Skip to main content

מידע בריאותי כללי

מידע בריאותי כללי

מידע בריאותי כללי המתעדכן ומובא כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ עם קלינאי העוסק בתחום. יחד עם זאת הידע הזה עשוי לתת לכם כיווני חשיבה וידע ראשוני שיעזור לכם לשאול את השאלות הנכונות ולהבין טוב יותר מה קורה עם הבריאות שלכם. אנו נוטים לקבל כמובן מאליו את הבריאות שלנו ובכלל זה את הבריאות של מערכת השריר והשלד: העור, השרירים, הגידים, העצמות. הסחוסים. העצבים ועוד. רק כאשר אנו קורעים שריר, פוצעים גיד או שוברים עצם אנו מבינים כמה איכות החיים שלנו תלויים בבריאות של מערכות הגוף.

בעמודים הללו לפניכם אנו מרכזים את המאמרים שכתבנו ועוד נוסיף לכתוב שעוסקים בנושא הרחב הזה שנקרא בריאות. כאן תוכלו לקרוא אודות מגוון רחב של ליקויים, מחלות ופציעות שכיחות לאדם ומה ניתן לעשות לגביהן. כול המאמרים שמופיעים פה, כולל אלו שנכתבו לפני שנים רבות, עדיין רלוונטיים.

מידע בריאותי כללי

מחלות ופגיעות רבות עלולות לפגוע במערכות שריר ושלד. שכיחות זאת גרמת לארגון הבריאות העולמי להכריז על 10 השנים שבין שנת 2000 לשנת 2010 כעשור של השריר והמפרק. מטרת היוזמה הזאת היא לעלות את המודעות לפגיעות הללו במערכות שריר ושלד, לגורמים להן, לטיפול בהן ולמניעתן. מטרה נוספת היא כמובן לעלות את המודעות לעוגמת הנפש הכרוכה בפציעות הללו  ולעלויות האישיות והלאומיות העצומות הנגרמות בגינן. בסיס הידע האנושי בתחומי הבריאות אינו קופא על שמריו. המחקרים הרבים שנערכים ברחבי העולם משגרים את מסקנותיהם בקצב הולך וגדל, כול יום מביא עמו התפתחות חדשה ומתווסף ידע חדש ועדכני. 

מיתוסים בריאותיים

אחת המטרות של המידע המובא כאן היא ניפוץ מיתוסים בריאותיים. אנו עושים זאת על ידי קריאה רציפה של מחקרים שונים המתפרסמים בירחונים מדעיים על פי מטודות מקובלות ועקרונות מדעיים. כול שני וחמישי מתפרסמת חדשה מסעירה על תרגיל ספורט כזה או אחר, טיפול רפואי או תוסף תזונתי שישנו לכם את החיים ויהפכו אתכם לחזקים יותר, יפים יותר ובריאים יותר. הרבה פעמים מדובר בקשקוש.

דוגמאות למיתוסים כוללות למשל חייבים לשתות 8 כוסות מים ליום (לא צריך להיצמד למספר כוסות מסוים אלא לשתות על פי הצורך), ביצים לא בריאות ללב (אכילה של ביצה או שתיים ליום עשויות להועיל ללב), חשיפה לאוויר הקר בחוץ מעלה את הסיכון לחלות (ההיפך, הסיכוי לחלות עולה בחדר חם ולא מאוורר), אתם חייבים לקחת תוסף ויטמינים ומינרלים (נכון רק עם את בהריון או קיים חוסר תזונתי. בכול מקרה אחר רק עם אוכל), חייב לאכול ארוחת בוקר כדי להרזות (לא חייב, הרבה אנשים שמדלגים על ארוחת הבוקר אינם משלימים קלוריות לאחר מכן), שומן זה לא בריא (מדובר ברכיב חיוני לגוף, שומן טרנס מזיק, חוסר בשומן עלול לפגוע בין היתר בפוריות) ועוד.

