Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כמעט כולם חשים מידי פעם מיחושים בראש. לרוב הם חסרי משמעות קלינית ומיחושים המתפתחים מעת לעת וחולפים לבד עם מנוחה ושתיית קפה או עם משכך ללא מרשם. אך ישנם גם מקרים שבהם התסמינים קשים מנשוא ולעתים גם עלולים להוות תסמין להפרעה בריאותית קטלנית. כך למשל מפרצת ו/או דימום תוך מוחי עלולים לגרום גם לכאבי ראש חריפים במיוחד. במקרה כזה לאבחון מהיר יש חשיבות עצומה בהצלת חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ראש סוגים - רקע

בארצות הברית למשל, בין 40 - 50 מיליון אנשים עם רוב נשי מובהק סובלים באופן כרוני ממיחושים בראשם. בבריטניה 23% מהבוגרים סובלים ממיגרנה עם כ- 200,000 התקפים מידי יום. מיחושים אלה גורמים להפסדים כלכליים כבדים בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכיוצא בזה. כך למשל ארגון העבודה הבריטי (Work Foundation reveals) מציין שמיגרנה גורמת כול שנה לאובדן 86 מיליון ימי עבודה ועולה למשק הבריטי 8.8 ביליון פאונד. 

בימים עברו נהגו המרפאים לקדוח חורים בגולגולת של אותם אומללים שסבלו ממיחושים בראש על מנת "לשחרר" את הרוחות שנלכדו בתוך הגולגולת. העידן המודרני מציע אמצעי ריפוי פחות דרסטיים ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה. כאבים המתפתחים בראש נגרמים ממגוון סיבות החל מתופעות לוואי לרעב או צמא וכלה בגידול סרטני במוח או דימות תוך מוחי. למזלנו הפתולגיות הללו הן נדירות אבל עדיין חשוב להכיר אותם ולדעת להבדיל בניהם כדי לדעת מתי צריך לדאוג ובעיקר כדי לדעת כיצד למנוע אותם.

גורמים אפשריים

כאבי ראשחשוב לדעת שרקמת המוח והגולגולת אינם רגישים לכאב ולכן אינם אחראיים לתסמינים בראש שאנו חשים. המקור לתחושות הכאב בראש נמצא בכלי הדם, העצבים קרקפת, סינוסים, שיניים, שרירים ועוד במוח ובצוואר וברקמות שונות סביב המוח.

הגורמים לכאבי הראש הינם רבים ומגוונים. הם עלולים להופיע כחלק מתופעת לוואי לאלרגיות, חלק מתסמיני השפעת, בעקבות שינויים בהרגלי השינה, בגלל רעב או צמא, בגלל מתחים נפשיים, שינויים סביבתיים כגון שינויי אקלים או שינויי בגובה, חוסר איזון תזונתי או חוסר איזון הורמונאלי. התפתחות מיחושים בראש עלולה להיות גם תופעת לוואי לצריכת תרופות מסוימות. 

מגוון פציעות ומחלות באזורי גוף אחרים כולל שכמה או צוואר תפוסים, שיניים, מפרקי הלסת או עמוד השדרה הצווארי יכולים לעורר גם את התסמינים הללו בראש. כאב בראש שמופיע מהסיבות שהוזכרו ומסיבות נוספות הינם, ברוב המקרים, קצרי חיים וחולפים. עם זאת אין לשכוח, שישנן מחלות והפרעות בריאותיות, נדירים אמנם, שהמיחושים הללו בראש במקרה שלהן, מהווה סימן מעיק לפתולוגיה שעלולה לסכן חיים כולל בין היתר דימומים תוך גולגולתיים, דלקת קרום המוח, גידולים סרטניים במוח ועוד.

סיווג

כל ניסיון לחלק ולקטלג את מאות הסוגים של הכאבים הללו בראש לקבוצות ותתי קבוצות יחטא ברמה מסוימת של אי דיוק. חלוקה מקובלת מחלקת אותם לשתי קבוצות בסיסיות, ראשוני ומשני. ישנם מעל 300 סוגים של כאבים בראש כאשר רק ל30 מהם אנו יודעים מה גורם והם מוגדרים כמשניים למחלות ופתולוגיות. כול היתר מוגדרים כראשוניים:

כאב ראש ראשוני

מיחושים ראשוניים בראש כוללים בעיקר את הסוגים הבאים:כאבים בראש על רקע תעוקתי או מתחי (Tension headache), כאבים בראש על רקע פגיעה בצוואר (Cervicogenic headache) ומיגרנה (Migraine) או בעברית "צלחה".

כאב ראש משני

מיחושים משניים להפרעה בריאותית אחרת. סוג זה נחלק שוב לשני סוגים:

- הפרעה שאינה מסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש מתפתחים באופן משני להפרעות בריאותיות שאינן מסכנות חיים וכוללות כאבים באש המופעים במצב של הרעלת חד תחמוצת הפחמן, על רקע צריכת אלכוהול או תרופות, על רקע חבלה ונזק לראש ו/או לצוואר (למשל:תסמונת צליפת שוט), על רקע נזקים למפרק הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת, על רקע דלקות בעיניים או בסינוסים (גתות).

