Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאוכונדרוזיס היא קבוצת מחלות המתאפיינות בין היתר בפגיעות בסחוס התוך מפרקי. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בקרב ילדים ומתבגרים שעצמותיהם עדיין בשלבי התפתחות אך לעיתים, רחוקות אמנם, גם מבוגרים עלולים לסבול מהן.

התפתחות אוסטאוכונדרוסיס (Osteochondrosis) נגרמת בשל פגיעה מקומית בזרימת הדם, נמק ומוות של תאים. הסימנים והתסמינים האופייניים לקבוצת מחלות זאת כוללת בין היתר כאבים וקושי להניע את המפרק המעורב. ברוב המקרים טיפול שמרני עשוי לעזור עם ריפוי הדלקת ולאפשר חזרה לשגרה. בחלק קטן מהמקרים תידרש התערבות כירורגית כדי להחזיר את המפרק לכשירות תנועתית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאוכונדרוזיס - סיווג

סיווג קבוצת המחלות שפוגעות בין היתר בסחוסים נהוג לעשות על פי מיקום הנזק שהן גורמות. החלוקה המקובלת כוללת שלוש קבוצות: קבוצת מחלות שבה הנזק הוא מפרקי, קבוצה שנייה שבה הנזק מתפתח בעמוד השדרה וקבוצה שלישית שבה הנזק מתרחש ברקמות מחוץ למפרקים.

מחלות הפוגעות במפרקים

המפרק, כולל משטח סחוסי המאפשר תנועה ובה בעת סופג זעזועים ומגן על העצם. במחלה זאת נגרמות פציעות בסחוס ולעיתים גם בעצם תחתיו. הפציעה בסחוס יכולה להיות קלה ושטוחה ולפעמים עמוקה מספיק כדי לערב את העצם הממוקמת מתחת לסחוס. התוצאה הסופית עלולה להיות חלקי סחוס ולפעמים חלקי עצם חופשיים בתוך המפרק. קבוצת המחלות הגורמות נזק למפרקים כוללת בין היתר את המחלות הבאות:

  • מחלת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) הפוגעת באספקת הדם לראש עצם הירך (Avascular necrosis of the femoral head) וגורמת לצליעה אצל ילדים.

  • מחלת פנר (Panner’s disease) הפוגעת באספקת בדם לראש עצם הרדיוס (Avascular necrosis of the capitulum) במרפק.

  • מחלת פריברג (Freiberg’s Disease) הפוגעת באספקת הדם לעצם המסרק בכף הרגל (Avascular necrosis of the metatarsal head). ברוב המקרים מדובר בעצם המסרק השנייה או השלישית לפעמים גם עצמות המסרק השלישית והרביעית עלולות להיות מעורבות.

  • מחלת קולר (Köhler’s disease) הפוגעת בעצם הסירה בכף הרגל (Avascular necrosis of the navicular bone in the foot).

  • עוד מחלה המשתייכת לקבוצת המחלות שפוגעות במפרקים היא אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans). מחלה זאת גורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק המעורב. התופעה יכולה להתרחש בכול מפרק או במספר מפרקים יחדיו אך שכיחה יותר בברכיים, בקרסול ובמרפק.

מחלות הפוגעות בעמוד השדרה

הנציגה העיקרית של קבוצת המחלות שבהן נפגע עמוד השדרה היא מחלת שוירמן. במחלה זאת נפגעות לוחיות הצמיחה (Physeal disease) הממוקמת בחלק העליון ובחלק התחתון של החוליה. ברוב המקרים עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) הוא החלק הנפגע ביותר בעמוד השדרה.

מחלות שפגיעתן מחוץ למפרקים

קבוצת המחלות הגורמות לנזקים לרקמות חוץ מפרקיות נכלול:

  • מחלת אוסגוד שלאטר (Osgood-Schlatter disease). מחלה זאת פוגעת בלוחית הצמיחה המצויה בזיז של עצם השוק (Tibial tuberosity).

  • מחלה נוספת מסוג זה היא מחלת סבר (Sever’s disease). מחלה זאת פוגעת בלוחית הגדילה בעצם העקב.

סימנים ותסמינים אופייניים

לעיתים עשויה המחלה להתפתח מבלי לגרום לסימנים או תסמינים כלשהם. סוג הסימנים ותסמינים וחריפותם תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. באופן כללי ניתן לומר שהסימנים והתסמינים העיקריים בגין מחלה זאת עלולים לכלול כאבים מקומיים, מגבלות תנועה (צליעה?), נוקשות, נפיחות, רגשיות למישוש, רעשים הבוקעים מהמפרק, נעילה של המפרק בעת תנועה, חולשה של המפרק, קיפוזיס (מחלת שוירמן) ועוד.

גורמים

לא ידוע מה גורם להתפתחות אוסטאוכונדרוסיס עם זאת ישנם מספר גורמי סיכון שעלולים לעלות את הסיכון ללקות במחלה הזאת. ראשית חשוב לזכור שרוב הסובלים מהמחלה הזאת הנם בנים צעירים עד גיל 20 העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית. מכאן יש להניח שילדים המצויים בתקופת גדילה מצויים בקבוצת סיכון. גורמי סיכון נוספים כוללים פעילות היוצרת עומסים חריגים על המפרקים והעצמות, חבלה, פציעות ספורט (למשל נקיעת קרסול), מחלות או הפרעות הגורמות לפגיעה באספקת דם, גורמים תורשתיים, ליקויים אנטומיים מבניים ועוד.

אבחון

ברוב המקרים אבחון של אוסטאוכונדרוסיס יכול להיעשות על ידי לקיחה של היסטוריה רפואית קפדנית וביצוע בדיקה גופנית. מתי החל הכאב?, מה גרם לכאב? האם יש רקע של פציעה? ועוד. לעיתים יהיה צורך בביצוע צילום רנטגן. אמצעי הדמיה רגישים יותר שעשויים להועיל ליכולת שלנו להעריך את מידת הנזק לסחוס והאם יש מעורבות גרמית כוללים CT, MRI ומיפוי עצמות.

טיפול

אבחון לקוי או איטי ובעקבות כך טיפול מאוחר או טיפול לקוי עלולים בחלק מהמקרים לגרום לנזקים הרסניים ולהשפעות קשות על איכות חיים. כך למשל פספוס באבחון של פגיעה באספקת הדם למפרק הירך עלולה לגרום לשברים פתולוגיים במפרק הירך ולצורך בטיפולים כירורגיים מורכבים. המחלות הטיפול השמרני באוסטאוכונדרוסיס הגורם לסימנים ותסמינים כולל בעיקר מנוחה מפעילות הגורמת לכאב. לעיתים יהיה צורך להשתמש לזמן קצר בתומך מפרק או בקביים כדי להעניק את המנוחה הדרושה למפרק.

נעשה שימוש משולב במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך או גלי הלם עם טכניקות ריפוי ידניות שמטרתם איזון שרירי , שמירה על טווחי תנועה ועוד. במקרים קיצוניים במיוחד לא יהיה מנוס מהתערבות כירורגית (ארטרוסקופיה?) להסרת חלקי העצמות והסחוסים מתוך המפרק.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט בקרב ילדים וכן פציעות חבלה בקרב ילדים, שני גורמים שכיחים יחסית לאוסטאוכונדרוסיס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)