Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

תרופות נוגדי דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID’s - Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs), היא קבוצת תרופות נפוצה, המשמשת בעיקר לטיפול בדלקות מפרקים, הפחתת כאבים כמו למשל כאבים בצוואר כאבי גב, כאבי ברכיים ועוד, דילול הדם, הורדת חום ומניעת מחלות לב. תרופות מקבוצה זו הנמצאים בשימוש בארץ כוללים: אספירין, אינדומד, אדקס, נורופן, אטופן, פוינט, נקסין וולטרן ועוד. חלק מהתרופות הנ"ל ניתן לכל דורש וללא מירשם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך.

 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אטופן מזיק ללב ולסחוסים - רקע

תרופות נוגדי דלקת שאינן סטרואידים גורמות למקרי מוות רבים ברחבי העולם. אחת ההערכות מדברת שתרופות אלו גורמות מדי שנה למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד (Pain 2000; 85 (1-2) :169-82). בארצות הברית גורמות תרופות אלו לכרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה ולאישפוזים של כ 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים (J Moscul-Skeletal Med 1991;8:21-8). 

בשימוש תרופתי ארוך טווח ובמינונים גבוהים התרופות האנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן, דיקלופן ואיבופרופן מעלות את הסיכון למחלות כלי דם, התקפי לב ושבץ מוחי בשיעור דומה לתרופות האנטי דלקתיות החדשות. עד לאחרונה היה מקובל שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כרוך בסיכון לנזק למערכת העיכול ולדימומים. 

במחקר נרחב בהישתתפות 140,000 משתתפים שפורסם ב3.06.06 בירחון הרפואי הבריטי מצא שאין הבדל ממשי ברמת ההשפעה השלילית על בריאות כלי הדם התקפי לב ושבץ מוחי הנגרמת על ידי תרופות אנטי דלקתיות ולא משנה אם מדובר בתרופות חדישות (Cox-2 inhibitors) כגון ויאוקס (שהפצתו נעצרה ב2004), בקסטרה (הפצתו נאסרה ב2005) וסלברקס (עדיין משווק) או בתרופות הישנות (non-cox-2 medications). יש לציין שהאיבופרופן נמכרת גם תחת השמות מוטרין ואדויל והדיקלופן נימכר גם תחת השמות קטפלם ווולטרן.

תרופות נוגדות דלקת מזיקות גם לסחוסים!

התרופה הנוגדת דלקת שאינה על בסיס סטרואידי diclofenac הנימכרת כארטרוטק או וולטרן עלולה להזיק לסחוסים בברכיים ובירך של חולים בדלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס). 

דלקת פרקים ניוונית היא מחלה ניוונית שכיחה הפוגעת ברקמת הסחוס. התרופות האנטי דלקתיות כולל אלו ההמצוינות למעלה מהוות את התשובה העיקרית של רופאי המשפחה והאורטופדים לדלקות פרקים ניוונית. האם התרופה עוזרת ? 

במחקר שנערך לאורך זמן של 6.6 שנים ברוטרדם נחקרו תוצאות מעקב של 1700 חולים בדלקות מפרקים. מסקנתם של החוקרים שימוש ארוך טווח (מעל 180 יום) החמיר שחיקת הסחוסים בבירכיים ובפרקי הירך. אין המחקר מסביר את מנגנון הנזק: האם הנזק נובע מהפחתת הכאב בגין השימוש בתרופה ושימוש מוגבר במיפרקים או שמא מנזק ישיר של התרופה לסחוסים. האמת היא שזה לא ממש משנה. המלצתי לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני. לפחות בשלב הראשון ללא תרופות וללא ניתוחים.

תרופות נוגדות דלקת לפני פעילות ספורט

אטופן מזיק ללב ולסחוסיםבמאמר שנכתב על ידי אילן גולדמן בעיתון הארץ (26/06/2013) תחת הכותרת "משככים כדי לשכוח, אבל באיזה מחיר?" מתייחס המחבר לתופעה הקיימת בין הספורטאים לצרוך תרופות נוגדות דלקת לפני פעילות גופנית. על פי סקרים שנערכו במקומות שונים מדובר בתופעה נרחבת ביותר ולהערכת הסוקרים השונים בין 40%-60% מהספורטאים צורכים התרופות אלו. הסיבה לנטילת תרופות נוגדות דלקת טרם פעילות שאותה מציינים הספורטאים היא הקלה על הכאבים. ובכן גם במקרה הזה הנזקים עולים על כול תועלת משנית.

פרופסור וונדי קורט מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת קולרדו טוענת שההשפעות של תרופות אלו עלולה להיות הפוכה ולכלול כאבים, התכווציות ועוויתות במערכת העיכול. פרופסור סטיוארט וורדן מאוניברסיטת אינדיאנה טוען שתרופות אלו מעלות את הסיכוי לפציעות שכן הן בולמות את מנגנוני ההגנה הטבעיים למניעת נזקים ולבניית רקמות. התוצאה היא הפחתה של יכולת ההסתגלות של הרקמות לאימון הגופני.

אין מאמר זה פוסל בתכלית הפסילה את השימוש בתרופות אלו או אחרות. ההמלצות המצוינות כאן הן לעשות שימוש מושכל בתרופות ולצרוך אותן רק עם אין ברירה. לגוף שלנו חוכמה אבולוציונית להתמודד ביעילות עם דלקות. 

המשיכו לקרוא אודות ההשפעות של תרופות אנטי דלקתיות על הקיבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)