Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאבי הראש מהווים בעיה קשה גם בגלל ההיבט הכלכלי. העלויות הישירות והעקיפות של כאבי ראש בארצות הברית נאמדות בעשרות מיליארדי דולרים כול שנה. בכלל זה נמנה בין היתר את עלות הטיפולים בכאב הראש ואת אובדן ימי עבודה הנגרם בעטיו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש אבחון וטיפול - רקע

כדי לטפל ביעילות בכאב הראש יש תחילה לאבחן אותו ולסווגו באופן מדויק. יש דרכים רבות לקטלג ולסווג את כאבי הראש. הארגון הבין לאומי לכאבי ראש מסווג אותם לראשוניים ולמשניים על פי הגורם להם:

כאב מהסוג הראשוני

דוגמאות לכאבים בראש מהסוג הראשוני כוללות מיגרנה, כאב ראש מקבצי וכמובן כאב הנגרם על רקע מתחי (Tension headache) המהווה את הכאב הראשוני השכיח ביותר בראש. סוג זה של כאב המתפתח בראש לא נגרם בגלל מחלת רקע ועל כן מוגדר כראשוני. 

כאב מהסוג המשני

הכאבים בראש מהסוג המשני מהווים למעשה תסמין למחלת רקע אחרת. בין יתר הגורמים לסוג זה של כאב בראש נמנה, דלקת בסינוסים, דלקת בקרום המוח, דימום תוך גולגולתי, מפרצת בכלי דם מוחי, גידול סרטני במוח, שימוש יתר בתרופות נגד כאב או תרופות אחרות, כאב המופיע בראש בעקבות חבלה בראש וכמובן כאב המופיע בראש בגלל ליקויים צוואריים חוליתיים או שריריים הגורמים לגירוי רקמות רגישות לכאב. 

אבחון 

כרבע מהסובלים כאב בראש סובלים ממנו באופן כרוני יום יומי או כמעט יום יומי. מניסיוני בהגיעם למרפאתי רוב הסובלים מכאבים בראש סקפטיים ואף מדוכאים לאחר שהתנסו במגוון אדיר של תרופות ואמצעים שלא הועילו. ההצלחות הגדולות ביותר בטיפול בכאבים בראש מושגות רק לאחר מיון קפדני ושיוך החולה לסוג כאב הראש הנכון. לעיתים כאב הראש מורכב מיותר מסוג אחד ועל כן יש צורך "לתפור" טיפול מיוחד. כך למשל יכולה אישה לסבול ממיחושים בראש הנובעים משיבוש הורמונאלי וגם מתפקוד צווארי לקוי. במקרה זה יש תחילה לאזנה הורמונאלית ואז לשפר את תפקוד הצוואר שלה.

המשימה העיקרית של המאבחן היא שלילת האפשרות שכאב הראש הזה הוא משני למחלה מסכנת חיים כזו או אחרת. בגלל הגורמים הרבים שחלקם מסכני חיים יש חשיבות עליונה לבצע אבחון מדויק של כאבי הראש. "הכלים" שאנו משתמשים בהם לצורך ביצוע האבחון כוללים לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובשעת הצורך ביצוע בדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

 בלקיחת ההיסטוריה הרפואית תידרשו לספר על הרקע הבריאותי הכללי שלכם ושל משפחתכם. נברר על קיומם של מחלות עם נטייה גנטית שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות הכאבים הללו בראש, נלמד אם סבלתם בעבר מכאבים בראש, האם עברתם לאחרונה טיפולי שיניים או טיפול כלשהו אחר בפנים (מפרק הלסת?) האם נחבלתם בצוואר (צליפת שוט?) בראש או בפנים?.

