Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נזק לעצב פריפרי היא תופעה שכיחה. סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה עושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים וברגליים כדי למלא את תפקידם - לעצבב. סיבי עצב אלו עלולים להיפגע בין היתר על יד מגוון מחלות או בגלל החשיפה שלהם במהלך המסלול המפותל לעומסים וחבלות.

לעתים קרובות יחסית התלונות שלכם על סימנים ותסמינים שונים כולל כאבים, שינויים תחושתיים וחולשת שרירים עלולה להתפתח בגלל נזק הנגרם למערכת העצבים הפריפרית (ההיקפית). דוגמאות לנזק עצבי פריפרי כוללות בין היתר את תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד, את תסמונת התעלה הקוביטלית במרפק ואת תסמונת התעלה הטרסלית בכף הרגל. יש חשיבות לביצוע מהיר של אבחון ובמידת הצורך גם טיפול כדי למנוע נזקים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נזק לעצב פריפרי - רקע

מערכת העצבים הפריפרית (Peripheral nervous system) מחברת את המוח ואת חוט השדרה (Central nervous system) אל שאר חלקי הגוף כולל ידיים רגליים ואיברים פנימיים. חלק מסיבי העצב הפריפריים הללו אחראים על פעולות רצוניות שמבצע האדם וחלק אחר על פעולות אוטונומיות של איברי הגוף הפנימיים המתבצעות באופן אוטומטי. מחלה, מכה ישירה או ללחץ כרוני המופעל על סיבי עצב פריפריים באמצעות גיד, שריר או רצועה על רקע שימוש חוזרני הם כול מה שצריך על מנת לגרום לנורופתיה פריפרית (Peripheral-neuropathy) לסיבי עצב. 

נורופתיה פריפרית יכולה להופיע במגוון צורות. פולינוירופתיה (Polyneuropathy) היא תופעה דלקתית במספר סיבי עצב ביחד, מונו-נוירופתיה (Mononeuropathy) היא תופעה דלקתית של סיב עצב בודד, מונונויריטיס מולטיפלקס היא תופעה דלקתית של מספר סיבי עצב פריפריים מבודדים, ונוירופתיה אוטונומית היא תופעה דלקתית של סיבי העצב הנשלטים על ידי מערכת העצבים האוטונומית. הסימנים והתסמינים המופעים עקב פגיעה עצבית פריפרית משתנים על פי סוג העצב שנפגע, חומרת הפגיעה ומיקום העצב. אנו במפראה מטפלים בנזקים לעצב פריפרי בודד שנגרמו עקב לכידה כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.

מה חומרת הנזק לעצב?

סנדרלנד (Sunderland Classification) מחלק את חומרת הנזק האפרי לסיב עצב ל5 רמות חומרה:

- רמה חומרה אחת

 נזק  קל והפיך ליכולת ההולכה של העצב.הנזק הנו הפיך לחלוטין. לא נגרם נזק למבנה העצב או לרקמה (Sheath) המכסה אותו. החסרים הנוירולוגיים יהיו זמניים. עם הסרת הלחץ מעל העצב השיקום אמור להיות שלם.

- רמת חומר שתיים

 ברמה השנייה (Axonotmesis) קיים נזק מסוים למבנה הסיב של העצב אך התאים המצפים (Schwann Sheath) אותו לא נפגעים. חסרים נוירולוגיים צפויים. שיקום העצב צפוי להיות שלם רק בתנאי שהלחץ המופעל עליו מוסר במהירות והסיב מסוגל להתאושש.

- רמת חומרה שלוש

ברמה השלישית (Neurotmesis) העצב והציפוי שלו נפגעים ומאבדים את שלמותם. גם אם יהיה שיקום הוא צפוי להיות חלקי בלבד. מבחן הולכה עצבית עשוי להועיל בהערכת הפרוגנוזה ובצורך של התערבות כירורגית.

- רמת חומרה ארבע

הנזק לעצב ולרקמות התומכות בו מקיף מספיק על מנת ליצור רקמה צלקתית המפריע לעצב להתחדש. מבחן הולכה עצבי יאשר שאין פעילות חשמלית בעצב. התערבות כירוגית רצויה כדי לתקן הנזק.

- רמת חומרה חמש

הנזק לעצב הוא מלא. נגרם לרוב בגלל פעולות שיסוף, חתך או מתיחה אלימה שקורעת את העצב לשניים. הדרך היחידה לתיקון העצב הוא באמצעות ניתוח.

נזק לסיב עצב פריפרי בודד

נזק לעצב פריפרי מהווה פגיעה שכיחה ביותר. על פי מספר מחקרים כ7 - 8% מהאוכלוסייה סובלים מכאבים כרוניים על רקע של פגיעה באחד או יותר מהעצבים הפריפריים. כך למשל תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד היא גורם שכיח לנכויות ומגבלות הנגרמות בגלל עבודה.

