Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

במיוחד נציין כגורמים אפשריים גם נזק בעמוד בשדרה הצווארי ובמפרקי הלסתות. טינטון (Tinnitus) הוא מונח רפואי שמתאר צלילים שאינם קיימים הנשמעים באוזן אחת או בשתי האוזניים. הצלילים הללו יכולים להיות מגוונים: צלצולים, שריקות, חריקות, רחשים ועוד, יכולים להיות שקטים או רועשים, ממושכים או עם הפסקות. הרעשים הללו באוזניים מציקים בעיקר בלילה כאשר אין שום רעשי רקע. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טינטון צפצופים באוזניים - רקע

בארצות הברית לבדה סובלים מעל 50 מיליון בני אדם מהתופעה כאשר שליש מתוכם סובלים מהתופעה באופן חריף מספיק על מנת לבקש עזרה רפואית. אובדן ימי עבודה, אשפוזים והפיצויים המשולמים עקב בעיה זאת יוצרים עומס אדיר על הכלכלה הלאומית והאישית. הימשכות התופעה עלולה לגרום גם לחוסר בשעות שינה, לרגישות קשה לרעשים ולמגוון בעיות נפשיות כולל ניסיונות התאבדות. 

הרעשים הללו שאנו שומעים באוזניים אינם מוגדרים כבעיה בפני עצמה אלא תסמין שנלווה לפתלוגיות אחרות כגון אובדן שמיעה, פציעה של האוזן, ליקויים בזרימת הדם ועוד. למרות היותו מטריד מאוד הרעש הזה באוזניים אינו מתפתח, ברוב המקרים, על רקע בעיות מסכנות חיים. יחד עם זאת אין להתעלם מאותם מקרים לא שכיחים שבהם הגורם לתסמין הזה הוא פתולוגיה משמעותית ואף מסכנת חיים.

סיווג

על רקע ההבנה שנוצרה בעקבות מחקרים חדשים הוצע לסווג את תופעת שמיעת צלילים או רעשים באוזניים שאין להם מקור חיצוני לשתי קטגוריות וזאת על פי האזור האנטומי שגורם לתופעה: 

1) טינטון אוטיטיס

הנגרם בגלל פתולוגיה של האוזן התיכונה או של עצב השמע.

2) טינטון סומאטי

הנגרם בגלל הפרעות שמקורן הראש, הצוואר והלסתות וללא מעורבות של האוזן או עצב השמע. 

חלוקה נוספת: אוביקטיבי/סוביקטיבי

הרעשים באוזניים נחלקים שוב לשתי קבוצות על פי טיב הרעשים שהם שומעים באוזניים. רעשים סוביקטיביים (Subjective Tinnitus) שאותם שומע רק החולה עצמו ורעשים אוביקטיביים (Objective Tinnitus) אותם שומעים החולים וגם אנשים אחרים מסוגלים לשמוע. ברוב המקרים (99%) הרעשים הם סוביקטיביים ונגרמים ממגוון רחב של סיבות כולל תגובה עצבית לפגיעה בשמיעה. ורק 1% מהרעשים באוזניים הם רעשים אובייקטיביים ונגרמים בגלל בעיות בזרימת דם או בעיות במערכת שרירי ושלד.

גורמי סיכון 

הגורם המדויק לשמיעת רעשים ללא מקור רעש חיצוני אינו ברור. ישנם מספר גורמים שמעלים את הסיכון להתפתחות התופעה וגורמים שעלולים להחמירה:

גיל

במקביל להתבגרותנו חלים הליכי בלייה טבעיים על רקמות הגוף השונות. בין היתר מתנוונים גם חלקי האוזן השונים ובכך עולה הסיכון להתפתחות הבעיה.

רעשים

חשיפה לרעשים קיצוניים חד פעמיים או רעשים חוזרים ונשנים יכולה להזיק ואפילו להרוס באופן בלתי הפיך את חיישני הקול הקרויים סיליה המצויים באוזן הפנימית. הרס זה עלול להוביל להתפתחות הבעיה.

הצטברות שעווה

הצטברות של שעווה בתעלת השמע יכולה לפגוע בשמיעה ולעיתים אף לגרום להתפתחות הבעיה.

תרופות

תרופות עלולות לגרום להתפתחות רעשים ללא מקור חיצוני באוזניים בין אם בגלל שהן גורמות נזק לאוזן התיכונה ובין אם "סתם" כתופעת לוואי. כך למשל נמצא שמגוון תרופות כולל אספירין, אנטיביוטיקה וכימותרפיה עלולות להזיק לאוזן הפנימית ורעשים באוזניים מהווים תופעת לוואי של צריכת תרופות רבות אחרות (מאות תרופות). 