כמו כן נברר האם זה הכאב הראש הראשון שלכם? האם אתם סובלים מכאבים דומים לעיתים קרובות?, האם כאב הראש הזה זהה לאלו שהיו לכם בעבר?, האם ישנם סימנים ותסמינים אחרים המקדימים את הכאב בראש?, מתי החל הכאב (בעקבות טראומה?, בעקבות משבר נפשי?), איך התחיל הכאב (באופן הדרגתי או באופן חד) מאפיינים של הכאב (כאב פועם?, כאב לוחץ?, כאב דוקר?), עוצמת הכאב (בין 1-10), מה המיקום המדויק של הכאב בראש, מה מחמיר אותו ומה מפחית אותן, האם יש היסטוריה משפחתית של כאבים בראש.

נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים הנלווים לכאבי הראש? נלמד על צריכת תרופות אפשרית. ישנן תרופות נוגדות כאב שעלולות לגרום לכאב ראש חוזר (Drug-rebound headaches).

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך את הבדיקה הגופנית. גם פה המטרה העיקרית של הבדיקה היא שלילת האפשרות שכאבי הראש נגרמים על רקע של מחלה מסכנת חיים. פיזית אשר תכלול בין היתר בדיקת לחץ דם, מישוש עורקי הרקה ובדיקה מקיפה של עמוד השדרה הצווארי ושל מפרקי הלסת. במקרה הצורך נעזר בבדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה לאשרור האבחון או לשלילה של פתולוגיות אחרות.  

חשוב לערוך בדיקה נוירולוגית מקיפה הכוללת את עצבי הגולגולת, החזרי גידים, תחושתיות, החזרים פתולוגיים, תפקודים מוטוריים ותפקודים מנטליים. בדיקות אלו עשויות להועיל בזיהוי פתולוגיות תוך גולגולתיות כולל סימנים לגירוי קרום המוח (Kernig's and Brudzinski's signs) הנוצרים בדלקת בקרום המוח. 

בדיקות מתקדמות 

התיאור של כאב הראש שמושג באמצעות ההיסטוריה הרפואית תספיק ברוב המקרים לאבחן ולסווג אתו. כאשר יש חשד שהאבחנה אינה נכונה נפנה את החולה למספר בדיקות כדי לשלול פתולוגיות אחרות. בין היתר נשקול ביצוע בדיקות דם, דיקור מותני לבדיקת הנוזל המוחי-שדרתי, צילום רנטגן, מיפוי מוח, CT ו/או MRI.

דגלים אדומים וצהובים 

דגלים אדומים מתנוססים מעל סימנים ותסמינים אשר מעלים את הסבירות שהכאבים הללו בראש הם משניים לפתולוגיה מסכנת חיים או שאינם מצויים בתחום ההתמחות שלנו. סימנים ותסמינים אלו הכוללים  בין היתר כאבים בראש שהחלו לראשונה אחרי גיל 50 (גידול סרטני?, דלקת עורק הצדע? ועוד), כאבים שהחלו באופן חד (דימום תוך גולגולתי?, דלקת בקרום המוח? ועוד), כאבים בראש שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים מוטוריים, תחושתיים ואו קוגניטיביים (גידול סרטני?, דימום מוחי? ועוד), כאבים בראש שהם חזקים במיוחד (דימום?, זיהום תוך גוגולתי? ועוד), כאבים המתפתחים בראש יחד עם חום (דלקת בקרום המוח?, דלקת ברקמת המוח?, מחלה זיהומית אחרת? ועוד), כאב המתפתח בראש בקרב אנשים עם רקע של מחלות סרטן, דיכאון, שימוש ממושך בתרופות ועוד מחייבים הפניה מידית להמשך בירור רפואי. 

הקשר ההדוק שיש בין כאבים המופיעים בראש לבין מצבנו הנפשי (כאב הראש השכיח ביותר נגרם על רקע מתח) מחייב מודעות גם לסימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד. סימנים ותסמינים אלו הכוללים דיכאון, חרדות, קשיים חברתיים ועוד מהווים דגל צהוב וקיומם מעלה את הסיכוי להחלמה איטית מכאבי הראש. 

