Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית כאשר ההשפעה על אורך החיים של 8% מסובלים מתסמין כרוני היא קשה במיוחד.

נתונים אלו שפורסמו בספטמבר 2018 בארצות הברית (U.S. Centers for Disease Control and Prevention's Morbidity and Mortality Weekly Report) מצביעים על כך שלמרות תקציבי הענק והמחקרים הרבים בתחום אין באופק פתרון לכאבים כרוניים. מלבד התסכול של החולים והשכיחות הגבוהה יחסית של התאבדויות בקרבם, הרבה פעמים גם ההתמודדות המקצועית עם כאבים כרוניים מתסכלת משום שלא תמיד ברור מה מקורם ומה עשוי להוביל להקלה בעוצמתם. חשוב על כן למנוע את הכאבים הללו מלכתחילה ואם התפתחו לטפל בהן ללא דיחוי. ככול שמקדימים לטפל במקור לכאב כך עולה הסיכוי לריפוי והימנעות מכאבים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים כרוניים - רקע

כאבים שנמשכים מעל שלושה חודשים מוגדרים כרוניים. יחד עם זאת, יש בעיה בהגדרה הזאת. לא כול רקמה ולא כול סוג של פציעה או דלקת צפויים להחלים תוך שלושה חודשים. הריפוי של קרע חלקי בגיד עלול לקחת הרבה יותר משלושה חודשים בעוד שקרע חלקי בשריר צפוי לעבור תוך ימים עד שבועות ספורים. יש על כן להגדיר כאב ככרוני רק כאשר פרק הזמן לריפוי רקמה ופציעה מסוימים חורגים מהזמן הסביר.

הנסיון לרפא ולמנוע כאבים כרוניים חשוב לא רק בגלל הסבל של החולים והנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים אלא גם בגלל השלכות נוספות. במחקר שנערך לאחרונה (June 5 in the journal JAMA Internal Medicine) נמצא שחולים הסובלים מכאבים כרוניים מצויים בסיכון גבוה להתדרדרות קוגנטיבית ודמנציה.  

 גורמי סיכון

כאבים כרונייםברוב המקרים, כאבים כרוניים הם נחלתן של נשים. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל, חוסר גישה לשירותים רפואיים מתקדמים. מסיבות אלו מבוגרים וזקנים סובלים יותר ממיחשוים כרוניים בהשוואה לאוכלוסיה צעירה. מתברר שגם גורמים נפשיים כמו למשל מחלות נפשיות כמו דיכאון, אלכוהוליזם, שימוש בסמים, חיים טראומטיים, רקע של ניצול מיני, רקע של גירושין, אובדן בן /בת זוג או כול משבר נפשי אחר מעלים באופן משמעותי את הסיכויים שלכם לסבול מכאבים כרוניים.

ישנם גם גורמים פיזיים שמעלים את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים ובכללם ניתן למנות השמנה ועבודה פיזית. השפעה דומה על הסיכוי לסבול מכאבים כרוניים יש גם להשתייכות לרמה סוציו-אקונומית נמוכה ולחוסר השכלה. 

מנגנון אפשרי

כאשר הכאב מופיע לראשונה הוא עושה זאת בתגובה לגירוי שמקורו עשוי להיות נזק טראומתי, נזק משני לעומס מצטבר או גירוי דלקתי אחר. על פי התיאוריות, התגמול והרווח שמעניקים הנוכחות של הכאב גורמים להישארותו גם כאשר הנזק שגרם לכאב הראשוני נעלם והפיכתו לכרוני. בין היתרונות לכאורה שמקנה הכאב ניתן למנות: באמצעות השתחררות מביצוע מטלות, קבלת תשומת לב מהמקורבים ומבעלי המקצוע הרפואיים, קבלת פיצויים כספיים מהעבודה ומביטוח לאומי ועוד.

למרות שיש לכאורה, מקור נפשי למיחושים הללו, חולים עם כאבים כרוניים חווים אותם באופן אמתי לחלוטין. החולה לא מתחזה, הוא אכן חש את הכאבים וחווה את המגבלות באותו אופן שיעשו זאת חולים "אמתיים". לכן חשוב מאוד לא לשמוע מהרופא המטפל משפטים כמו " זה הכול בראש שלך" או "אין לך שום דבר".

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים, מלבד כאבים כרוניים במספר רב של מקומות יתלונן החולה שלנו גם על מספר רב של תסמינים (הפרעת סומטיזציה) הנובעים ממערכות ממגוון מערכות גוף שונות כולל מערכת שריר ושלד (למשל: כאבי ראש, כאבי גב, כאבי בטן), מערכת העיכול (למשל: בחילה, בעיות עיכול), מערכת המין (למשל: צריבה בשתן, כאבים במחזור חודשי) מערכת העצבים (למשל: בעיות ראייה, קושי ללכת, קושי בדיבור) ועוד. החולה יופיע לרוב עם ערימה של בדיקות וצילומים שלא מצאו דבר או לחילופין מימצאים שאינם יכולים להסביר את עוצמת הכאבים ואת משכם. מלבד התסמינים הגופניים יתלונן החולה (או שנזהה בעצמנו) על תסמינים נפשיים כולל הפרעות שינה, דיכאון, דאגה, חרדה ועוד.

