Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס היא מחלה שבה דחיסות המינרלים בעצמות פוחתת בקצב גדול יותר מבנייתה. תהליך זה מוביל לשינויים מבניים ברקמת העצם וגורם לכך שהעצמות נחלשות ונשברות בקלות. שבר בעמוד השדרה, באגן או בירך מהווים גורם מרכזי לנכויות ואפילו למוות בקרב אנשים מבוגרים. ישנם שיטות לטיפול במחלה זאת אך הטיפול המניעתי הוא היעיל והמומלץ ביותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון - רקע

אנשים הסובלים ממחלת דלדול העצם מצויים בקבוצת סיכון להתפתחות שברים בעמוד השדרה, מפרקי הירך, שורש כף היד ועוד גם כתוצאה מנפילות ומעידות מינוריות. יש לזכור שלא מדובר בסתם שברים, חלק ניכר מהאנשים המבוגרים ששוברים את צוואר הירך מתים כתוצאה מסחיפי דם הנוצרים בגלל השבר. התופעה שכיחה יותר בקרב נשים אך פוגעת גם בגברים. אז מה ניתן לעשות בכול הנוגע למחלת דלדול העצם? ראשית חשוב לציין שיש להישאר פעילים מבחינה גופנית. חשוב לשמור על שרירי הליבה, לשמור על שיווי המשקל ועל חוש החישה העצמית כדי לצמצם את הסיכוי לנפילות, להמשיך עם פעילות נושאת משקל לשיפור הכושר הגופני וגם כדי לבנות את מסת העצם.

מהם תפקידי עצמות ?

העצם היא רקמת חיבור קשה וצפופה המהווה חלק מרכזי בשלד שלנו. תפקידה של העצם מורכב ומחייבת אותה לעמוד בעומסים ניכרים. תפקידיה כוללים:

1) תנועה ותמיכה:

העצמות מספקות התנגדות וזיזי אחיזה הנדרשת לשרירי השלד לפעולתם ויחד עם השרירים שומרות על מבנה הגוף.

2) הגנה:

הגולגולת והצלעות מגינות על המוח והריאות מפני גורמים חיצוניים.

3) אגירה:

עצמותינו משמשות למעשה כמיכל אגירה ענק למינרלים לצורך הפעילות המטבולית של הגוף.

4) ייצור תאי דם:

מוח העצם המצוי בחלק מהעצמות שלנו מייצר תאי הדם.

תהליכי פירוק ובניית העצם

מחלת דלדול העצםהעצמות בגופינו עוברות תהליכים בלתי פוסקים של פירוק ובנייה. תהליכים אלו מתבצעים על ידי תאים בשם אוסטאוקלסטים ההורסים את תאי העצם ואילו תאים אחרים בשם אוסטאובלסטים יוצרים עצם חדשה. בגיל 25-30 מסת העצם שלנו מגיעה לשיאה שכן תהליך הבניה של העצם עולה על תהליך ספיגתה ככל שמסת העצם גבוהה יותר בגיל הזה כך פוחת הסיכון לדלדול עצם משמעותי בגיל מבוגר יותר. 

מסת עצם גבוהה תלויה במספר גורמים כולל :גנטיקה, מין- לנשים שיא מסת עצם הנמוך בשלושים אחוזים מזה של גברים ומוצא- לשחורים מסת עצם גבוהה משל היספאנים, לבנים ואסיאתים. לרוב, עד גיל 40 נשמרת מסת העצם ללא שינוי. הפעילות של התאים ההורסים והתאים הבונים נותרת מאוזנת. לאחר מכן מתחילה נפילה בערכים של מסת העצם כאשר פעילות האוסטאוקלסטים (התאים ההורסים) גדולה יותר מהאוסטאובלסטים (התאים הבונים).

גורמי סיכון

מאחר והמחלה מושפעת בעיקר מהורמון המין הנקבי אסטרוגן, יותר נשים (שליש מהנשים לעומת פחות מעשירית מהגברים), בפרט לאחר גיל המעבר, לוקות במחלה מאשר גברים. גורמים נוספים למחלה הם: מעל גיל 50, היסטוריה של שברים, נטייה גנטית, מוצא אירופי או אסיאתי וגיל מבוגר, ליקויים הורמונאליים של: הפארא תירואיד, אסטרוגן, קלציטונין, וסת ראשונה מאוחרת, הפסקת וסת ממושכת, הפסקת וסת מוקדמת ועקרות, תזונה לא מאוזנת ובעיקר צריכה דלה של סידן, ויטמין D וויטמין K, צריכת כמות מופרזת של ויטמין A, חוסר פעילות גופנית, משקל גוף נמוך מאוד (למשל עקב אנורקסיה), עישון טבק, שתיית אלכוהול מעל המומלץ (עד שתי מנות ליום), שתיית קפה מוגברת, תרופות מסוימות ומחלות כרוניות רבות.

סיווג

נהוג לסווג את מחלת דלדול העצם לשלושה סוגים:
סוג I : מחלת דלדול עצם ראשונית - עקב חידלון הווסת וירידה ברמת האסטרוגן. (או ירידה ברמת הטסטוסטרון אצל גברים).
סוג II : מחלת דלדול עצם עקב זקנה, מחלות כרוניות, שהות בתנאים של חוסר משקל ונטילת תרופות (סטרואידים)
סוג III: אדיופטית - ממקור לא ידוע- נדיר.

המשיכו לקרוא אודות מחלת דלדול העצם בקרב גברים וכן אודות מחלת דלדול העצם ודיאטה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)