Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש מתחי? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל ולמנוע את האפיזודות הבאות. העלויות הכלכליות העצומות של בעיה זאת הן תוצאה ישירה של השכיחות הגבוהה שלה. האבחון של ההפרעה הזאת מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות.

בין הפתולוגיות הללו ישנן כאלה שעלולות לסכן את חיי החולה. את הטיפול בכאב ראש מתחי (Tension headache) מבצע הכירופרקט על ידי שיפור הליקויים התפקודיים של עמוד השדרה הצווארי, גב עליון ומפרקי הלסת וכן ריפוי של נקודות הדק דלקתיות בשרירים סביב מבנים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול - רקע

כאב ראש מתחי מתחיל לרוב עם השכמה או מיד אחריה נמשך חצי שעה עד מספר שעות בודדות וחולף. עם זאת, ישנם מקרים שבהם הכאב עלול להימשך מספר ימים, שבועות וחודשים ארוכים. החולים מתארים את הכאב בראשם כלחץ עמום, בינוני עד חמור בעוצמתו. הכאב אינו פועם ואינו מוחמר ממאמץ גופני. בכול הנוגע למיקום, כאב זה יכול להופיע במגוון מקומות בראש כולל במצח, באחד או שני צדי הראש ו/או בעורף. עוד מתלוננים החולים על תחושות של כיווץ ונוקשות בשרירי הפנים, הגולגולת, הצוואר והגב העליון. בחלק מהמקרים עלולים להתלוות לכאבים אלו סימנים ותסמינים נוספים כגון כאב גב עליון, כאב צוואר, כאב במפרקי הלסתות ובפנים, רגישות לרעש ולאור, דיכאון, חרדות, הפרעות שינה, קושי להתרכז ועוד.

אבחון 

כאב ראש מתחיבשלב הראשוני של האבחון ננסה להעריך האם המטופל שלפנינו סובל מכאבם בראש שהינם משניים לפתולוגיה משמעותית כגון מפרצת כלי דם במוח, שבץ מוחי, גידול במוח וכו'. נתחיל את האבחון עם למידת ההיסטוריה של המקרה, נעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך נפנה לבדיקות דימות ובדיקות מעבדה. כול העת נחפש סימנים המעידים על פתולוגיה משמעותית כגורם לכאבים הללו בראש. סימנים אלה מוגדרים כדגלים אדומים ומחייבים הפניה מידית לחדרי מיון.

היסטוריה

נלמד מתי החל כאב הראש?, מיקומו של כאב הראש (בכול הראש, רק בצד אחד של הראש, בעורף, אחרי העין), חומרת כאב הראש (קל, חריף), האם הכאב משבית אתכם מכול פעילות?, האם הכאב מעיר אתכם משינה?, נלמד על המאפיינים של כאב הראש כולל באיזה תדירות הכאב מופיע?, כמה זמן נמשך כאב הראש?, האם הכאב מקרין?, האם הכאב פועם, קהה, מתמשך?, מה מפחית את כאב הראש (תנועות צוואר, מנוחה, חושך, תרופות...)?, מה מחמיר את כאב הראש (מאמץ פיזי, אור, רעש, מתח נפשי....)?, האם יש גם בחילות?, האם יש גם רגישות לרעש או לאור? ועוד.

נלמד על הרקע הבריאותי של החולה כולל האם אושפז, נבדק, וטופל תרופתית. נלמד על הרקע הבריאותי של בני המשפחה כדי ללמוד על השפעות גנטיות אפשריות. נלמד על הרגליו של החולה בכול הנוגע לאלכוהול, עישון, סמים, פעילות גופנית, נלמד על מקצועו של החולה ועל השפעה אפשרית שלה על כאבי בראש.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית לאבחון כאב מסוג זה בראש תכלול התבוננות ביציבתו של המטופל. ננסה להעריך האם יש קשר בין יציבה לקויה לכאב הראש. נמשש את עמוד השדרה הצווארי, עמוד השדרה הגבי, הפנים והרקמות הפועלות סביבם. ננסה לזהות נקודות הדק, אזורים רגישים, נפיחות ועוד. בכאבים בראש מהסוג המתחי אנו עלולים למצוא אזורים רגישים למגע ולחץ בצוואר, גולגולת, בפנים ובגב העליון. ננסה להעריך את הטונוס השרירי של שרירי הפנים כולל שרירי הלעיסה ושל שרירי הצוואר והגב העליון.

