Skip to main content

גידים רבים בגוף האדם. 365 (שס"ה) על פי המסורת. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

הגורם השכיח ביותר לדלקת וכאבים בגיד (Tenosynovitis, Tendonitis) הוא כאמור עומס יתר. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שנדרש על מנת להחלים. הנזק והכאבים יכולים לנבוע מהגיד עצמו (Tendonitis) או מהשרוול העוטף את הגיד (Tenosynovitis). לעיתים עלולים שני המצבים הללו להופיע ביחד. גיד עלול להיקרע עקב עומס יתר חד פעמי הנגרם מחבלה או עומס ונזק מצטבר משולב בתהליכים ניווניים. נזק כלשהו לגיד גורם לכאב בעת הפעלת הגיד. קרע מלא של הגיד אינו מאפשר ביצוע תנועה כלל וכלל.

אנטומיה של גיד

אנטומיה של כף הידהגיד מתפקד ככבל לא גמיש אשר מחבר את השריר לעצם ותפקידו להעביר את הכוח מהשריר אל העצם. הגיד בנוי מרקמת חיבור מוארכת המהווה את המשכם של רקמות החיבור המקיפות את תאי השריר ואת השריר כולו. הגיד מורכב מרקמת חיבור שהיא בעיקרה, קולגנית, המאורגנת באופן דחוס וחזק תכונות שמאפשרות לו עמידות גבוהה בעומסים והפחתת סיכויי הפציעה. ריבוי סיבי הקולגן מעניקים לגיד את מראהו הלבן.

שלא כמו נקודת החיבור של הגיד לעצם או נקודת החיבור של הגיד לשריר אספקת הדם לגידים עצמם היא מצומצמת ועל כן יכולת התיקון והריפוי של קרעים בגידים היא מוגבלת ואיטית. חלק מהגידים מכוסים בשרוול הנקרא סינוביום (synovium). רקמה זו אחראית על ייצור של נוזל סיכה המאפשר לגיד תנועה חלקה יותר. לעיתים מקור הכאב הוא השרוול הזה ולא הגיד. 

כול שריר בגופנו מחובר באמצעות לפחות שני גידים לעצמות. החיבור של השריר אל העצם הקרובה למרכז הגוף נקראת תחל (Origin) ואילו החיבור של השריר אל העצם הרחוקה יותר ממרכז הגוף נקראת אחז (Insertion). התכווצות השריר מותחת את הגיד וזה בתורו מניע את העצם. נקודת החיבור של הגיד לעצם היא עמוקה וחזקה ולמעשה סיבי הקולגן של הגיד חודרים לתוך העצם ומשתלבים עמה. חיישנים המצויים בגידים (Golgi tendon organs) מהווים מרכיב חשוב במערכת הפרופיוצפטית שתפקידה לספק תחושת מיקום ותנועה של חלקי הגוף השונים לצורך עיבודם ושיפורם באמצעות מערכת העצבים המרכזית.

דלקת בגיד. גורמים

גידים מצטיינים במבנה חזק ועמיד אך שילוב של תהליכים ניווניים ועומסים יתר גורמים להם להיפצע. יש לציין שעקב אספקת הדם הדלה המאפיינת את הגידים החלמתם מנזקים היא איטית ומצריכה סבלנות. עומס יתר או שימוש יתר הוא קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לנזקים הנגרמים לגידים. רמזים לכך אנו מוצאים מהמיקום של הדלקות הללו והעובדה שהגידים הנפצעים ביותר הם גם הגידים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה. 

דלקות הגידים השכיחות ביותר נמצאות בכפות הידיים (כתיבה, הקלדה, עבודה ידנית החוזרת על עצמה), גידי המרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) וכפות הרגליים (דלקת בגיד אכילס). גורם שכיח נוסף לדלקת בגיד הוא טראומה. חבלות נפילות או תאונות עלולים למתוח או לקרוע את הגידים ולגרום לדלקות וכאבים. דלקות בגידים עלולים לעיתים גם להילוות לדלקות פרקים.

דלקת בגיד. תסמינים

הסימפטומים העיקריים בגין קרע חלקי ודלקת בגיד יכלול כאב ונפיחות . העור מעל הגיד שניזוק עשוי להיות אדום וחם. תיתכן גם מגבלות בתנועה עליה אחראי הגיד שניזוק. התסמינים הללו יחלפו לרוב תוך ימים או שבועות ספורים גם אם לא טיפלתם בהם. אם זאת ישנם מקרים שבהם הדלקות בגידים הופכות לכרוניות והתסמינים עלולים להימשך זמן רב, אפילו שנים. קרע מלא של הגיד יגרום להגבלה מלאה ביכולת התנועה.

