Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

מיחושים בגוף יכולים להגרם ממגון סיבות: לחץ פיזי על רקמה, שחיקה של רקמה, חבלה, הצטברות של בלאי בגין תנועות חוזרות, פציעות ספורט ועוד. התוצאה בכול המקרים היא נזקים לגוף המלווים במיחושים ברמות חומרה שונות, במגבלות תנועה ובמגוון תסמינים נוספים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ודלקות - רקע

כאבים ודלקות עלולים להתפתח בגלל סיבות רבות ובכלל זה, חבלה, עומסים ומאמצים חוזרניים, דלקות זיהומיות, דלקות פרקים ועוד. בכול הנוגע לפציעות במערכת שריר ושלד חומרת הנזקים נעה בין מתיחת שריר, שחיקת סחוס, שטפי דם קלים, ועד לקרעים של רקמות רכות, פריקות של מפרקים וחוליות, שברים, דימומים ואפילו מוות. בין אם מדובר בנזק גופני קל או בנזק גופני קשה התגובה הראשונית לפגיעה תהיה תמיד התנעה של התהליך הדלקתי. באמצעות התהליך הדלקתי מתחיל הגוף את מלאכת הריפוי של הפציעה. ללא תהליך דלקתי הפציעות בגופנו לא היו נרפאות.

ללא דלקת פציעות לעולם לא תחלמנה!

תהליך דלקתי?

התהליך הדלקתי הוא למעשה אופן ההתגייסות של המערכת החיסונית לנוכח הנזק שנגרם. התגובה הדלקתית מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף.מטרת התהליך הוא תיקון וריפוי של הנזק. התהליך הדלקתי יכול להופיע כתגובה לנזק מגורם פנימי (גורם מזהם: חיידקים, וירוסים, פטריות) או כתגובה לנזק מגורם חיצוני (חבלה ופציעה). במאמר זה אנו עוסקים בדלקת הנגרמת מפציעה, ללא נוכחות של מיקרואורגניזם.

כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים מתווכי דלקת (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין) אשר מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות "התגובה הדלקתית". ככלל, ככל שהתגובה חריפה יותר סביר להניח שהנזק שנגרם גדול יותר וההחלמה תהייה ממושכת יותר.

התגובה הדלקתית

תגובה דלקתיתריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך מדהים של תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים פעולות שונות. הפעולות נעשות במקביל תוך יצירה והפרשה של פקטורים כימיים והורמונים לצורך תקשורת ושליטה.תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים: החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמה צלקתית. 

רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שני הדרכים הללו. יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

דלקתּ= כאב, נפיחות, חום, אדמומיות ומגבלת תנועה

שלבים בתגובה הדלקתית

פציעה של תאים גורמת כאמור להפרשה של חומרים מתווכי דלקת. החומרים הללו גורמים לגירוי של חיישני כאב ולהרחבה של כלי הדם ברקמה הפגועה וסביבתה. הרחבת כלי הדם מובילה בהכרח להגדלת אספקת הדם ועמה הגדלה באספקת החמצן ובאספקת חומרי הזנה וכן הגדלה בהיקף הפינוי של חומרי הפסולת שנוצרו מהפציעה. 

תוך שעות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים ומתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה. תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה המתגבשת. אם זאת, יש לזכור שגם בסוף תהליך ההתגבשות וההתחזקות של הרקמה הצלקתית היא לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

הכאב וחשיבותו

לכאבים מספר רב של פנים. הוא יכול להיות חריף או קהה, מתמשך או בהתקפים, קבוע או פועם. הוא יכול להופיע בנקודה אחת מצומצמת או במספר נקודות בגוף. עוצמתו יכולה לנוע מכאב קל לכאב משתק בעוצמתו. רגישות לכאבים היא אישית ישנם אנשים שכאב קל מטריד אותם מאוד בעוד אחרים יכולים ללא הפרעה מיוחדת לסבול כאבים הנובעים מפציעה חמורה. היכולת לסבול כאב משתנה בהתאם למצב הרוח שלנו, אישיות, נסיבות ואפילו השתייכות לקבוצות אנושיות ותרבותיות מסוימות. 

