Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

אבחון מהיר ומדויק של כאב בראש יאפשרו טיפול וניהול יעילים. בעוד שהמוח שלנו לא מצויד בחיישני כאב ועל כן פגיעה בו לא תגרום להתפתחות כאבים, פגיעה בכול אחד מיתר חלקי הגוף מעל קו הכתפיים ובכלל זה צוואר, גולגולת ופנים יכולה לגרום לכאבים אלו בראש. ברשימה זו ריכזתי עבורכם את גורמים, חלקם מפתיעים, לכאבים בראש. ידיעת הגורמים לכאבי הראש, מפתיעים ככל שיהיו, עשויה לאפשר לכם למנוע את כאב הראש הבא שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ראש גורמים מפתיעים - רקע

הראש מהווה מיקום שכיח לכאבים. לא תמיד קל לתאר את הסימנים והתסמינים הנובעים מהראש שלנו. חלק מהם נשמע מוזר כמו ראש מרחף, כאב סוחט, כאב פועם, בחילה, הקאה ועוד. עוד נתון חשוב שתדעו לפני הגיעכם לאבחון הוא מה המיקום של הכאב. פנים, כול הראש, חלק מהראש? האם זו הפעם הראשונה שהראש כואב או שאתם מכירים כבר? אנו נוהגים לחלק את כאבי הראש לשלוש קבוצות עיקריות: כאב ראש ראשוני הכולל כאב שנגרם על רקע מתחי, מיגרנה וכאב ראש מקבצי (cluster headaches).

לכאבים בראש מהסוג המשני מתלווה כמובן פתולוגיה אחרת כמו למשל זעזוע מוח, דלקת בסינוסים ולעתים נדירות גם בגלל שטף דם במוח, גידולים סרטניים במוח ועוד. סוג שלישי של כאבים המופיעים בראש הוא כאב ראש או כאב פנים על רקע פגיעה בעצבי הגולגולת כמו למשל כאב ראש הנלווה לדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia).

ישנם עשרות סוגים של כאבים המופיעים בראש. מה גורם להם? במאמר הבא ריכזתי עבורכם סוגים שכיחים של כאבים אלו ומה גורם להם. חלק מהגורמים הללו עשוי להפתיע אתכם:

מתח נפשי

מחקרים רבים מצבעים על מתח נפשי כעל האחראי העיקרי לסוגים השונים של כאבים המופעים בראש. מחקר שפורסם בירחון הרפואי ספלגיה (Cephalgia) טוען שמתח נפשי אחראי ל 80% מכאבי הראש מסוג מיגרנה (Migraine). יתכן והגורם לכך הוא השינויים באיזון ההורמונאלי של קורטיזול - הורמון הלחץ ושל אדרנלין - הורמון של מערכת העצבים הסימפתטית, האחראית על תגובת הילחם או ברח של הגוף. מתח נפשי גורם בין היתר גם לטונוס גבוה בשרירי הצוואר ובשרירי הלעיסה ובכך גורם לכאב ראש מתחי (Tension headaches).

טיפול

נסו לזהות ולטפל בגורמים ללחץ שלכם: לוח זמנים לחוץ? מערכות יחסים משובשות? נסו טכניקות הרפיה ורגיעה ובכלל זה יוגה, מדיטציה, נשימות עמוקות, דמיון מודרך, ביופידבק, טאי צ'י ועוד..., נסו לפתח תחביב. טיפולי כירופרקטיקה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות אחרות.

בעיות צוואר

עוד סוג שכיח של כאב ראש הוא כאב הראש הצווארי. כאב ראש זה נגרם בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר הכוללות בין היתר את השרירים בצוואר, את הדיסקים הבין חולייתיים הצוואריים, את הרצועות בעמוד השדרה הצווארי, את גידי השרירים בעמוד השדרה הצווארי, את הסחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי ועוד. לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בהתפתחות כאב ראש זה. 

אותות הכאב המשודרים מחיישני הכאב בעמוד השדרה הצווארי שנפגע עוברים בדרכם אל המוח דרך גרעין שמעביר גם מידע תחושתי מהעצב המשולש. המידע המשולב מגיע אל המוח ושם נוצרת תחושה שמקור הבעיה הוא בראש.

