Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דיכאון בקרב נשים היא תופעה שכיחה. כולנו יכולים להרגיש עצובים מידי פעם ולפרקי זמן קצובים עד ימים בודדים, אך אם התחושות הרעות נתקעות לזמן ארוך ואתם סובלים בין היתר מתסמינים כרוניים המונעים בעדכם מלתפקד יתכן שאתם סובלים מדיכאון.

במחקרים שבוצעו על תאומים ובמחקרים שעקבו אחר רשומות של היסטוריה משפחתית נמצא שאכן לנשים נטייה משמעותית גדולה יותר לסבול מדיכאון מאשר לגברים. חשוב להכיר את הגורמים להבדלים הללו בין המינים כדי שאפשר יהיה לטפל בדיכאון באופן יעיל יותר. חשוב לזכור שדיכאון עלול להתבטא במספר רב של אופנים כולל כאבים גופניים. כך למשל דיכאון מעלה את הסיכון לסבול מכאבי ראש, סחחרחורות, כאבים במפרקי הלסת, כאבי צוואר, כאבי גב ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דיכאון בקרב נשים, מה גורם לזה?

אין גורם אחד בודד שאותו ניתן להאשים בגרימת דיכאון אצל נשים. כול אישה חשופה במהלך חייה לסיכון לחלות בדיכאון אך ישנם גורמי סיכון שחשוב להכיר כיוון שהם מעלים את הסיכון הזה.

גורמים גנטיים

לגנטיקה יש משקל רב כמעט בכול הפרעה בריאותית או מחלה. נשים עם היסטוריה משפחתית של דיכאון מצויות בסיכון גבוה לסבול ממחלה זאת בעצמן.

גורמים הורמונאליים

הורמוני המין

שינויים הורמונאליים רבים אצל נשים כרוכים בסיכון לסבול גם מדיכאון.

תסמונת קדם וסתית

דוגמא להשפעות הורמונאליות ניתן לראות בתופעה נרחבת המקיפה את רובן המכריע (75%) של הנשים בגיל הפוריות הקרויה תסמונת קדם וסתית (‏Premenstrual Syndrome). הפרעה זאת עלולה לגרום לעשרות ומאות סימנים ותסמינים כולל בין היתר תסמינים גופניים שכיחים כמו כאבי ראש, השמנה, בעיות עור, תשישות, נפיחות בשדיים, נפיחות בבטן, כאבי גב, כאבי פרקים, כאבי שרירים.

מלבד הסימנים והתסמינים הפיזיים עלולה תסמונת זאת לגרום גם לתסמינים נפשיים הכוללים עצבנות, שינויים במצב רוח,דאגנות, חרדות, דיכאון, פגיעה בשינה, אגרסיביות וכעסנות, קושי להתרכז, רגשנות, התקפי זלילה ועוד.

 הפרעה דיספורית קדם-וסתית

בין 3-8% מהנשים סובלות מתופעה קיצונית יותר הקרויה הפרעה דיספורית קדם-וסתית (Premenstrual Dysphoric Disorder). הסימנים והתסמינים בהפרעה דיספורית קדם-וסתית כוללים החל מפגיעה במצב הרוח וכלה בדיכאון קליני קשה, החל מחרדה קלה ועד תסמונת חרדה. כמו כן צפויות הנשים לסבול מתסמינים נוספים כולל שיבושי תיאבון ושינה, קושי להתרכז, רגזנות, חוסר אנרגיה ועוד.

דיכאון גיל המעבר

לנשים שעברו את גיל הפוריות אורב דיכאון גיל המעבר (Postpartum depression) שמתחיל בגיל 48-50 בשלב שבו האישה מפסיקה לקבל מחזור באופן סדיר. בתקופה זאת פוחת הייצור של הורמוני המין דבר שמשפיע על גוף האישה ועל נפשה. הסימנים והתסמינים בדיכאון גיל המעבר כוללים בין יתר התסמינים גלי חום, שיבושי שינה, שינויי מצב רוח ואפילו דיכאון.

