Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים באגודל? אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את הנזקים במפרק החשוב הזה ולמנוע עוגמת נפש מתמשכת. על פי המדענים ההתפתחות האבולוציונית של האדם נשענה במידה רבה על היכולת שלו ליצור כלים. כפות הידיים ובעיקר האגודל המשמש כאצבע נגדית לשאר האצבעות הוציאו לפועל את היכולות הללו.

עם זאת חשוב לזכור שהמאמץ האדיר המוטל על האגודלים לא תם עם התפתחותו האבולוציונית של האדם. אורח החיים המודרני הכרוך בשימוש חוזרני במקלדת, בשליחת מסרונים, במשחקים אלקטרוניים ועוד החמירו והעצימו את העומסים המוטלים על כפות הידיים ובעיקר על האגודלים. השימוש שאנו עושים באגודל אינו מתמקד רק בעיסוקים טכנולוגיים. בלאי ופציעות צפויים לאגודל גם בגלל השתתפות בסוגי ספורט מסוימים שבהם אנו נעזרים באגודל (סקי) וכך גם במקצועות שונים שבהם האגודל נתון לעומסים חוזרניים (עבודות על פס ייצור).

כאבים באגודל אבחון וטיפול - רקע

כפות הידיים בכלל והאגודל בפרט מועדים לפציעות ולבלאי מואץ. המקור לכך הוא השימוש הרב שאנו עושים עם כפות הידיים בעבודה ובספורט. לא תמיד ניתן או מותר לגונן על הידיים ובהרבה מקרים הצורך לבצע פעולות מדויקות גורם לנו לוותר על ציוד הגנה. השכיחות הגבוהה של הפציעות הטראומטיות והבלאי של כפות ידיים ושל האגודל הופכת את האזורים האנטומיים הללו לפגיעים במיוחד. אמנם, הקפדה על התנהלות ארגונומית נכונה תצמצם את מספר הפציעות הללו אך חשוב להיות מודע לכך שברגע שפציעה כזו התרחשה יש לאבחן את מקורה ובמידת הצורך לטפל בה ללא דיחוי. התנהלות כזאת תאפר שמירה על קריירה ספורטיבית ועל אורח חיים יצרני. לצערי על פי נתונים המתפרסמים במקורות שונים לא זה המצב. פציעות וכאבים שונים בכפות הידיים ובאגודל נותרים בלתי מאובחנים ועל כן לא מטופלים נכון. מעל רבע מהחולים מקבלים אבחון שגוי ועלולים להיוותר עם מוגבלות קבועה. 

כאבים באגודל אבחון

אבחון של הכאב באגודל יחל עם למידה יסודית של ההיסטוריה של הופעת הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה. על אלו סימנים ותסמינים אנו מדברים, מה חומרתם, מתי החלו, כיצד החלו, האם קדמה לסימנים ולתסמינים הללו חבלה, נפילה או פציעת ספורט, מה משפיע על הסימנים והתסמינים הללו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד אלו באגודל ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי, על עיסוקיו ועל תחביביו של החולה. נערוך בדיקה גופנית שבה נבחן, נמשש ונניע במגוון אופנים את האגודל, את כף היד, את הגפה העליונה ואת עמוד השדרה הצווארי.

  • בחינה חזותית - נבחן את כף היד ואת האגודל ונחפש סימנים חיצוניים לפגיעה. בין היתר נתבונן במנח התפקוד (Position of function) ונחפש חוסר סימטריה, עיוותים, נפיחות, אודם, סדקים בעור, חפש הבדלי גוונים, גירוי עורי, שטפי דם, צלקות, ניוון שרירי ועוד.

  • מישוש - נמשש את כף היד והאגודל  ונחפש סימנים לפגיעה הניתנים למישוש. בין היתר נתור אחר מסה, נפיחות, בליטה, גנגליון, חום מקומי, כאב מקומי, רעשים הבוקעים מהמפרקים.

  • נניע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי את המפרקים השונים בכף היד ובאגודל ונמדוד את טווחי התנועה. נבדוק את יכולת הכפיפה, הפשיטה, הקירוב וההרחקה של האגודל. נבדוק את היכולת של האגודל לפעול מול האצבעות האחרות במחני אחיזה וצביטה.

  • נערוך בדיקה נוירולוגית ובדיקה של זרימת הדם. נבדוק את יכולת החישה ואת היכולת המוטורית של כף היד ושל האגודל. נערוך בדיקה של הדפקים בכף היד כולל בין היתר בדיקה לדופק הרדיאלי (חישור) ולדופק האולנרי.

