Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש מתחי? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מיחושים בראש מהסוג המתחי נחשבים לשכיחים ביותר ומקיפים מעל 80% מהאנשים המתלוננים על מיחושים בראש. אצל רובם הוא נמשך יום או יומיים בחודש. אצל כ3% מהם הוא אינו פוסק. 

 הגורם לכאב ראש מתחי (Tension headache) הוא נקודות הדק וגירויים דלקתיים בשרירים השונים באזור הצוואר, גולגולת, פנים וגב עליון. נזקים שריריים אלו נגרמים לרוב בגלל התכווצות שרירים כרונית על רקע מתחים נפשיים, יציבה לקויה או ארגונומיה לקויה אך גם בגלל נזקי חבלה כגון אלו המתרחשים בתאונת דרכים וצליפת שוט. מסיבה זאת, כאבי ראש מתחיים נקראים גם כאבי ראש על רקע כיווץ שרירים (Muscle contraction headache). 

בגלל שחלק מכאבי הראש נגרמים בגלל פתולוגיות מסכנות חיים ישנה חשיבות עליונה לאבחון נכון ומהיר של כאב הראש. לאחר ששללנו מעורבות של גורם מסכן חיים וקבענו שאכן מדובר בכאב שהתפתח בראש על רקעמתחי ניתן להתחיל לטפל בו באופן עצמוני וכאשר זה לא עוזר על ידי כירופרקטיקה.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש מתחי - רקע

השכיחות הגבוהה של כאבים בראש מהסוג המתחי וההשפעות שמתלוות לו הופכים כאב זה לבעיה משמעותית במיוחד. מלבד הפגיעה באיכות חייו של החולה נמצא שהסובלים מבעיה זאת נפגעים גם מבחינה כלכלית, מקצועית וחברתית. השפעת כאב הראש המתחי מורגשת גם ברמה הלאומית. חולים אלה מרבים להיעדר מהעבודה, פוריות הייצור שלהם נפגעת והם יוצרים עומסים חריגים על שירותי הרפואה השונים. מחקרים עדכניים טוענים ש42% מהנשים ו36% מהגברים סובלים או צפויים לסבול מסוג זה של מיחשוים בראש.

כאב מסוג זה בראש מתחיל לרוב לפני גיל 10 או לאחר גיל 50. השכיחות של כאבי הראש עולה כאשר גם קרוב משפחה מדרגה ראשונה לוקה בבעיה. כמחצית מהחולים סובלים מהתפתחותם של כאבים כרוניים בראש מהסוג המתחי. על פי האגודה הבין לאומית לכאבי ראש, כאבי ראש מתחיים המופיעים מעל 15 יום בכול חודש למשך לפחות 3 חודשים מוגדר ככרוני. המקרים שבהם כאב הראש נמשך פחות מ15 יום בחודש מוגדרים ככאבי ראש מתחי אפיזודי. ברוב המקרים כאב הראש המתחי מופיע לראשונה באופן מוחלש בגיל העשרה. עם השנים מחמיר כאב הראש ומגיע לשיאו בעשור הרביעי לאחר מכן נחלש. בחלק מהמקרים (10%) הסובלים מכאבי ראש מתחי סובלים במקביל גם מכאב מסוג מיגרנה. 

סימנים ותסמינים

המאפיינים המרכזיים של כאבי ראש מהסוג המתחי כוללים כאב עמום בינוני עד חמור בעוצמתו שמתחיל עם ההשכמה או מיד לאחריה ונמשך לרוב מספר שעות מצומצם. יש לעתים שכאב הראש נמשך "רק" חצי שעה אך ישנם מקרים שבהם כאב הראש נמשך ימים, שבועות וחודשים באופן רצוף. כאב ראש מתחי המופיע פחות מ-15 יום בחודש למשך שלושה חודשים לפחות מוגדר ככאבי ראש אפיזודיים. כאב בראש מהסוג המתחי המופיע יותר מ-15 יום בכול חודש לפחות לשלושה חודשים מוגדר ככרוני. כאב הראש המתואר כ"לחץ בראש" יכול להופיע בכול מקום בראש כולל אזור המצח, צדי הראש ובחלק העורפי של הראש. חשוב לזכור שכאבי הראש מתחי אינו פועם ואינו מוחמר במאמץ וזאת בניגוד למיגרנה.

