Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש לסתי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה ממושכת באיכות החיים. מיחושים בראש שמקורם לסתי מהווים בעיה בריאותית משמעותית שנובעת מפגיעה באחת מרקמות פרק הלסת. לרוב, תסמינים אלו הם זמניים ואמורים לחלוף תוך זמן קצר אפילו בלי טיפול. 

 לעתים כאב הראש עלול להעיד על בעיה משמעותית יותר. אבחון וטיפול מהירים חשוב. כולל בין היתר שבץ מוחי, גידול סרטני במוח ועוד. מיותר לציין שעל מנת להקל או לרפא את כאב הראש יש להתאים לו את הטיפול המתאים. מסיבה זאת חשוב לאבחן בדיוק רב את כאב הראש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש לסתי אבחון וטיפול - רקע

מחקרים שונים מצביעים על כך שחלק ניכר מהמקרים של כאבי הראש שמקורם פגיעה במפרק הלסת מאובחנים באופן שגוי ככאב ראש מתחי (Tension Headache) שמקורו כיווץ כרוני ודלקות בשרירי הגולגולת, הצוואר והגב עליון. באחד מהמחקרים הללו שנערך בארצות הברית (University at Buffalo School of Dental Medicine) ופורסם בירחון הבריטי לרפואת שיניים (British Dental Journal, June 2006) בדקו חוקרים אמריקאים 583 חולים ובעיקר חולות שסבלו מכאבי ראש וממגוון נוסף של סימנים ותסמינים שנבעו מהפרעות במפרק הלסת.

באמצעות בדיקה של מפרק הלסת ובעיקר של שרירי הצדע הצליחו החוקרים לגרום ולשחזר כאבים בראש בקרב 82% מהנבדקים. עוד עולה במחקר הזה שקרוב לשליש מהחולים במחקר אובחנו באופן שגוי ונקבע שהם סובלים מכאבי ראש מתחיים. ישנם שני הסברים אפשריים לכך מדוע כאב ראש לסתי אינו מאובחן באופן ראוי.

ראשית, כאב הראש הנובע ממפרקי הלסת עלול להידמות לסוגים אחרים של כאבי ראש ובעיקר לסוג המתחי ושנית, בעלי מקצוע רפואיים רבים לא מאומנים לבדוק, לאבחן ולטפל בפתולוגיות במפרק הלסת. זה נראה כאילו מפרק הלסת נופל תחת המומחיות של רופאי השיניים בעוד שרובם של רופאי השיניים לא יודעים להתעסק עם המפרק זה. 

אבחון 

היסטוריה

אבחון כאב ראש לסתי יחל עם למידת ההיסטוריה של כאב הראש. נלמד מתי החל הכאב, מה מיקומו, חומרתו, מה מאפייניו (מקרין, לוחץ, קהה, פועם...), סימנים ותסמינים נלווים (קושי בדיבור, אובדן שיווי משקל, כאבי צוואר, כאבי לסתות...) באיזה תדירות מופיע הכאב, כמה זמן נמשכת כול אפיזודה, מה מחמיר את כאב הראש ומה מפחית אותו (אור, רעש, לעיסה, תנועות צוואר מאמצים גופניים) ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה, על תחביביו והרגליו, על מקצועו ועל סוג הפעילות הגופנית שבה הוא עוסק. ננסה להעריך האם יש קשר בין מידע זה לבין כאבי הראש של המטופל.

בדיקה גופנית

במסגרת הבדיקה הגופנית לאבחון כאבים בראש על רקע שיבושים לסתיים נתבונן ביציבתו של המטופל וננסה להעריך את השפעתה. נמשש את הגולגולת, את הצוואר, את הפנים ומפרקי הלסת ואת הגב העליון. נחפש נקודות הדק, אזורים רגישים למגע, נפיחות ועוד. בסוג זה של כאב בראש אנו עלולים למצוא אזורים רגישים למגע ולחץ בגולגולת, בפנים בצוואר ובגב העליון. נבצע בדיקה של מפרקי הלסת ושל שרירי הלעיסה. נמדוד את טווחי התנועה של מפרקי הלסת ונעריך את איכות התנועה. כך גם לגבי טווחי התנועה ואיכות התנועה של עמוד השדרה הצווארי והגבי. הבדיקה הגופנית תכלול בדיקה נוירולוגית ובכלל זה בדיקה של ההחזרים (Reflexes), בדיקה של כוח גס ובדיקה של יכולת החישה. הבדיקה הנוירולוגית תכלול גם בדיקה של עצבי הגולגולת כולל בדיקה של העצב המשולש (בין היתר חישה בפנים וכוח מוטורי של שרירי הלעיסה), בדיקה של עצב הפנים (ביצוע הבעות פנים שונות ועוד). עוד נבדוק את האם קיים לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים בצוואר.

בדיקות מתקדמות

כאב ראש לסתי

בשלב הזה אנו אמורים להבין שכאב הראש מקורו בפגיעה במפרק הלסת. במידה ועדיין נותר ספק נפנה את המטופל לרופא המשפחה כדי להמשיך עם תהליך הבדיקה. הבדיקות עשויות לכלול דימות כגון צילומי רנטגן, בדיקות MRI או CT ובדיקות מעבדה. ברוב המקרים ממצאי הבדיקות יועילו כדי לאשר או לשלול את האבחון שלנו או לחילופין להצביע על אבחון אלטרנטיבי.

