. שני אזורים אנטומיים אלו חשופים במיוחד לדלקות וכאבים הנובעים מנזקים ופציעות של הגידים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים יאפשר להם להתפתח באופן נכון יותר ובריא יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של הפגיעות הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללי בטיחות וכללי אימון נכונים.

ספורט בטוח לילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)