השינה אמורה להוות פרק הזמן שבו הגוף שלנו נרגע ומחלים מפגעי היום. לצערי לא אצל כולם זה המצב. אצל חלק מהאנשים השינה או נכון יותר לומר תנוחת השינה גורמת לנזקים וכאבים. תנוחת שינה לקויה עלולה לפגוע באיכות השינה, לגרום נזקים לרקמות השונות ולכאבים.

הסוכרת מהווה מגיפה בכל העולם. בישראל סובלים ממחלת הסוכרת כ-400,000 חולים. כול שנה מצטרפים כ300 חולים חדשים למעגל החולים בסוכרת סוג 1. הגורם לסוכרת מסוג אחד הוא מחלה אוטואימונית. הגורם לסוכרת סוג 2 הוא השמנה וחוסר פעילות גופנית.

חלק מהמחלות וההפרעות הבריאותיות באות לידי ביטוי באופן דומה על גברים ועל נשים וחלק באופן שונה. בניגוד למה שמקובל לחשוב, בכול הנוגע לכאב ולמחלות והפרעות הכרוכות בכאב לנשים סף כאב וכוח סבל נמוכים יותר משל גברים. 

השמנה בקרב ילדים ובני נוער הפכה בשנים האחרונות למגפה וכשליש מהם מוגדר כשמן או בעל עודף משקל. יש לזכור שסיכויו של ילד שמן לסבול מדלקת פרקים ניוונית גבוהים באופן משמעותי יותר מהסיכויים של ילד רזה.

ליקויים מולדים הכוללים ליקויים מבניים כמו עקמת וליקויים כימיים של התינוק הנולד בגלל מחלות גנטיות, השפעה סביבתית המשליכה על העובר ברחם או משילוב של הסיבות הללו. לעיתים קרובות הסיבה לליקויים המולדים אינה ברורה.

ילדים ובני נוער ברחבי העולם מרבים לסבול מבעיות גופניות שהתפתחו בגלל סיבות רבות כולל תאונות, חבלות, מומים מולדים, פעילות גופנית לקויה, עודף פעילות גופנית, חוסר בפעילות גופנית, ליקויים ארגונומיים, ליקויי יציבה, השמנה ועוד.

כאב הוא ידידו של האדם. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

תסמונת כאב אזורי מורכב היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת העצבים האוטונומית שבה עוצמת הכאב אינה פרופורציונלית לנזק המקורי שגרם להתפתחותה. מלבד כאב כרוני קשה צפוי החולה לסבול גם ממגבלות תנועה, רגישות מקומית, נפיחות, שינויים גוון בעור ועוד.

סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה עושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים וברגליים כדי למלא את תפקידם - לעצבב. סיבי עצב אלו עלולים להיפגע בין היתר על יד מגוון מחלות או בגלל החשיפה שלהם במהלך המסלול המפותל לעומסים וחבלות.

כאבי גב, האבולוציה אשמה. האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב"מכונה" מושלמת. כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים ושאר בעיות מעידים על כך. 

כולנו טועים וזה כולל גם רופאים, כירופרקטורים ויתר בעלי מקצוע. הבנה בסיסית זאת ראוי לה שתכניס ספק סביר לאבחון הראשוני שקבלתם ותהפוך את הצורך בחוות דעת שנייה להגיוני. חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק מבט רענן ומדויק על בעייתכם. 

כאבים כרוניים גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל שליש מאוכלוסיית המערב. בארצות הברית למשל, קרוב ל50 מיליוני אמריקנים מוגבלים חלקית או באופן מלא בגללם.

החיים יקרים לנו. הידע כיצד להאריך אותם ולשפר את איכותם קיים. האם אתם מוכנים לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה תמציתית ומרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

לתרופות אנטי דלקתיות יש לעיתים, השפעה מרגיעה על כאבים ורבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שהרבה מחקרים מעידים על כך ששימוש בתרופות מסוג זה עלול לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה.

ישנם מספר איומים מוחשיים על בריאותם של בני האדם בכלל ועל בריאות הגבר בפרט. חלק מהאיומים הם על איכות חייו של הגבר וחלק אחר על עצם החיים עצמם. במאמר זה אצביע על האיומים ועל הדרכים להתמודד איתם.

