Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כפות ידיים נרדמות? אבחון וטיפול מהירים מעלים את הסיכוי להבריא. סובלים מידי פעם מנימול או הירדמות בכפות הידיים? ברוב המקרים אין צורך לדאוג אך לעתים מדובר בבעיה משמעותית. אבחון וטיפול בכפות ידיים נרדמות חשובים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

שינויים תחושתיים קצרי מועד בידיים נגרמים בגלל לחץ חולף שנוצר על כלי דם או על עצב פריפרי ביד. במקרים אלו ניעור ידיים קל יסדיר את התחושות. בחלק קטן אמנם מהמקרים הגורם לידיים נרדמות עלולים להיות מחלה או הפרעה בריאותית משמעותית. לעתים שינויים תחושתיים אלו התלוו לכאבים בכפות ידיים, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים. כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים וצורך בניתוח חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בבעיה בהקדם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כפות ידיים נרדמות - רקע

לחץ חולף על כלי דם או על קל על עצב בגפה העליונה (תסמונת התעלה הקרפלית) יכולים להיווצר משהייה במצב שבו המרפקים או כפות הידיים מצויים במנח לא טבעי או כאשר אנו ישנים על הידיים. אך ישנם גם שינויים תחושתיים בידיים שנגרמים מסיבות משמעותיות, בחלקן מסכנות חיים, כולל בין היתר דלקות ודלקות זיהומיות, נזקים טראומטיים בראש, גירוי עצבי בעמוד השדרה הצוואר או בגפה העליונה על רקע נזקים מקומיים, שבץ מוחי, גידולים סרטניים, דלקות עצבים פריפריות, מחלות שונות ועוד. יש חשיבות גדולה בתהליך שבו מאבחנים ומטפלים בגורם לתופעה על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים ואף מוות. 

כפות ידיים נרדמות בגלל מחלות כלי דם

פגיעה בזרימת הדם בידיים עלולה להיות האחראית לשינויים התחושתיים בידיים. בין יתר הסיבות לפגיעה בזרימת דם בידיים נמנה:

קור קיצוני

ידיים רדומות עלולות להתפתח בגלל חשיפה לקור קיצוני. מדובר בתהליך טבעי שבו כלי הדם בידיים מתכווצים (Vasoconstriction) כדי לאפשר זרימת דם טובה יותר לאיברים החיוניים כמו למשל ללב ולמוח. כאשר הפרעה זו בזרימת הדם נמשכת זמן רב מידי הידיים מתחילות להירדם.

מחלת כלי דם פריפרית

כלי הדם מובילים לחלקי הגוף השונים. מחלת כלי דם פריפריים (Peripheral vascular disease) השכיחה יותר בקרב חולי סוכרת ומעשנים ונגרמת כתוצאה מהיצרות או חסימה של כלי דם המובילים דם בין היתר לידיים. מלבד הירדמות הסימנים והתסמינים עלולים לכלול גם כאבים לסירוגין, התכווצות שרירים, חולשת שרירים המחמירה בעת מאמץ, תחושת קור, שינו צבע העור, פצעים שאינם מחלימים ועוד. חשוב לציין שמחלת כלי דם פריפרית משפיעה הרבה יותר על הרגליים.

מחלת ריינו

תופעת, מחלת או תסמונת ריינו (Raynaud's disease / syndrome / phenomenon) עלולים להיות הגורם לנימול או לשינויים התחושתיים האחרים באצבעות כפות הידיים. בפתולוגיה הזאת הגורם הנו כיווץ בלתי רצוני ומוקצן של כלי הדם פריפריים בתגובה לקור ולמתח נפשי. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם תחושת קור, כאבים בקצות האצבעות והבהונות ובמצבים קשים גם עלול להיגרם נמק.

כפות ידיים נרדמות בגלל פגיעה עצבית

שינויים תחושתיים בידיים עלולים להיגרם גם כתוצאה מנזק עצבי בעקבות חבלה בראש, בעמוד השדרה או בגפה העליונה. עומסים חוזרניים ונזקים מצטברים, תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ופרוצדורות רפואיות עלולים להיות הגורם לשברים בעצמות ולפריקות של מפרקים עלולים לגרום למתיחה, לחץ או אפילו קרע של אחד מסיבי העצב או של חוט השדרה.

