Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

הגולגולת והפנים מהווים את המרכז העיקרי שלנו לקליטה, שליטה הזנה ונשימה. יכולת החושים שלנו לתפקד תלויה בשלמות העצבים העושים דרכם בין המוח אל הפנים. באמצעות החושים הללו אנו קולטים מידע (תחושה, טעם, ריח, עיניים, אוזניים), מעבירים מסרים (הבעות פנים שונות ותנועות ראש, מסרים קוליים). באמצעות הפה והאף אנו ניזונים, נושמים ומתקשרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים - רקע

כאבים בפניםפגיעה, כמעט בכול אחת מהרקמות או מהמבנים הללו אשר מאפשרים לנו לקלוט, לשלוט, לאכול ולנשום עלולה לגרום לכאבי פנים בין אם באופן ישיר או על ידי הקרנת כאב. בין האזורים שפגיעה בהם עלולה לגרום לכאבי פנים ו/או ראש ניתן למנות בתוך הגולגולת: סינוסים וורידיים, העורקים המנינגיאליים ואחרים, הקרום שעוטף את הגולגולת, עצבי הגולגולת (הקרניאלים) וחלקים מהמוח (Thalamus).

מחוץ לגולגולת: החלק החיצוני של עצם הגולגולת (Periosteum), העור, הרקמה התת עורית, שרירים, כלי דם, עצבי הצוואר C2, C3, עיניים, אוזניים, שיניים, סינוסים, לוע, הרירים החלל האף.

גורמים אפשריים

הגורמים השכיחים לכאב בפנים הם לרוב שוליים והתסמינים בגינם צפויים לחלוף ללא כול טיפול תוך ימים ספורים. למשל, כאבים בפנים שנובעים מפצעונים, מדלקת קלה (אלרגית) של מערות האף (Sinusitis), מכאבי ראש או מטראומה קלה. אך, ישנם גם מקרים שבהם הכאבים בפנים נגרמים בגלל פתולוגיות חמורות ואף מסכנות חיים. 

בין הגורמים לכאבים בפנים צריך למנות: טראומה משמעותית באחד מחלקי הפנים, סרטן באחד מחלקי הפנים או בחלק העליון של הריאה, דלקת זיהומית בעצם המסטויד (Mastoid process), דלקת זיהומית של מערות האף (Sinusitis), דלקת בדרכי הנשימה העליונות, דלקת זיהומית באוזניים, דלקות זיהומיות בשיניים או חניכיים, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), נזקים לבלוטת הרוק הפרוטיד (Parotid gland), פגיעות עיניים, דלקת במפרק הלסת, דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

להלן פירוט של חלק מגורמים האפשריים להתפתחות כאבים בפנים:

דלקת מערות האף (Sinusitis)

דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. תסמינים אופייניים יכולים לכלול נזלת מתמשכת שעלולה להיות מוגלתית, התעטשויות, פגיעה בחוש הריח, חום, תחושת מלאות בפנים וכאבי פנים וראש. חללי הסינוסים הם באופן נורמאלי סטריליים אך קרבתם למערות האף מאפשרית חדירת גורמים פתוגניים, היווצרות דלקות של הריריות וייצור מוגבר של מוקוס והפרשות. הסימפטומים של מחלת הסינוסיטיס מופיעים כאשר פתחי הניקוז של הסינוסים נחסמים ומתחיל להיווצר לחץ ונזק פנימי בתוך חללי הסינוס.

תסמונת מפרק הלסת 

מפרק הלסת (Temporo -Mandibular-Joint) המצוי בקדמת האוזן ואשר מחברת את הלסת התחתונה אל הגולגולת משרתת אותנו נאמנה למגוון מטלות ובכללן לעיסה, דיבור, בליעה, פיהוק ועוד. מפרק הלסת חשוף לפציעות (חבלות, פריקות), עומסים בגין שימוש יתר, מבנה ותפקוד לקוי (מולד או נרכש), ומחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד), ממש כמו כול מפרק אחר בגוף.

"תסמונת מפרק הלסת" (Temporo Mandibular Joint Syndrome) היא האוסף של הסימנים והתסמינים המופיעים באזור פרק הלסת, הצוואר, הפנים, הראש והרקמות הסובבות, ונובעים מפגיעה ותפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת. בין הסימנים והתסמינים הללו ניתן לכלול: כאבים באזור הפנים כולל כאבי אוזניים וכאבי שיניים, רעשים בעת הנעת המפרק ומגבלות תנועה ועוד.