אבחון

אבחון כאבים כרוניים מתבסס ראשית כול על שלילה של גורמי כאב כרוני אפשריים כגון מחלות סרטן, דלקות פרקים, מחלות כלי דם ועוד. כמו כול תלונה אחרת על מיחושים נתחיל את מלאכת האבחון עם לקיחה של היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית נעבור לבדיקה גופנית ונשלים במידת הצורך עם בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

היסטוריה

במהלך לקיחת ההיסטוריה נשאל שאלות לגבי מחלות בעבר או בהווה. מחלות נפש, מחלות או פגיעות במערכת שריר ושלד, מערכת העצבים, מערכת עיכול, מערכות המין ודרכי השתן, מערכת לב וכלי דם ומערכת הנשימה. נשאל אודות הכאבים: מיקומם, מה מחמיר ומה מפחית אותם, חומרתם ומאפיינים נוספים של הכאב. על פי שטרנבך חולה הסובל מכאבים כרוניים יתאר לרוב את כאביו באופן שיכללו את המרכיבים הבאים (Sternbach’s 6 D’s):

הצגה דרמטית של התלונות (Dramatization of complaints), שימוש בסמים (Drug misuse), חוסר תפקוד (Dysfunction/disuse), תלות (Dependency), דיכאון (Depression), מוגבלות (Disability). בהיסטוריה המשפחתית ננסה ללמוד אודות רקע תעסוקתי, בעיות משפחתיות, גורמי לחץ, תחביבים, פעילות גופנית, מצב חברתי, רקע של ניצול מיני, שימוש בסמים ואלכוהול ועוד.

בדיקה גופנית

בבדיקה הפיזית והנוירולוגית ננסה ללמוד האם אכן קיימת רקמה פצועה המצדיקה את רמת הכאב המוצגת. במקרים בהם אני חושד בתסמונת כאבים כרוניים אני מעדיף להתחיל את הבדיקה הפיזית באופן מתון. תלונות על רגישות וכאב במהלך מישוש עדין או הנעה של מפרקים שאינם מעורבים עלולים להצביע על תסמונת כאבים כרוניים. כך גם תלונות על כאבים, שינויים תחושתיים וחולשה שאינם אפשריים מבחינה אנטומית. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו אובדן משקל בלתי מוסבר וחום שעלולים להצביע על בעיה מערכתית חמורה מחייבים הפנייה להמשך בירור.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

בדרך כלל היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יכולים לאשר את האבחון של כאבים כרוניים ללא נוכחות של ממצא פתולוגי אחר. ביצוע בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם ובדיקות שתן וכן שימוש באמצעי הדמיה כגון רנטגן, סריקות CT ,MRI ובדיקת EMG נועדו יותר כדי לשלול את קיומה האפשרי של פתולוגיה נסתרת כמו סרטן, דלקת פרקים ומחלות מסכנות חיים אחרות. לנוכח סימני השאלה הרבים שמלווים את המקרים של חולים עם כאבים כרוניים יש להיזהר מפני הנטייה לבצע יותר מידי בדיקות מיותרות אשר עלולות לגרום לחרדות מיותרות ולפעמים סיכונים מיותרים.

אבחנה מבדלת

פריצת דיסקיש קושי לאבחן כאבים כרוניים. האפשרויות הרלוונטיות כוללות תסמונות כאב כמו כאבי פרקים, כאבי גידים כאבי גפיים שנגרמים מנזק לרקמות כמו הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) מנזק לגידים (מתיחה, קרע ו/או דלקת של גידים), נזק לפרקים (שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, נמק בעצם ועוד). גם תסמונות כאב שמקורן לא ברור כמו פיברומיאלגיה והיפוכונדריה יכולים לגרום לכאבים כרוניים.

גורמים נוספים יכולים לכלול גם מחלות מערכתיות כמו טרשת נפוצה, דלקת פרקים ותסמונת מעי רגיז. עוד גורמים שיש לקחת בחשבון כוללים מחלות זיהומיות שגורמות יעפת כרונית פוסט-ויראלית, דלקות בכלי הדם, כאבי שרירים רב-שיגרוניים (Polymyalgia rheumatica) ועוד ועוד.

טיפול

ראוי לציין שבחלק ניכר מהמקרים אין פתרון למיחושים כרוניים. הטיפול נועד בעיקר כדי להפחית אותם, למנוע את החמרתם ולשפר את איכות החיים. מבחינת החולה הטיפול האידיאלי הוא טיפול משולב הפונה לנפש ולגוף. טיפול אידיאלי יכלול מספר מרכיבים שכוללים טיפול תרופתי, טיפול כירופרקטי, טיפול נפשי ועוד. את הטיפול התרופתי כולל לרוב שימוש בתרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות דיכאון. מרכיבי טיפול מומלצים נוספים כוללים: ביופידבק, סיוע בניהול מתחים, טיפול פסיכולוגי, היפנוזה ועוד.

במקרים קשים יש לשקול צעדים אגרסיביים יותר כגון טיפול בכאב באמצעות חסימת עצבים (nerve blocks), טיפול בכאב באמצעות גירוי חוט השדרה (Spinal Cord Stimulation), טיפול בכאב באמצעות החדרת משאבת מורפיום לתוך תעלת השדרה (intrathecal morphine pumps).

טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי שכולל את השימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם יחד עם טכניקות ידניות שתפקידן לשמר את טווחי התנועה, לאזן את התפקוד השרירי ובכך לשמר ולשפר את התפקוד. במסגרת הטיפול תינתן לחולה תכנית אימונים לביצוע פעילות גופנית ייחודית וכן הדרכה בכול הקשור לארגונומיה ויציבה נכונים.  

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב שעלולות להפוך לכרוניות כולל תסמונות מפרק הלסת וכן תסמונת כאב שכיחה ביותר לאחר תאונות דרכים - תסמונת צליפת שוט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)