Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

מדוע? נתונים אלו נאספו בסקר מדגמי שקיימה הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב בשיתוף עם קופת חולים כללית בקרב 3,739 נשאלים. מבצעי המחקר ניסו להעריך את מידת השכיחות של כאב כרוני בקרב האוכלוסייה בישראל, תוך איפיון המטופלים והערכת דרכי ההתמודדות שלהם עם הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר - ממצאי המחקר

ממצאי המחקר מלמדים, כי מקרב 46% שדיווחו על כאב כרוני, כלומר 1,722 מבין משתתפי המחקר, 38% הם בקבוצת גיל 25-50 ו62% בני 51 ומעלה. דווח על כאב בקרב נשים היה גבוה יותר באופן משמעותי בהשוואה לגברים. כשני שלישים מהסובלים מכאב היו נשים. ההכאבים בקרב הנשאלים בסקר נחלקו כך:  32% מנשאלים סבלו מכאבי גב, 17% מהנשאלים סבלו מכאבים בגפיים, 13%מהנשאלים סבלו מכאבי ראש, 10% מהנשאלים סבלו מכאבי בטן, 7% מהנשאלים סבלו מכאבים בברך ו"רק" 6% מהנשאלים סבלו מכאבים בחזה.

יותר משליש מהחולים סבלו מעוצמת כאב קשה. 69% מהמשיבים על הסקר סבלו מהפרעה בינונית עד קשה בסדר יומם, 49% סבלו מהפרעה בינונית עד קשה בשינה ו-47% מהנשאלים דיווחו על השפעה בדרגה בינונית עד קשה בעבודה שגרתית. כחמישית מהנשאלים דיווחו על אובדן ימי עבודה בשל הכאבים שהם סובלים מהם תדיר. למרות כל אלה, רק 4.8% מהסובלים מכאב כרוני פנו לרופא מומחה לכאב. 

המחקר של GSK

במחקר אודות כאב שנערך ופורסם ( על ידי החברה בריטית GSK או בשמה המלא GlaxoSmithKline plc עסק גם הוא בהבדלי הגישה הקיימים בין העמים השונים בכול הנוגע לכאב. המחקר הקיף 14 מדינות וניסה להגיע לאינדקס שמתאר כיצד נתפש הכאב ותכיפותו וכן כיצד הוא משפיע הכאב על הערכה העצמית ועל איכות החיים של הסובלים מכאב במדינות השונות. ישראל לא נכללה במחקר הזה ולכן אין לנו אפשרות להשוות את ההתהנלות שלנו כאן בארץ עם זאת של מדינות העולם האחרות.

- ממצאי המחקר:

יותר מ88% מהאנשים ברחבי העולם חוו כאבים בגופם.

65% מהאנשים חווים כאב לפחות פעם בשבוע

94% מסובלי הכאב חווים כאב בגב או בגב התחתון

42% מסובלי הכאב חשים דאגה מהכאב

78% מהאנשים שינו את השגרה שלהם בגלל כאב

50% מסובלי הכאב טענו שהכאב פוגע ביכולתם להינות מהחיים.

24% מסובלי הכאב טוענים שבגלל כאב אינם מנסים להגשים חלומות

78% מסובלי הכאב טוענים שהכאב פוגע ביכולת המקצועים שלהם.

72% מסובלי הכאב טוענים שהכאב פוגע בחיים החבריים שלהם

71% מהסובלים מכאב נזקקים לטיפול בכאב.

86% מהסובלים מכאב מוגבלים ביכולת התנועה שלהם

- מתי אנשים מתחילים לטפל בכאב?

בגרמניה 40% מהסובלים מכאב מתחילים לטפל בכאבם כאשר הוא הופך אינטסיבי מידי

בסין 39% מהסובלים מכאב מתחילים לטפל בכאבם כאשר הוא נמשך יותר מידי זמן

בברזיל 23% מהסובלים מכאב מתחילים לטפל בכאבם עם הסימן הראשון

בשבדיה 19% מהסובלים מכאב אינם מטפלים כלל בכאב

באוסטרליה 13% מהאנשים מטפלים טיפול מונע בכאב

- באלו מדינות כאב נראה כסימן של חולשה?

65% מהאנשים בסין רואים כאב כסימן לחולשה.

59% מהאנשים ברוסיה רואים כאב כסימן לחולשה.

44% מהאנשים בערב הסעודית רואים כאב כסימן לחולשה.

43% מהאנשים בבריטניה רואים כאב כסימן לחולשה.

40% מהאנשים בברזיל רואים כאב כסימן לחולשה.

המשיכו לקרוא אודות כאבים ודלקות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)