Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

השמנה בקרב ילדים ובני נוער נעשה להיות מחזה נפוץ. השמנה בקרב ילדים ובני נוער הפכה למגפה וכשליש מהם מוגדר כשמן או בעל עודף משקל. יש לזכור שסיכויו של ילד שמן לסבול מדלקת פרקים ניוונית גבוהים באופן משמעותי יותר מהסיכויים של ילד רזה.

בשנים האחרונות מדברים מומחים בתחום על תופעת ההשמנה כמגפה. הנזקים האדירים והעלויות הישירות והעקיפות הנגרמות בגלל השמנה הופכות להיות נטל שקשה לשאת. במהלך 30 השנים האחרונות בארצות הברית הוכפל מספר הילדים השמנים ושולש מספר בני הנוער השמנים. בכול הנוגע למגמה האופק אינו נראה טוב יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ילדים ובני נוער שמנים - רקע

בשנת 1980 7% מהילדים בארצות הברית, בגילים 6 - 11, הוגדרו כשמנים. בשנת 2012 קפץ אחוז הילדים השמנים בגילים הללו ל18%, כמעט פי שלוש. רק כ5% מבני הנוער בארצות הברית בגילים 12-19 הוגדרו בשנת 1980 כשמנים, 22 שנים מאוחר יותר קפץ גם המספר הזה והקיף כ21% מבני הנוער בקבוצת גילים זאת. מדובר בעלייה של יותר מפי ארבע! בסך הכול ניתן לסכם ולומר שקרוב לשליש מהילדים ובני הנוער בארצות הברית סובלים ממשקל עודף (ביחס לגובה) או השמנה (עודף שומן).

ומה המצב בארץ?

המצב בארץ אינו שונה בהרבה מהמצב בארצות הברית. כאן ילד אחד מכול ארבעה ילדים בארץ סובל מהשמנה. ממצאים אלו נלקחים מדו"ח של משרד הבריאות בישראל שבדק את נתוני ההתפתחות של יותר ממיליון תלמידי בתי ספר ברחבי הארץ. נציגי משרד הבריאות ד"ר ליזה רובין, פרופ' איתמר גרוטו, מירה חונוביץ, ד"ר זיוה שטל ושרית יערי שחיברו את הדו"ח, מציגים תמונה מדאיגה. מתברר ששיעור התלמידים בעלי עודף משקל ושל תלמידים הסובלים מהשמנה עולה משמעותית מכיתה א' עד כיתה ה'. בכיתה א' 21.4% מהתלמידים סבלו מעודף משקל או השמנה בעוד שבכיתה ה' 30.7% מהתלמידים סבלו מעודף משקל או השמנה. מספר התלמידים השמנים או בעלי עודף משקל נותר ללא שינוי בין כיתה ה' לכיתה ז' ובכיתה ט' הוא יורד ל-27.2%.

גורמים

הגורם המרכזי להשמנה ועודף משקל הוא חוסר איזון קלורי (Caloric imbalance) או במילים אחרות צריכת קלוריות גדולה יותר מקצב השריפה שלהן. לחוסר איזון קלורי זה מתווספים גורמים נוספים המשפיעים על היווצרות חוסר איזון זה כולל נטייה גנטית, גורמים התנהגותיים וגורמים סביבתיים.

- גורמים התנהגותיים

בגורמים התנהגותיים נכלול הרגלי תזונה לקויים שכוללים בעיקר "אוכל זבל" ושתיית משקאות ממותקים ולא מספיק פירות, ירקות, חלבונים מין החי ושתיית מים. בכול הנוגע לפעילות גופנית ממליץ משרד הבריאות האמריקאי על מינימום יומי של 60 דקות. חוסר בפעילות גופנית או אי ביצוע פעילות גופנית מהווה גם הוא גורם התנהגותי המוביל להשמנה. אורח החיים של רוב הילדים ובני הנוער הוא אורח חיים יושבני שאינו מותיר מקום לפעילות גופנית.

רובם שורצים שעות ארוכות מידי יום מול המחשב, הטלוויזיה והטלפון הנייד לפעמים עושים זאת תוך כדי נשנוש בלתי פוסק. חוסר שינה הוא גורם התנהגותי נוסף בעל השפעה על השמנה של ילדים ובני נוער. מחקרים רבים מצביעים על כך שחוסר שינה עלול לגרום לשינויים מטבוליים ועלות את הסיכוי להשמנה. השפעה זאת בולטת בעיקר בקרב ילדים (Arch Dis Child 2006;91:881–884). חוסר שינה עלול לפגוע בהיפותלמוס (hypothalamus) במוחם של הילדים ובני הנוער ובכך לשבש את ניהול תחושת הרעב ואת צריכת האנרגיה.