טיפול

הטיפול בכאב ראש צווארי מתמקד בשיפור התפקוד של עמוד השדרה הצווארי ושל הרקמות הסובבות אותו. הטיפול כולל שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר בעוצמה נמוכה וטכניקות טיפול ידניות לצורך שיפור טווחי התנועה של עמוד השדרה והחזרת האיזון השרירי.

במצב של רגיעה

הקשר שבין מתח נפשי לכאבים בראש ידוע ומובן. אנשים רבים שסבלו ממיגרנות דווקא במצב של רגיעה נותרו שנים ארוכות ללא הסבר. אנשים אלו סבלו מכאבי שהופיעו בראש דווקא במהלך סופי השבוע כאשר היו רגועים יותר. באופן מפתיע מתברר במחקר חדש  שגם רגיעה לאחר תקופה של מתח עלולה לגרום להתפתחות מיגרנה. הסיבה למיגרנה מסוג זה היא לדעת החוקרים השינויים באיזון ההורמונאלי אשר נלווים להפחתה בלחצים הנפשיים.

טיפול

מחקר זה מדגים את החשיבות של שמירה על רמת מתח נמוכה. במהלך תקופות של מתח הקפידו על פעילות מרגיעה כגון האזנה למוסיקה מרגיעה, מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימה וכיוצא בזה. נסו טיפולי כירופרקטיקה

רקע הורמונאלי

על השפעת הורמוני הדחק (קורטיזול, אדרנלין) על התפתחות הכאבים בראש דובר בסעיף הקודם. כאבים המתפתחים בראש על רקע הורמונאלי מתרחשים גם בגלל שיבוש וחוסר איזון בהורמונים נוספים כולל אסטרוגן (Estrogen) ופרוגסטרון (Progesterone). המנגנון לכך לא ברור, יתכן שלהורמונים אלו שהם בעלי השפעה מרכזית על המחזור החודשי ועל ההיריון יש גם השפעה על כימיקלים אחרים במוח ואלו גורמים לכאב הראש.

כך למשל הירידה ברמת האסטרוגן בסמיכות למחזור החודשי ידועה כגורמת לכאבים בראש. שינויים הורמונאליים יכולים להתרחש אצל נשים במועדים שונים כולל לפני המחזור החודשי, היריון, לפני אובדן גיל הפוריות ולאחריו.

טיפול

איזון הורמונאלי על ידי גניקולוג. תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות נוספות וטיפולי כירופרקטיקה. 

שינויים במזג האוויר

אנשים רבים טוענים שכאבי המפרקים שלהם מושפעים משינויים במזג האוויר. מחקרים חדשים מצביעים על מזג האוויר כגורם אפשרי לכאבים בראש. כך על פי אותם מקורות מיגרנה יכולה להתפתח כאשר מזג האוויר חם במיוחד. גם שינויים קיצוניים בטמפרטורה, לחץ ברומטרי נמוך ואפילו ברקים עלולים לגרום להם. לטענת מומחים בתחום יתכן שמזג האוויר יוצר שינויים כימיים במוח כמו למשל הפחתה ברמת הסרוטונין האחראי על התחושה הטובה.

הסבר אפשרי אחר הוא שהלחץ הברומטרי הנמוך יוצר גירוי של עצב המשולש - הטריגמינל (עצב בעל מעורבות מרכזית במיגרנות) בסינוסים או בעין וגורם לכאב ראש מסוג מיגרנה. אין לשכוח את האביב ואת האלרגיות המגיעות עמו כגורם לכאבים בראש.

טיפול

הימנעו מחשיפה לחום בימים חמים, הקפידו להישאר בסביבה ממוזגת. הפחיתו לחץ נפשי, תרופות למיניהן, טיפולי כירופרקטיקה.

בעיות שינה

חוסר שינהחוסר בשינה גורם לשינויים כימיים במוח בין היתר לירידה ברמת הסרוטונין במוח. רמה נמוכה של סרוטונין גורמת לכלי הדם במוח להתרחב ולגרות את עצב הטריגמינל - העצב העיקרי האחראי למיגרנה ולשחרר חומרים גורמי כאב.

על פי מחקר עכשווי שנערך בארצות הברית הימנעות משינה גוררת ייצור של חלבונים בעלי יכולת לגרות תחושתית את עצב הטריגמינל וייצור של חלבונים שאחראים על כאבים כרוניים. גם יותר מידי שינה עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. יתכן וזה הגורם לכך שיותר אנשים סובלים מכאבי ראש בסופי שבוע שבהם הם ישנים יותר שעות.

