Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש לסתי? חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל מהפרעות במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו. מיחושים בראש בגלל ליקויים והפרעות במפרק הלסת מהווים את אחד התסמינים של פגיעה זאת. סימנים ותסמינים נוספים כוללים מיחושים בלסת ובאוזניים ועוד.

הקשר בין הפרעה במפרק הלסת (Temporomandibular joint disorder) לבין כאבי ראש אינו ידוע כול צרכו. מפרק הלסת הוא מפרק מיותם. רוב בעלי המקצוע הרפואיים אינם מאומנים לבדוק, לאבחן ולטפל במפרק הזה. התוצאה היא שלעתים קרובות אנשים שסובלים מכאבי ראש מסוג זה נותרים ללא אבחון נכון ובעקבות זאת גם ללא טיפול יעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש לסתי - רקע 

כאב ראש לסתיבין 5-10% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעה במפרק הלסת ומסימנים ותסמינים חמורים מספיק כדי לבקש עזרה רפואית. בין הסימנים והתסמינים בולט במיוחד כאב הראש הלסתי וזאת בשל הפגיעה העצומה באיכות החיים של החולה. כאבי ראש אלו שאמורים להיות מוגדר ככאבי ראש לסתיים מאובחן לעתים קרובות בגלל חוסר ידע ואימון ככאבי ראש מתחיים. אכן, המאפיינים של כאב הראש המתחי ושל כאב הראש הלסתי דומים אבל המשמעות של אי ההבדלה בין שני הסוגים הללו של כאב הראש מוביל לעתים קרובות לטיפול שגוי ולא יעיל.

אנטומיה בסיסית של מפרק הלסת

שני מפרקי הלסת הממוקמים מעט קדימה מהאוזניים מאפשרים תנועה בין הלסת התחתונה לגולגולת. תנועה זאת של מפרקי הלסת מאפשרת לנו לדבר, ללעוס, לפהק ועוד. מפרקי הלסת ייחודיים בהרבה מובנים כולל בעובדה שלצורך פעולה תקינה צריכים שני המפרקים לפעול באופן סימטרי ומסונכרן. באופן תקין יוצרת הלסת התחתונה את המפרק עם הגולגולת. המפגש נוצר למעשה בין זיז מעוגל (Condyle) שמצוי בחלקו העליון של הלסת התחתונה לבין שקע ייעודי בגולגולת. כאשר אנו פותחים וסוגרים את הפה הזיז המעוגל גולש בתוך השקע. דיסק תוך מפרקי מפריד בן הזיז לבין השקע כדי לספוג זעזעים ולמנוע שחיקה.

איך מפרק הלסת יכול לגרום לכאב ראש?

מפרקי הלסת הם מפרקים מורכבים ביותר שפועלים בכיוונים שונים אך אמורים לפעול באופן מסונכרן. מפרקי הלסת נדרשים למידת תיאום עם שרירים בראש ובצוואר. מפרקי הלסת מצויים גם בסמיכות לכלי דם מרכזיים ועצבים הממשיכים אל המוח.

העצב המשולש

עצב מרכזי ובעל תפקיד אפשרי בכאב הראש הוא העצב המשולש (Trigeminal nerve). העצב המשולש נחלק לשלושה ענפים, שני עצבים חישתיים בלבד העצב העייני (Ophthalmic nerve) ועצב הלסת העליונה (Maxillary nerve) ועצב המשלב חישה ותנועה - עצב הלסת התחתונה (Mandibular nerve).

עצבי החישה של העצב המשולש אחראים על התחושה של הקרקפת, עיניים, מצח, אף ונחיר, לחי, שפתיים, שיניים, חניכיים, החלק הקדמי של הלשון, חך, לוע, רקות, אוזן, סינוסים, קרומי המוח ועוד. העצב התנועתי של העצב המשולש והסעיפים שלו מעניקים יכולת תנועתית לשרירי הלעיסה, נשיכה ובליעה, שרירי הלוע, הלשון והאוזן.

הידוק לסתות, חריקת שיניים, מנשך לקוי, יציבה לקויה או חבלה עלולים לגרום לפגיעה באחת הרקמות במפרק הלסת או בסביבתו המעוצבבות על ידי העצב המשולש כולל למשל שיניים, חניכיים, שרירי לעיסה ועוד. מידע אודות כאב שנובע מהפגיעה במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו עושה דרכו מעלה אל המוח באמצעות העצב המשולש ושם הוא מתפרש ככאב ראש.

