Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את ממדי הבעיה. אמנם כן, קיים רוב נשי בכול הנוגע לסיכוי לחלות במחלת דלדול העצם. עדיין, כול שנה, מספר משמעותי של גברים עם אוסטאופורוזיס שוברים את עצם הירך ואפילו מתים כתוצאה מהסיבוכים. על פי נתונים שמפרסמת האגודה הלאומית למחלת דלדול העצם בארצות הברית כ20% מהגברים האמריקאים סובלים מאוסטאופורוזיס ורבע מתוכם סובל גם משברים אופייניים למחלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים - רקע

לא כול הגברים שסובלים ממחלת דלדול העצם מודעים לכך ולמעשה בחלק גדול מהמקרים המחלה נותרת בלתי מאובחנת וללא טיפול עד להופעת התסמינים. על פי מחקר אחר קרוב לגבר אחד מכול שמונה גברים יסבול משבר הנובע ממחלת דלדול העצם אך בשונה מנשים התוצאות של שברים אלו עלולים להיות חמורים יותר. הגברים חשופים לפי שתיים יותר סיכון למות בבית החולים לאחר שבר של הירך הנובע מאוסטאופורוזיס. קרוב ל20% מהגברים הללו מתים תוך שנה.

אוסטאופורוזיס. מה זה?

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיסאוסטאופורוזיס או מחלת דלדול העצם נגרמת על רקע של אובדן דחיסות המינרלים בעצמות באופן מואץ יחסית לקצב שבו התקין. משמעות הדבר הוא ירידה בחוזק העצמות והגברת הסיכון לשברים. תהליך אובדן צפיפות העצם מתרחש באופן הדרגתי וללא סימנים קליניים מוקדמים ולכן ברוב המקרים אין אנו מודעים לו. מחלת דלדול העצם שלכן נקראת גם המחלה השקטה מתגלית אצל גברים, במקרים רבים רק לאחר כאבי גב, כאבים בידיים או כאבי אגן הנגרמים משברים שהופיעו ללא או כמעט ללא טראומה משמעותית. לרוב מדובר בשברים של, חוליות עמוד השדרה, הירך או שורש כף היד. יש לציין ששברים של עצם הירך כרוכים בסיכון משמעותי למוות.

גורמים

הגורמים העיקריים לאובדן צפיפות העצם בקרב גברים כוללים בעיקר גיל (מעל גיל 65), רמה נמוכה של טסטוסטרון, אלכוהוליזם, עישון, מחלות מעיים וקשיי ספיגה הנובעים מהן, תזונה לקויה (חוסר בסידן, אכילת בשר מרובה ועוד), תת משקל, וחוסר פעילות גופנית. גורמים נוספים כוללים: נטייה גנטית, מחלות כרוניות (כגון: אסטמה, סיסטיק פיברוזיס, אובדן סידן דרך השתן, דלקת פרקים ריאומטית ועוד). אוסטאופורוזיס יכול גם להיגרם כתופעת לוואי של תרופות מסוימות כגון סטרואידים (Glucocorticoid) המשמשות לטיפול במחלות כרוניות, תרופות מדכאות מערכת חיסונית, תרופות לטיפול באפילפסיה ועוד.

סימנים ותסמינים

אחת הצרות הגדולות עם אוסטאופורוזיס שהרבה פעמים בשלבים המוקדמים אין לה כול תסמינים ומסיבה זו היא גם נקראת המחלה השקטה. כאשר כבר מופיעים תסמינים ובעיקר נכון הדבר לגבי גברים, אובדן צפיפות העצמות מצוי בשלב מתקדם. רוב הגברים יגלו את המחלה רק לאחר הופעה של התסמינים. סימנים הראשונים למחלת דלדול העצם יהיו כאבים חריפים בגב, בירך או בשורש כף שהתחילו ללא כול טראומה או בגין טראומה קלה. 

בדיקה תגלה שכאבים אלו נגרמים בגלל שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה או בגלל שברים בירך או בשורש כף היד. בשלבים מתקדמים של אובדן צפיפות העצם עמוד השדרה מתעוות ומתגבן והאדם הסובל מהתופעה מאבד סנטימטרים שלמים מגובהו. הנטייה לשברים בקרב חולי דלדול העצמות כוללת מלבד את חוליות עמוד השדרה גם את צוואר הירך ואת שורש כף היד.