דלקות ומחלות

מגוון דלקות ומחלות הפוגעות באוזניים או ברקמות סביבן עלולים לגרום בין היתר להתפתחות הרעשים והצלצולים באוזניים. בין יתר המחלות נמנה דלקות זיהומיות באוזניים או בסינוסים ומחלה כמו מנייר (Meniere's disease) הפוגעת באוזן התיכונה וכרוכה בין היתר גם בירידה בשמיעה, סוגים מסוימים ונדירים של סרטן המופעים באוזן ובגולגולת, אטוסקלרוזיס (Otosclerosisשגורמת להתקשות עצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה. 

אנמיה ומחלות לב וכלי דם

רעש פעימתי המופיע בקרב כ3% מהסובלים מהתופעה כאשר הרקע לסוג הזה של הרעשים באוזניים זה עלול להיות פתולוגיה של הלב וכלי הדם או לחץ דם גבוהה או  אנמיה.

הורמונים

תת פעילות בלוטת התריס עלולה גם היא לגרום לשמיעת רעשים וצלצולים באוזניים ללא מקור חיצוני.

בעיות בפרקי הלסת

תסמונת מפרק הלסתמגוון של סימנים ותסמינים רב נילווה לתפקוד לקוי של פרק הלסת. כלל התסמינים הללו נקראים "תסמונת מפרק הלסת". אחד התסמינים של הפרעה במפרק הלסת הוא שמיעת רעשים שאין להם מקור חיצוני. הקשר בין תפקוד לקוי של מפרק הלסת לבין שמיעת רעשים ללא מקור חיצוני מוכח באמצעות מחקרים רבים. פגיעה מבנית או תפקודית של מפרק הלסת עלולים לפגוע גם ברקמות סמוכות העוברות בתוך תעלה המצויה בין האוזן למפרק הלסת (Petrotympanic fissure). 

בתעלה זו עוברת רצועה שמקשרת את הדיסק (מיניסקוס) התוך מפרקי והקפסולה של המפרק עם הפטיש (אחת מעצמות השמע). כמו כן עוברים דרך תעלה זאת גם העורק הטימפני הקדמי (Anterior tympanic artery) והעצב קורדה טימפני. פגיעה ברקמות העוברות בתוך התעלה עלולה לגרום לכאבי אוזניים, לרעשים המטרידים הללו באוזניים, ורטיגו, סחרחורת, תחושה של ירידה בשמיעה, רגישות מוגברת לרעש, כאבים בלשון ועוד.

בעיות בחוליות הצוואר או בראש

נזקים לחוליות עמוד השדרה הצווארי ו/או לרקמות התומכות ופועלות סביבו עלול לגרום בין היתר לשמיעת רעשים ללא מקור חיצוני. נזקים בצוואר יכולים להיגרם על רקע טראומטי כמו למשל בתסמונת צליפת שוט או בעקבות עומסים שגרתיים ובלאי הדרגתי מצטבר כמו למשל במצב של עבודה משרדית מול מחשב. מלבד הרעשים הללו, פגיעה צווארית עלולה לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כולל בין היתר: כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, תחושות נימול בידיים, כאבי ראש, ורטיגו, סחרחורת ועוד. 

הקשר בין הצוואר, מפרק הלסת ורעשים באוזניים

המידע השמיעתי עושה מסלול מורכב עד לשמיעתו והבנתו. גלי הקול מנותבים אל המוח דרך תעלת השמע (אוזן חיצונית), עור התוף ועצמות השמע (אוזן התיכונה), השבלול והקולטנים בתוכו (אוזן הפנימית) ועצב השמע (Auditory nerve). עצב השמע מעביר את המידע בין היתר אל הגרעין הקוקלארי במדולה, התלאמוס והקורטקס האודיטורי הראשוני והאסוציאטיבי.

על פי מחקרים שונים הגרעין הקוקליארי (cochlear nucleus) שבמוח מהווה תחנה המקבלת, מעבדת ומשלבת את המידע השמיעתי עם מידע כמו מגע, כאב, חישה עצמית (פרופריוספציה) ועוד המגיע מחלקי גוף אחרים. הגעתו של מידע לקוי אל הגרעין הקוקליארי ואל המוח בגלל פציעה או פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, בראש או במפרק הלסת עלול במגוון דרכים לשבש את האותות העצביים הנשלחים אל המסלולים השמיעתיים ולגרום לרעשים הללו באוזנייםטינטון. 

גורמים שעלולים להחמיר טינטון 

מספר רב של גורמים עלול להשפיע על עצם קיום הרעשים והצלצולים באוזניים ועל חומרתם . בין יתר הגורמים נמנה: קפאין, עישון, אלכוהול, טיפול ממושך בתרופות אנטי דלקתיות ובתרופות נוגדות דלקות זיהומיות, דיכאון ומתחים, עייפות וכן התמקדות ללא הרף בצלילים באוזן. 