- הפרעה שמסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש הם משניים להפרעות מסכנות חיים וכוללות כאבים המופיעים בראש במצב של דימום תוך גולגולתי, במצב בו הלחץ התוך גולגולתי עולה, במצב של דלקת בקרום המוח, על רקע דלקת בעורקי הרקה, במצב של גידולים שפירים או ממאירים תוך גולגולתיים ובמצב בו קיימות בעיות פסיכיאטריות.

כאב ראש ראשוני (בהם עוסק המאמר הזה):

מתחי או תעוקתי 

כאב ראש מתחי (Tension headache) נחשב לשכיח ביותר ומהווה 90% מכלל כאבי הראש. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל ממיחושים כרוניים בראש על רקע תעוקה ומתחים נפשיים. הדק ההפעלה של מיחושים אלו בראש יכול להיות התכווצות ונקודות הדק בכול אחד מהשרירים בגב העליון, בצוואר ובפנים. מיחושים על רקע תעוקה מאופיינים ברמת כאב קלה עד בינונית המופיעים משני צדי הראש או בעורף. הם אינם מלווים בבחילה, אינם מוחמרים מפעילות גופנית ומתוארים לפעמים כאילו יד גדולה אוחזת בחוזקה בעורף. תיתכן רגישות מסוימת לאור ורעש.

על רקע של בעיות צוואר 

כאבי ראשכאבים בראש על רקע צווארי מתחילים בעקבות פגיעת צוואר (Cervicogenic headache) ומתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ו/או הרקמות הרכות המניעות ו/או התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה). לעיתים קרובות סוג זה של מיחושים בראש נותרו לא מאובחנים שכן רק בשנים האחרונות הובן הקשר שבין תפקוד הצוואר לבין התפתחותם. יש הטוענים בלא מעט הגיון שהמיחושים בראש המופיעים על רקע זה הינם תת קבוצה או אפילו זהים למיחושים שאנו חשים בראש המתפתחים על רקע תעוקתי. ואכן ברבים מאנשים שאובחנו כסובלים מכאבים בראש על רקע מתחי ניתן למצוא סימנים לנזק ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי. 

כאבים בראש אלו הם בדרך כלל חד צדדיים ויכולים להימשך שעות ולפעמים אף שבועות ארוכים. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה של חוליות עמוד השדרה הצווארי, נקודות הדק (נקודות כואבות שנוצרות ברקמות הרכות) וכיווץ עוויתי של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כמו כן תנועות ותנוחות צוואר מסוימות עלולים לעורר את כאב הראש. 

לעיתים אף לחיצה על החוליות העליונות, על בסיס הגולגולת מאחור ועל נקודות ההדק האמורות עלולה גם היא לעורר את התסמינים הללו בראש. כאבים אלו המופעים בראש בגלל בעיה בעמוד שדרה הצווארי בניגוד למיגרנה אינם מאופיינים בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים הכאבים הללו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

מיגרנה (Migraine) או בעברית "צלחה"

מיגרנה היא לרוב כאב עוצמתי ופועם המופיע בראש. זהו כאב שכיח פחות ובעיקר סובלות ממנו נשים יותר מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ועלולים להילוות אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות, רגישות לאור (Photophobia), רגישות לרעש (Phonophobia), רגישות לריחות (Osmophobia) ואף שינויים בראייה. במקרים נדירים מיגרנה עלולה להוביל גם לשיתוק זמני ואובדן הכרה. מיגרנה יכולה להתפתח עם או בלי הילה (Aura). ברוב המקרים תתפתח ההילה לפני התקף המיגרנה ותימשך זמן קצר (עד שעה). הילה עשויה לכלול הפרעות דיבור, ראייה ותחושה חולפות. התקפי מיגרנה נמשכים לרוב בין 3 - 72 שעות כאשר בין התקף למשנהו, הסובלים ממיגרנות, מנהלים אורח חיים נורמאלי. 

קרוב לוודאי שהמיגרנה נגרמת בגלל שינויים כאלה ואחרים בנוירו-טרנסמיטורים ובכלי הדם במוח. מה גורם לשינויים אלו לא לגמרי ברור. בכול מקרה מספר גורמים אשר השפעתם על היווצרות מיגרנה זוהו וכוללים: מתח נפשי או לפעמים ההקלה שלאחר מתח נפשי, רעב או ארוחות לא תכופות, תוספי מזון שונים (מונוסודיום גלוטמט, קפאין, טירמין, אלכוהול), עייפות פיזית או מנטלית, חוסר שינה או שינויים בתבניות השינה, השפעות הורמונאליות (מחזור חודשי, גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונאלי חלופי, בלות), רגשות קיצוניים (עצבנות, כעס...), פעילות גופנית קשה, גורמים סביבתיים (רעש, אורות מנצנצים, ריחות חזקים כולל בשמים), גורמי אקלים (רוחות חזקות, חום או קור קיצוני).

