Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

גלי הלם? טיפול באמצעות גלי הלם הוא אחד הטיפולים היעילים בדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקות והסתיידויות ברקמות הרכות הוא חדשני ויעיל. מכשיר איכותי המייצר גלי הלם הופך על כן, להיות כלי חשוב בארסנל של כול כירופרקט העוסק בטיפול בפציעות ספורט ושיקום. הביצועים המרשימים של המכשיר בולטים בעיקר באותם מקרים כרוניים ועקשניים שאמצעים חשמליים אחרים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד טיפולי או תרופות נוגדות דלקת סטרואידיות ושאינן סטרואידיות לא הועילו לרפאן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

גלי הלם טיפול - רקע

טיפול באמצעות גלי הלםכאמור הטיפול באמצעות גלי הלם מפרק הסתיידויות ועוזר לגוף לרפא דלקות כרוניות בגידים, רצועות, בורסות, שרירים ויתר רקמות החיבור. באופן מיוחד ניתן לציין את יעילות הטכנולוגיה הזאת לצורך טיפול בדורבן בעקב כף הרגל ( Plantar Fasciitis), דלקות במפרק הכתף (Shoulder Bursitis/Tendonitis) דלקות במפרק המרפק (Tennis/Golfer Elbow) דלקות בברכיים (Bursitis/Tendonitis), דלקות במפרקי הירך (Bursitis/Tendonitis), אצבע הדק (Trigger Finger). נקודות הדק ברקמות הרכות, במגוון מקומות בגוף ועוד.

יש לציין שיעילותו של המכשיר מונעת במקרים רבים ניתוחים, אישפוזים ואובדן כשירות. מסיבות אלה חברות ביטוח מסוימות מכירות בטיפול בגלי הלם כטיפול מחליף ניתוח ומשתתפות במימון שלו.

על המכשיר עצמו

ישנם מספר יצרנים המייצרים סוגים שונים של מכשירים המפיקים גלי הלם. ניתן לסווג את מגוון המכשירים הקיימים לשני סוגים: האחד הינו מכשיר כבד ונייח בעל ראש גדול יחסית (בגודל של כדור טניס). מכשיר זה מייצר גלי הלם עוצמתיים אך בגלל גודל הראש השפעת גלי ההלם משתרעת על פני שטח נרחב יחסית. 

הסוג השני הוא מכשיר בעל ראש נייד וקטן אשר ניתן להתאים לו ראשים בגודל שונה. אמנם, גלי ההלם שהמכשיר הזה מייצר הם פחות עוצמתיים אך הוא מפצה על כך באמצעות הדיוק שלו אשר בשילוב עם ידע אנטומי הופף אותו ליעיל ביותר. היתרון העיקרי של המכשיר הגדול מהסוג הראשון הוא עוצמתו. החיסרון שלו הוא בחוסר הדיוק והנזק הסביבתי הגדול יחסית שהוא גורם. היתרונות של המכשיר הקטן יותר הם היותו נייד, דיוקו המוחלט שלו וביכולתו לא לגרום נזק לרקמות הבריאות שמצויות סביב המוקד הדלקתי.

על המכשיר שלנו

מכשיר גלי ההלם שלנואצלנו במרפאה אנו משתמשים במכשיר המדויק יותר אך גם עוצמתי ביותר. המכשיר שלנו מיוצר על ידי החברה השויצרית (EMS - Electro Medical Systems) שהמציאה את הטכנולוגיה שמייצר גלי הלם רדיאלים (RSWT®). המכשיר מאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות, מדינות השוק האירופאי המשותף וארצות הברית (FDA). גלי ההלם הם למעשה תוצר של גלי קול פנאומטיים הנוצרים בגין הנעת בוכנה באופן מהיר. 

גלי ההלם מכים שוב ושוב בנקודת הנזק וגורמים לריסוק ההסתיידויות, לזרימת דם מוגברת ולהאצה בתהליכי ההחלמה. הבסיס לטכנולוגיה הזאת הינו פיתוח מוקדם יותר של מכשיר המייצר גלי קול בליסטיים לצורך פירוק של אבנים בכליות. 

המכשיר השווצרי החדיש במרפאתנו  מצטיין בגמישות מרבית בכול הנוגע לכוונון גלי ההלם. המכשיר מאפשר כוונון עוצמת גלי ההלם, כוונון קצב גלי ההלם ועומק החדירה שלהם. למכשיר מגוון ראשים המאפשרים יכולת התאמה ודיוק גדולים. הקפדה על הדיוק נובעת מהצורך לא לפגוע ברקמה הבריאה המצויה סביב הרקמה הדלקתית. היכולת שלנו לשלוט בכול הגורמים הללו מאפשרים לנו לתפור לכול בעיה את התוכנית המתאימה.

מהלך הטיפול

הטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו מחייב אשפוז. לאחר אבחון הבעיה ואיתור מיקומה וגודלה המדויק יבחר המטפל בסוג ובגודל ראש המתאים ובתוכנית המתאימה לטיפול בבעיה. הטיפול עלול להיות כרוך ברגישות ואף כאב קל. תיתכן גם אדמומיות זמנית. השיפור המיוחל יכול להגיע לאחר טיפול יחיד או לאחר מספר טיפולים תלוי בסוג הדלקת, חומרת הנזק גילו של המטופל ועוד. אין תופעות לוואי מתמשכות לטיפול בגלי הלם!

מנגנון הריפוי

גלי הלם מאיצים את ההחלמה בשתי דרכים עיקריות:

מנגנון אפשרי אחד

גלי ההלם מפרקים באופן פיזי את ההסתיידויות ומאפשרים את הספיגה שלהם בדם. לאחר שלב הספיגה מתחיל תהליך הריפוי.

מנגנון אפשרי שני

בשלב הראשון מגבירים גלי ההלם את זרימת הדם למקום הדלקת ובשלב השני מעודדים היווצרות של כלי דם חדשים. בשני המקרים התוצאה היא זרימת דם מוגברת. ריכוז דם מוגבר במקום הנזק מאפשר למגוון גורמי תיקון וריפוי המצויים בדם לפעול ביתר יעילות ובכך מתאפשרת האצה במלאכת הריפוי. 

המשיכו לקרוא אודות מכשירים מתקדמים נוספים שנמצאים במרפאתנו ונועדו לטפל במגוון בעיות במערכות עצב, שריר ושלד ובכללם מכשיר לטיפולים לייזר רך ומכשיר לריפוי אולטרה סאונד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אולטרה סאונד לריפוי

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

אולטרה סאונד לריפוי
לייזר רך טיפול

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

לייזר רך טיפול
ריצה נכונה

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

ריצה נכונה
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב
חזרה לפעילות גופנית

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

חזרה לפעילות גופנית
תכנית שיקום

תכנית שיקום טובה מספקת הזדמנות לטיפול יסודי בפציעה, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית שיקום טובה תהיה הדרגתית ותתן מענה לבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות וכמובן תפחית את הסיכון להישנות הפציעה.

תכנית שיקום
שלבי השיקום

שלבי השיקום השונים חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

שלבי השיקום
שיקום מהו

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

שיקום מהו
פרופריוספציה מה זה?

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

פרופריוספציה מה זה?
איזון שרירים

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.

איזון שרירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)