הרפס

וירוס ההרפס הוא אחג הגורמים השכיחים יחסית לכאבים בפנים. ישנם שני סוגי של וירוסים התוקפים במקומות שונים בגוף: הרפס זוסטר והרפס סימפלקס. הרפס סימפלקס נחלק גם הוא לשני סוגים וירוס מסוג hsv1 ווירוס מסוג hsv2. הוירוס שגורם לכאבים בפנים הוא הזן הראשון - hsv1. זן זה של הוירוס גורם לנגעים ושלפוחיות בעור ובריריות של הפנים כולל שפתיים, אף, עיניים וגרון. הוירוס מועבר באמצעות נשיקה ולאחר ההדבקה הראשונית נותר רדום בתאי העצב ומתפרץ שוב כול אימת שהמערכת החיסונית נחלשת, במצבים של חום, כאשר חלים שיבושים הורמונאלים או בחשיפה לשמש. הרוב המכריע של האוכלוסייה נושא את הוירוס הזה באופן רדום אך רק כ 10% מהם יפתחו את הסימנים והתסמינים של המחלה.

וירוס ההרפס מסוג hsv2 מתפתח בעקבות מגע מיני ופוגע לרוב באברי המין. הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת) נגרם מוירוס הקרוי וריצלה זוסטר (Varicella Zoster) שגורם לנו בילדותנו לאבעבועות רוח. גם במקרה הזה לאחר ההדבקה הראשונית הוירוס נותר רדום בתאי העצב ומתפרץ בעיקר בגיל מבוגר ובמצבים של מתח נפשי ומערכת חיסונית חלשה. השלפוחיות והנגעים העוריים במקרה הזה יופיעו באזורים שונים בגוף וגורמים בין היתר לכאבים עזים.

טריגמינל נוירלגיה

כאבים חדים, לרוב בצד אחד של הפנים עלולים להיגרם גם כתוצאה מפגיעה בעצב המשולש - העצב הטריגמינלי (Trigeminal nerve). העצב המשולש עלול להיפגע כתוצאה מלחץ המופעל עליו (כלי דם או גידול סרטני) או באופן משני למחלה אחרת (כגון טרשת נפוצה). דלקת בעצב המשולש שכיחה יותר בקרב גברים לאחר גיל 50 אך יכולה לפגוע בכול אחד.

הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת בעצב המשולש כוללים כאבים שורפים וחודרניים בעוצמה קיצונית שגורמים לעצירה של כול פעילות. הכאבים מופיעים בהתקפים שנמשכים לפרקי זמן משתנים החל ממספר שניות ועד שעות וימים. מגע בנקודות הדק על הפנים כגון פה ( דיבור, לעיסה, צחצוח שיניים) שפתיים, לחיים (גילוח, איפור) וסביב האף עלולים לגרום להתקף כאבים. הטיפול בדלקת בעצב המשולש הוא תרופתי ו/או כירורגי.

מיגרנה

מאפייני כאב הראש מסוג מיגרנה (Migraine) כוללים הפרעות ראייה, בחילה וכאבי ראש ולפעמים כאבי פנים חריפים ופועמים. האאורה שמקדימה את המיגרנה במספר דקות יכולה לכלול טעמים מוזרים בפה, הפרעות ראייה ונימול של אזורים בפנים ובצד אחד של הגוף. במקרים מסוימים הסובלים ממיגרנה יכולים לסבול משיתוק זמני בחצי מהגוף. חשיפה לאור עלול להכאיב. גורמים שעשויים להוביל להתפתחות מגרנה כוללים: מתח, סוגי אוכל מסוימים כגון שוקולד ומוצרי חלב, בושם ומחזור חודשי.

מתח נפשי 

כאבי ראש ופנים הנמשכים מספר שעות ביום ולפעמים כול יום עלולים להיגרם גם על רקע נפשי (Tension face ache). למעשה כמעט בכול תסמונת כאב יש למצב הנפשי השפעה כזו או אחרת על היווצרות הכאב או הפיכתו לכרוני אך ישנם אנשים שמצב נפשי הוא גורם רב משקל ואפילו דומיננטי בהיווצרות הכאב ובעובדה שאינו נירפא. אנשים שסובלים מכאבים בפנים על רקע נפשי מהווים כנראה, את הקבוצה הגדולה של הסובלים מהתופעה. קבוצה זו אינה זוכה לרוב, בטיפול מתאים שכן קיימת נטייה לאבחן את בעייתם כסינוסיטיס ולטפל בהתאם.

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת, התסמינים בגין תסמונת מפרק הלסת, וכמובן  כיצד יש לטפל בתסמונת מפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש בקרב ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)