Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

מי שמגיע מדי פעם בפעם לביקור אצל רופא, עלול להתקל לעתים ברופאים קצרי רוח וחסרי סבלנות לשאלות ובקשות להסברים. יחס זה גורם לחלק מהחולים להמנע משאלות ולנסות להשלים מידע באופן עצמאי. בעידן האינטרנט השגת מידע אינה מהווה בעיה. הרבה פעמים החולים רצים לאינטרנט ולומדים את כל מה שהרופאים החסירו מהם. יחד עם זאת יש לזכור שבגלל חוסר היכולת של החולה לשלוף את המידע הנכון המידע אותו יקבל מ"ד"ר גוגל" אינו מושלם ועלול לגרום לפחדים ודאגות מיותרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חולה חכם אינו טרדן - רקע

 מערכת היחסים בין החולה לבין הרופא שמטפל בו השתנתה לנצח. הימים שבהם הרפוא אמר והחולה ביצע אינם קיימים יותר. בעידן של האינטרנט שבו המידע נמצא בטווח של הקלדה או שניים החולים רוצים להבין מה הבעיה, מה גורם לה וגם לדווח לכם שהם כבר קראו אודות הבעיה שלהם באינטרנט. הרופא צריך להתעמת (בגבול הטעם הטוב) עם האבחונים הללו שמוצגים בפניו ולהסביר בסבלנות למה האבחון שלו הוא הנכון. האם זה צריך לאיים עלינו? לדעתי לא. לדעתי חולה חכם ומעודכן שמבין היטב מהי הבעיה שלו ניתן לגיוס בצורה קלה יותר לטובת התנהלות נכונה המחייבת מודעות עמוקה ושינוי ארגונומי יסודי. מערכת היחסים שאנו צריכים לשאוף אליה (עד העידן שבו מחשבים יטפלו בנו) היא מערכת יחסים של שיתוף ועבודת צוות.

notebookלרופאים לא נוח

לדברי פרופ שמואל אידלמן (אוניברסיטת חיפה, 30.04.06), אותם הרופאים קצרי הרוח בהם אנו נתקלים גם לא ממש אוהבים כשאנחנו מחפשים את התשובות לשאלות לבד, ברחבי האינטרנט. לדברי פרופ אידלמן, העומד בראש מוקד חדש לחקר יחסי מטפל-מטופל בתחום הבריאות שהוקם באוניברסיטת חיפה,  "לרופאים רבים בישראל עדיין לא נוח כאשר מטופל לומד וקורא על מחלתו באינטרנט ובמאגרי מידע",  

לדבריו: "רופאים רבים לא מודעים לכך שעידוד המטופלים ללמוד על מחלתם יכול לגרום להוזלת עלויות הטיפול, לקיצור תהליכים, להגדלת שביעות הרצון ושיתוף הפעולה של המטופל". "אם המטופל לא יהפוך לשותף מלא בתהליך הטיפול, יהיה קשה מאוד לשפר את איכות חייו ולהקל על סבלו. קבלת החלטות משותפת, כאשר המטופל נמצא במוקד, עשויה להביא להגדלת האמון ברופא ובטיפול המוצע". 

ואולם לדעתו של פרופ אידלמן החוקר את יחסי מטפל-מטופל בתחום הבריאות בישראל ציבור המטופלים בישראל הולך ומשתנה - מאנשים שהיו מוכנים להיות פסיביים, לאנשים שלומדים ומודעים למה שקורה להם. "בין אם הרופא רוצה או לא, התמורות קיימות ועליו לדעת כיצד להתמודד איתן ואיך לנצל אותן בצורה הטובה ביותר". 

איכות המידע באינטרנט

באינטרנט ניתן למצוא חלקים נכבדים מהידע האנושי כולל הידע הרפואי. הבעיה היא האיתור. מחד, מידע מדויק עשוי לאפשר לנו לקחת החלטות נכונות לגבי הבעיות הרפואיות שלנו ומאידך התנהלות המתבססת על מידע לקוי עלולה להזיק לנו. אז איך נפריד מוץ מבר? נסו להעריך את איכות הכותבים באתר על ידי קריאה אודותם, קראו באתר באופן נרחב גם נושאים אחרים, הצליבו מידע מקביל מאתרים אחרים, האם האתר מדורג גבוה בגוגל? האם ישנם קישורים למקורות המאמרים?

המשיכו לקרוא אדות הטיפול הכירופרקטי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)