Skip to main content

לתרופות אנטי דלקתיות יש לעיתים, השפעה מרגיעה על כאבים ורבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שהרבה מחקרים מעידים על כך ששימוש בתרופות מסוג זה עלול לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה.

הכאבים מציקים, יש לנו עבודה ללכת אליה, ילדים לגדל וחיים לחיות. אנחנו רוצים להיפתר מהכאבים האלו עכשיו. לא מעניין אותנו אם התרופות שמציעים לנו הן בטוחות, האם יש להן תופעות לוואי? אם הרופאים רושמים אותן אז זה בסדר...

תרופות נוגדות דלקת. הרופאים רושמים...

נתינת מרשמים לתרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון או תרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה נחשבות לעניין שבשגרה עבור רופאים. נכון להיום החולים לוחצים לקבל את הן תרופה וכול נסיון של הרופא להציע להמתין מספר ימים טרם לקיחת התרופה נופלות על אוזניים ערלות. החולים מתעקשים לקבל תרופות והרופאים רושמים. 

תרופות אנטי דלקתיות יכולות אמנם, להפחית כאב ודלקות. רופאים רושמים אותן לצורך טיפול בדלקות פרקים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, נקיעות ומתיחות של שרירים, רצועות ורקמות אחרות, לטיפול בכאבי מחזור חודשי, לכאבי ראש ולטיפול במצבים כואבים אחרים. לרוב האנשים התרופות הללו אכן יעזרו. חלק אחר יסבול מתופעות לוואי כגון דימומים ובעיות לב וכלי דם שעלולות להיות קשות ואפילו מסכנות חיים. ישנם חוקרים שטוענים שצריכת תרופות נגד דלקת עלולות לפגוע גם באיכות הריפוי של הרקמה.

תרופות נוגדות דלקת. מה זה?

ישנם עשרות סוגים של תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי - (non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID. מבין התרופות היותר מוכרות אנו מוצאים: aceclofenac, acemetacin, aspirin, celecoxib, dexibuprofen, dexketoprofen, diclofenac, diflunisal, etodolac, etoricoxib, fenbrufen, fenoprofen, flurbiprofen, ibuprofen, indomethacin, lumiracoxib, ketoprofen, mefanamic acid, meloxicam, nabumetone, naproxen, piroxicam, sulindac, tenoxicam, tiaprofenic acid לכול אחת מהתרופות הללו ישנם גם שמות מסחריים שונים. 

לצורך השימוש בתרופות הללו ולאור תופעות הלוואי הקשות האפשריות הכרוכות בצריכתן הן ניתנות רק במרשם רופא. חלק מהתרופות הנ"ל ניתן לכל דורש וללא מירשם. כך למשל אספירין ואיבופרופן ניתנים לרכישה ישירה בבתי מרקחת. אספירין בכמות קטנה משמש גם למניעת היווצרות קרישי דם ובעיות לב וכלי דם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך והסיכויים לתופעות לוואי עקב כך גבוהות יותר.

תרופות נוגדות דלקת. מנגנון הפעולה

כאשר רקמה כגון גיד או רצועה נפצעת התאים שנפגעו מפרישים חומרים הקרויים מתווכי דלקת (היסטמין, פרוסטגלנדינס ועוד). חומרים אלו מתחילים רצף של תגובות ופעולות הקרויות - תגובה דלקתית. ראשית גורמים הכימיקלים לגירוי של כאב מקומי ולהרחבת כלי הדם באזור הפגיעה. הרחבה זו מאפשרת הגברה משמעותית של זרימת דם לרקמה הפצועה. זרם הדם כולל תאי דם של המערכת החיסונית שמתחילים בתהליך התיקון ופינוי חומרי הפסולת הדלקתיים. 