נמדוד את טווח התנועה של מפרקי הלסת ושל עמוד השדרה הצווארי והגבי באופן אקטיבי ופסיבי. נמדוד גם את טווחי התנועה של כול חוליה בעמוד השדרה הצווארי והגבי. נבצע בדיקה נוירולוגית הכוללת בדיקת החזרים (Reflexes), בדיקת כוח גס ובדיקת החישה. נבדוק את עצבי הגולגולת ובכלל זה של העצב המשולש (הכוח של שרירי הלעיסה, יכולת חישה באזור המצח והלחיים ועוד) ושל עצב הפנים (ביצוע הבעות פנים שונות ועוד). נבצע בדיקות מיוחדות שנועדו לזהות לחץ אפשרי על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים בצוואר.

בדיקות מתקדמות

במידה וקיים ספק בנוגע לאבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות משלימות כולל בדיקות דימות כולל רנטגן, MRI או CT ובדיקות מעבדה. אלה יסייעו לנו לזהות את סוג הכאבים בראש או לחילופין יצביעו על פתולוגיות אפשריות אחרות.

דגלים אדומים

כאמור בכול תהליך האבחון נבחן את האפשרות שכאב הראש נגרם מפתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך נקראים דגלים אדומים והם כוללים רקע של מחלת סרטן, רקע טראומטי, כאבי ראש חריפים שהתפתחו לראשונה, כאבים בראש שמתפתחו לראשונה לאחר גיל 50, נוקשות צווארית, חום גבוה, פרכוסים, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים כולל חולשת גפיים, בלבול, קושי בדיבור ועוד, החמרה לא סבירה בכאבי הראש שמהם אתם סובלים באופן שגרתי ועוד.

אבחנה מבדלת 

מטרת האבחנה המבדלת הוא לוודא שהכאבים שהופיעו אצלכם בראש הם אכן מהסוג המתחי ולא מהסוג הנגרם בגלל פתולוגיה מסכנת חיים אחרת. בכאבי ראש מהסוג המתחי הסימנים החיוניים אמורים להיות תקינים, הבדיקות העצביות אמורות להיות תקינות. סביר למצוא בכאבי ראש מתחיים ובכאבי ראש צוואריים רגישות וכאב בעת מישוש שרירי הפנים, צוואר או בגב העליון. יתכן גם כאב בעת הנעת מפרקי הלסת, צוואר או גב עליון. כאב המחמיר בעת כפיפה של הצוואר וקשיון עורף שאליו מתלווים גם חום גבוה, כאבי ראש בעלי מאפיינים של מיגרנה, רגישות לאור, בלבול ופרכוסים מחייב שלילת דלקת קרום המוח.

כדי לשלול אפשרות שמדובר במיגרנה חשוב שנכיר כמה מאפיינים שלה. במיגרנה מתקיימים לרוב ארבעה שלבים: שלב ראשון: הפרודורם שמתחיל שעות עד ימים לפני ההתקף כולל בין היתר תחושות של דיכאון, שינויים במצב הרוח או אופוריה ועוד. שלב שני: האאורה שעשוי להקדים במעט את המיגרנה או להופיע במהלך המיגרנה הכולל בין היתר ההפרעות ראייה, הפרעות חישה ולעתים גם הפרעות מוטוריות או דיבור. שלב שלישי: כאב הראש עצמו פועם, בחילות (90% מהמקרים), הקאות (33% מהמקרים). שלב רביעי: הפוסטדורם הכולל בין היתר עייפות ועצבנות. בהשוואה למיגרנה כאבי ראש מתחיים הם לרוב חמורים פחות, נמשכים לפרקי הזמן משתנים ועקביים בכול הנוגע לסוג הכאב. בשונה מהכאבים בראש המתפתחים בגלל מתחים נפשיים או בגלל ליקויים צוואריים כאבי מיגרנה הם כאבים פועמים, המוחמרים בעת מאמץ וכרוכים בבחילות ובהקאות.

טיפול 

טיפול עצמי

במקרים קלים טיפול עצמי בכאבי ראש מהסוג המתחי עשוי להועיל. נסו לנוח בחדר שקט. נסו להניח רטייה קרה על המצח. ישנם מקרים שבהם מקלחות חמות או מקלחות קרות יכולים להועיל. נסו לעסות בעדינות את הראש והצוואר. נסו אחת השיטות לניהול מתחים וכעסים כולל מדיטציה ועוד. נסו לבדוק את היעילות של תרופות נוגדות כאב גם באופן מונע עם זאת זכרו ששימוש יתר בתרופות מסוג זה עלול לגרום להחמרה בכאב הראש (Rebound headaches). למעשה עם תצרכו תרופות נגד כאב יותר משלוש פעמים בשבוע באופן קבוע אתם מסתכנים בהחמרה של כאב הראש.

