Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

הכאבים מציקים, יש לכם עבודה ללכת אליה, ילדים לגדל וחיים לחיות אותם. אתם רוצים הקלה מהכאבים האלו ורוצים אותה עכשיו. לא מעניין אתכם במצב הזה אם התרופות המוצעות בטוחות, או האם יש להן תופעות לוואי? אם הרופאים רושמים אותן אז זה כניראה בסדר... ובכן זה לא תמיד בסדר ועדיף תחילה לטפל בכאבים שלכם באופן שמרני כמו למשל באמצעות כירופרקט ורק כאשר אין בררה לפנות לערוץ הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארקוקסיה? עדיף בלי - רקע

נתינת מרשמים לתרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון או תרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה נחשבות לעניין שבשגרה עבור רופאים. נכון להיום החולים לוחצים לקבל את הן תרופה וכול נסיון של הרופא להציע להמתין מספר ימים טרם לקיחת התרופה נופלות על אוזניים ערלות. החולים מתעקשים לקבל תרופות והרופאים רושמים. 

תרופות אנטי דלקתיות יכולות אמנם, להפחית כאב ודלקות. רופאים רושמים אותן לצורך טיפול בדלקות פרקים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, נקיעות ומתיחות של שרירים, רצועות ורקמות אחרות, לטיפול בכאבי מחזור חודשי, לכאבי ראש ולטיפול במצבים כואבים אחרים. לרוב האנשים התרופות הללו אכן יעזרו. חלק אחר יסבול מתופעות לוואי כגון דימומים ובעיות לב וכלי דם שעלולות להיות קשות ואפילו מסכנות חיים. ישנם חוקרים שטוענים שצריכת תרופות נגד דלקת עלולות לפגוע גם באיכות הריפוי של הרקמה.

תרופות נוגדות דלקת מה זה?

ישנם עשרות סוגים של תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי - (non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID. מבין התרופות היותר מוכרות אנו מוצאים: aceclofenac, acemetacin, aspirin, celecoxib, dexibuprofen, dexketoprofen, diclofenac, diflunisal, etodolac, etoricoxib, fenbrufen, fenoprofen, flurbiprofen, ibuprofen, indomethacin, lumiracoxib, ketoprofen, mefanamic acid, meloxicam, nabumetone, naproxen, piroxicam, sulindac, tenoxicam, tiaprofenic acid לכול אחת מהתרופות הללו ישנם גם שמות מסחריים שונים. 

לצורך השימוש בתרופות הללו ולאור תופעות הלוואי הקשות האפשריות הכרוכות בצריכתן הן ניתנות רק במרשם רופא. חלק מהתרופות הנ"ל ניתן לכל דורש וללא מירשם. כך למשל אספירין ואיבופרופן ניתנים לרכישה ישירה בבתי מרקחת. אספירין בכמות קטנה משמש גם למניעת היווצרות קרישי דם ובעיות לב וכלי דם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך והסיכויים לתופעות לוואי עקב כך גבוהות יותר.

תרופות נוגדות דלקת. מנגנון הפעולה

כאשר רקמה כגון גיד או רצועה נפצעת התאים שנפגעו מפרישים חומרים הקרויים מתווכי דלקת (היסטמין, פרוסטגלנדינס ועוד). חומרים אלו מתחילים רצף של תגובות ופעולות הקרויות - תגובה דלקתית. ראשית גורמים הכימיקלים לגירוי של כאב מקומי ולהרחבת כלי הדם באזור הפגיעה. הרחבה זו מאפשרת הגברה משמעותית של זרימת דם לרקמה הפצועה. זרם הדם כולל תאי דם של המערכת החיסונית שמתחילים בתהליך התיקון ופינוי חומרי הפסולת הדלקתיים. 