פגיעת מוח טראומטית

פגיעת מוח טראומטית (Traumatic brain injury) עלולה להתרחש ממגוון סיבות כולל תאונות דרכים, נפילה, חבלה מכוונת או כתוצאה מפצע ירי ולגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים. מלבד הירדמות אפשרית של הידיים החולה עלול, תלוי במיקום ובחומרת הנזק, לסבול גם מבלבול, עייפות, אובדן ההתמצאות, כאבי ראש, קושי בדיבור, קושי בחשיבה, סחרחורת, אובדן חוש ריח, רגישות גבוהה לרעש, צלצול באוזניים ועוד.

פגיעה טראומטית בעמוד השדרה

צליפת שוטפגיעה בעמוד השדרה הצווארי בעקבבות טראומה (צליפת שוט?) עלולה לגרום לפריצת לבלט או דיסק צווארי או חמור יותר ל פריקה או שבר של חוליה בעמוד השדרה הצווארי ונזק ברמות חומרה שונות לחוט השדרה ו/או לסיבי העצבים הבוקעים ממנו ומעצבבים את הידיים. הסימנים והתסמינים שמופיעים הם תוצאה של מיקום הנזק וחומרתו.

פגיעה טראומטית בשורש עצב צווארי

נזק לדיסק בין חולייתי צווארי בודד יכול לגרום לחץ על שורש עצב מסוים ולחסרים נוירולוגיים התואמים לשורש העצב הספציפי שנפגע. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים שינויים תחושתיים בידיים ובחלקים אחרים לאורך הגפה וכן כאבים בצוואר, מגבלות תנועה בצוואר, הקרנות כאב במורד היד וחולשה של שרירים שמעוצבבים על ידי אותו סיב עצב מסוים.

פגיעה טראומטית בחוט השדרה

פגיעה טראומטית בחוט השדרה תוביל להתפתחות סימנים והתסמינים שחומרתם תלויה בחומרת הנזק ובמיקומו. ככול שהנזק ממוקם גבוה יותר הסימנים והתסמינים יהיו חמורים יותר. נזק בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי (C1 – C4) עלול לגרום לשיתוק של כול הגוף וארבעת הגפיים (Quadriplegia). תיתכן פגיעה ביכולת לנשום, לשלוט בסוגרים ולדבר. נזק בחלק התחתון של חוט השדרה (C5 – C8) עלול לפגוע באופן חלקי ותואם לגובה הפגיעה בתפקוד המוטורי, בתחושות ובהחזרים הגידיים. תיתכן פגיעה ביכולת הנשימה ובשליטה על הסוגרים.

כפות ידיים נרדמות בגלל פגיעה בגפה העליונה

פריקה של אחד ממפרקי הגפה העליונה או שבר באחד העצמות המרכיבות את הגפה העליונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית. מקלעת העצבים הברכיאלית (Brachial Plexus) עוזבת את עמוד השדרה הצווארי ועושה דרכה מטה לכיוון הידיים תוך שהיא מעניקה לגפה העליונה, בין היתר, יכולת מוטורית, יכולת תחושתית לעור ויכולת החזר לגידים. פגיעה טראומטית באחד מסיבי העצבים הללו עלול להיות הגורם להירדמות הידיים או חלק מהם.

פציעה טראומטית בעצב החישור

פציעה של עצב החישור (Radial neuropathies) בגלל לחץ שנוצר עליו בתעלה במרפק, שבר במרפק או פרוצדורה רפואית עלול לגרום לכאבים במרפק הדומים לכאבים ממרפק טניס, לנפילה של השורש כף היד (Wrist drop) ונימול באזור בכף היד המעוצבב על ידי עצב החישור.

פציעה טראומטית בעצב התווך

עצב התווך יכול להיפצע (Median neuropathies) בגלל לכידה במרפק (תסמונת פרונטור) או לכידה בשורש כף היד (תסמונת התעלה הקרפלית). פציעה של עצב התווך עלולה להתרחש גם בגלל שבר במרפק, שבר בשורש כף היד או מסיבות טראומטיות אחרות. הסימנים והתסמינים יכללו - תלוי במיקום הנזק - קושי או אי יכולת לסובב את כף היד או לכופף את כף היד, קושי לאחוז בדברים, ניוון שרירים בכף היד (בסיס האגודל), שינויים תחושתיים באמת היד, אגודל ושלושת האצבעות הסמוכות.

