Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

ובכן האם התרופות החדישות הללו בטוחות יותר? האם מערכת העיכול אכן בטוחה עם השימוש בתרופות הללו. המחקר המסוקר כאן ומחקרים נוספים מצאו שאכן תרופות נוגדות דלקת מהדור החדש גורמות לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול בהשוואה לתרופות נוגדות דלקת מהדור הישן אך עדיין מדובר בתופעות לוואי משמעותיות שחלקן מסוכנות. תרופות נוגדות דלקת ניתנות לרוב בגלל תסמונות כאב כמו תסמונת מפרק הלסת, כאבים בגב, כאבי ברכיים ועוד. מומלץ לנסות תחילה טיפול שמרני ללא תרופות על ידי כירופרקט ורק אם הטיפול הזה כשל לפנות לערוץ התרופתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה - רקע

עשרות מליוני בני אדם (70 מיליון) ברחבי העולם מטופלים באופן זמני או קבוע באמצעות תרופות נוגדות שאינם סטרואידים (Non Steroidal Anti-inflammatory Drugs-NSAID). למאות אלפים מאותם חולים נגרמים תופעות לוואי. חלק מתופעות הלוואי הללו הפוגעות בעיקר במערכת הלב וכלי הדם ובמערכת העיכול הן קטלניות. כך למשל בארצות הברית מטופלים בבתי חולים כול שנה 100,000 בני אדם על רקע שימוש בתרופות נוגדות דלקת כאשר 15,000 מהם מתים כתוצאה מכך. המוות במקרים אלו נגרם מאי ספיקת הלב ואוטם שריר הלב, דימומים במערכת העכול ועוד. תופעות לוואי נוספות עקב שימוש בתרופות נוגדות דלקת כוללות פגיעה בשמיעה, סיכון גבוה להפלות, אלרגיות ועוד. מלבד העובדה שנתונים אלו מפחידים חשוב לזכור פגיעות אלה עולים כסף רב.

תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות המנטרלות את האנזים COX-2 פותחו בעקבות תופעות הלוואי קשות של כיבים ודימומים במערכת העיכול ובמקרים נדירים אפילו של מוות כתוצאה משימוש בתרופות מהדור הקודם. על פי המחקר הנוכחי (Arthritis Res Ther. 2013;15 Suppl 3:S3) רמת הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול (מלבד תופעות לוואי אחרות) אכן פוחתת כאשר משתמשים בתרופות אלה לעומת תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות מהדור הקודם אך עדיין נותרה גבוהה.  השימוש בתרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות אלו בשילוב עם אספירין (לדילול הדם) מעלה גם הוא את הסיכון לכיבי קיבה, דימומים ואף למוות. 

מהו כיב קיבה?

תרופה נוגדת דלקת עלולה להזיק לקיבהכיב קיבה, המוכר בשם אולקוס, הוא פצע בשכבת הריר הפנימית המצפה את הקיבה או את התריסריון. הכיב נוצר כאשר ההגנה הטבעית של הרירית נפגעת. אויביה העיקריים של השכבה הרירית הם: חומצה והאנזים פפסין - שניהם מופרשים על-ידי תאים שונים ברירית הקיבה לצורך פירוק חלבונים. חומרי הגנה המופרשים על ידי רירית הקיבה כגון פרוסטהגלנדינים מגינים עליה מנזק. 

אלא שלתרופות נוגדי דלקת יש את הדרך להתגבר על ההגנה הזאת. תרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידים (לדוגמה אספירין) וסטרואידים- הן הגורם השני בחשיבותו לאחר החידק הליקובקטר פילורי להתפתחות כיב. התרופות הללו פוגעות ביצור פרוסטגלנדינים שהן כזכור החומר המגן על הרירית, מסירות את ההגנה מעל הרירית, וסוללות את הדרך להתפתחות כיב. 

המשיכו לקרוא אודות מהי למעשה דלקת וגם על השפעותיהן הלא רצויות של תרופות נוגדות דלקת: תרופות נוגדות דלקת והסחוסים.

אחת מחובותיו הראשונים של הרופא
הוא ללמד את ההמונים לא לקחת תרופות!
(סר ויליאם אוסלר)

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
ספורט להפחתת כאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

ספורט להפחתת כאבים כרוניים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)