Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סוכרת בקרב ילדים היא תופעה הולכת וגדלה. בישראל סובלים ממחלה זאת כ-400,000 חולים.כול שנה מצטרפים כ300 חולים חדשים למעגל החולים בסוכרת סוג אחד שהיא מחלה אוטואימונית. הגורם לסוכרת סוג 2 הוא השמנה וחוסר פעילות גופנית.

העומס שמטיל הטיפול בסוכרת (Diabetes mellitus) על הילדים ועל ההורים הוא עצום וכולל בין היתר בדיקות והזרקות תכופות ודיאטה מיוחדת. יש לבצע בדיקות תכופות של רמת הסוכר בדם (7 פעמים ביממה), הזרקה תכופה של ההורמון אינסולין (12 פעמים ביממה) ולהקפיד על דיאטה מיוחדת. המשמעות של לא לטפל או לטפל באופן לקוי במחלה עלולה להיות מוות. מאז 2002 עלתה השכיחות של מחלת הסוכרת מסוג אחד בקרב ילדים בארצות הברית ובחלקים נרחבים של העולם ב60% והמומחים אינם יודעים למה. מה שמוסיף לקשיים של הילדים הללו היא הפגיעה בכליות הנלוות למחלת הסוכרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סוכרת בקרב ילדים - רקע

סוכרת היא מחלה מטבולית שנגרמת בגין קשיים בייצור של ההורמון אינסולין בתאי הבטא בלבלב או קשיים בקליטה שלו בתאים. קשיים גורמים לכך שהגלוקוז נותר בריכוז גבוה בדם ולפעמים גם בשתן. נהוג לחלק את הסוכרת לשלושה סוגים. סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2 וסוכרת היריון.

סוכרת סוג אחד

השמנה וסוכרתסוכרת מסוג 1  או כפי שהיא קרויה סוכרת נעורים היא מחלה אוטואימונית המקיפה כ10% מחולי הסוכרת. במהלך התפתחות המחלה מותקפים ונהרסים על ידי המערכת החיסונית, תאי הבטא שאחראים על הייצור של האינסולין.  עקב ההרס של תאי הבטא בלבלב והפסקה מוחלטת בייצור של אינסולין ילדים עם סוכרת מסוג 1 נזקקים לזריקות 

גורמים

כאמור, הגורם העיקרי להתפתחות סוכרת מסוג 1 הוא מחלה אוטואימונית. גם גורמים גנטיים עלולים להשפיע אך חשוב לציין שבניגוד לסוכרת מסוג 2 השכיחה בקרב ילדים סוכרת סוג 1 אינה קשורה להשמנה. חוקרים העלו סברות רבות לגבי גורמים אפשריים להרס של תאי הבטא בלבלב על ידי התגובה ההרסנית המערכת החיסונית כולל בין היתר מחלה ויראלית, מתח נפשי וחשיפה לחומרים רעלים כולל תרופות.

סימנים ותסמינים

למחלה זאת תופעות לוואי שכיחות כולל נזקים לעיניים, לעצבים, לכליות ללב וכלי הדם. התאוריות לגבי מה גורם למחלה כוללות בין היתר קשר גנטי, שיבוש באוכלוסיית החיידקים במערכת העיכול ומחלות וירליות הגורמות לתגובה חריגה של המערכת החיסונית. יש חשיבות לבדוק את הכליות של הילדים החולים בסוכרת מסוג 1. סימני אזהרה כוללים ירידה בלתי מוסברת במשקל הילד, צמא מוגזמת, מתן שתן מוגבר, ועייפות קיצונית.

סוכרת סוג 2

גם השכיחות של סוכרת מסוג 2 ברחבי העולם עולה ולמעשה 90% מחולי הסוכרת בעולם חולים בסוג זה של סוכרת. בין השנים 2006 - 2013 נרשמה בארצות הברית ירידה קלה בשכיחות שגרמה לאופטימיות. המומחים מסבירים את הירידה הנקודתית הזאת במספר המקרים של סוכרת מסוג 2 בבלימת מגפת ההשמנה בקרב הילדים האמריקאים. מלבד הירידה הזאת נימצא שבכול העולם גם במקומות שבהם מחלת הסוכרת סוג 2 הייתה נדירה מספר החולים נמצא בעלייה.

לטענת מומחים עלייה עקבית במספר החולים היא תוצאה של מגפת ההשמנה בקרב ילדי העולם המתועש. מחלה זאת מתאפיינת בהתנגדות לאינסולין של תאי הגוף. בהמשך צפויים גם תאי הבטא בלבלב להינזק. יש לזכור שסוכרת סוג 2 אינה מחלה השוקדת על שמריה. אי הקפדה על טיפול מיטבי עלול לגרום להתדרדרות פרוגרסיבית במצב.

הגורמים

מחלת הסוכרת מסוג 2 נושאת השפעה גנטית חזקה במיוחד. מלבד גנטיקה גם אורח החיים מהווה גורם רב השפעה על התפתחות המחלה. אכילה מרובה וחוסר בפעילות גופנית הגורמים להשמנה מהווים גורם משמעותי בהתפתחות המחלה.

סימנים ותסמינים

בין יתר הסימנים והתסמינים לסוכרת סוג 2 נמנה תכיפות מתן שתן ולחץ דם גבוה. אין לשכוח את העלייה בתחלואה עתידית הנלוות לסוכרת. הטיפול כולל ירידה במשקל, פעילות גופנית ותזונה נכונה. טיפול תרופתי כולל מטפורמין ובמצבים קשים יותר גם אינסולין.

February 2016, Diabetes Care

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)