פציעה טראומטית עצב הגומד

פציעה של עצב הגומד (Ulnar neuropathies) יכולה להתרחש בגלל גירוי חוזרני של העצב במרפק (תסמונת התעלה הקוביטלית) או בשורש כף היד בתעלה על שם גויון (Guyon), בגלל חבלה ישירה במרפק או בשורש כף היד. הסימנים והתסמינים במקרה של פציעת עצב הגומד עלולים לכלול- תלוי במיקום הנזק - כאבים במרפק או בשורש כף היד, חולשת שרירים בכף היד, נימול, הירדמות של הזרת ומחצית האצבע הסמוכה, רגישות לקור ועוד.

כפות ידיים נרדמות בגלל תהליכים ניווניים ופגיעה עצבית

עומסים חוזרניים ויציבה לקויה עלולים לגרום לשינויים ניווניים מצטברים בעמוד השדרה הצווארי ובעקבותיהם להתפתחות לחץ על חוט השדרה או על סיבי העצבים היורדים במורד הגפה העליונה. לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים הללו עלול בין היתר לגרום להירדמות היד או חלקים ממנה.

תהליכי ניוון בע"ש הצווארי

מחלה ניוונית של עמוד השדרה הצווארי (Cervical Spondylosis) עלולה לגרום למגוון בעיות כוללת באופן יותר ספציפי דלקת פרקים ניוונית של מפרקי עמוד השדרה הצווארי (Facet Joint Arthrosis), מחלה ניוונית של הדיסק בין חולייתי בצוואר (Cervical Degenerative Disc Disease), היצרות התעלה השדרה הצווארית (Cervical Spinal Stenosis) ועוד.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה הצוואריתהיצרות של תעלת חוט השדרה בצוואר על רקע מחלה ניוונית עלולה לגרום לחלק או לכול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי צוואר, הקרנות כאב לאחת או לשתי הגפיים, נימול והירדמות של אחת או שתי הגפיים, חולשת שרירים בידיים, פגיעה בהחזרים הגידיים.

בלט דיסק צווארי

בלט או פריצת דיסק צווארי על רקע מחלה ניוונית יכול ללחוץ על שורש עצב צווארי ולגרום לכאב שיופיע לרוב בצד אחד של הצוואר. המיקום המדויק של הכאב, הקרנות הכאב, תחושות הנימול והירדמות וכן החולשה המוטורית תלוי בשורש העצב שנפצע ולחומרת הנזק. סימנים ותסמינים אלו יושפעו ויחמירו כתוצאה מביצוע תנועות צוואר מסוימות.

תהליכי ניוון במפרקי הגפה העליונה

שינויים ניווניים במפרקי הגפה העליונה ובעיקר במרפק ובשורש כף היד עלולים לגרום להיצרות ולחץ על סיבי עצב פריפריים העושים דרכם מהצוואר לכיוון כף היד. העצבים שעלולים להיפגע מסיבה זאת כוללים את עצב התווך במרפק ובשורש כף היד, את עצב הגומד במרפק ובשורש כף היד ואת עצב החישור במרפק.

כפות ידיים נרדמות בגלל מחלות הפוגעות בעצבים

מגוון מחלות, הפרעות חסרים וחומרים רעילים עלולים לגרום לפגיעה עצבית ובכך להוביל להתפתחות שינויים תחושתיים בידיים. בין היתר הגורמים נמנה מחלות מטבוליות והורמונאליות, מחלות אוטואימוניות, חשיפה לרעלים, חסרים תזונתיים. גורמים נוספים לפגיעה בעצבים פריפריים כוללים לחץ בגלל גידולים סרטניים או גידולים סרטניים ברקמת העצב, שבץ מוחי, דלקות זיהומיות, מתח נפשי קיצוני ועוד.