טיפול

הקפידו על היגיינת שינה: כיבו אורות, שעות שינה קבועות, שקט וכיוצא בזה. הימנעו מקפאין מספר שעות לפני שינה. הקפידו על פעילות גופנית.

ריחות מסוימים

מחקרים מצאו שריחות מסוימים יכולים לגרום למיגרנה. אצל יותר מ50% מהאנשים שסובלים ממיגרנה קיימת רגישות לריחות. נשים רגישות לריחות יותר מגברים. לעיתים חשיפה של מספר דקות לריח מסוים עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. בין הריחות השכיחים שעלולים לגרום למיגרנה ניתן למנות ריחות של בצל, שום, מזון שומני, בשמים, חומרי ניקוי ומטהרי אוויר. לדעת החוקרים חיישנים באף שהם ענפים של עצב הטריגמינל קולטים את הריחות. ריחות אלו גורמים לעצב הטריגמינל לשחרר חומרים שגורמים להתפתחות המיגרנה.

טיפול

הימנעו מבישום. הימנעו מחשיפה לריח שאתם רגישים אליו. השתמשו בחוסם לאף. השתמשו בריחות סותרים או מנטרלים כגון מנטה. תרופות.

עגילים, רצועות ראש, צמה, כובע

לחצים על הגולגולת ועל הפנים הנובעים מקשר הדוק של צמה, רצועת ראש לוחצת, כובע הדוק, עגילים כבדים ועוד עלולים לעורר כאבי ראש. המנגנון לכך לא ברור אך משערים שגירוי של השרירים בגולגולת ו/או של העור יוצרים שרשרת תגובות בתוך המוח שמובילה להתפתחות המיגרנה.

טיפול

נסו להימנע מגירוי של הגולגולת ועור הפנים בעיקר עם אתם רגישים באזורים אלו. התרת הצמה או הורדת הכובע מהראש עשויים לספק הקלה כמעט מידית מכאב הראש.

בגלל רעב

מומחים מייחסים את כאבי הראש על רקע של רעב לרמה הנמוכה של הסוכר בדם שנגרמת עקב כך. לדעת המומחים דיאטה, צום או דילוג על ארוחות מוריד את רמת הסוכר ומחולל מיגרנה בעוד שאכילה של מספר ארוחות קטנות ביום תשמור על האיזון ברמת הסוכר. המנגנון המדויק המסביר השפעה זאת אינו ידוע. ההשערה היא שרמה נמוכה של סוכר בדם מעוררת פעילות עצבית שגורמת לכאבי ראש.

טיפול

הקפידו לאכול מזון עם מקדם גליקמי נמוך (כגון: בשר, דגים, אגוזים, מזון מלא). הימנעו או צמצמו מזון "מתוק" (כגון: גלידה, לחם, סוכר, פסטה) המעלה חדות את רמת הסוכר, גורר הפרשה מוגברת של אינסולין אשר מוריד חדות את רמת הסוכר.

סוגי מזון מסוימים

סוגי מזון רבים עלולים לגרום להתפתחות כאבים בראש. יתכן ומרכיבים מסוימים במזון גורמים לשינויים בטונוס של כלי הדם ובכך מובילים להתפתחות כאבים אלו. מומחים חלוקים בדעתם. חלקם סבור שמדובר בתגובה אלרגית למזון אחרים טוענים שלא. בין סוגי המזון שעלולים לגרום לכאבי ראש ניתן למצוא מזונות המכילים את החומצות האמיניות טירמין (גבינות מיושנות, יין אדום) ופניללין (שוקולד), מזון המכיל נתרן חנקתי (Sodium Nitrate) (בשר מעובד כגון נקניקים ונקניקיות) מזון המכיל מונוסודיום גלוטמט (Monosodium glutamate) וגם משקאות אלכוהוליים, קפאין, פריטי מזון כגון פיצה, חטיפי צ'יפס, דגים מיובשים, פירות יבשים ועוד ועוד עלולים לגרום לכאבים בראש.