אבחנה מבדלת

מאפייניו של כאבי הראש הראשוניים אינם משתנים. החולים יודעים לרוב אלו גירויים מפעילים אותם, מה מפחית אותם ולא פחות חשוב הם נהנים מתקופות של רוגע בין ההתקפים. כאבים בראב מהסוג המשני יכולים להופיע באופנים שונים. יש לחפש סימנים ותסמינים שמצביעים על האפשרות שכאב הראש הוא משני למחלה, או פתולוגיה אחרת. נחשוד שמדובר בכאבים בראש שהם משניים למחלה כאשר יש רקע היסטורי של סרטן או כאשר יש סימנים ותסמינים מערכתיים כולל חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, בדיקות דם לא תקינות ועוד שעלולים להצביע על נוכחות של דלקת זיהומית או גידול סרטני או כאשר ישנם ממצאים לא תקינים בבדיקה נוירולוגית כגון דיבור לקוי, הליכה משובשת, בילבול, אובדן שיווי משקל, סחרחורת ועוד שעלולים להצביע על גידול מוחי או פגיעה מוחית על רקע פתולוגיה של כלי דם.

כאבים חריפים בראש שמתחילים לראשונה באופן חד עלול להצביע על מפרצת במוח או על דימום תוך גוגולתי. גם כאבים בראש שמתחילים לפני גיל 5 או אחרי גיל 50 צריכים לעורר את חשדנו שמדובר בכאבים משניים למחלת רקע. כך גם לגבי כאבים בראש שנעשים חריפים יותר ויותר באופן עקבי.

ניהול יומן כאב

יומן כאב

על מנת להקל על האבחון המדויק של הכאב בראש אני ממליץ לכל אדם שסובל מהם למלא יומן כאב. יומן מדויק יכול להועיל באבחון סוג הכאב שלכם ובכך לקצר את פרק הזמן עד לריפוי או להקלה. היומן צריך לכלול את המידע הבא: 

  • מיקום הכאב, תחילת כאב הראש, אופי הכאב, סימנים ותסמינים מקדימים לכאב הראש, חשיפה אפשרית לאור חזק או ריח חריף, תדירות כאבי הראש,כמה זמן נמשכים כאבי הראש, קשר אפשרי בין כאב הראש ושיבושים הורמונאליים, בין כאב הראש ומחזור חודשי, כאב הראש ואוכל מסוים, כאב הראש ופעילויות מסוימות, כאבי ראש ומתח, כאבי ראש ועישון, כאבי ראש ושינויים בהרגלי שינה, האם כאבי הראש זהים בכל התקף, האם יש רקע משפחתי של כאבים בראש.

טיפול עצמי

מספר צעדים פשוטים עשויים לעזור לכם להפחית את עוצמת כאבי הראש ואת התכיפות שלהם. בין ההמלצות נכלול: הפסקת עישון, הפחתה או אפילו הפסקה של שתיית אלכוהול, הפסקה או אפילו הפחתה של קפאין, הקפידו על זמני אכילה ושינה קבועים, הקפידו לבצע פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע.

טיפול תרופתי

הטיפול הנפוץ ביותר לכאבי ראש על כל סוגיו הנו הטיפול התרופתי ואולם לעיתים קרובות טיפול זה אינו יעיל ואף עלול להחמיר את הסימפטומים. לכאורה, באופן פרדוכסלי, חולים רבים חווים החזר והנצחה של כאבי הראש מהם הם סובלים בעקבות שימוש בתרופות. תופעה זו מוגדרת כ"analgesic rebound headaches". תופעה זו שהיא תוצאה של שימוש אינטנסיבי בתרופות לשיכוך כאבים (אספירין, קודאין, ארגוטמין ועוד) גורמת למעשה להופעתם ואף הגברתם של אותם כאבי הראש שמהם אנו מנסים להיפטר. מובן שכאבים אלה הנגרמים משמוש ממושך ואינטנסיבי של תרופות מצריך הפסקת נטילתם לשם החלמה.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

כאבי ראשבמקרים של כאבי ראש קלים אשר תכיפותם אינה פוגעת בשגרת חייכם ניתן לנסות ולטפל בזה באופן עצמאי. במקרים הבאים מומלץ להשיג עזרה מקצועית: 

  • כאשר תכיפות כאבי הראש היא גבוהה מאוד (יום יומי או אפילו שבועי).

