Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

מכשיר דימות תהודה מגנטי (Magnetic Resonance Imaging) מהווה את חוד החנית בכל הנוגע לביצוע הדמיות של פתולוגיות שונות ובכלל זה של גידולים סרטניים, של נזק ברמות חומרת שונות בדיסק הבין חולייתי בצוואר, בגב העליון או בעמוד השדרה המותני, של קרע לברום בכתף או קרע לברום בירך, של מומים מולדים ועוד. למרות האמינות והבטיחות הגבוהים של הבדיקה השימוש במכשיר מצומצם וזאת בגלל עלויות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקת MRI - רקע

בדיקת MRI נמשכת בין 20 דקות לחצי שעה. לצורך יצירת ההדמיה מכניסים את החולה לתוך מגנט עוצמתי בעל יכולת מגנטית שהיא פי 30 גבוהה יותר מהשדה המגנטי של כדור הארץ. באמצעות קרינת רדיו מייצר מכשיר MRI שוני בתנועת הפרוטונים המצויים באטומי המימן בגופנו. החזר האנרגיה מרקמות הגוף שנסרקו נמדדות באמצעות מחשב ומאפשרות ליצור תמונה בעלת יכולת הפרדה גבוהה של האזור הנסרק. המחשב עושה זאת באמצעות חישוב השינויים בתנועת הפרוטונים.

נכון להיום (14/10/13) תעריף ביצוע הדמיה באמצעות דימות תהודה מגנטי עומד על 2,200 שקלים וזאת לעומת תעריף של 600 שקלים בלבד לבדיקת CT. כתוצאה מהבדלים בעלויות מעדיפים גורמים בקופות החולים להפנות את החולים לבדיקת CT הזולה יותר וזאת למרות הקרינה המייננת המשמעותית הכרוך בתהליך. אין ספק שבעולם אידיאלי היו מכשירים אלה, בגלל בטיחות השימוש והיותם מדויקים, מקבלים עדיפות על מכשירי הדמיה אחרים כגון CT או רנטגן.

מה ניתן לאבחן באמצעות MRI

דימות תהודה מגנטי מותני, MRIסורק MRI יכול לייצר תמונות חדות של כמעט כול סוגי הרקמות. רקמה עם פחות תאי מימן כמו העצם תופיע כהה בעוד שרקמה עם הרבה תאי מימן כמו שומן תופיע בהירה. יכולותיו אלו הפכו אותו למכשיר אבחוני מדויק בכול הנוגע לפתולוגיה של איברים פנימיים, רקמות רכות, עצמות וכול מבנה גופני פנימי. 

באמצעות דימות תהודה מגנטי ניתן לזהות פגיעות מוחיות (גידולים סרטניים או מחלות כגון טרשת נפוצה), פתולוגיות בעמוד בשדרה (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, גידולים סרטניים), נזקים במפרקים (קרע מיניסקוס בברך, קרע רצועות כתף או קרסול, נזקים למפרק הלסת) פתולוגיות באיברים פנימיים כגון כבד, לב, דרכי מרה, חזה אגן ועוד. הדמיה זאת משמשת גם לבדיקות פונקציונלית של הלב, של כלי הדם, של המוח ושל איברים נוספים. תמונות MRI נבדקות על מסך המחשב, מוצאות להדפסה או מועברות לדיסק מחשב.

יתרונות וחסרונות

יתרונות MRI

יתרונותיו העיקריים של מכשיר זה מצויים בעובדה שהשימוש בו אינו כרוך בחשיפה לקרינה מייננת שעלולה להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן וכן שמדובר במכשיר המייצר תמונות חדות וברורות של רוב הרקמות הרכות בגוף ובכלל זה איברים פנימיים, מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, עמוד השדרה, מפרקים ופתולוגיות נחבאות ובכך הוא מקל על מלאכת האבחון ומאפשר טיפול נכון יותר לחולה. עם זאת לא מדובר במכשיר שחף מחסרונות.

חסרונות MRI

השימוש במכשיר MRI נחשב לבטוח יחד עם זאת צריך להיות מודע למספר נקודות:

 • עקב השימוש שעושה מכשיר זה בשדה מגנטי חזק יש להפנות חולים שבגופם חלקים מתכתיים כגון ברגים, רסיסים, פלטינה, קוצבי לב, התקנים תוך רחמיים וכיוצא בזה ל CT או צילום רנטגן.

 • השימוש הנהוג בחומר ניגודי לצורך ביצוע חלק מהבדיקות עלול לגרום לתגובה אלרגית. חומר ניגודי שניקרא גדוליניום (Gadolinium) שבו מרבים להשתמש, הפחית את הסיכון שכן אינו מכיל יודין ובדרך כלל אינו גורם לתגובות אלרגיות או תופעות לוואי אחרות. מצבים בריאותיים מסוימים כגון מחלות כליות חמורות אינם מאפשרים להשתמש בחומר ניגודי בכלל ועל כן החולים נדרשים לעדכן את הרדיולוג לגבי מצבכם הרפואי.

 • למרות שלא הוכח שקיים סיכון לעובר ברחם הנטייה היא להימנע מביצוע דימות עם מכשיר זה במהלך היריון אלא אם כן היתרונות עשויים להיות גדולים מהסיכון.

 • mri

  בעיה נוספת היא קלסטרופוביה. מכשיר MRI מחייב שהייה במקום סגור וקטן יחסית ולגבי אנשים קלסטרופוביים אפשרות זאת מפחידה. אנשים עם חששות מסוג זה עשויים ליהנות מתרופת הרגעה טרם ביצוע הסריקה. יש לציין שהדגמים החדישים של מכשירי דימות תהודה מגנטיים אינם סגורים לגמרי ומאפשרים תחושה נוחה יותר לאנשים עם חששות ממקומות סגורים.

 • יש קושי להבדיל באמצעותו בין סרטן ראשוני לסרטן ממאיר.

 • יש קושי להבדיל באמצעותו בין רקמה סרטנית לבין הצטברות בצקתית

 • לבדיקות מסוימות תידרשו לצום 8-12 שעות לפני הבדיקה.

 • החולה נדרש לא לנוע או לעצור את נשימתו כדי שהתמונות תהינה חדות וללא שיבושים.

 • הכניסה לתוך מכשיר MRI לאנשים הסובלים מהשמנה עלולה להיות קשה.

 • מדובר בבדיקה יקרה ביחס לאמצעי הדמיה אחרים. 

 • הבדיקה אורכת זמן רב יותר

המשיכו לקרוא אודות כאבים בכתף וכן כאבי ברכיים, שני פתולוגיות שניתן לאבחן גם בעזרת דימות תהודה מגנטי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צילום רנטגן

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

צילום רנטגן
בדיקת CT

בדיקת CT הכוללת סריקה ממוחשבת של חלקי הגוף השונים נעשית לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונות הבדיקה מרובים, חסרונה הבולט מצוי בקרינה הנלוות לבדיקה. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

בדיקת CT
רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

רגישות גנטית לקרני רנטגן
שמנים חייבים יותר קרינה

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

שמנים חייבים יותר קרינה
דימות, לא תמיד יש צורך

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

דימות, לא תמיד יש צורך
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
בדיקת סי טי סיכון לסרטן

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בדיקת סי טי סיכון לסרטן
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)