Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

התעוררות מחודשת אמרנו וזאת משום שהדבקה נגיפית זו אינה חדשה. סביר להניח שבעברך חלית באבעבועות רוח. אבעבועות רוח היא מחלת ילדים המתרחשת לרוב בשנים הראשונות לחייו של הילד ונגרמת מנגיפי ההרפס זוסטר שהינם זהים לווירוסים הגורמים לשלבקת חוגרת. טיפול באמצעות לייזר רך עשוי להועיל בהפחתת הכאב הנובע מדלקת נגיפית זאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הרפס בגב - רקע

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של מחלת ההרפס יהיו קלים וצפויים לחלוף במהרה. בחלק קטן מהמקרים המחלה גורמת לסימנים והתסמינים קשים ובכלל זה כאבים חריפים במקום הפגיעה. אם חליתם בעבר באבעבועות רוח ופיתחתם נוגדנים למחלה גם אתם נושאים בגופכם את הנגיף. הנגיף יושב בגנגליונים של עצבי החישה וממתין לרגע המתאים שבו הוא יתקוף שוב ויגרום לדלקת. הרגע המתאים הזה הוא כמובן כאשר מסיבות כלשהן המערכת החיסונית שלכם חלושה, כאשר אתם מדוכדכים ומצויים בלחץ נפשי. שלבקת חוגרת היא על כן התעוררות מחודשת של נגיף אבעבועות רוח.

על פי נתונים שנאספו ממחקרים שונים קבע משרד הבריאות האמריקאי ש25% מהאנשים חולים בהרפס זוסטר. רוב המקרים מתרחשים אחרי גיל 40. 50% מאנשים שיחלו בהרפס זוסטר יסבלו גם מסיבוך של המחלה הקרוי דלקת כרונית בעצב כתגובה להרפס זוסטר הקרויה בעברית: כאב עצבי בתר הרפטי (Postherpetic neuralgia). הרפס זוסטר אינה תוקפת שוב ושוב אלא רק בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

סימנים ותסמינים

שלבקת חוגרתהנגיף יכול לתקוף כמעט בכול אזורי הגוף: חזה, גב, בטן, ראש, פנים וגפיים. סימנים וסימפטומים ראשונים אינם ספציפיים ועלולים להטעות. אלו יכללו חום, כאב ראש, הפרעות תחושה, כאב באזור העצב המעורב ובעיקר כאבי חזה או כאבי גב. רק לאחר מספר ימים וחותר יופיעו הסימנים והסימפטומים האחרים ובכללם: גירוד, צריבה וכאב חריף וגם שלפוחיות ואדמומיות דלקתית לאורך רצועת העור (דרמטום) אותה מעצבב העצב המותקף. שלפוחיות אלו חולפות לרוב תוך עד שבועיים. אך לפעמים יכולים לשרוד גם יותר מחודש ימים.

הכאבים בגב (במידה והוירוס תקף עצב חישה בגב) מופעים כאמור יומיים שלושה לפני הופעת השלפוחיות בעור נמשכים שבועיים שלושה יחד עם השלפוחיות בעור וברגע שהשלפוחיות מתחילות להגליד גם הכאבים חולפים. הסימנים והסימפטומים בגין שלבקת חוגרת עלולים להיות חריפים מאוד ולהימשך זמן רב.

כאב עצבי בתר הרפטי

לעיתים גם לאחר שהדלקת חלפה והשלפוחיות נעלמו הכאב נותר. תופעה זו הנגרמת כנראה בגלל נזק דלקתי כרוני הנגרם הקרוי בעברית כאב עצבי בתר הרפטי (Post Herpetic Neuralgia). סימנים ותסמינים של מחלה זאת כאבים קשים, הפרעות שינה, ירידה במשקל, עייפות ומצבי רוח הפוגעים בתפקוד היום-יומי. סיבוכים אפשריים נוספים כתוצאה מכאב עצבי בתר הרפטי כוללים דלקת בקרנית העין, שיתוק של עצב הפנים,דלקת בחוט השדרה (Myelitis), דלקת במוח (Encephalities), שבץ מוחי ועוד.

גורמי סיכון

גורם הסיכון העיקרי להתפתחות הרפס זוסטר הוא הזקנה. ככול שאנו מתבגרים עולה גם הסיכון ללקות במחלה זאת. גורם סיכון נוסף לתקיפת הוירוס הוא מערכת חיסונית חלשה. הוירוס יתקוף אנשים החולים במחלות כמו איידס הפוגעות במערכת החיסונית או אנשים המטופלים בתרופות מדכאות מערכת חיסונית או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה בגלל מתחים נפשיים כרוניים, נסיבות חיים ואירועים כמו מוות של בן זוג, פשיטת רגל עסקית ועוד.

טיפול

לכירופרקטיקה אין מענה ישיר לטיפול בדלקת הנגרמת מנגיף ההרפס זוסטר. עם זאת כירופרקט שממרפאתו מצוידת בלייזר רך יכול לנסות ולהפחית את הכאב בגב או בכול מקום אחר מלבד בעניים באמצעותו (ראה מקורות). הטיפולים הקונבנציונליים כוללים תרופות נגד כאבים, משחות ותרופות חומרים אנטי ווירליים כגון אציקלוביר וסטרואידים. יש לזכור שאין ההוכחות המאשרות את היעילות של החומרים הללו. כך למשל טוען האורים והתומים בנושא הפרמקולוגיה British National Formulary שההוכחות ליעילות של אציקלוביר לטיפול בדלקת זיהומית של נגיפי ההרפס זוסטר אינם חד משמעיים ואף סותרים. 

מניעה

נכון לשנים האחרונות יש חיסון נגד הרפס זוסטר. החיסון נגד הרפס זוסטר מפחית את הסיכון ללקות בה ב50% ובקרב האנשים שחולים בהרפס זוסטר בזמן קבלת החיסון, החיסון מפחית את הסיכון שלהם ללקות בסיבוך של המחלה - כאב עצבי בתר הרפטי ב66%.

Reference

1) Andreas Schindl and Reinhard Neumann: Low-Intensity Laser Therapy is an Effective Treatment for Recurrent Herpes Simplex Infection. Results from a Randomized Double- Blind Placebo-Controlled Study. Journal of Investigative Dermatology (1999) 113, 221–223; doi:10.1046/j.1523-1747.1999.

2) Matsumura, C, Ishikawa, F, Imai, M, Kemmotsu, O: Useful effect of application of helium-neon LLLT on an early stage case of herpes zoster: a case report. Laser Therapy 19935:43–46,

3) Moore, KC, Hira, N, Kumar, PS, Jayakumar, CS, Oshiro, T: A double blind crossover trial of low level laser therapy in the treatment of post herpetic neuralgia. Laser Therapy 19881:7–9,

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

דלקת סחוס הצלע
כאבים בצלעות גורמים

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

כאבים בצלעות גורמים
כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

כאבים בחזה אבחון
כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

כאב בחזה, לרוב חסר משמעות
כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. 

כאבים בצלעות אבחון וטיפול
תסמונות שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

תסמונות שכיחות בחזה
כאבים בחזה

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)