לאחרונה פורסם מחקר (April 12, 2017, Neurology) שמצא שגם השמנה ומשקל עודף או ירידה דרסטית במשקל עלולים להוות הדק הפעלה לאפיזודות מרובות של מיגרנה. 

- חוסר איזון הורמונאלי ומיגרנה

ישנם סוגים נוספים מיגרנה. כך למשל ישנה מיגרנה הנגרמת בגלל איזון הורמונאלי לקוי. נשים בגיל הפוריות מרבות להתלונן על כך שהן חשות מיחושים בראשן לעיתים קרובות תסמנים אלו מושפעים ממעגל הפוריות שלהן. שינויים ברמה של הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון המתרחשים בגוף האישה במהלך הביוץ, המחזור חודשי, ההיריון, גיל הבלות וכן כתוצאה מנטילת הורמונים לכולם השפעה פוטנציאלית על כאבי הראש. כך למשל נשים רבות סובלות ממיגרנת המחזור החודשי הדומה בתסמינים שלה למיגרנה. כאב הראש של טרום מחזור חודשי הנו סוג אחר. לכאב זה עלולים להתלוות סימפטומים נוספים ורבים: בחילה, עייפות, פצעים על הפנים, רגישות במפרקים, החזקת שתן ועצירות, תיאבון מוגבר, כמיהה למזון מסוים (מלוח, מתוק וכו) ירידה בחשק המיני ואובדן יכולת שיפוט. 

כאבי ראש

להורמונים נוספים תפקיד והשפעה על התפתחות מיחושים בראש, אחד החשובים שבהם הנו הסרוטונין. לסרוטונין מגוון תפקידים בגופנו. הוא מתפקד כמוליך עצבי וחשיבותו רבה ברגולציה של כאב כולל כמובן אלו המתפתחים בראש. כמו כן משפיע הסרוטונין על מצב רוחנו ועל שנתנו. למעשה חוקרים רבים סבורים ששיבוש גנטי הגורם לפעילות מטבולית לקויה של הורמון זה הנו הגורם למיגרנות אצל גברים ונשים. עם זאת בגלל השפעה הדדית בין הורמוני המין הנשיים ובין הסרוטונין ניראה שנשים נוטות יותר לסבול ממיגרנות. במצבים של רמת אסטרוגן נמוכה בדם (מחזור חודשי) רמת הסרוטונין יורדת בדם ועל כן מיגרנות נוטות להתרחש. במצבים של רמת אסטרוגן גבוהה בדם (היריון) רמת הסרוטונין עולה בדם ותכיפות המיגרנות נוטה לרדת ואך להיעלם.

- מיגרנה הנגרמת בגלל אלרגיה

מיגרנה יכולה גם להיגרם מאלרגיה. האלרגניים - אותם חומרים שעלולים לגרום לנו לפתח אלרגיה הינם מרובים וכוללים פולן, פריחה, אבק, קרדית, חומרי מזון, אלכוהול, הפרשות בעלי חיים ועוד. יתכן שגם סוג נוסף של מיחושים חריפים ונדירים בראש שנקראים כאב ראש מקבצי (Cluster Headache) נגרמים מאלרגיה. אלרגיה עלולה להיות הגורם לדלקת של הסינוסים ולכאבים בראש שנובעים מכך. 

אלרגיה עלולה לגרום גם להתפתחות מיחושים בראש על רקע של סינוסים דלוקים. כאב במקרה הזה נגרם כאשר הנוזל שנוצר על ידי הרקמה הפנימית של הסינוס נאגר וממלא את חלל הסינוס ללא אפשרות של ניקוז. הלחץ הפנימי שנבנה גורם לכאבי פנים וראש. לעיתים קרובות הכאב הוא מקומי באזור הסינוס המעורב. יתכנו הקרנות כאב לראש ללסתות ולשיניים.

מתי לחשוש מכאב הראש?

סוגים מסוימים של כאבים בראש צריכים להדליק נורת אזהרה אדומה. זיהוי של אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים צריך לשלוח אתכם להיבדק בחדר מיון:

  • החל לראשונה לאחר גיל 50

  • מופיע שונה באופן דרמטי מהרגיל

  • חמור באופן מיוחד שאינו מאפשר לתפקד

  • מחריף באופן חריג בתנועות או בשיעול

  • הולך ונעשה יותר חמור

  • התפתח לאחר חבלת ראש

  • התפתח אצל חולה סרטן או חולה עם כשל במערכת החיסונית

  • מתחיל באופן פתאומי

  • נלווים לו חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: חום, צוואר נוקשה, בילבול, פגיעה בזיכרון, שיבושי ראייה, שיבושים בדיבור, חולשה, נימול או הירדמות של חלקי גוף, אובדן הכרה שינויים קוגנטיביים, שינויים מנטליים, עיניים אדומות וכואבות, צדעות כואבות.

המשך לקרוא אודות פציעות צוואר וכמובן אודות מתח נפשי. שני תסמונות המהווים טריגר להתפתחות מיחושי ראש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש בקרב ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)