אבחון

הטיפול במחלת דלדול העצם אצל גברים יכול להיות יעיל במידה והוא מתחיל בשלב מוקדם יחסית וזאת בטרם מאבדים מסת עצם משמעותית. היסטוריה רפואית ובדיקות רפואיות הכוללות צילומי רנטגן, בדיקות שתן, בדיקות דם ובדיקות לצפיפות העצם יאבחנו באופן חד משמעי את מידת דחיסות המינרלים בעצמות. בדיקת צפיפות העצם (DXA) נחשבת לבדיקה האמינה ביותר לצורך אבחון ירידה בדחיסות המינרלים בעצם וכמובן להערכת הסיכונים לשברים. בדיקת צפיפות העצם נעשית בירך ובעמוד השדרה. 

יש לציין שבניגוד לנשים שנהנות לרוב מאבחון מוקדם של הבעיה הרי שאוסטאופורוזיס בקרב גברים מאובחן בדרך כלל רק בעקבות הופעת כאבים חריפים. הניסיון לאבחן את מקור הכאבים מגלה שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה או שברים בצוואר הירך או בשורש כף היד.

טיפול ומניעה

מניעת אוסטאופורוזיס הטיפול במחלת דלדול העצם בקרב גברים תלוי כמובן בגורם לו. האם מחלת דלדול העצם נגרמת בגלל באורח חיים לקוי? האם מחלת דלדול העצם נגרמת בגלל מחלה כלשהי? האם מה שעומד אחרי המחלה הזאת הוא שימוש בתרופות? כאן המקום לציין שכירופרקטיקה אינה יכולה לרפא את מחלת דלדול העצם. כירופרקט יכול לעתים להקל על הכאבים הנגרמים בעקיפין ממחלת דלדול העצם, לאבחן את הגורם לאוסטאופורוזיס ולכוון את המטופל לגבי המשך הטיפול בבעיה.

טיפול תרופתי באוסטאופורוזיס

ישנן תרופות ביספוספונטים כגון פוסלאן, אלנדרונט, ריזדרונט המטפלות במחלת דלדול העצם על ידי כך שהן מאטות את התהליך הטבעי של פירוק העצם ובכך משמרות את מסת העצם בצורה דחוסה יותר. התרופות נספחים לתאי העצם ומנטרלים את תאי האוסטאוקלסט (Osteoclast) שהם תאים שייעודם הריסת העצם. תרופה נוספת שנמצאה יעילה ובטוחה בשימוש לצורך בלימת האוסטיאופורוזיס ניתנת באמצעות תרסיס דרך האף. החומר הפעיל בתרסיס זה הורמון טבעי.

שינוי באורח חיים

במידה והגורם למחלת מחלת דלדול העצם קשור לאורח חיים יש לנקוט בצעדים משפרים ובכלל זה: הימנעות או צמצום צריכת אלכוהול, הימנעות או צמצום משמעותי בעישון, שיפור תזונה, הקפדה על משקל (רזים סובלים יותר מדלדול העצם),  הקפדה על פעילות גופנית נושאת משקל. יש להדגיש את החשיבות הגדולה שיש לפעילות גופנית ובעיקר לפעילות נושאת משקל כגון הרמת משקולות, ריצה, הליכה, קפיצה וריקוד לבריאות העצמות. הזעזועים שכרוכים בפעילות מסוג זה מעודדים את התאי האוסטאובלסט (Osteoblast) שהם תאים יוצרי עצם לעבוד במשנה מרץ. הקפדה על חשיפה מידתית לשמש לצורך ייצור של ויטמין D.

שינוי טיפולים תרופתיים

כאשר הגורם למחלת דלדול העצם הוא על רקע של שימוש בתרופות יש לשקול שימוש בתרופות חלופיות ו/או לנסות ולאזן את החסרים (סידן, ויטמין D?) שהתרופה המסוימת הזאת גורמת.

טיפול הורמונאלי

אוסטאופורוזיס הנגרם בגלל ירידה ברמת ההורמון הגברי טסטוסטרון ניתן לטפל על ידי טיפול הורמונאלי חלופי שבו מעלים את רמת הטסטוסטרון. מחקרים חדשים מעידים על כך שאולי, ממש כמו בקרב נשים, גם חסר של אסטרוגן - ההורמון הנשי עלול להשפיע על דחיסות העצם אצל גברים. נושא זה עדין נחקר.

השלמת חסרים תזונתיים הנובעים ממחלות

כאשר הגורם לדלדול העצמות הוא מחלה ובעיקר מחלת מעיים שפוגעת ביכולת הספיגה של חומרים קריטיים לאיכות העצם כמו למשל חומצות אמינו, ויטמינים (K, D), מינרלים (סידן, מגנזיום, זרחן) ועוד, יש להקפיד להשלים את החסרים התזונתיים הללו.

המשיכו לקרוא אודות כאבים במפשעה ועל בעיות יציבה לקויה שיכולים להיגרם גם על רקע של אוסטאופורוזיס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)