טיפול כירופרקטי

כאב ראש מתחי נובע מדלקות וכיווץ כרוני של שרירים בפנים ו/או בצוואר ו/או בגב העליון. מטרת הטיפול הכירופרקטי היא להשיג הקלה בכאבי שרירים אלו על ידי שימוש במגוון כלים לריפוי דלקות כגון לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות. באמצעות טכניקות הטיפול הידניות נשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי, של הגב העליון ושל מפרקי הלסת. נשפר את התפקוד של השרירים המקיפים ופועלים על המבנים המוזכרים. נדאג להרפיה ואיזון של השרירים הרלוונטיים. נחזק שרירים חלשים ונמתח שרירים קצרים. שיפור תפקודי של הצוואר והגב העליון מחייבים גם אימון של מערכת שיווי המשקל ושל יכולת החישה העצמית.
נכוון את החולה במאמציו לשפר את היציבה, לשפר את ההתנהלות הארגונומית ובשליטה על כעסים, חרדות ודיכאון.

טיפול רפואי

הטיפול להקלה בכאב ראש מתחי ולמניעתו המוצע על ידי הרפואה כולל תרופות שונות כולל תרופות נגד כאב הנמכרות ללא מרשם, תרופות לטיפול במיגרנה, תרופות הרגעה וגם אמיטריפטילין. תרופה אחרונה זאת ששמותיה המסחריים הם אלטרול, אלטרולט וטריפטל שימשה במקור לטיפול בדיכאון. התרופות אכן מקלות על כאב הראש אך כרוכות גם בתופעות לוואי.

 מניעה

ראשית נסו לעקוב ולרשום את המאפיינים השונים של כאב הראש שלכם: מתי הוא מתחיל, מה עשיתם בסמיכות להופעת כאב הראש, מה אכלתם ושתיתם בשעות שקדמו להתקף, כמה שעות ישנתם, כמה זמן נמשך הכאב, מה החמיר את הכאב ומה הקל, מה גרם לכאב להיעלם ועוד. פרטים אלו עשויים להעניק לכם רמזים כיצד לנהוג כדי למנו את כאב הראש. מספר שינויים שתעשו עשויים להעניק לכם הקלה בכא הראש ואפילו לאפשר לכם למנוע אותו. הקפידו במהלך העבודה, בבית או בפעילות הגופנית שלכם על יציבה טובה ועל ארגונומיה נכונה.

הקפידו לא לישון על הבטן ונסו לישון על כרית אחרת. ערכו הפסקות במהלך ביצוע המטלות היומיות בבית או בעבודה ובצעו בהן פעילות גופנית מתונה. וודאו שהעיניים שלכם מצויות במצב טוב. נסו להתנהל טוב יותר עם לחצים נפשיים.

האופן היעיל ביותר להימנע מכאבים בראש על רקע מתחים הוא הימנעות ממתחים נפשיים חריגים. ההבנה שמצבים נפשיים כגון חרדות, דאגנות, דיכאון וכיוצא בזה עלולים להוביל להתפתחות כאבים אלו אמורה לגרום לכולנו לנסות כול דרך אפשרית כדי להימנע מהם כולל בין היתר מדיטציות, פעילות גופנית ועוד. כאב ראש מתחי יכול להתפתח גם מסיבות שאינן נפשיות. כך למשל יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים לגרום לעומסי יתר ונזקים מצטברים בגב העליון ובצוואר. ראש מושט לפנים, עמדת מחשב לקויה, שינה על הבטן ועוד הם דוגמאות המתארות נקודה זאת.

שמירה על הצוואר ובכלל זה זהירות בדרכים (צליפת שוט) וביצוע פעילות גופנית מאוזנת עשויים גם הם למנוע פציעות של הרקמות השונות הצוואר, בגב העליון ובפנים ובכך למנוע כאבים מסוג זה. שמירה על התנהלות סבירה בכול הנוגע לשתייה (מים, אלכוהול, קפה), אכילה (מה אוכלים ומתי אוכלים), שינה (מספר שעות שינה ואיכות השינה), עבודת מחשב, יתרמו את חלקם במניעת הכאבים בראש מהסוג המתחי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)