דלקת משמעותה אם כן, כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. כאן המקום לציין שדלקת היא שלב חיוני בריפוי, ולמעשה ללא דלקת אין ריפוי!! השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מנטרל את השחרור של החומרים מתווכי הדלקת ועל כן נמנעת או מוגבלת ההרחבה של כלי הדם ולמעשה משתבשת התגובה הדלקתית כולה ופעולת התיקון והריפוי העצמי של הגוף נפגעת. התוצאה ירידה ביכולת התאים של המערכת החיסונית לנקות את חומרי הפסולת הדלקתיים, והבנייה של הרקמה הפצועה אינה אופטימאלית בלשון זהירה.

תרופות נוגדות דלקת. תופעות הלוואי

התרופות הללו ממשיכות להינתן למרות שמספר רב של סיבוכים תועדו בגין השימוש בתרופות אלו. פגיעה ברקמת הפנימית של הקיבה עם אפשרות לכיבים ודימומים במערכת העיכול, סיבוכים קרדיולוגיים ולכלי הדם, סיבוכים לכליות ולכבד ועוד ועוד. מחקר השוואתי ענק שבדק את השפעות התרופות האנטי דלקתיות קבע שכול התרופות נוגדי הדלקת שאינן על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב (הירחון האירופי ללב, יולי 2006). 

מפרק דלקתיממצאי המחקר שנערך בפינלנד והתבססו על חקירתם של מעל 170.000 בני אדם לא הותירו סימני שאלה רבים. לא משנה איזה תרופה אנטי דלקתית אתם צורכים, לאיזה דור הם שייכים או האם הם חדישות או מיושנות התרופות, השימוש בתרופות הללו מעלות ב 40% את הסיכון שלכם ללקות בהתקפי לב. לאור ממצאים האלו המליצו החוקרים לשקול היטב את הצריכה של התרופות האנטי דלקתיות שלא הבסיס סטרואידי שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים. 

על פי אחת ההערכות מבריטניה תרופות אלו גורמות מדי שנה למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד, NSAID’s (Pain 2000; 85 (1-2) :169-82). בארצות הברית גורמות תרופות אלו לכרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה ולאישפוזים של כ 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים, NSAID’s (J Moscul-Skeletal Med 1991;8:21-8).

תרופות נוגדות דלקת. מחקרים

ואולם ישנם תופעות נוספות שנוטים להתעלם מהן שמשמיטות את ההיגיון של עצם נתינת תרופות אנטי דלקתיות לאנשים שחווים כאבים ופציעות: קיימים מחקרים המעידים שהשימוש בתרופות אלו מקשות על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו. ישנם אף מחקרים המראים שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות עלול אפילו להחמיר את המצב הרפואי שבגינו קיבלנו את הטיפול! השאלות שנשאלות: אם זה כך למה רופאים ממשיכים לרשום עבורנו את התרופות הללו?... האם יתכן והשימוש בתרופות הללו הוא ההסבר לכך שרבים בקרבנו חיים עם כאבים כרוניים? 

נכון, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון ותרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה יכולות להסב לנו הקלה בכאב. אלא שהן גם משבשות את תהליך ההחלמה הטבעי של הרקמות הפגועות. ההשפעות השליליות ארוכות הטווח של התרופות הללו משמעותיות הרבה יותר מההשפעות המקלות הזמניות המאפיינות אותן. 

תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי גם משבשות את הייצור של פרוטאוגליקן מרכיב במבנה הסחוסים הגידים והרצועות. פרוטאוגליקן חשוב לגמישות ויכולת עמידה בלחצים של הרקמות הללו ולפגיעה בייצור שלהן עלולה להיות משמעות רבת השפעה ביכולת הגוף לרפא את הרקמה ולגבי איכות הריפוי.