סוכרת

רמה גבוהה של סוכר בדם פוגעת בכלי הדם הקטנים שמספקים דם לעצביים הפריפריים ובעקבות זאת מזיקה לסיבי העצב עצמם. בין יתר הסימנים והתסמינים האופייניים לנזק עצבי כתוצאה מסוכרת נכלול תחושת נימול והירדמות של הידיים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים תחושת צמא ורעב מוגברים, מתן שתן תכוף, ירידה במשקל, זיהומים פטרייתיים או קנדידה, פצעים המחלימים לאט, עייפות ועצבנות ועוד.

תת פעילות של בלוטת התריס

תת פעילות של בלוטת התריס גורמת להאטה של הקצב המטבולי בגוף. בעקבות האטה זאת מתחיל הגוף לאגור נוזלים שעלולים להפעיל לחץ ולהזיק לעצבים הפריפריים. הסימנים והתסמינים האופיניים לתת פעילות של בלוטת התריס כוללים נימול והירדמות של הידיים, נשירת שיער, רגישות גבוהה לקור, עלייה במשקל, עייפות ועוד.

אקרומגליה

ייצור יתר של הורמון גדילה עלול לגרום לתופעה הקרויה אקרומגליה (Acromegaly) המתאפיינת בהרחבה של מבנים גרמיים רבים כולל מפרקים שעלולים ללכוד ולפצוע את סיבי העצב העוברים דרכם.

מחלות אוטואימוניות

מחלות אוטואימוניות כגון תסמונת שגרן (Sjogren’s syndrome), זאבת (Lupus), דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis) מחלת גיליאן ברה (Guillain-Barre syndrome), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) ועוד. המחלות האוטואימוניות הללו ואחרות תוקפות בין היתר את העצבים וגורמות לנזק. הדלקת ברקמות ובמפרקים סביב העצבים הפריפריים יוצרת בצקת שפוגעת גם היא בעצבים הסמוכים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלות אלה יכולים לכלול בין היתר קשיי תנועה, שיבושים תחושתיים במגוון אזורים בגוף, אובדן שליטה על סוגרים, חולשה, חום, עייפות, אובדן משקל, שיבושי ראייה, דיכאון ועוד.

חסרים תזונתיים

מגוון חסרים תזונתיים כמו למשל חוסר של תיאמין (B1), חוסר של קובלמין (B12), חוסר בוויטמין E, חוסר בפירידוקסין (B6), חוסר בניאצין (B3), חוסר נחושת (Copper) עלולים גם הם לגרום לנזקים עצביים משמעותיים. חוסר בוויטמין B12 עלול לגרום לנזק עצבי ובעקבותיו גם לנימול והירדמות של הידיים. תסמינים וסימנים נוספים כוללים חולשה ועייפות על רקע של התפתחות אנמיה. לעיתים חסרים תזונתיים אלו ייווצרו על רקע של ניתוח בריאטרי (Bariatric Surgery) ופגיעה ביכולת הספיגה של המעי.

חשיפה לרעלים

גורם נוסף לנזקים לעצבים פריפריים הוא חשיפה לרעלים. רעילות של הרקמות בגוף התפתחת בין היתר בגלל אלכוהוליזם כרוני, הרעלה בגין מתכות כבדות, הרעלה בגין משימוש בתרופות מסוימות ועוד עלולה לגרום לנזקים לעצבים פריפריים. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים בין היתר תחושות נימול והירדמות של הידיים.

פיברומיאלגיה

מדובר במחלה שכיחה ביותר ולרוב חשוכת מרפא המעלה את הסיכון להתפתחות דלקות בעצבים. תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה משמעותית יותר בקרב קבוצת חולים זאת. חולים במחלה זאת מתלוננים גם על סימנים ותסמינים אחרים ובכללם כאבים מפושטים במגוון רחב של מקומות בגוף, עייפות כרונית, כאבי ראש, דיכאון, בעיות עיכול, הפרעות שינה ועוד.

אבחון

כפות ידיים נרדמות עלולה להתפתח בגלל מחלות והפרעות בריאותיות משמעותיות. חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בבעיה ללא דיחוי. איחור באבחון וטיפול מאוחר מידי עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים שעלולים לכלול בין היתר קושי להניע את חלקי כף היד או את כול כף היד.