גורמים

ברוב המקרים הנזקים לסיב עצב בודד יגרמו מסיבות מכניות כלומר, מתיחה או לחץ המופעל על סיב העצב (Nerve compression syndrome) או לכידתו של סיב העצב (Trapped nerve) בין רקמות או מתחת לרקמה (דיסק, שריר, רצועה או גיד) או לחילופין בגלל מכה ישירה, נפילה או כול מנגנון חבלה אחר. נזק לסיב עצב פריפרי יכול להתפתח גם בגלל הישארות במנח קבוע לאורך זמן אשר יוצר לחץ מתמשך על העצב או על הרקמות הסובבות אותו.

כך למשל הנחת המרפק במנח קבוע על השולחן עלולה ליצור גירוי של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. נזק לעצב פריפרי יכול להתפתח גם בגלל פגיעה באספקת הדם אליו (Ischemia). כך למשל בקרב חולים בסוכרת פגיעה בכלי הדם עלולה לגרום לסיכון מוגבר לפגיעה עצבית. כמובן שגם מחלות כגון גנגליונים שפירים או גידולים סרטניים שמתפתחים בסמיכות לסיב עצב פריפרי עלולים לגרום בין היתר ללחץ על העצב ולסימנים ותסמינים אופייניים. גורמים נוספים לנזק לסיב עצב כוללים התפתחות דלקת או דלקת זיהומית בעצב.

גורמי סיכון

תסמונת התעלה הקרפליתעומסי יתר על רקע ביצוע תנועות ו/או מאמצים חוזרניים הם גורם ראשון במעלה להתפתחות נזק באחד מהעצבים הפריפריים. על כן עיסוק בספורט אינטנסיבי ו/או ביצוע עבודה חוזרנית עלולים לחשוף את אחד או יותר מסיבי העצבים שלכם לנזקים והתפתחות דלקת בעצב. גורמי סיכון נוספים שעלולים "להקל" על התפתחות דלקת בעצב פריפרי כוללים רקע משפחתי של מחלות עצבים פריפריים, היריון (בעיקר: תסמונת התעלה הקרפלית), חוסר תזונתיים (וויטמין B12, B6, B1 וחומצה פולית), מחלות כמו למשל סוכרת (Diabetes mellitus), תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), מחלות כליות, אלכוהול, מחלות אוטואימוניות ועוד. על פי מחקרים שונים רובם של החולים בסוכרת סובלים מנזק עצבי כלשהו על רקע של רמת סוכר גבוהה בדם. 

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בגין לכידה של עצב יכללו תלוי באיזה עצב מדובר (מוטורי, סנסורי או אוטונומי), בחומרת הנזק ובמיקום העצב: כאבים, חסרים תחושתיים, חסרים מוטוריים פגיעה בתפקוד של איברים פנימיים. בין היתר אנו עלולים לחוש כאב, נימולים, תחושת עקצוץ, תחושת שריפה, זרמים, רגישות למגע, חוסר תחושה, תחושה של כפפות וגרביים בנוירופתיה של כפות ידיים וכפות רגליים (לרוב בסוכרת), חולשת שרירים, התכווציות ועוד. במידה והעצב הנפגע שייך למערכת העצבים האוטונומית נחוש גם סימנים ותסמינים השייכים למערכת השליטה של מערכת זאת כולל בעיות בתפקוד המיני, ליקויים בלחץ הדם, פגיעה בסוגרים, עצירות ועוד.

אבחון

אבחון של נזק לעצב פריפרי מסתמך על לקיחת ההיסטוריה הרפואית הכוללת, רקע בריאותי אישי ומשפחתי וכן השתלשלות האירוע שבגינו הגיע החולה. שאלות כמו מהם הסימנים והתסמינים שאתם חשים, מתי החלו, מה גרם להופעתם, מה מחמיר ומה מפחית את עוצמתם ועוד עשויים להעניק רמזים ראשונים. בדיקה פיזית של החולה תכלול בדיקה גופנית כללית ובדיקה של החלק הפגוע. זיהוי של חלקי העור שבהם נפגעה התחושה ובשלב מאוחר יותר יתכן וגם השרירים נחלשו יאפשרו לאבחן את הבעיה.

טיפול לקוי או חוסר טיפול הנובעים מאבחון הם הגורמים העיקריים להתפתחות נזקים עצביים בלתי הפיכים. מסיבה זאת בין היתר, חשוב מאוד לבצע אבחנה מבדלת. כאשר חולה מגיע עם כאבים במרפק יש לשקול את האפשרות שהגורם אינו מרפק טניס אלה לכידה של עצב התווך. כאשר חולה מגיע עם כאבים בקרסול יש לשקול את האפשרות שאולי מדובר בתסמונת התעלה הטרסלית ולא נקיעת קרסול.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות לכידה נוספות של עצבים פריפריים כולל לכידה של עצב הגומד וכן תסמונת שכיחה שבה נלכד העצב הפמוראלי מרגליה פרסטטיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)