דגלים אדומים

לאורך כול תהליך האבחון כבר בשלב הזה ננסה לזהות סימנים ותסמינים המעידים על פתולוגיה מסכנת חיים כגון מפרצת במוח, שבץ מוחי או גידול סרטני במוח. סימנים ותסמינים מסוג זה מוגדרים כדגלים אדומים. בין היתר נבדוק האם קיים רקע היסטורי של חולי בסרטן, האם יש רקע היסטורי של טראומה שקדמה לכאב הראש, האם מדובר בכאבים חריפים בראש שהופיעו בפעם ראשונה, האם כאב הראש הופיע לראשונה לאחר גיל 50, האם לכאב הראש נלווים נוקשות צווארית, חום גבוה ופרכוסים, האם החולה מדווח על אובדן משקל בלתי מוסבר, האם ישנם חסרים נוירולוגיים כגון חולשת גפיים, דיבור בלבול, קשיים בדיבור ועוד.

אבחנה מבדלת

ברוב המכריע של המקרים, כאבי ראש מהסוג הלסתי מאובחנים באופן שגוי ככאב מהסוג המתחי או הצווארי. חשוב לזכור שלמרות הדמיון בין הסימנים והתסמינים של כאבי ראש אלה מדובר בשלוש תסמונות הנגרמות מסיבות שונות ודרכי טיפול אחרות. טכניקות ודרכי הטיפול בכאב בראש בגלל מתח לא יועילו בריפוי כאב בראש בגלל בעיות במפרק הלסת או בכאב בראש בגלל בעיות צוואר ולהיפך. הטיפול בכאבים שמתפתחים ראש על רקע בעיות במפרק הלסת מחייבים טיפול במפרק הלסת וברקמות הסובבות אותו, הטיפול בכאבים המתפתחים בראש בגלל מתח נפשי והתכווצות השרירים בגולגולת, בגב העליון ובצוואר חייב להתמקד באזורים אלו, הטיפול בכאבים בראש המתפתחים בגלל ליקויים בצוואר מחייב טיפול בעמוד השדרה הצווארי וברקמות הסובבות.

יש מצבים שבהם כאב ראש לסתי גורם להתעוררות מיגרנה. הסימנים והתסמינים של שני תסמונות כאב אלו אינם דומים ועל כן לא צריכה להיות בעיה להבדיל בין שני סוגי הכאבים. בעוד שכאב הראש הלסתי הוא כאב לוחץ וממתמשך כאב ראש מסוג מיגרנה הוא כאב פועם. מאפיינים נוספים למיגרנה כוללים אאורה (Aura) או הרגשה מוקדמת טרם התקף הכוללת תחושות, מראות, קולות ומחשבות שונות ומשונות. 

טיפול עצמי 

לפעמים, כאשר כאב הראש רק החל ולא מדובר בתופעה חוזרנית ניתן לנסות ולטפל בו באופן עצמי. הימנעו מפעולות ואו מנחים המחמירים את הכאב בלסתות ובראש. מצאו תחביב יומי שאתם אוהבים שמפחית את המתחים הנפשיים שלכם. בצעו בעדינות תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה. הניחו קומפרסים חמים על שרירי הלעיסה על מנת להרפות אותם. במידה ואינכם מצליחים להפחית את הכאבים נסו לפרק זמן קצר להשתמש בתרופות נגד כאב ללא מרשם.

טיפול כירופרקטי 

הדרך הטובה ביותר לטפל בכאב ראש לסתי היא לטפל במקור שלו, כלומר במפרק הלסת וברקמות סביבו. הטיפול במפרק הלסת יכלול שינויים באורח החיים כולל הימנעות מפעולות המחמירות את הכאב במפרק הלסת כמו למשל לעיסה של מזון קשיח או חתיכות מזון גדולות, לעיסת מסטיק ועוד. נצביע על דרכי ניהול מתחים נפשיים כדי להתמודד עם הידוק לסתות או חריקת שיניים. נפנה את החולה לרופא שינים כדי לבדוק את המנשך ובמידת הצורך להתאים גם סד לילה. נשפר את ההתנהלות הארגונומית של החולה ואת היציבה שלו. נעשה שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר רך על מנת להאיץ את ריפוי הדלקת. שימוש בטכניקות טיפול ידניות על מנת להרפות את שרירי הלעיסה, להגדיל את טווח התנועה של מפרקי הלסת ולאזן את עבודת המפרקים.

טיפול רפואי 

הרפואה פונה כמובן לטיפול תרופתי. חשוב לזכור שכאשר כאב הראש נובע מליקוי מכני במפרק הלסת תרופות יכולות רק להקהות את הכאב באופן זמני ולמסך את הבעיה. בין היתר ימליץ הרופא על לקיחת תרופות נגד כאב, תרופות נוגדות דלקת, תרופות לטיפול במיגרנה ועוד. יש להיזהר מפני צריכת יתר של תרופות כדי למנוע מצב של כאב ראש חוזרני הנגרם בגלל צריכת תרופות (medication overuse headache). צריכת יתר של רוב התרופות הניתנות באופן מסורתי נגד כאבי ראש עלולות לגרום לתופעה הזאת. בין היתר נציין תרופות כמו טילנול (Tylenol), תרופות אופיאטיות כמו ויקודין (Vicodin), אימיטרקס (Imitrex) ועוד. חולה הסובל מכאב ראש יותר מ15 יום בחודש למשך שלושה חודשים רצופים וצורך לשם כך תרופות עלול להיות בסיכון להתפתחות כאב ראש משני לטיפול תרופתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)