היסטוריה רפואית

האבחון יחל עם ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכפות הידיים. נברר איזה חלק או חלקים בכף היד מאבד תחושה?, האם ההירדמות פוגעת בכף יד אחת או בשתיהן?, כמה זמן נמשך אובדן התחושה?, האם ישנם גורמים שמחמירים או משפרים את אובדן התחושה?, נברר  כמובן על סימנים ותסמינים נלווים כגון חולשה, הירדמות של חלקי גוף אחרים, אזורי גוף כואבים,מגבלות תנועה ועוד.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לאתר ולשחזר באמצעות מגוון תנועות ובדיקות את הסימינים והתסמינים שעליהם אתם מתלוננים. לאחר שאתרנו את מקור הבעיה ננסה להעריך מהי חומרתה. בדיקה גופנית כוללת תצפית על האופן שבו אתם מבצעים מגוון פעולות בעיקר אך לא רק עם כפות הידיים, הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. נמשש את חלקי הגוף הללו בנסיון לאתר אזורים כואבים, רגישים, שונים במראה ובעלי מרקם שונה למגע. נחפש פגיעה בטווחי התנועה הסיביים ואקטיביים של הגפה העליונה ושל הצוואר. נערוך בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונוירולוגיות.

בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות כולל צילומי רנטגן, CT או MRI. סימנים ותסמינים כמו חום גבוה, ירידה לא רצויה במשקל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד מהווים דגל אדום המחייב הפנייה מידית לחדר מיון. כמובן שאין להתעלם ממגוון סימנים ותסמינים מנטליים כולל חרדות, דיכאון ועוד המהווים דגל צהוב. דגל צהוב משמעותו סיכוי גבוה שהסימנים והתסמינים עשויים לנבוע ממצב נפשי וכן שהטיפול בבעיה עלול להיות ממושך.

אבחנה מבדלת

אבחון ראוי צריך לכלול אבחנה מבדלת. במהלך ביצוע אבחנה מבדלת מעביר הקלינאי דרך מסננת את שלל הפתולוגיות שעלולות לגרום לתלונות של החולה. לצורך כך הוא נעזר על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות המעבדה והדימות. כך למשל הירדמות של כף יד אחת עשויה להצביע בסבירות גבוהה על נזק לעצב בעמוד השדרה הצווארי או לעצב פריפרי בבגפה העליונה בעוד שהירדמות של שתי כפות הידיים עלולה להעיד על מחלה מערכתית.

כאשר מלבד נימול בכף היד החולה מתלונן גם על כאבי צוואר המוקרנים ליד הקלינאי חשוד שמקור הסימנים והתסמינים עלול להימצא בעמוד השדרה הצווארי ושם יש לרכז מאמצים בבדיקה. כאשר מלבד נימול בכך היד החולה מתלונן גם על נימול וחולשה בגפיים, פגיעה בראייה, דחיפות ותכיפות במתן שתן, רעד, פגיעה בדיבור, עייפות וחוסר יציבות ועוד הקלינאי יחשוד בטרשת נפוצה. החולה שמתלונן על נימול בכף היד וגם על סימנים ותסמינים נוספים שהחלו באופן מהיר כולל תחושות בלבול, קשיי תנועה, קושי בשליטה על הסוגרים, שיתוק בגפיים, דיבור מבולבל, שיבושים בראייה ועוד יופנה לחדר מיון עם חשד שעבר אירוע מוחי. 

טיפול

כמובן שהטיפול בכפות הידיים השתנה בהתאם לגורם לבעיה וחומרת הבעיה. מלבד הפגיעה העמוד השדרה הצווארי והלכידה של עצב פריפרי שבהן ניתן לנסות לטפל באופן שמרני כול יתר הבעיות יחייבות לפחות שילוב של טיפול תרופתי ו/או כירורגי. טיפולים תרופתיים ו/או כירורגיים התמקדו בנסיון לרפא מחלות רקע כמו סוכרת, תת פעילות בלוטת התריס, מחלות אוטואימניות ועוד, להשלים חסרים תזונתיים, לשפר את הבעיות בכלי הדם ולשחרר את העצבים הלכודים והלחוצים. בחלק מהמקרים כאשר המצב בכפות הידיים הוא ממושך מידי לא ניתן יהיה לטפל בבעיה. החשיבות של אבחון טיפול מהירים בכפות ידיים נרדמות נובעת בדיוק מפה.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי צוואר וכמובן כיצד ניתן לאבחן ולטפל בהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)