  • כאשר עוצמת כאבי הראש גבוהה והכאבים אינם מאפשרים לכם לחיות את חייכם.

  • כאשר רק כמות גדולה של משככי כאב מצליחים להקל על כאבי הראש שלכם.

  • כאשר כאבי הראש מלווים בחום, בחילות, הקאות, אובדן משקל.

  • כאשר כאבי הראש החלו בעקבות טראומה

  • כאשר לכאבי הראש מתלווים סימנים ותסמינים נוירולוגיים

טיפול כירופרקטי

מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות מראים שיש ביכולתה של הכירופרקטיקה להביא הקלה ואף מזור לחלק גדול מן הסובלים. הכירופרקטיקה בעיקר יעילה לטפל בכאבי ראש על רקע של מתח (Tension headache) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic headache) הנגרם על רקע נזקים ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי בעיקר של חוליות הצוואר הראשונות (C1, C2, C3). 

גם חולי מגרנה נמצאו נשכרים מהטיפול הכירופרקטי. במחקר שנערך בארצות הברית נחלקו 127 חולי מיגרנה (לפחות התקף אחד כל חודש) לשתי קבוצות. קבוצה אחת טופלה על ידי כירופרקט שבהתאם לממצאים ולבדיקות שערך ביצע מניפולציה בעמוד השדרה הצווארי ואילו הקבוצה השנייה קבלה טיפול סרק. חולי הקבוצה הראשונה דיווחה על שיפור משמעותי בתכיפות ההתקפים, באורך ההתקף וכן ירידה במוגבלות האופיינית להתקפי מיגרנה. 

שיפור ביומכני של חוליות הצוואר

טיפול כירופרקטי בכאב הראש מתחיל בהבנה ואשרור של הגורם להם והדרכה כיצד להימנע מחשיפה לגורמים הללו . כך למשל כאשר יציבה לקויה והעומס שהיא מטילה על הצוואר עומדת אחרי כאבי הראש נלמד את החולה כיצד עליו לשפר את יציבתו. טיפול ברקמות רכות וכן הנעה של חוליות עמוד השדרה הצווארי. הנעת החוליות - אותו "כוונון" מכני של עמוד השדרה הצווארי המבוצע על ידי הכירופרקט נמצאו לא פחות יעילים ובמקרים רבים אף יותר יעילים מתרופות להורדת העוצמה והתכיפות של כאבי הראש. 

מחקרים רבים מצביעים על השיפור בתפקודו המכני של הצוואר בעקבות הטיפול הכירופרקטי כגורם לירידה בכאב הראש. עד לפני שנים ספורות התפיסה שכאבים יכולים להתפתח בראש בגלל פציעה ותפקוד לקוי של חוליות צוואר הייתה זרה לרפואה. לפני שנים אחדות ד"ר פטר רוטברט רופא מרדים מקנדה הגיע למסקנה שכאבים שאנו חשים בראש על רקע פגיעות צוואר הוא מציאות. ד"ר רוטברט פרסם מאמר בטורונטו סטאר – מן העיתונים הנפוצים ביותר בקנדה – תחת הכותרת "A Pain in the Neck," ובהמשכה ציין: "הכירופרקטורים צדקו!" מסקנת המאמר הייתה שכאבי ראש רבים נגרמים על ידי נזקים לעמוד השדרה הצווארי. 

ד"ר רוטברט הזכיר במאמרו את פרופ' ניקולאי בוגדוק – רופא ומרצה לאנטומיה מאוסטרליה - ופרופסור מיין הצרפתי שהיו מהראשונים שחשפו את הקשר שבין ליקויים בעמוד השדרה הצווארי וכאבי ראש וסבלו מלעגם של הקולגות. נכון להיום רופאים וכמובן גם כירופרקטורים רבים הוכיחו וממשיכים להוכיח קשר זה עם זאת לצערנו גם היום מידע זה אינו נחלת כל הרופאים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאבי ראש בקרב ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)