דלקת משמעותה אם כן, כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. כאן המקום לציין שדלקת היא שלב חיוני בריפוי, ולמעשה ללא דלקת אין ריפוי!! השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מנטרל את השחרור של החומרים מתווכי הדלקת ועל כן נמנעת או מוגבלת ההרחבה של כלי הדם ולמעשה משתבשת התגובה הדלקתית כולה ופעולת התיקון והריפוי העצמי של הגוף נפגעת. התוצאה ירידה ביכולת התאים של המערכת החיסונית לנקות את חומרי הפסולת הדלקתיים, והבנייה של הרקמה הפצועה אינה אופטימאלית בלשון זהירה.

תרופות נוגדות דלקת. תופעות הלוואי

התרופות הללו ממשיכות להינתן למרות שמספר רב של סיבוכים תועדו בגין השימוש בתרופות אלו. פגיעה ברקמת הפנימית של הקיבה עם אפשרות לכיבים ודימומים במערכת העיכול, סיבוכים קרדיולוגיים ולכלי הדם, סיבוכים לכליות ולכבד ועוד ועוד. מחקר השוואתי ענק שבדק את השפעות התרופות האנטי דלקתיות קבע שכול התרופות נוגדי הדלקת שאינן על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב (הירחון האירופי ללב, יולי 2006). 

ארקוקסיה? עדיף בליממצאי המחקר שנערך בפינלנד והתבססו על חקירתם של מעל 170.000 בני אדם לא הותירו סימני שאלה רבים. לא משנה איזה תרופה אנטי דלקתית אתם צורכים, לאיזה דור הם שייכים או האם הם חדישות או מיושנות התרופות, השימוש בתרופות הללו מעלות ב 40% את הסיכון שלכם ללקות בהתקפי לב. לאור ממצאים האלו המליצו החוקרים לשקול היטב את הצריכה של התרופות האנטי דלקתיות שלא הבסיס סטרואידי שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים. 

על פי אחת ההערכות מבריטניה תרופות אלו גורמות מדי שנה למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד, NSAID’s (Pain 2000; 85 (1-2) :169-82). בארצות הברית גורמות תרופות אלו לכרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה ולאישפוזים של כ 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים, NSAID’s (J Moscul-Skeletal Med 1991;8:21-8).

תרופות נוגדות דלקת. מחקרים

ואולם ישנם תופעות נוספות שנוטים להתעלם מהן שמשמיטות את ההיגיון של עצם נתינת תרופות אנטי דלקתיות לאנשים שחווים כאבים ופציעות: קיימים מחקרים המעידים שהשימוש בתרופות אלו מקשות על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו. ישנם אף מחקרים המראים שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות עלול אפילו להחמיר את המצב הרפואי שבגינו קיבלנו את הטיפול! השאלות שנשאלות: אם זה כך למה רופאים ממשיכים לרשום עבורנו את התרופות הללו?... האם יתכן והשימוש בתרופות הללו הוא ההסבר לכך שרבים בקרבנו חיים עם כאבים כרוניים? 

נכון, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון ותרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה יכולות להסב לנו הקלה בכאב. אלא שהן גם משבשות את תהליך ההחלמה הטבעי של הרקמות הפגועות. ההשפעות השליליות ארוכות הטווח של התרופות הללו משמעותיות הרבה יותר מההשפעות המקלות הזמניות המאפיינות אותן. 

תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי גם משבשות את הייצור של פרוטאוגליקן מרכיב במבנה הסחוסים הגידים והרצועות. פרוטאוגליקן חשוב לגמישות ויכולת עמידה בלחצים של הרקמות הללו ולפגיעה בייצור שלהן עלולה להיות משמעות רבת השפעה ביכולת הגוף לרפא את הרקמה ולגבי איכות הריפוי.

תרופות נוגדות דלקת. עוד מחקרים

מחקרים שנעשו לגבי השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מגלה החמרה ארוכת טווח בדלקות הפרקים. הוסקיסון וקולגות בדקו את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התקדמות דלקת פרקים נוונית של הברכיים. קבוצה של חולים הסובלים מהמחלה חולקו לשניים. חלק אחד קיבל תרופות אנטי דלקתיות והקבוצה השנייה קיבלה תרופות דמה (פלסבו). התוצאות היו חד משמעיות. הדלקת הניוונית בברכיים של רוב הקבוצה שצרכה תרופות אנטי דלקתיות החמירה לעומת מיעוט בלבד בקבוצה השנייה. 