גורמים 

כאמור כול פגיעה בשלמות מפרק הלסת או בתפקודו עלולה לגרום גם לכאב הראש הלסתי. גורמים אפשריים לפגיעה במפרק הלסת ובעקבות כך לכאב ראש לסתי כוללים טיפול שיניים כולל יישור שיניים, חבלה בלסת, הידוק לסתות וחריקת שיניים, יציבה לקויה כמו למשל במצב של ראש מושט לפנים, עומס יתר קיצוני על הלסתות כמו בעת אכילת מזון קשיח או גדול במיוחד ועוד.

הפרעה במפרק הלסת - סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של הפרעה במפרק הלסת הנם מגוונים ביותר במאפיינים שלהם ובחומרתם. אחד מהתסמינים השכיחים ביותר הוא כאבים בראש. עוד חשוב לציין שפגיעה במפרק הלסת תהייה כרוכה תמיד ביותר מתסמין או סימן בודד. חולה הסובל מכאב ראש לסתי יתלונן תמיד גם על סימנים ותסמינים נוספים. נזק למפרק הלסת עלול לגרום מלבד כאב בראש גם להופעת חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי פנים, כאבי אוזניים, מגבלות תנועה, נעילה של המפרק, רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה, קושי וכאב בלעיסה, דיבור או פיהוק, סטייה של הלסת בעת פתיחה ועוד.

לעתים רחוקות יותר עלול חולה הסובל מהפרעה במפרק הלסת להתלונן גם על נעילה של המפרק, ורטיגו, צלצולים באוזניים, פגיעה בשמיעה, תחושת מלאות באוזניים, רגישות לאור ועוד. יש לעתים שפגיעה במפרק הלסת יוצרת גירוי שמפעיל גם מיגרנה. במקרים אלו החולים התלוננו גם על סימנים ותסמינים קלאסיים של מיגרנה כולל כאבי ראש פועמים המוחמר במאמץ, בחילות הקאות, רגישות לאור, רעש וריחות וכמובן תחושות מקדימות למיגרנה ((Aura) כולל חוויה של אור מוזר, זיהוי ריח לא נעים, קול חריג , תחושות חריגות, ליקויים תנועתיים, דיבור מבולבל ועוד.

כאב ראש לסתי/מתחי - סימנים ותסמינים

כאבי ראש מתחיים וכאבי ראש לסתיים מהווים תופעה שכיחה ביותר. למעשה, רוב כאבי הראש שייכים לסוגים הללו. כאבי ראש אלו מאופיינים בכאב מתמשך שאינו פועם ואינו מוחמר ממאמץ. הכאב יכול להופיע בכול מקום בראש כולל בעורף, בצדי הראש באזור הצדעות ובמצח. הגורם לכאבי ראש מתחיים הוא לרוב שרירי צוואר, גב עליון מכווצים ודלוקים באופן כרוני על רקע מתחים נפשיים, דיכאון או מצבים נפשיים אחרים. הגורם לכאבי ראש לסתיים הוא נזק למפרק הלסת ו/או לרקמות האחרות סביב המפרק כאשר במקרים רבים גם כאן הגורם הוא מתח נפשי, דיכאון ומצבים נפשיים פתולוגיים אחרים. פגיעה בשריר הצדע (Temporalis) - שריר האחראי על סגירת הפה, מהווה גורם מרכזי בסוג זה של כאבים בראש.

כאבי הראש הללו יכולים להתפתח בכול גיל. נשים נפגעות מסוג זה של כאבי ראש יותר מגברים. כאבי ראש אלה עלולים להיות כרוניים ולהימשך מידי יום לחודשים ארוכים או להיות אפיזודיים, להופיע מידי פעם לפרקי זמן קצרים עד מספר ימים. מנחים מסוימים ופעולות מסוימות של הצוואר, של הראש ושל הלסתות עשויים להקל או להחמיר את כאב הראש. בכאבים בראש מהסוג המתחי יש לטפל בשרירים "התפוסים" בצוואר ובגב העליון כדי להפחית את כאבי הראש. בכאבים בראש מהסוג הלסתי יש לטפל במפרק הלסת, בשרירי הלעיסה וביתר הרקמות הסובבות אות המפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)