הדלקת הינה תגובה רצויה של המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). במהלך הדלקת מתאפשרת מלאכת הריפוי של הגוף. הדלקת חשובה וחיובית. ללא דלקת אין ריפוי!

קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שגם בתחום של קרינת רנטגן יש אנשים רגישים יותר ואנשים רגישים פחות. על פי המחקר אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

שימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות גם מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן ואיבופרופן מעלות את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי. תופעות לוואי נוספות כוללות פגיעה בקיבה ובסחוסים. נסו להימנע מתרופות.

ויאוקס היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 % של כאבים כרוניים.

מגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים קיימים לרשות המטפלים בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד. חלק מהאמצעים הללו אינם אלא גימיקים חסרי תועלת וחלק אחר אכן פועלים ביעילות. מה לגבי לייזר רך? מכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

החיים הם מלאי תנודות במצב הרוח. כולנו יכולים להרגיש עצובים מידי פעם ולפרקי זמן קצובים עד ימים בודדים, אך אם התחושות הרעות נתקעות לזמן ארוך ואתם סובלים בין היתר מכאבים כרוניים המונעים בעדכם מלתפקד יתכן שאתם סובלים מדיכאון.

אם אתם סובלים מדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים כדאי לכם לנסות טיפול באמצעות גלי הלם. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מערכות הגוף לריפוי הנזק.

שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס (Shingles) או הרפס זוסטר (Herpes Zoster), היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus. הנגיפים מדביקים עצבי חישה מרכזיים וגורמים למגוון סימנים ותסמינים.

לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים לשנדרשים לו לריפוי.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: מכשיר גלי הלם, לייזר רך ואת מכשיר האולטרה סאונד. 

גידים רבים בגוף האדם. 365 (שס"ה) על פי המסורת. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

MRI - מכשיר דימות תהודה מגנטי הוא מכשיר הדמיה מדויק, נטול קרינה, המשמש להדמיה של חלקי הגוף השונים ולאבחון מגוון רחב של בעיות רפואיות כגון קרע מיניסקוס ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

סורק טומוגרפי ממוחשב הידוע בשמו המקוצר - CT משמש לסריקת חלקי הגוף השונים לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונותיו מרובים, חסרונו הבולט בקרינה שהוא פולט.

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים וקרינה מזיקה.

מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) מתפתחת בעיקר בקרב אנשים מבוגרים. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי וכאב גב או כאבים בירך עלולים לבשר על המחלה. 

מחלת דלדול העצם או בשמה הלועזי אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה". זאת כיוון שתהליך איבוד העצם קורה לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא טראומה משמעותית וכאבי גב עלולים להיות האות לכך שאתה סובל מהמחלה הזאת.

האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס או מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים מבוגרים מצויים בסיכון משמעותי לסבול ממחלה זו ולסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות . מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את מספר החולים.

אוסטאוכונדרוסיס היא קבוצת מחלות המתאפיינות בין היתר בפגיעות בסחוס התוך מפרקי. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בקרב ילדים ומתבגרים שעצמותיהם עדיין מתפתחים אך לעיתים, רחוקות אמנם, גם מבוגרים עלולים לסבול מהן.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • אריכות ימים, גנטיקה וגורמים אחרים

  אריכות ימים? גנטיקה וגורמים אחרים המשפיעים על אורך החיים שלנו זוכים לאותה מידה של התייחסות. מחקרים שונים מראים שלא כך הדבר. ההבדלים באורך החיים מושפעים בעיקר מהגנים שלנו. אלה קובעים באלו מחלות נחלה וכמה זמן נחייה.

   
 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים. במקרים רבים מעדיפים הספורטאים שהרצועה הצולבת הקדמית שלהם נקרעה לבצע שיחזור כירורגי שלה. 

   
 • פציעות יוגה חמורות

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו. עקב יעילותה בשיפור היכולות הגופניות היוגה עלולה גם לגרום לפציעות קשות. לאחרונה יותר מתרגלי יוגה נפצעים באופן חמור.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)