Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים באגודל הם עניין שכיח. האגודל או הבוהן הוא האצבע הראשונה במיקומה בכף היד וראשונה בחשיבותה התפקודית. אחיזה עם כף היד מחייבת שימוש באגודל. מורכבות התנועות של כף היד בכלל ושל האגודל בפרט תרמו להתפתחות האבולוציונית של המוח.

פציעות באגודל נוטות להיות כרוניות וזאת עקב השימוש הרב שאנו עושים עם המפרק הזה. כמעט כול מה שאנו מבצעים מערב ברמה כזו או אחרת גם את האגודל. אבחון מהיר של מקור הסימנים והתסמינים וטיפול מהיר ויעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים כמו למשל שחיקת הסחוס התוך מפרקי ויחסוך עוגמת נפש רבה.

כאבים באגודל - רקע

כאבים באגודל מתפתחים לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק שבין עצם המסרק של האגודל לבין עצם הגליל הראשונה (metacarpal-phalangeal joint) אך גם בגלל נזקי חבלה. האגודל נהנה מטווחי תנועה גדולים ומרשימים במיוחד. היתרונות התפקודיים לכך ברורים אך יחד עם זאת אין לשכוח שלטווחי תנועה גדולים ישנם גם חסרונות ובכללם עומסי יתר ובלאי מואץ. כאב באגודל טורד באופן מיוחד וזאת בגלל מרכזיותו וחשיבותו המיוחדת של מפרק זה להתנהלות השגרתית שלנו. רוב המטלות בחיי היום יום יוצאים לפועל באמצעות כפות הידיים ובעיקר באמצעות האגודל דבר המקשה על תהליך הריפוי. כמו בבעיות אחרות במערכת שריר ושלד חשוב לעשות כול מאמץ להימנע מהפיכת הבעיה לכרונית. יש לפנות בהקדם לכירופרקט כדי לאבחן ובמידת הצורך לטפל באגודל ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות נזקים כרוניים וצורך כירורגי עתידי.

כאב באגודל גורמים וגורמי סיכון

שימוש חוזרני באגודל ונזקים המתפתחים עקב כך באחת או יותר מהרקמות (גידים, סחוסים, רצועות) הוא הגורם העיקרי להתפתחות כאבים במפרק הזה. מהמגוון הרחב של ההפרעות שאינן טראומטיות המתפתחות באגודל נציין את שלושת ההפרעות השכיחות ביותר: תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome), דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis) ואגודל הדק (trigger Thumb). גם דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית עלולות לפגוע בין היתר במפרק הזה אך הן שכיחות הרבה פחות.

כאבים באגודל יכולים להופיע באופן חד גם בגלל נזק טראומטי לאחת מהרקמות במפרק על רקע נפילה, תאונה או פציעת ספורט. גורם אפשרי נוסף לכאבים באגודל הוא נזק שהתפתח ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה להשליך כאב לכיוון האגודל. גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק האגודל כוללים כמובן גיל (מעל גיל 40), מגדר (שכיח יותר בקרב נשים), פציעה או ניתוח קודמים באגודל, עיסוק ספורטיבי או מקצועי היוצר עומסי יתר על האגודלים (הקלדה, שימוש במחשבים, שימוש בטלפונים חכמים, משחקים אלקטורניים ועוד).

אגודל טכנולוגי או בלאי מצטבר

נכון להיום האדם הממוצע שולח מידי יום עשרות מכתבים אלקטרוניים ומסרונים ומקנח במשחקי רשת. בקרב הדור הצעיר המספרים הללו גבוהים הרבה יותר ומסתכמים בשעות שבועיות רבות של שימוש בגפיים העליונות באופן כללי ושימוש במרפקים, כפות הידיים, אצבעות ואגודלים באופן עיקרי. התוצאה על כן של הנזקים המצטברים הנגרמים לרקמות השונות באגודל ומובילות להתפתחות אגודל גיימרים, אגודל בלקברי, אגודל שחקנים, אגודל טלפון או בקצרה אגודל טכנולוגי לא צריכה להפתיע איש. דוגמאות לנזקים הללו כוללות דלקות גידים, דלקות בנרתיקי או שרוולי הגידים, דלקות ברצועות התומכות במפרקי האגודל, שחיקת סחוסים ועוד. . 

נזקים אלו גורמים למגוון רחב של סימנים ותסמינים ובכללם כאבים באגודל, מגבלות תנועה ומגבלות תפקודיות. חלק מהנזקים השכיחים המתפתחים לאיטם באגודל הללו זכו לתסמונת משל עצמן. דוגמאות לתסמונות כאב שכיחות הנובעות מנזקים מצטברים ולא טראומטיים נמנה בין היתר, דלקת פרקים ניוונית (שחיקת סחוס ועוד), אגודל הדק (Trigger Thumb), תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) ועוד. 

דלקת פרקים ניוונית

הגורם השכיח ביותר להופעת כאב באגודל היא דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis) היא תופעה שכיחה ביותר המתחילה לרוב לאחר גיל 40. המחלה הזאת מתאפיינת בשינויים ניווניים ותהליכי בלאי המתרחשים במפרקים השונים בגוף. עומסי יתר חוזרניים וגיל הם הגורמים העיקריים למחלת מפרקים זאת. כאן המקום לציין שמחלה זאת שעלולה לפגוע בכול מפרק בגוף נוטה לפגוע בחומרה יתרה בעיקר במפרקים נושאי משקל כמו מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך, ברכיים וקרסוליים ובמפרקים בעלי טווחי תנועה גדולים הנתונים לעומסים חריגים כגון מפרק האגודל. עוד חשוב לציין שגם אנשים שלא נגעו מימהם במחשבים ובמקלדת סובלים מתופעה זאת באגודל וזאת בגלל שעומסי היתר אצלם נגרמו מסיבות אחרות כולל בין היתר עבודות נקיון ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית באגודל

