Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקת CT הכוללת סריקה ממוחשבת של חלקי הגוף השונים נעשית לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונות הבדיקה מרובים, חסרונה הבולט מצוי בקרינה הנלוות לבדיקה. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

פיתוחו של מכשיר ההדמיה הממוחשב (Computed Tomography) או בקיצור CT פתח עידן חדש של יכולת רפואית לחקור ולבחון ובכך איפשר לזהות פתולוגיות רפואיות באופן מהיר ומדויק יותר מאי פעם קודם לכן. מספר שנים לאחר מכן החל לפעול מכשיר הדמיה נוסף בעל יכולות מופלאות, מכשיר MRI. חשיבותו הרבה של המכשיר החדש לא יתרה את השימוש בטומוגרפיה ממוחשבת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקת CT - רקע

סורק טומוגרפי ממוחשב הומצא בתחילת שנות השבעים על ידי גודפרי האונספילד שיחד עם מדען אחר בשם אלן מקלאוד קורמק קיבלו על כך פרס נובל לרפואה. סורק טומוגרפי ממוחשב הוא תיבה גדולה עם תעלה רחבה במרכזה. המטופל נשכב על מיטה וזו מגולגלת לתוך התעלה. בעודו שוכב שם נורים לעבר החולה קרני רנטגן מכיוונים שונים. קרניים אלו חוצים את גוף החולה ומעבירים את המידע שנאסף אל החיישנים המצויים בצד השני ומשם אל המחשב. 

המחשב מעבד את הנתונים הללו ומייצר תמונות רב ממדיות של חתכים אנטומיים בעלי חדות גבוהה. העצמות מופיעות בצבע לבן בעוד שרקמות רכות מקבלות את אחד מגווני האפור. אוויר מופיע בצבע שחור. בתמונות אלו עושים שימוש לצורך אבחון מדויק יותר וטיפול נכון יותר במחלות ופתולוגיות שונות. תמונות הסורק נבחנות על מסך המחשב ולאחר מכן מוצאות להדפסה או מועברות לדיסק מחשב.

שימושים שכיחים ב CT 

סורק טומוגרפי ממוחשב (CT) יכול לייצר תמונות חדות יחסית של כמעט כול סוגי הרקמות ומכאן חשיבותו כמכשיר אבחוני בכול הנוגע לפתולוגיה של איברים פנימיים, רקמות רכות, עצמות ומבנים אנטומיים אחרים. סורק זה מעניק לנו מבט מהיר, מדויק ורב מימדי לתוך חלל החזה, חלל הבטן, וחלל האגן. באמצעות הסורק הזה ניתן לזהות סוגים שונים של סרטן ופתולוגיות אחרות בריאות, כבד, כליות ולבלב, לזהות פתולוגיות של כלי דם ובכללם באב העורקים הבטני, לזהות פתולוגיות שכיחות בעמוד בשדרה (בלטי דיסק, בקע דיסק, פריצות דיסק, היצרות של תעלת השדרה, גידולים סרטניים ועוד), פציעות מפרקים או עצמות (שברים, פריקות, נקעים) ועוד.

 שימושים נוספים כוללים הנחייה לצורך טיפולים פולשניים. לקבלת איכות תמונות גבוהה, בעיקר בכול הנוגע להדמיה של רקמות רכות ואיברים פנימיים, מוחדר לגוף המטופל (בשתייה או בזריקה) חומר ניגודי כגון בריום או יוד.CT-TMJ

הכנת החולה

טרם ביצוע הסריקה מוצלחת באמצעות מכשיר CT יתבקש החולה להסיר כול חפץ מתכתי מעליו. חפצי מתכת כגון תכשיטים, סיכות ראש, משקפיים, עזרי שמיעה וכיוצא באלו פוגעים באיכות ההדמיה. יתכן ותתבקשו להימנע מאכילה או משתייה מספר שעות לפני ביצוע ההדמיה. טרם ביצוע הדמיה עם חומר ניגודי, תישלל האפשרות שאתם עלולים להיות אלרגיים לאחד מהחומרים הללו. כמו כן תישאלו לגבי מצב בריאותכם באופן כללי והאם, לנוכח קרינת הרנטגן הכרוכה בשימוש ב CT, יש סיכוי להיריון.

