Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. אם אתם מתלוננים על תחושת קור, נימול ומיחושים בקצות האצבעות והבהונות יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. מחלה זאת נגרמת בגלל כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים בעיקר באצבעות ובבהונות. 

תופעת, מחלת או תסמונת ריינו (Raynaud's disease / syndrome / phenomenon) הקרויה לעתים גם תסמונת רנו או ריינולדס (Raynauld's Disease / syndrome / phenomenon) פוגעת בעיקר באצבעות כפות הידיים והבהונות בכפות הרגליים אך עלולה לפגוע גם בחלקי גוף נוספים. יש להבדיל בין רגישות קיצונית לקור לבין מחלת ריינו ראשונית או למחלת ריינו שהיא משנית למחלת רקע אחרת. כיווץ בלתי רצוני זה נגרם בתגובה לקור או למתח נפשי ועלול לגרום לנמק, כאבים בכפות ידיים ובעיקר בקצות האצבעות ועוד. הטיפול בתופעה מתמקד בעיקר במניעת ההתקפים ותרופות שמטרתן הרחבת כלי הדם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת ריינו - רקע

גורמי סיכון להתפתחות תסמונת ריינו ראשונית כוללים מין (נטייה לנשים), גיל (15-30), מזג האוויר (קר), נטייה גנטית. גורמי סיכון תסמונת ריינו משנית כוללים חולי באחת מהמחלות האוטואימוניות כגון סקלרודרמה ודלקת פרקים שגרונית, מחלות כלי דם, מחלות דם, חשיפה לכלי עבודה המייצרים ויברציות, ביצוע פעולות חוזרות ונשנות והגורמות לעומסים חוזרים ונשנים על האצבעות והבהונות (כגון: הקלדה), שברים ופציעות בכפות ידיים ובכפות רגליים, טיפולים תרופתיים מסוימים, עישון צריכת סמים וכימיקליים רעילים ועוד. האוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60) אינה נוטה לסבול מהמחלה. גם גנטיקה מהווה גורם, אם בן משפחה שלכם סובל ממחלה זאת ישנה סבירות גבוהה שגם אתם תסבלו ממנה.

סימנים ותסמינים

כאמור, עיקר הסימנים והתסמינים של תסמונת ריינו מופיעים באצבעות הידיים ולפעמים גם בבהונות הרגליים. לעיתים רחוקות יותר התפתחו סימנים ותסמינים דומים גם בחלקי גוף אחרים כולל אף, אוזניים שפתיים וגם פטמות. לרוב יופיעו הסימנים והתסמינים באצבע אחת ולאחריה יתפשטו ליתר האצבעות והבהונות. חומרת הסימנים והתסמינים תלויה בחומרת המחלה: תכיפות הכיווצים של כלי הדם, פרק הזמן שכלי הדם נותרים מכווצים, ומידת הכיווץ של כלי הדם.

הסימנים והתסמינים כוללים תחושת קור באצבעות ובבהונות, שינויי גוון של העור האצבעות והבהונות, תחושת נימול ו/או הירדמות, תחושת כאב חריפה עם הכיווץ של כלי הדם ועם ההרפיה וחידוש זרם הדם. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול פריחה עורית זמנית ובמצבים קשים גם כיבים כואבים במיוחד בקצות האצבעות. במקרה קיצון אספקת הדם לאצבעות ו/או לבהונות עלולה להיפסק לחלוטין ולגרום בכך למוות של רקמות המחייב קטיעה.

חילופי צבעים

אחד מסימני ההיכר של תסמונת זאת הוא שינויי הגוונים של עור האצבעות והבהונות במהלך התקף תחילה לצבע לבן אחר כך צבע כחול ולבסוף צבע אדום. לא כול האנשים חווים את כול הגוונים הללו ובאותו סדר. תחילה כאמור עם התכווצות כלי הדם העור משנה את הגוון ללבן ולאחריו עקב חוסר הדם באצבעות ו/או בבהונות הצבע משתנה לכחול. בשלב הכחול התחושה באצבעות ו/או בבהונות היא קור, והרדמות. עם תהליך ההפשרה והחזרת הדם אל האצבעות ו/או הבהונות הצבע משתנה לאדום. בשלב האדום התחושה עלולה לכלול כאב חריף, פעימות, דגדוג ותחושה של נפיחות. לאחר ההרפיה של כלי הדם תהליך החזרה לזרימת דם תקינה עלול להימשך עוד דקות ארוכות.

גורמים 

מה גורם להתפתחות התסמונת אינו ברור לחלוטין אך לדעת מומחים בתחום מדובר בליקוי במרכזי השליטה העצביים על כלי הדם הפריפריים הגורמים להתכווצות לא תקינה של כלי דם בתגובה לקור ולפעמים גם בתגובה למתח נפשי. באופן תקין כאשר הגוף שלנו נחשף לקור הוא מכווץ את כלי הדם ההיקפיים כולל כלי הדם המזינים את העור ובכך הוא שומר על הטמפרטורה הרצויה של האיברים הפנימיים. גם בקרב הסובלים ממחלת ריינו כלי הדם הפריפריים מתכווצים אלא שבמקרה הזה מדובר בכיווץ אגרסיבי מידי. כיווץ היתר של כלי הדם בתגובה לקור או מתח נפשי גורמת לירידה דרסטית של אספקת הדם לאצבעות הידיים ולבהונות הרגליים. בקרב הסובלים מהמחלה הזאת חלה עם השנים התעבות הדפנות של כלי הדם הזעירים המספקים דם לחלקי הגוף המרוחקים. התעבות זאת מפחיתה עוד יותר את זרימת הדם ובכך מחמירה את הסימנים והתסמינים.