מחקר אחר בדק קבוצה גדולה של סובלים ממחלת ניוון פרקים בפרק הירך. המחקר בדק את יעילותו של תרופה אנטי דלקתית אחרת. התוצאות שוב הראו באופן חד משמעי-החמרה בדלקת הפרקים בקרב הקבוצה שקבלה טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות לעומת הקבוצה שצרכה תרופות דמה.

תרופות נוגדות דלקת. מניעת נזקים

אם החלטתם להשתמש בתרופות על מנת להפחית כאב עדיפו להתחיל עם אקמול (Paracetamol). לאקמול פחות סיכוי לגרום לתופעות לוואי. למרות שאקמול אינו נוגד דלקת הוא עשוי להפחית את הכאבים ולהקל עליכם במידה מספקת. אם בכול זאת אתם צורכים תרופות אנטי דלקתיות עליכם לזכור שהן לא ממש משנות את מהלך התפתחותן של בעיות רפואיות כואבות כגון דלקות פרקים. התרופות נוגדי הדלקת רק מפחיתות כאב ומשפרות את הנוקשות. נצלו את הימים היותר טובים שבהם יש מעט כאב או אין כאב בכלל על מנת להימנע מלקחת את התרופות הללו.

תרופות נוגדות דלקת. סיכום

אין בכוונת מאמר זה לפסול באופן גורף את השימוש בתרופות נגד הדלקת שגורמת לכאב שלכם. תכליתו של המאמר הוא להאיר את עיני הרופאים והחולים לכך שאין ארוחות חינם וכול שימוש בתרופה כרוך בתשלום כלשהו. על כן יש לעשות שימוש מושכל בצריכת תרופות ולזכור שברוב המקרים לגופנו יש את היכולת הנפלאה להתמודד עם חוליים שונים כולל עם הדלקות. האם אנחנו באמת צריכים את התרופה הזאת? 

המשך לקרוא אודות מגוון בעיות עמוד שדרה כגון כאבי גב ומגוון פציעות פריפריות כגון כאבים בכתף שבגינן ממליצים לכם לקחת תרופות שנוגדות את הדלקת למרות שברוב המקרים ניתן לטפל בבעיות מסוג זה באופן שמרני וללא כול תרופה. 

הרופא של העתיד לא יתבסס על מתן תרופות
אלא יטפח במטופליו אכפתיות למשמעות הקיום,
לתזונת האדם ולמכלול הגורמים המעודדים
בריאות ומונעים חולי.
(תומאס אדיסון)

 

1) Huskisson EC, Berry H, Gishen P, Jubb RW, Whitehead J, on behalf of the LINK Study Group. Effects of anti-inflammatory drugs on the progression of osteoarthritis of the knee. J Rheumatol. 1995;22:1941-1946.
2) Reijman M, Bierma-Zeinstra SM, Pols HA, Koes BW, Stricker BH, Hazes JM. Is there an associationbetween the use of different types of nonsteroidal anti-inflammatory drugs and radiologic progression of osteoarthritis? The Rotterdam Study. Arthritis Rheum. 2005;52:3137-3142.
3) Almekinders LC: Anti-inflammatory treatment of muscular injuries in sport. An update of recent studies. Sports Med 28: 383–388, 1999

4) Almekinders LC, Gilbert JA: Healing of experimental muscle strains and the effects of nonsteroidal anti-inflammatory medication. Am J Sports Med 14:303–308, 1986

5) Natural Antiinflammatory Agents for Pain Relief in Athletes Joseph C. Maroon, M.D.; Jeffrey W. Bost, P.A.-C.; Meghan K. Borden; Keith M. Lorenz; Nathan A. Ross Neurosurg Focus. 2006;21(4) ©2006 American Association of Neurological Surgeons Posted
6) Di Padova, C., S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of Clinical Studies, Am. J. Med. 1987, 83, Supplement 5A, pp. 60-5.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)