במפרק בריא סחוסים העוטפים את קצות העצמות במפרק לא מאפשרים מגע של עצם בעצם. תהליכי הבלאי של דלקת הפרקים הניוונית פוגמים בסחוס התוך מפרקי ולעתים אף מכחידים אותו לחלוטין. התוצאה היא חיכוך של עצם בעצם והתפתחות דלקת עם מגוון רחב של סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבים בבסיס האגודל המחמיר בעת אחיזה ושימוש כללי באגודל, מגבלות תנועה של האגודל, רעשים הבוקעים מהמפרק השחוק, נפיחות בבסיס האגודל, עיוות והתרחבות של המפרק, חולשה של האגודל ועוד. סימנים ותסמינים אלו יכולים להיות קלים אך עלולים גם להיות קשים במיוחד.

תסמונת דה קרוון

תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) היא דוגמא לפגיעה ארגונומית שכיחה בנרתיק של צמד גידים המצויים בבסיס האגודל ומניעים אותו. תופעה זאת המוכרת גם בשמות נוספים כולל בין היתר דלקת גידים רדיאלית (radial tenosynovitis), תסמונת המאמץ של הכובסות (washerwoman's sprain) ועוד גורמת כאבים במהלך תנועת הגידים הפושטים של האגודל.

סימנים ותסמינים של תסמונת דה קרוון

הכאבים בתסמונת דה קרוון מופיעים בחלק החיצוני של האגודל מקשים על פשיטת האגודל ועלולים אף להקרין במעלה האמה.

אגודל הדק

גם אגודל הדק (trigger Thumb) היא דוגמא לנזקים הנגרמים לאגודל בגלל עומסי יתר חוזרניים. במקרה הזה הנזק הוא לנרתיק המגונן על הגיד המכופף וכתוצאה מנזק זה היתקעות של האגודל במנח של כפיפה. נסיון יישור של האגודל גורם בחלק מהמקרים "לשחרור" רועש של הגיד בעוברו דרך הנרתיק המוצר. הפעלה כוחנית חוזרנית של הגיד עלולה להחמיר את הגירוי הדלקתי בגיד ובנרתיק ולהוביל להתפתחות רקמה צלקתית המקשה עוד יותר על תנועת הגיד.

סימנים ותסמינים של אגודל הדק

בין הסימנים והתסמינים השכיחים הנובעים מהתפתחות אגודל הדק נמנה רעשים אופייניים לתנועת "השחרור" של הגיד, כאבים מקומיים בחלק הקדמי של האגודל, נפיחות מקמומית, מגבלות תפקודיות ועוד.

נזקים טראומטיים לאגודל

כאבים באגודל

כאבים באגודל עלולים להיגרם גם בגלל נזקים טראומטיים. מנגנון החבלה הטראומטית באחת או יותר מהרקמות האוחזות או מפעילות את האגודל הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או לחילופין נפילה על כף יד מושטת לפנית בעודה אוחזת מוט סקי או חפץ אחר. אך ישנם מנגנוני חבלה אחרים שעלולים להוביל לנקיעה, קרעים של רקמות ושברים באגודל.

נקיעה של האגודל

כאשר האגודל מבצע תנועה החורגת מטווח התנועה הנורמלי שלו, לרוב על רקע טראומטי, נגרם נזק לרקמות השונות האוחזות ומניעות אותו כולל בין היתר לרצועות. נקיעה כזאת מתרחשת לרוב בגלל פציעת ספורט (סקי, אומנויות לחימה, משחקי כדור ועוד), נפילה ועוד.

סימנים ותסמינים של נקיעת אגודל

הסימנים והתסמינים הצפויים עקב נקיעת אגודל כוללים כאבים המחמירים העת ביצוע תנועות ובעיקר בפשיטה של האגודל לאחור, נפיחות ושטפי דם באגודל, אובדן היציבות של המפרק בבסיס האגודל. חומרת חוסר היציבות משתנה בהתאם לחומרת הנזק.

אגודל סקי

אגודל סקי הוא כינוי הניתן לפציעה טראומטית הגורמת לקרע של הרצועה האולנרית של האגודל (ulnar collateral ligament injury of the thumb). לעתים לקרע זה נלווה גם שבר תלישה בבסיס הגליל הקריבני של האגודל. הפציעה שכיחה בקרב העוסקים בסקי אך גם בקרב ספורטאים מענפי ספורט אחרים כולל בין היתר כדור עף. מנגנון הפציעה הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או על כף יד האוחזת מוט סקי אך גם הרחקה חוזרנית (Hyperabduction) של האגודל עלולה לגרום לפציעה דומה ובמקרים אלו הפציעה מכונה אגודל שומר שטחי הציד (gamekeeper's thumb).

סימנים ותסמינים של אגודל סקי

הסימנים והתסמינים בפציעות הללו כוללים כאבים, נפיחות ושטפי דם בבסיס האגודל, חוסר יציבות של המפרק, קושי רב להניע את האגודל וכמובן קשיים תפקודיים באחיזה ובצביטה. מישוש של בסיס האגודל יניב כאב.

כאבים מושלכים לאגודל

אנו יכולים לחוש כאבים באגודל שהם מהסוג המושלך. כך למשל נזקים בשורש כף היד (אך לא באגודל עצמו) הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית יכולים להקרין כאב לאגודל. דברים אלו נכונים גם לגבי הקרנות כאב מנזק עצבי פריפרי באזור המרפק או פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב המקרין לכף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)