  • בדיקות מיוחדות - בדיקות מיוחדות עשויות להועיל בזיהוי מדויק יותר של הפגיעה בכף היד. בין הבדיקות המיוחדות נמנה מבחן גרינד (grind test) לבדיקת יציבות ושלמות המפרק, מבחן פינקלשטיין לזיהוי תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) או דלקת בנרתיק של הגידים פושטי האגודל, מבחן אגודל שומר שטחי הציד (Gamekeeper's) הבוחן את היציבות ושלמות של הרצועה האולנרית, מבחן טינל (Tinel's) הבוחן את הגירוי העצבי של עצב התווך בתסמונת התעלה הקרפלית ועוד.

ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית יעזרו לנו לשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להופעת כאבים באגודל כולל בין היתר תסמונת התעלה הקרפלית, לכידה של עצב פריפרי במרפק, לחץ על שורש עצב צווארי ועוד. במידת הצורך נפנה את החולה לצילום רנטגן של האגודל. ממצאים הכוללים היצרות המרווח של המפרק, שינויים ניווניים, זיזים גרמיים ועוד יעידו על דלקת פרקים ניוונית.

דגלים אדומים

קיומם של סימנים ותסמינים כמו חום מקומי, נפיחות, אדמומיות וכאב עלולים להעיד על דלקת זיהומית. מקרים אלו יופנו לבירור רפואי מעמיק. קיומם של סימנים ותסמינים הכוללים כאבים ורגישות מקומיים, כאבים בביצוע תנועה אקטיבית או תנועה פסיבית של האגודל, כאבים באחיזה, כאבים שאינם פגים במנוחה ועוד עלולים להעיד על קיום אפשרי של שבר. כאשר סימנים ותסמינים אלו מופיעים לאחר טראומה נפנה את החולה לבירור רפואי יסודי. עוד נחפש סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שנגרמים מגורמים שאינם בתחום המומחיות שלנו כגון סרטן, דלקת פרקים שגרונית, מחלת ליים, מחלת כלי דם פריפרית, פגיעה טראומטית בעצבים פריפריים (עצב התווך, עצב החישור ועצב הגומד) ועוד.

כאבים באגודל אבחנה מבדלת

כאבים באגודל אבחון וטיפולבמהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית וביצוע הבדיקה הגופנית והנוירולוגית נערוך תהליך של אבחנה מבדלת שבמסגרתה נשלול גורמים אפשריים נוספים לגרימת הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה. בין היתר נשלול את האפשרות שתלונותיו של החולה נובעות מנזקים בעמוד השדרה הצווארי הקורנים לאגודל או לכידה עצבית באזור המרפק (תסמונת התעלה הרדיאלית) הגורמת לכאב המושלך לאגודל או כמובן תסמונת התעלה הקרפלית הגורמת לתחושת כאב בין היתר באזור האגודל.

טיפול בכאב באגודל

אופן הטיפול בכאבים באגודל ומשך הטיפול והשיקום תלויים ברקמה שניזוקה וחומרת הנזק. ברוב המקרים טיפול שמרני במקור הבעיה הנמשך מספר שבועות יאפשר הקלה בחומרת הסימנים והתסמינים ולעתים גם ריפוי של הנזק. הטיפול במרפאה לכירופרקטיקה יכלול בשלב הראשון מנוחה עם או בלי קיבוע, הימנעות מביצוע פעולות הגורמות לכאב, שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לריפוי דלקות כגון לייזר רך וגלי הלם וטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה והתפקוד של המפרק. נעניק טיפים ארגונומיים במטרה להפחית עומסים המוטלים על האגודל במהלך יום העבודה או בעיסוקים האחרים.

במקרה של פציעה ופגיעה ביציבות של המפרק בעקבות קרע רצועות חלקי ישנה חשיבות להחזיר את היציבות של המפרק. מפרק שנותר לא יציב חשוף לפציעות חוזרניות. ברוב המקרים נמליץ על ייצוב מפרק המפרק באמצעות תומך ייעודי. עם התאוששות הרקמות נתחיל באופן הדרגתי לאתגר את המפרק באמצעות תרגילי חיזוק. מקרים קיצוניים שבהם הכאב באגודל אינו מגיב לטיפול שמרני או שהנזק הראשוני גדול מכדי לתקנו באופן שמרני יופנו לטיפול רפואי. אפשרויות הטיפול הרפואי כוללות תרופות (נוגדות דלקת, נוגדי כאב), זריקות סטרואידים ופתרונות כירורגיים. כך למשל במצב של קרע רצועות מלא לא תהייה ברירה אלא לתקן באופן כירורגי את הרצועות ולמנוע פגיעה קשה ביציבות של המפרק וקושי תפקודי שנגרם עקב כך.

 
 
 
 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)