יתרונות 

CT הוא מכשיר דימות המייצר תמונות איכותיות של רקמות הגוף השונות באופן מהיר, ללא חדירה לתוך הגוף וללא כאב. יכולתו לייצר תמונות מהירות גם במצב שבו החולה זז מהווה יתרון ניכר על פני מכשיר דימות MRI ועשויה להציל חיים במקרים דחופים. סורקים טומוגרפים ממוחשבים מודרניים יכולים לסרוק חלקים נרחבים של הגוף תוך שניות ספורות. בגלל האפשרות לייצר הדמיה בזמן אמת נהוג גם לעשות שימוש בCT לצורך ביצוע ניתוחים זעירים מונחים בחלקי הגוף השונים או פרוצדורות רפואיות זעירות כגון לקיחת ביופסיה. פתולוגיה של העצמות עשויה להיראות בחדות טובה יותר מזו הנראת ב MRI.  

חסרונות

מספר חסרונות פוגמים במכשיר הנפלא הזה: ההדמיה באמצעות CT מחייבת עצירת נשימה שעלולה להיות קשה לחולים מסוימים וכמובן הקרינה המייננת הגבוהה שמעלה את הסיכון לחלות בסרטן. כך למשל סריקת CT של בית החזה, הבטן או הריאות כרוכה בקרינה ששווה לחשיפה ל350, 400, או אפילו 700 צילומי רנטגן בהתאמה. הרקמות הרגישות ביותר לקרינה כוללות את העיניים, אברי הרבייה, הדם ובלוטת התריס.

מחקרים עדכניים מצביעים על הגדלה ברורה של הסיכון לחלות בסרטן בעקבות השימוש בסורק טומוגרפי ממוחשב. מחקר רחב היקף שמתבסס על הנתונים המצויים בחברות הביטוח בארצות הברית הגיעה למסקנה מחרידה שבארצות הברית, קרוב ל30,000 בני אדם חולים בסרטן מידי שנה עקב בדיקת עם סורק טומוגרפי ממוחשב. נתון מחריד נוסף שמתבסס על נתני חברות הביטוח קובע שמחצית מחולי הסרטן הללו ימותו. על פי מחקרים הסיכון לחלות בסרטן הוא גבוה גם בקרב ילדים שנחשפו לקרינה בגלל סריקת CT שנערכה לאימם במהלך ההיריון. מסיבה זו אסור לבצע בדיקה CT בילדים ובנשים בהיריון אלא אם מצבם הרפואי מחייב זאת באופן חד משמעי.

חיסרון נוסף הוא בעובדה שמכשיר סורק טומוגרפי ממוחשב אינו מייצר תמונות חדות דיין, יחסית ל MRI (אך חדות יותר מאולטרה סאונד), של איברים פנימיים שונים ושל האנטומיה הפנימית של המפרקים. על חוסר החדות מנסים להתגבר באמצעות חומרים ניגודיים אך גם אלו עלולים לגרום לצרות.  

טומוגרפיה ממוחשבת עם חומר ניגודי

 על מנת להבדיל בין הגוונים של האפור בתמונה שמתקבלת ממכשיר CT יש לעיתים להשתמש בחומר ניגודי. נהוג לעשות שימוש בבריום אותו בולעים החולים על מנת לקבל תמונה חדה יותר של מערכת העיכול. על מנת לקבל תמונה ברורה יותר של כלי הדם עושים שימוש בחומר ניגודי על בסיס יוד שמוזרק לווריד של החולה. עם זאת ישנם רבים שהזרקה תוך ורידית של חומר על בסיס יוד עלולה לגרום אצלם לכאבים ולתופעות לוואי קשות כולל פגיעה עורית ופריחה, בחילה, הקאה, כישלון של הכליה, שוק אנפילקטי ועוד. לעיתים על מנת להפחית תגובה שלילית אפשרית לחומר הניגודי מזריקים יחד עמו גם תרופות סטרואידיות. חומרי ניגוד חדשים עשויים להיות בטוחים יותר אך הם גם יקרים יותר. מחשש לתגובה אלרגית יש להמתין עם ההנקה של התינוק 24 שעות לאחר בליעת החומר הניגודי. 

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב תחתון וכן כאבי צוואר. בשני המקרים הללו ניתן לעשות שימוש בCT על מנת לאבחן את מקור הכאב. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צילום רנטגן

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

צילום רנטגן
בדיקת MRI

בדיקת MRI נחשבת לבדיקה מדויקת, נטולת קרינה, המשמשת להדמיה איכותית של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

בדיקת MRI
רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

רגישות גנטית לקרני רנטגן
שמנים חייבים יותר קרינה

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

שמנים חייבים יותר קרינה
דימות, לא תמיד יש צורך

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

דימות, לא תמיד יש צורך
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
בדיקת סי טי סיכון לסרטן

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בדיקת סי טי סיכון לסרטן
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)