ספורטאי שנפצע עלול תחילה לא לחוש כאבים כלל וזאת בגלל מצב של ריגוש הנגרם במהלך תחרות ספורט בגלל רמה גבוהה של אנדורפינים ואדרנלין. בתום התחרות כאשר רמת האדרנלין בדם והריגוש יורדים יתחיל הספורטאי לחוש בתסמינים של הפציעה: מיחושים, נוקשות, נפיחות, קשיים בתנועה וכיוצא בזה. עם זאת, יש לציין שפרק הזמן שעובר מרגע הפציעה עשוי להוות אינדיקציה לחומרתה. במילים אחרות אם אתם סובלים ממיחושים במהלך המשחק הפציעה שלכם עלולה להיות משמעותית יותר.

כאבים ודלקות

לא כדאי להתעלם מהכאב!

אמרה אנגלוסכסית ותיקה אומרת "No pain no gain" האומנם? החוכמה שבפתגם הזה, בכול הנוגע ליכולת להתבגר ולהזדקן בעודך ספורטאי פעיל, אינה עומדת במבחן הזמן. כול מי שנוהג לפי אמרה זו או דומים לה אולי יגיע להישגים בטווח הקצר אך סיכויו להיות ספורטאי פעיל לאורך שנים הינם קלושים. הכאב הינו אחת התחושות החשובות ביותר בגופנו. בלעדיו לא היינו שורדים לאורך זמן. 

הוא בא להתריע על נזק או על אפשרות לנזק. חיישני כאב חדים וערניים שאינם מטושטשים על ידי תרופות משמעותם שרידות גופנית טובה יותר. לעיתים קרובות גם הסתגלות לכאב שמתפתח לאיטו כמו במקרים של פציעות ממאמץ חוזר עלולה להוביל לפציעות קשות וכרוניות וזאת בגלל שפציעות ממאמץ חוזר אינן מנטרלות אותנו מידית ועל כן נראות פחות מאיימות וזאת בגלל שהנזק והכאב שנגרם בגינם הוא הדרגתי. גם כאן הכאבים מעביר לנו מידע רב חשיבות אשר התעלמות ממנו מסכנת את בריאותינו. 

הרגישות או הכאב הקל שמאפיין את הפציעה בתחילת דרכה עלולים לגרום לנו להתעלם ממנה ולהמשיך בפעילות שלנו. סביר להניח שההתעלמות הזאת לא זו בלבד שלא תעלים את הפציעה אלא אף עלולה להחמיר אותה.אם אתה ספורטאי פעיל עליך לזכור: ככל שהבעיה הרפואית שלך נמשכת יותר זמן כך קשה יותר לטפל ולרפא אותה. קל יותר לטפל בבעיה חריפה מאשר בבעיה כרונית. 

היכולת לחוש כאבים היא קריטית לבריאותנו כי באמצעותו אנו מגנים על עצמנו מפציעה או לחילופין מודעים לפציעה שקיימת בגופנו. חוסר רגישות לכאב יכולה להתרחש במצבים נורמליים כגון במהלך של פעילות תחרותית כאשר אנו נרגשים מכדי לחוש כאב או לחילופין בגין מחלה (סוכרת) או פציעה של חוט השדרה שפוגעת ביכולת העצבית שלנו לחוש כאב. ישנם אנשים שנולדים בלי היכולת לחוש כאבים. אנשים אומללים אלו אוגרים במהלך חייהם אין סוף פציעות ונזקים ואינם מאריכים חיים.

כואב לך? עצור פעילות. המשך הפעילות יחמיר את הנזק!!

טיפול בדלקת

שבר בפיקת הברך

במקרה של התפתחות דלקתית יש להמנע מתנועות ו/או מנחים ו/או מאמצים הגורמים לכאב. במידת הצורך יש להיעזר בחבישה או בתמיכה של האזור הפצוע. אם זאת חשוב לזכור שאמצעים אלו חייבים להיות זמניים. הימנעות ארוכה מתנועה מזיקה. במרפאתנו משתמשים במיטב הציוד לריפוי פציעות ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם.

ישנם רופאים שלצורך טיפול בדלקות במערכות עצב ושריר ימליצו על נטילת תרופות נוגדות דלקת. מחקרים חדשים מעידים על כך שיתכן וכול נסיון לעצור או להאט את התגובה הדלקתית בין אם באמצעות קומפרסים של קרח או בין אם באמצעות תרופות נגדות דלקת פוגעים גם בתהליך ההחלמה וגם באיכות ההחלמה.

המשך לקרוא האם כדאי להניח קומפרסים קרים כדי לעצור את הדלקת? או האם כדאי להשתמש בתרופות נוגדות דלקת?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)