תרופות נוגדות דלקת. עוד מחקרים

מחקרים שנעשו לגבי השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מגלה החמרה ארוכת טווח בדלקות הפרקים. הוסקיסון וקולגות בדקו את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התקדמות דלקת פרקים נוונית של הברכיים. קבוצה של חולים הסובלים מהמחלה חולקו לשניים. חלק אחד קיבל תרופות אנטי דלקתיות והקבוצה השנייה קיבלה תרופות דמה (פלסבו). התוצאות היו חד משמעיות. הדלקת הניוונית בברכיים של רוב הקבוצה שצרכה תרופות אנטי דלקתיות החמירה לעומת מיעוט בלבד בקבוצה השנייה. 

מחקר אחר בדק קבוצה גדולה של סובלים ממחלת ניוון פרקים בפרק הירך. המחקר בדק את יעילותו של תרופה אנטי דלקתית אחרת. התוצאות שוב הראו באופן חד משמעי-החמרה בדלקת הפרקים בקרב הקבוצה שקבלה טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות לעומת הקבוצה שצרכה תרופות דמה.

תרופות נוגדות דלקת. מניעת נזקים

אם החלטתם להשתמש בתרופות על מנת להפחית כאב עדיפו להתחיל עם אקמול (Paracetamol). לאקמול פחות סיכוי לגרום לתופעות לוואי. למרות שאקמול אינו נוגד דלקת הוא עשוי להפחית את הכאבים ולהקל עליכם במידה מספקת. אם בכול זאת אתם צורכים תרופות אנטי דלקתיות עליכם לזכור שהן לא ממש משנות את מהלך התפתחותן של בעיות רפואיות כואבות כגון דלקות פרקים. התרופות נוגדי הדלקת רק מפחיתות כאב ומשפרות את הנוקשות. נצלו את הימים היותר טובים שבהם יש מעט כאב או אין כאב בכלל על מנת להימנע מלקחת את התרופות הללו.

תרופות נוגדות דלקת. סיכום

אין בכוונת מאמר זה לפסול באופן גורף את השימוש בתרופות נגד הדלקת שגורמת לכאב שלכם. תכליתו של המאמר הוא להאיר את עיני הרופאים והחולים לכך שאין ארוחות חינם וכול שימוש בתרופה כרוך בתשלום כלשהו. על כן יש לעשות שימוש מושכל בצריכת תרופות ולזכור שברוב המקרים לגופנו יש את היכולת הנפלאה להתמודד עם חוליים שונים כולל עם הדלקות. האם אנחנו באמת צריכים את התרופה הזאת? 

המשך לקרוא אודות מגוון בעיות עמוד שדרה כגון כאבי גב ומגוון פציעות פריפריות כגון כאבים בכתף שבגינן ממליצים לכם לקחת תרופות שנוגדות את הדלקת למרות שברוב המקרים ניתן לטפל בבעיות מסוג זה באופן שמרני וללא כול תרופה. 

הרופא של העתיד לא יתבסס על מתן תרופות
אלא יטפח במטופליו אכפתיות למשמעות הקיום,
לתזונת האדם ולמכלול הגורמים המעודדים
בריאות ומונעים חולי.
(תומאס אדיסון)

 

1) Huskisson EC, Berry H, Gishen P, Jubb RW, Whitehead J, on behalf of the LINK Study Group. Effects of anti-inflammatory drugs on the progression of osteoarthritis of the knee. J Rheumatol. 1995;22:1941-1946.

2) Reijman M, Bierma-Zeinstra SM, Pols HA, Koes BW, Stricker BH, Hazes JM. Is there an associationbetween the use of different types of nonsteroidal anti-inflammatory drugs and radiologic progression of osteoarthritis? The Rotterdam Study. Arthritis Rheum. 2005;52:3137-3142.