דלקת שכיחות בגיד 

אצבע הדק ( trigger finger)

אצבע הדק היא תופעה דלקתית הנגרמת בגלל פגיעה בגיד או בשרוול הגיד המכופף של אחת מאצבעות כף היד. הדלקת הזו גורמת להתעבות של הגדי או היצרות של השרוול ולקושי ביישור האצבע. ניסיון ליישר את האצבע תוך הפעלת כוח יוביל להתיישרותה באופן חד ומהיר. התסמינים העיקריים בגלל אצבע הדק כוללים: כאבים ומגבלה בתנועה. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

מחלת דקורוונס (De Quervain's)

תופעה זו נגרמת בגלל נזק ודלקת הנגרמת לשרוול העוטף את גידי השרירים ( Extensor pollicis brevis & Abductor pollicis longus). תפקידם של שרירים אלו הוא מתיחה של האגודל לאחור. הגורם לבעיה הוא לרוב עומס יתר והתסמינים בגין בעיה זו יכללו: כאבים ומגבלת תנועה של האגודל. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס יכולה להתפתח בעקבות פגיעה במספר מקומות: בחיבור שבין הגיד לעצם העקב, בשרוול שעוטף את גיד אכילס (Para tendinitis) ובגיד האכילס עצמו (Achilles Tendinitis). הגורם הוא לרוב עומס יתר הנגרם מפעילות. בעיות מבניות של כף הרגל עלולות להגדיל את סיכוייו של הגיד הזה להיפגע. התסמינים בגלל פגיעה בגיד אכילס יכללו כאבים וקושי בתנועת כף הרגל. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי הכתף

דלקת של הגידים והשרירים מסובבי הכתף הינה שכיחה. גם בעיית גידים זו נגרמת בגלל עומס יתר, בעיקר בעקבות פעילות ספורטיבית אך לא רק. תסמינים בגלל פגיעה באחד או יותר מהגידים בכתף יגרמו לכאבים ומגבלות תנועה של הכתף. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגיד. הטיפול

דלקת בגיד

כול טיפול בדלקות גידים חייב לכלול מנוחה מהתנועה אשר גורמת להחמרה בכאבים. יתכן ולצורך זה כדאי לזמן מוגבל להשתמש במידת האפשר בתומך או קיבוע. כמובן שיש צורך להתחקות אחר המטלה אשר גורמת לדלקת המסוימת הזאת ולנסות לבצע את המטלה הזאת באופן אחר שאינו כואב. בשלבים החריפים של הדלקת נעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. במידה ואין די באמצעים אלו ואין רגישות תרופתית, נפנה את המטופל לקבלת טיפולים תרופתיים אנטי דלקתיים הכוללים זריקות על בסיס סטרואידי. רק לעיתים רחוקות תידרש גם התערבות כירורגית.

דלקת בגיד. מניעה

הימנעו מביצוע תנועות חוזרניות ומטלות החוזרות על עצמן בתכיפות שאינה מאפשרת לגיד זמן התאוששות. פעולות אלו אחראיות לרוב הפגיעות בגידים. הקפידו לא לאחוז חפצים בכוח מוגזם לאורך זמן ממושך. כך למשל אחיזה הדוקה וממושכת של מחבט טניס או כידון של אופנייםאו אחיזה ושימוש מתמשך במברג או פטיש עלולים לגרום לעומס יתר גידי ודלקות.

פעילות גופנית הנעשית באופן הדרגתי ואשר אינה כרוכה בכאבים עשויה לחזק את הגידים ואת השרירים בגופנו ולהאט את תהליך ההתנוונות שלהם ואת סיכויי הפגיעה של הגידים. 

המשיכו לקרוא אודות כאבים בכתף וכן כאבים בכף יד. שני אזורים אנטומיים אלו חשופים במיוחד לדלקות וכאבים הנובעים מנזקים ופציעות של הגידים. 

סקר: פציעות ספורט

פציעות ספורט מהוות מגיפה של ממש. עוגמת הנפש הכרוכה בהן וההוצאות הכלכליות העצומות מחייבים אותנו לנסות להבין את מקורן ולמנוע אותן. בסקר שבצענו בקרב קוראי האתר שאלנו את הגולשים: "איזה איזור בגופך ניפגעה כתוצאה מפעילות גופנית?". 

סקר פציעות ספורט

חדשות - מחקרים רפואיים

 • הטלפון החכם מזיק

  הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את איכות השינה ופוגע באורכה. אני מניח שזה גם לא יפתיע אף אחד לדעת שחוסר בשעות שינה איכותית פוגע בבריאות.

   
 • כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת וברקמות סביבו. 

   
 • מחשב וכאבי צוואר

  עבודה עם מחשב במשך שעות ארוכות גורמת לנזקים. עובדה זאת הוכחה במספר רב של מחקרים. המחקר הנוכחי שב ומאשר את זה:"עבודה עם מחשב גורמת לכאבי צוואר". מימצאים אלו מדגישים את החשיבות שיש לארגונומיה בבניית עמדת עבודה בריאה ובהפחתת הסיכון לנזקי גוף וכאבים.