אבחון 

טינטוןעל מנת להעניק את הסיכוי הטוב ביותר להעלים את הרעשים הבלתי רצוניים הללו מהאוזניים יש ראשית לאבחן את מקורם. אבחון מקור הטנטון מחייב לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית יסודית ובמידת הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה: האם החל בעקבות תאונה, האם החולה מצוי בתקופה לחוצה והוא מהדק לסתות?, האם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס?, האם אתם סובלים מלחץ דם גבוה?.

נלקט פרטים על הטנטון עצמו: האם החל בבת אחת?, האם מופיע רק באוזן אחת?, האם אתם סובלים גם מירידה בשמיעה במקביל?, האם אתם חשים במלאות או לחץ באוזניים או בראש?, האם אתם חשים גם בסחרחורת?, האם הוא פעימתי (לחץ דם גבוה?, מפרצת?)? האם נחבלתם לאחרונה בצוואר או בלסת?, האם אתם סובלים מכאבי צוואר או לסת?, האם תנועות ראש או צוואר או לסת מגבירים את הרעשים באוזניים או מפחיתים אותם?. 

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית יש לנסות לאתר את מקור הבעיה. חלקי הגוף שאותם צריך לבחון  באופן יסודי על מנת לאתר את הגורם האפשרי לרעשים הטורדניים באוזניים כוללים אוזניים, ראש, צוואר ומפרקי הלסת. הבדיקות תכלולנה התבוננות בחלקי גוף אלו, מישושם והנעתם וכן בדיקת שמיעה. 

בדיקות מתקדמות 

במידת הצורך יש להפנות את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל CT ו/או MRI. 

טיפול

רופא אף אוזן גרון

היות וברוב המקרים הגורם לטנטון הוא ליקויים באוזן או באוזניים הגורם הראשוני שאליו אתם צריכים לפנות הוא רופא אף אוזן גרון. התמחות זו מאפשרת לרופא לבדוק את האוזן ולשלול מעורבות שלה. במידה וזוהתה פתולוגיה באוזן יש לרופא אף אוזן גרון מגוון אפשריות טיפוליות החל מתרופות (כגון: אנטיביוטיות במקרה של זיהום), מכשירי שמיעה ומיסוך, ניתוח של האוזן התיכונה ועוד. תרופות אחרות שניתנות לעיתים כוללות תרופות נגד חרדה ודיכאון. 

כירופרקט

במידה והגורם לרעשים והצילצולים באוזניים לא נמצא באוזן התיכונה, ו/או כאשר יש חשד לנזק טראומטי לראש או לצוואר או למפרקי הלסת ו/או כאשר החולה מתלונן שהרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים בתנועות ראש, צוואר או מפרק לסת ו/או כאשר החולה טוען שהרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים במנחים מסוימים של הראש, צוואר או מפרק הלסת ראש מסוימים, יתכן וכירופרקטיקה יכולה לעזור.

יש להתייעץ עם כירופרקט לגבי האפשרות שמקור תופעת שמיעת הצלילים או הרעשים באוזניים שאין להם מקור חיצוני הוא צווארי או נובע מליקוי בתפקוד פרקי הלסתות. במידה והרעשים הללו באוזניים אכן נגרמו בגלל ליקוי בצוואר או בפרקי הלסת אפשר לצפות להקלה מסוימת כבר לאחר מספר מצומצם של טיפולי כירופרקטיקה.

טיפולים אחרים

טיפולים אפשריים נוספים בטנטון כוללים: פסיכולוגיה, ביופידבק, טכניקות רגיעה. חשוב לזכור שישי קשר הדוק בין הרעשים הנשמעים באוזניים לבין מתחים נפשיים. לפעמים די בהבנה שאין ממצאים משמעותיים כדי ליצור הקלה בתסמין.

מניעה

מספר צעדים פשוטים עשויים לעזור לכם להימנע מהתסמין הנוראי הזה. יש להגן על האוזניים מפני רעש ולבדוק היטב לפני לקיחת תרופות איזה נזקים פוטנציאלים הם עלולים לגרום. במידה ומתברר שהתרופות אותן אתם צורכים עלולים לגרום לטנטון שקלו את האפשרויות העומדות בפניכם. שמרו על תפקודן התקין של חוליות הצוואר, ומנעו כאבי צוואר. שמרו על התפקוד התקין של מפרקי הלסתות והרקמות הרכות סביבן ומנעו את התסמינים של תסמונת מפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש בקרב ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)