עם זאת חשוב לציין שהקשר בין תזונה לכאבי ראש לא הוכח מחקרית וחולים רבים שנמנעים מאכילת פריטי המזון הללו ממשיכים לסבול ממיגרנות. אכילת מוצרי מזון אלו נעשית בעקבות כניסה למצב של טרום מיגרנה. בפרק הזמן שמקדים את המיגרנה מתרחשים שינויים כימיים במוח המובילים בין היתר לחשק עז לאכול פריטי מזון כמו שוקולד המכילים סרוטונין. יומיים שלושה לאחר האכילה מופיע המיגרנה.

טיפול

נהלו יומן מזון על מנת לאתר את סוג המזון שגורם לכאבי הראש שלכם. הימנעו מאכילת מזון שעלול לגרום לכאב הראש.

סקס

כאבי ראש בהקשר של סקס (Coital headaches) יכולים להתפתח במהלך המשחק המקדים או מיד לפני האורגזמה. מדובר בכאב ראש כללי הנמשך לרוב בין דקות אחדות לשעה. הגורם לכאב ראש מסוג זה הוא הלחץ הנבנה בראש ובשרירי הצוואר כתוצאה מהמאמץ ו/או העוררות המינית. גם אנשים המתאמנים בהרמת משקולות, או העוסקים בפעילות גופנית מאומצת אחרת יכולים לסבול מכאבי ראש דומים.

טיפול

תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, שליטה ברמת העוררות המינית.

חשיפה לסוגי אור מסוימים

אחד הגורמים השכיחים לכאבי ראש הוא סוגים מסוימים של אור. חשיפה ממושכת לאור בהיר כגון אור המוקרן מפלורסנט, לאור מרצד ממסך המחשב, לאור מרצד הבוקע מטלוויזיות, לזוהר הבוהק של השמש ואפילו לאור המוקרן מקירות בהירים עלול לגרום לגירוי של עצב הטריגמינל ו/או עצב הראייה ולהוביל בכך להתפתחות כאבי ראש.

טיפול

עברו מאור פלורסנטי לאור נורות. הפחיתו את השימוש במחשב והתקינו מסך נוגד קרינה על מסך המחשב. קיר בהיר עלול להעצים את כמות האור המגיעה לעיניים שלכם. תלו תמונות על קירות בהירים על מנת להפחית ולספוג את עוצמת האור.

חוסר שתייה

התייבשות ואפילו חוסר בשתייה מספקת עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש. כאב על רקע של חוסר בנוזלים עשוי להתמקד בכול צד של הראש. תנועות ראש עשויות להחמיר את כאב הראש. המנגנון לכאב ראש זה אינו ברור אך יש סברה שכלי הדם במוח מתכווצים בניסיון לשלוט ברמת הנוזלים בגוף. כיווץ זה של כלי הדם מפחית את הדם ואת החמצן המגיעים למוח והתוצאה היא כאב ראש.

טיפול

לא לשכוח לשתות מים במידה מספקת (אלכוהול לא נחשב).

חוסר בפעילות גופנית

מחקרים מצביעים על כך שאנשים פעילים גופנית סובלים פחות מכאבים בראשם. הסיבה להשפעה זאת של פעילות גופנית אינה ברורה. יתכן והסיכוי המופחת להתפתחותם אצל אנשים פעילים גופנית נובע מההשפעה המרגיעה שיש לפעילות גופנית על רמת המתח הנפשי. אפשרות נוספת היא שפעילות גופנית מאפשרים זרימת דם וחמצן טובים יותר למוח.

טיפול

חצי שעה של פעילות יומית עשויה להפחית את הלחצים, לשפר את זרימת הדם לראש ולשחרר אנדורפינים רכיב כימי המשפר את התחושה.

משקל גוף לא מאוזן

אנשים שסובלים ממיגרנה צריכים להימנע מהשמנה ומשקל עודף או מפני ירידה דרסטית במשקל. מצבים אלו עלולים לגרום לאפיזודות רבות יותר של מיגרנה. על פי מחקר שפורסם לאחרונה (April 12, 2017, Neurology) נימצא שמשקל עודף מעלה את הסיכון  לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה בקרב אנשים שסובלים מכך ב37% בעוד שמשקל נמוך מידי מעלה את הסיכון לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה ב13%.

טיפול

כולם צריכים לשמור על משקל גוף מאוזן ובעיקר אנשים שסובלים ממיגרנה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש בקרב ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)