ריינו ראשוני או ריינו משני

תסמונת ריינו על הסימנים והתסמינים שלה עלולה להיות משנית למחלה אחרת או ראשונית ולעמוד בזכות עצמה. תסמונת ריינו ראשונית שכיחה יותר ברוב המקרים גם קלה יותר ובעלת הפוגות רבות יותר. ריינו ראשונית נוטה לתקוף נשים יותר מגברים. עיקר פעילותה הוא בטווח הגילאים 15-30. ריינו משנית הקרויה גם תופעת ריינו היא נדירה יותר, נוטה להיות חמורה יותר ולהתלוות למחלה מערכתית משמעותית. בין המחלות המתלוות לריינו משנית ניתן למנות מחלות אוטואימוניות ( כגון סקלרודרמה, דלקת פרקים שגרונית, זאבת), מחלות כלי דם (טרשת עורקים, מחלת בירגר), מחלות שפוגעות בתאי הדם (מחלות המטולוגיות), ועוד .

ריינו משנית עלולה להתפתח גם בעקבות כוויות קור, בעקבות פציעה ו/או ניתוח בכפות ידיים או כפות הרגליים, בעקבות התפתחות של תסמונת התעלה הקרפלית, בעקבות ביצוע תנועות חוזרניות (הקלדה?), בעקבות חשיפה ממושכת לוויברציות (פטישון?) בעקבות טיפול בתרופות מסוימות (כגון: חוסמי בטא), בעקבות צריכת כימיקלים אחרים כגון ניקוטין וקוקאין ועוד.

אבחון 

אבחון ריינו יתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה ישאל החולה מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה, מתי החלו, מה גורם להופעתם (קור?), האם הבחנתם בשינוי גווני העור במהלך ההתקף (תנאי הכרחי), האם אתם סובלים ממחלות נוספות (דלקת פרקים שגרונית?) במה אתם עוסקים (פטיש אוויר?), מטופלים תרופתית (חוסמי בטא?), האם אתם מעשנים ועוד. הבדיקה הגופנית תבדוק את חלקי הגוף המעורבים אך גם תבצע בדיקות שמטרתן לשלול את האפשרות שהתסמינים הללו מקורן בבעיה אחרת כולל נזקים לדיסקים בין חולייתיים הגורמים ללחץ על שורש עצב בעמוד השדרה המותני או בעמוד השדרה הצווארי.

אין בדיקת מעבדה אחת מסוימת שיכולה לאבחן באופן חד משמעי את ריינו. יחד עם זאת, בדיקות מעבדה הכוללות בדיקה מיקרוסקופית של כלי הדם במיטת הציפורן (Nail fold Capillaroscopy) בחיפוש אחר שינויים מבניים בכלי הדם הזעירים, שקיעת דם (Erythrocyte sedimentation rate) ונוגדנים נגד הגרעין (Antinuclear antibodies test) עשויים להועיל בהבדלה שבין מחלת ריינו ראשונית למחלת ריינו משנית. 

חולה הסובל במהלך התקף מסימנים ותסמינים בקצות האצבעות הכוללים כאב, נימול, הירדמות ושינויי גוונים אך לא מראה סימנים של כיבים ונמק בקצות האצבעות ו/או הבהונות ולא סובל ממחלות רקע אחרות יאובחן כחולה במחלת ריינו ראשונית. חולה אשר בנוסף לסימנים והתסמינים בקצות האצבעות סובל גם ממחלות רקע ומראה ממצאים חיוביים בבדיקות מעבדה הכוללים שקיעת דם בעייתית ונוגדנים נגד גרעין יאובחן כחולה במחלת ריינו משנית.

טיפול

הטיפול השמרני בריינו מתבסס בעיקר על הימנעות מגורמים המעלים את הסיכון להתפתחות ההתקף, הימנעות מחשיפה לקור, שמירה על טמפרטורת גוף גבוהה על ידי לבוש חם ובכלל זה מעילים, בגדים תרמיים, שימוש בכפפות, גרביים חמות, צעיפים חמים, כובעים ועוד. הטיפול והניהול השמרני של המחלה כוללים גם הימנעות מגורמים כימיים (צריכת סמים, צריכת קפאין מוגברת, שימוש בתרופות מסוימות, עישון), הימנעות מעומסי יתר על הידיים /רגליים (כלי עבודה יוצרי ויברציות, הקלדת יתר ועוד), הפחתת ההשפעה של מתחים ולחצים נפשיים על מערכת העצבים האוטונומית אשר מפקחת בין היתר על התכווצות כלי הדם וכמובן הקפדה על פעילות גופנית (משפרת את אספקת הדם).

במקרים קשים יותר כאשר אין די בצעדי מניעה אלו יומלץ על טיפול תרופתי שמטרתן בסופו של דבר להרחיב את כלי הדם או למנוע את התכווצותם. אמצעי נוסף הקיים בארסנל הטיפולים של הרופאים הזרקת חומרים המשתקים זמנית (בוטוקס) את סיבי העצב של מערכת העצבים הסימפתטיים אשר תפקידם לווסת את הקוטר של כלי הדם. במקרי קיצון עלול הרופא להמליץ על כריתת סיבי עצב אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)