כאב ראש מתחיהחולים הסובלים מכאבי ראש מתחיים יתלוננו לרוב גם על תחושת נוקשות וכיווץ בשרירי הגולגולת, הפנים, הצוואר והגב עליון. סימנים ותסמינים נלווים אפשריים לכאבים הללו כוללים מגבלות תנועה של הצוואר, גב עליון וכתפיים, רגישות לאור ורעש, קשיים בריכוז, קושי להירדם, דיכאון, חרדות ועוד. 

גורמים

גורמים נפשיים 

הגורם השכיח ביותר לסוג זה של כאב הוא מתח נפשי. גורמים נפשיים נוספים כוללים חרדות, דיכאון ומצבים נפשיים נוספים. המתחים הנפשיים ושאר ההפרעות הנפשיות גורמים להתכווצויות שרירים כרונית בגוגולת, צוואר, בגב העליון ובפנים והתכווצויות כרוניות אלה מובילות בסופו של דבר להתפתחות כאב הראש המתחי. כאבים בראש מהסוג המתחי עלולים להתפתח גם מסיבות שאינן נפשיות. 

נזקים מצטברים 

גורמים שאינם נפשיים שעלולים להוביל להתפתחות כאב ראש מתחי כוללים יציבה לקויה (למשל: ראש מושט לפנים, כתפיים מורמות ועוד), ארגונומיה לקויה (למשל: כרית לא מתאימה, עמדת מחשב או עמדת עבודה לקויים ועוד) או כול גורם אחר שעלול לגרום לעומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות השונות בגב העליון, בצוואר ובפנים. 

נזק טראומטי 

גם נזק טראומטי לאזורים אלה כמו זה שעלול להיגרם בגלל תאונת דרכים וצליפת שוט, נפילה או מביצוע תנועה לא טובה עם הצוואר עלול בסופו של דבר להוביל להתפתחות כאבים בראש מהסוג המתחי. טריגרים נוספים לכאב זה בראש כוללים גם רעב, חוסר שינה, התייבשות ועוד. 

גורמי סיכון

גיל 

גיל מהווה גורם סיכון שאין לנו שליטה עליו להתפתחות כאב ראש מתחי. ברוב המקרים כאבים בראש על רקע מתחים יופיעו לראשונה בגיל העשרה, יגיעו לשיאם בעשור הרביעי לחיים ולאחר מכן יחלו לדעוך. 

מצבים נפשיים 

כמובן שכול מצב שגורם לגאות ברמת המתח הנפשי מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי ראש מתחיים. סיבות אפשריות להתפתחות מתח נפשי כוללות בין היתר מערכות יחסים עכורות, לחצים כלכליים או בעיות בעבודה. גורמי סיכון מנטליים נוספים להתפתחות סוג זה של כאבים בראש כוללים דיכאון, חרדות, דאגנות, עייפות קיצונית, מפח נפש ומצבים נפשיים פתולוגיים אחרים. 

עומסי יתר 

גורמי סיכון להתפתחותם של הכאבים בראש מהסוג המתחי שלא על רקע מנטלי כוללים כול פעולה או שהייה במנחים שבהם נוצרים עומסים חריגים על שרירי עמוד השדרה הגבי העליון, על שרירי הצוואר ועל שרירי הפנים. הידוק שרירי הלסתות בפנים, כיווץ שרירים בצוואר ובגב העליון הנובעים מיציבה לקויה או ארגונומיה לקויה הם דוגמאות לכך. 

פציעות טראומטיות 

מעורבות בתאונת דרכים או מנגנון פציעה אחר שעלול לפגוע באחת הרקמות המרכיבות של עמוד השדרה הגבי העליון, את הצוואר או את הפנים מהווים גורם סיכון נוסף להתפתחותם של כאבים בראש על רקע מתחים נפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)