3) Almekinders LC: Anti-inflammatory treatment of muscular injuries in sport. An update of recent studies. Sports Med 28: 383–388, 1999

4) Almekinders LC, Gilbert JA: Healing of experimental muscle strains and the effects of nonsteroidal anti-inflammatory medication. Am J Sports Med 14:303–308, 1986

5) Natural Antiinflammatory Agents for Pain Relief in Athletes Joseph C. Maroon, M.D.; Jeffrey W. Bost, P.A.-C.; Meghan K. Borden; Keith M. Lorenz; Nathan A. Ross Neurosurg Focus. 2006;21(4) ©2006 American Association of Neurological Surgeons
Posted

6) Di Padova, C., S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of Clinical Studies, Am. J. Med. 1987, 83, Supplement 5A, pp. 60-5.

כאבים ודלקות

כאב הוא ידידו של האדם. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

תהליך ההחלמה מפציעה
נוגדי דלקת מזיקים ללב ולסחוסים

שימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות גם מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן ואיבופרופן מעלות את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי. תופעות לוואי נוספות כוללות פגיעה בקיבה ובסחוסים. נסו להימנע מתרופות.

תרופות
דלקת. מה זה?

הדלקת הינה תגובה רצויה של המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). במהלך הדלקת מתאפשרת מלאכת הריפוי של הגוף. הדלקת חשובה וחיובית. ללא דלקת אין ריפוי!

דלקת
תרופות מסוכנות

תופעות לוואי לטיפול תרופתי הן עניין שכיח. חברות התרופות מנסות לצמצם או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים. למרות המאמצים המחקר המקיף הנוכחי קובע "כול התרופות נוגדות דלקת שלא על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב.

תופעות לוואי לתרופה
למי כואב יותר?

מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 % של כאבים כרוניים.

כואב יותר
כאבים כרוניים

כאבים כרוניים גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל שליש מאוכלוסיית המערב. בארצות הברית למשל, קרוב ל50 מיליוני אמריקנים מוגבלים חלקית או באופן מלא בגללם.

כאבים
כאב כרוני ומבנה המוח

כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדיר. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאבים יותר מאחרים. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא על פי שינויים מבניים שנמצאו במוח. במידה וטענות אלו יתבררו כנכונות יתכן והטיפול בכאב ישתנה.

המוח וכאב
מחלת ריינו, אבחון וטיפול

מחלת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. תחושת קור, נימול וכאבים בקצות האצבעות והבהונות? יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים הוא הגורם למחלה. 

מחלת ריינו, אבחון וטיפול
נקודות הדק

כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח ביותר לפגיעה באיכות חיים, נזקים כלכליים אישיים ולאומיים. במערכת שרירי ושלד פגיעה בשרירים ונקודות הדק הן אחת מהסיבות המרכזיות לתלונות הללו. 

נקודות הדק
אבחון וטיפול בנקודות הדק

נקודות הדק הנן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.

נקודות הדק. אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • רצועה צולבת קדמית. קרע חוזר

  קרע של הרצועה הצולבת הקדמית הוא גורם שכיח לכאבי ברכיים בעיקר בקרב אתלטיות צעירות. קרע חלקי של הרצועה מטופל באופן שמרני, בקרע מלא, הרצועה משוחזרת באופן כירורגי. בחלק ניכר מהמקרים שבהם הרצועה משוחזרת הרצועה נקרעת שוב לאחר שחזורה. 

   
 • פעילות גופנית וכוח המוח

  ילדים שעוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משנים את מבנה מוחם ומשפרים את היכולות הקוגניטיביות ואת ההישגים בלימודים. במחקרים אחרים הוכח שילדים פעילים גופנית לומדים שפות חדשות ומתמטיקה באופן יעיל יותר.

   
 • איכות וכמות הפעילות הגופנית

   פעילות גופנית רבה מידי רעה לא פחות ממעט מידי פעילות גופנית. החוקרים השוויצרים טרחו ומצאו שכמות הזמן האופטימאלית שצריכה להיות מוקדשת לפעילות גופנית היא 14 שעות בשבוע. בכמות זמן זו נרשמים רק יתרונות. יותר שעות של פעילות גופנית אינם מקנים יתרון.