Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

מסת עצם גבוהה תלויה במספר גורמים כולל גנטיקה, מין, מוצא וכמובן גיל. לאחר גיל 40 מתחילה נפילה בערכים של מסת העצם. המשמעות של מחלת דלדול העצם היא סיכון מוגבר לשברים. כול נפילה מינורית בגיל המבוגר או אפילו מעידה עלולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה, כף היד, צוואר הירך או כול עצם אחרת. יש לזכור שאחד מהסיבוכים האפשריים של השברים הללו עלול להיות מוות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול - רקע

העצמות בגופינו עוברות תהליכים בלתי פוסקים של פירוק ובנייה. תהליכים אלו מתבצעים על ידי תאים בשם אוסטיאוקלסטים ההורסים את תאי העצם, תאי פיברובלסט מרכזים חלבוני סידן ואילו תאים אחרים בשם אוסטיאובלסטים משתמשים בחלבונים הללו יוצרים עצם חדשה. אוסטאופורוזיס היא מחלה שבה דחיסות המינרלים בעצמות פוחתת בקצב גדול יותר מבנייתה. ישנם שלושה סוגים של אוסטאופורוזיס כאשר את הסיווג נוהגים לבצע על פי הגורם למחלה: מחלת דלדול עצם ראשונית - הנגרמת בעקבות חידלון הווסת וירידה ברמת האסטרוגן כאשר אצל גברים סוג זה של אוסטאופורוזיס מתרחש בעקבות ירידה ברמת הטסטוסטרון. מחלת דלדול עצם משנית המתפתחת בעקבות זקנה, מחלות כרוניות, שהות בתנאים של חוסר משקל ונטילת תרופות (סטרואידים). מחלת דלדול עצם אידיופטית - מתרחשת ממקור לא ידוע. ישנם שיטות לטיפול במחלה אך הטיפול המניעתי הוא היעיל והמומלץ ביותר. 

אבחון

bone loss

זיהוי מוקדם של המחלה חשוב לשם תחילת הטיפול ומניעת נזקים קשים, מוות ופרוצדורות רפואיות מורכבות כמו למשל החלפת מפרקים כתוצאה משבר במפרק. אלא שמחלה זו מטעה, חולים בדלדול עצם יכולים לאבד עשרות אחוזים ממסת העצם שלהם ולא לסבול כלל מתסמינים. על כן נקראת מחלה זו גם "המחלה השקטה", כיון שתהליך איבוד העצם קורה ללא סימנים מוקדמים והסימן הראשון עלול להיות שבר.

לרוב, הסימנים הראשונים למחלת דלדול העצם יהיו כאבי גב שיופיעו ללא כל טראומה. צילום רנטגן יגלה שכאבים האלו נגרמו בגלל שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה. בשלבים כרוניים של המחלה עמוד השדרה מתעוות ומתכופף והחולים במחלה זו מאבדים גובה ומקבלים את המראה הכפוף האופייני. הנטייה לשברים בקרב חולי דלדול העצמות כוללת מלבד את חוליות עמוד השדרה גם את צוואר הירך ואת שורש כף היד.

בדיקת צפיפות עצם (DXA) נחשבת לבדיקה הטובה ביותר לאבחון דלדול עצם ולניבוי הסיכוי להתפתחות שברים. במצב נורמטיבי זכאית כל אישה לבדיקה כזאת אחת ל5 שנים. במקרים מיוחדים מתבקשות הנשים לעבור בדיקות תכופות יותר. תוצאות הבדיקה ניתנות גם בצורת השוואה לצפיפות העצם בקרב אנשים בני אותו גיל. ומאפשרת לנו לאמוד את מצב העצמות שלנו מול ממוצע נרחב. יתכן ותידרשנה בדיקות נוספות לשלילת גורמים אפשריים אחרים למחלת אובדן צפיפות עצם. 

מחלת דלדול העצם. טיפול

הטיפול התרופתי במחלת דלדול העצם מתמקד בשני סוגי תרופות:

1) תרופות להרמת כמות האסטרוגן בגוף על ידי מניעה או דחיית התפרקותו (טיפול הורמונאלי חלופי -HRT). דוגמאות לכך כוללות את הראלוקסיפן (Raloxifene) הבולם את התפרקות האסטרוגן ונימצא יעיל מאוד בהורדת הסיכון לשברים. יש לזכור שמתן אסטרוגן ישירות כתרופה הגבירה את הסיכון לסרטן השד ומחלות לב. תרופה נוספת היא הקלציטונין - זהו הורמון המאט את קצב הרס העצם.

 2) תרופות המאיטות את הפעילות של האוסטאוקלסטים - התאים הורסי העצם. תרופות אלו הן למעשה תרופות ביספוספנטים הכוללות את האלנדרונט (שמות מסחריים בישראל: פוסלן, מקסיבון, אלנדרונט טבע), ריזדרונאט(אקטונל). התרופות הללו נספחים באופן סלקטיבי לעצמות הגוף הורגות את התאים הורסי העצמות (אוסטאוקלסטים) ומעודדות את האוסטאובלסטים (תאים בוני עצם) לשחרר מרכיב כימי המעכב גם הוא את האוסטאוקלסטים. 

אוסטאופורוזיס. מניעה

כאשר המחלה בשלבים מתקדמים יש מעט צעדים אפקטיביים להילחם בתופעה. אורח חיים נכון הכולל: שינה מספקת (לפחות 6 שעות), תזונה מוקפדת, נטילת תוספי תזונה ופעילות גופנית בונה עצם היא השיטה המועדפת לבלימה ושיפור בדלדול העצם. מבחינה תזונתית: שמירה על מסת גוף תקינה (רזון לא טוב), הימנעות מיותר מידי אלכוהול ועישון, צריכה מותאמת של סידן, ויטמין D, ויטמין K, הפעילות חייבת לכלול עומסים משמעותיים על השלד. ככל שהעומס הפיזי על העצמות הוא קיצוני יותר (יש לזכור: הדרגתיות וללא פציעות) כך העצם תבנה עצמה מהר יותר. 

מחקרים הראו: לקיחת מנות מוגברות של סידן וויטמין D לטיפול באוסטאופורוזיס לא נמצאו יעילים (The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, January 5, 2011). כדי להילחם במחלת דלדול העצם ובשברים שנובעים ממנה יש להקפיד על חמשת המרכיבים הבאים:

  •  איזון ברמת הסידן

  •  איזון ברמתו של ויטמין D ,

  •  פעילות גופנית נושאת משקל

  •  במקרה הצורך תרופות מתאימות (ראה המשך)

  •  הימנעות מנפילות (מודעות ושיפור שיווי משקל).

המשך לקרוא אודות מחלת דלדול העצם בקרב גברים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)