הורמון המופרש מבלוטת התריס

גם תת פעילות של בלוטת התריס אשר גורמת בין היתר לדיכאון שכיחה הרבה יותר בקרב נשים. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כאשר קיימת תת פעילות של בלוטת התריס כוללים, מצב רוח ירוד, עייפות, עלייה במשקל, קושי להתרכז, רגישות לקור, עור יבש, נשירת שיער ועוד.

סרוטונין?

הנטייה של נשים לפתח דיכאון גבוהה יותר גם בגלל חוסר באור שמש. נשים סובלות מתופעה הקרויה דיכאון עונתי (Seasonal Affective Disorder) פי ארבע יותר מגברים. הפרעה זו החוזרת בכול שנה מופיעה לרוב בעונות החשוכות - סתיו וחורף ונעלמת בעונות המוארות - אביב וקיץ וגורמת מלבד דיכאון גם לשיבושים תפקודיים, חברתיים ופסיכולוגיים. יתכן וגם דיכאון עונתי קשור ברגולציה של מוליך העצבי במוח הקרוי סרוטונין.

גורמי סיכון לדיכאון אצל נשים

האם זה מבנה אישיות ועומסי יתר?

יותר מידי מטלות

מתח נפשי בקרב נשיםלנשים בעידן המודרני יש הרבה מידי מטלות לבצע. הן צריכות לתפקד כאימהות ורעיות וכמובן לבצע את עבודתן באופן משביע רצון. על פי מחקר נרחב שבוצע באירופה נימצא שב40 שנים האחרונות בגלל עומסי יתר ומטלות לנשים בקבוצת הגילים 25-40 יש סיכון גבוה פי 3 או 4 לסבול מדיכאון בעוד שהסיכון לסבול מדיכאון בקרב נשים בקבוצת גילים 40–60 הנו כפול. בעיקר נכונים הדברים לגבי נשות קריירה או אימהות חד הוריות. נשים אלה מצויות בסיכון גבוה במיוחד לסבול מחרדות, דיכאונות מחלות לב מחלות סרטן ועוד.

מתחים נפשיים

אירועים מלאי לחצים ומתחים עלולים לגרום לנשים לחלות בדיכאון. מסיבות לא ברורות דיין לנשים יש סיכוי גבוה יותר להיות מעורבות רגשית במערכות יחסים בהשוואה לגברים ולסבול כאשר יחסים אלו עולים על שירטון. דוגמאות נוספות למצבים שעלולים לגרום לדיכאון בקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים כוללות: מוות של בן משפחה קרוב או בן זוג, יחסים בעייתיים במשפחה, יחסי עבודה לקויים, עוני, גידול ילדים בתנאים קשים, אחריות על הורים חולים,התמודדות עם מחלות רציניות כמו למשל סרטן, שבץ מוחי, והתקף לב ועוד.

יותר מודעות?

לנשים מודעות גבוהה יותר ופחות מגבלות חברתיות ולכן הן נוטות לדווח לרופא שלהן על ליקויים בריאותיים כולל על דיכאון יותר מגברים. מסיבה זאת יותר נשים עלולות להיות מאובחנות כסובלות מדיכאון.

האם ישנה נטיית יתר לאבחן דיכאון אצל אישה?

על פי עדויות שונות שנאספו במהלך השנים האחרונות לרופאים ולרופאות קל יותר לאבחן דיכאון אצל אישה מאשר אצל גבר גם כאשר שניהם מגיעים עם אותם תלונות.

סיכום

האם אתם עצובים רוב הזמן ואינכם נהנים מחברת בני המשפחה והחברים? האם אתם חשים עייפות מתמשכת, דאגה עמוקה וחוסר תיקווה? האם אינכם חשים רעב או שאתם זוללים ללא הפסקה? האם אתם מתקשים לישון או ישנים שעות ארוכות מידי, האם אתם סובלים מבעיות עיכול מתמשכות ו/או כאבים כרוניים? זוהי רשימה חלקית בלבד של סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך שאתם סובלים מדיכאון. אם התשובה על שאלות אלה היא חיובית כדאי לכם לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

המשיכו לקרוא אודות פיברומיאלגיה - תופעה קלינית נוספת השכיחה יותר בקרב נשים הסובלות מדיכאון. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)