- גורמים סביבתיים

ילדים פעיליםגם לגורמים סביבתיים יש השפעה על השמנת ילדים ובני נוער. פרסומות המקדמות מכירה של מזון זבל או שתייה ממותקת אינה מועילה לילד. לצערנו פרסומות אחרות המקדמות אכילה בריאה כמעט ואינן קיימות. גורמים רגולטיביים צריכים לוודא שבבתי הספר ובגני הילדים לא ניתן יהיה לרכוש מזון שאינו בריא או שתייה ממותקת. הרשויות והנהלת בתי הספר צריכים לטפח מגרשי משחקים ופרקים בטוחים ומפוקחים על מנת לעודד פעילות גופנית על ידי הילדים ובני הנוער. הרשויות, המשפחות והקהילה צריכים לעודד אימהות להניק את תינוקן. הנקה מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון של התינוקות לגדול להיות ילדים או בני נוער שמנים.

מה המשמעות השמנה בקרב ילדים ובני נוער

לילד שמן סיכוי גדול יותר לפתח בטווח המידי מחלות לב וכלי דם (לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה), סוכרת, תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea), הערכה עצמית נמוכה, בעיות פסיכולוגיות, בעיות התהגותיות ועוד. ילד שמן מסכן גם בריאות המפרקים שלו. משקל גופם הגבוה של ילדים אלו יוצר עומסים משמעותיים על מערכת השריר והשלד המתפתחת שלהם ועל לוחות הגדילה בעצמות.

- נזק ללוחות הגדילה

הגוף של ילדים רגיש ביותר לעומסים אלו בגלל לוחות הצמיחה (Growth plates) הנמצאים בקצוות העצם. בלוחות צמיחה אלו מתרחש למעשה גידול העצם והתארכותה. רק בסוף העשור השני לחייו של הנער נעלם לוח הצמיחה והעצם מפסיקה להתארך. לוחות הצמיחה עשויות משכבות של סחוס. לחץ משמעותי על לוחות הגדילה עלול להזיק להן לשנות אות אופן הצמיחה שלהן (למשל: רגל קצרה או יד קצרה) ולגרום לליקויים ביומכניים תפקודיים עתידיים (למשל: תנועה לא תקינה במפרק הירך. התוצאה של פגיעה בלוחות הצמיחה עלולה להיות בסיכומו של דבר דלקת מפרקים ניוונית, כאבים ומגבלות.

- ילד שמן יהיה מבוגר שמן

סיכויו של ילד שמן להיות מבוגר שמן גדולים יותר ובכך הוא מעלה ביתר שאת את סיכויו לחלות ולסבול משורה של הפרעות בריאותיות כולל מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת, סוגים שונים של סרטן כולל סרטן החזה, סרטן המעי, סרטן הושט, סרטן הכליה, סרטן הלבלב, סרטן הרחם, סרטן הערמונית ועוד ועוד. כמובן שגם הפגיעה במערכות עצם שריר ושלד של המבוגר הופכת להיות שכיחה יותר. סיכוייו של מבוגר שמן לסבול משחיקת פרקי שטחה בעמוד השדרה, מהיצרות תעלת השדרה או מ"סתם" פריצת דיסק גבוהים משמעותית מסיכוייו של אדם בעל משקל מאוזן.

מה עושים?

שינוי בסגנון חיים של ילדכם הכולל שינוי בהרגלי התזונה ופעילות גופנית עשויים להוריד את הסיכון להשמנה ואת הסיכוי לחלות. הצלחת משימה זאת מחייבת מעורבות של מגוון גורמים כולל חברתיים, משפחתיים, בתי הספר, גורמים רפואיים מקצועיים ועוד. הילד שלכם צריך לאכול טוב ונכון. המזון שלו צריך להכיל את כלל הרכיבים הנדרשים להתפתחות תקינה כולל ויטמינים מינרלים, חלבונים שומנים ופחמימות. רופא המשפחה צריך לעקוב אחר התפתחות הילד ובכלל זה אחר משקלו, גובהו ואחוזי השומן שלו. בית הספר צריך להעניק את הידע ואת המטרייה והתמיכה הדרושים להתנהלות תקינה של הילד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)