Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית? אבחון מדויק וביצוע תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל. האבחון מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד ושלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות להיות הגורם. 

תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה קלינית שכיחה הנגרמת על רקע גירוי דלקתי של עצב התווך בעוברו בתעלה הקרפלית שבשורש כף היד. תסמונת לכידת עצב פריפרי זאת נובעת בעיקר מעומסים חוזרניים על הגידים והשרירים בשורש כף היד. מסיבה זאת הבעיה שכיחה בקרב אנשים המרבים להקליד, להפעיל כלי עבודה ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים בין היתר כאבים בכף היד, נימול, הירדמות וכאב באגודל ובשלושת האצבעות הסמוכות לו. אבחון מהיר ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע מצב כרוני או ניתוח אפשרי לשחרור העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון - רקע

התעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד משמשת למעבר של גידים, כלי דם ועצב התווך (Median nerve). לחץ חוזרני המופעל על הגידים או על מפרק שורש כף היד עלול ליצור גירוי דלקתי של הגידים או של מפרק שורש כף היד. המשמעות של דלקת זאת עלולה להיות נפיחות דלקתית פנימית, היצרות של התעלה הקרפלית ולחץ על עצב התווך. לחץ על עצב התווך עלול בסופו של דבר לגרום להתפתחות דלקת בעצב התווך ולתסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome).

הפרעה בריאותית זאת הקרויה בעברית "תסמונת מנהרת שורש כף היד" גורמת לכאבים, נימול, הירדמות ותחושות עקצוץ בפיזור אופייני לעצבוב של עצב התווך בכף היד. עצב התווך מספק תחושה לאגודל ולשלושת האצבעות הצמודות לו כולל אצבע מורה, אמה וקמיצה. עצב התווך מספק גם עצבוב מוטורי (כוח) לשרירי האגודל.

התהליך האבחוני

לצורך אבחון תסמונת התעלה הקרפלית ניעזר בהיסטוריה הרפואית המשפחתית והאישית של החולה, נערוך בדיקה גופנית מקיפה ונאתר ליקויים בהולכה העצבית של עצב התווך באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות.

היסטוריה רפואית

 במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית  נלמד על הרקע הבריאותי של הנבדק. נברר האם יש גורמי סיכון גנטיים להתפתחות התופעה כולל מבנה מרובע גנטי של שורש כף היד ורקע משפחתי של תסמונת התעלה הקרפלית. נברר  לגבי הפרעות, מחלות ומצבים שמעלים את הסיכון ללקות בהפרעה בריאותית זאת כולל בין היתר האם יש רקע של פציעה, שבר או פריקה של  שורש כף היד, האם בעקבות פציעה ניתוח או מחלה נאלץ ללכת אם קביים, האם סבל ממחלות רקע מערכתיות כולל גאוט, סוכרת, חוסר איזון בלוטת התריס, לחץ דם גבוה, דלקת פרקים בשורש כף היד ועוד, האם הנבדקת נמצאת או הייתה לאחרונה בהיריון, האם נמצאת בגיל המעבר (מנופאוזה), האם יש רקע של הפרעות בכף היד כגון גנגליון, האם הנבדק אינו עוסק בפעילות גופנית אירובית.

נברר פרטים על הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן הנבדק. מתי החלו, איפה הוא חש אותם, האם הם מעירים אתכם משינה, אלו פעולות או מנחים מחמירים אותם ואלו מנחים ופעולות מפחיתים אותם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (כאבי צוואר, כאבים במרפק, מגבלות תנועה ועוד), נבקש ללמוד פרטים על המקצוע שלכם, על הפעילות הגופנית ועל התחביבים שלכם. נעריך האם יש קשר בין אלה לבין הסימנים והתסמינים עליהם אתם מתלוננים.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית תכלול בדיקה יסודית של הצוואר וכול הגפה העליונה כולל שורש כף היד, מרפק וכתף. כול אחד מהאזורים הללו עלול לגרום לגירוי של עצב פריפרי או לפגיעה אחרת שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים גם בכף היד. נתבונן באזורי גוף אלו ובעיקר בכף היד וננסה לזהות חוסר סימטריה, נפיחות, אדמומיות. נמשש את האזורים הללו ובעיקר את שורש כף היד בניסיון לאתר עיוותים, נפיחות ורגישות. מישוש של הרקמות מעל התעלה הקרפלית אמור להניב תסמינים. נבדוק טווחי תנועה של מפרקי הגפה העליונה והצוואר.

בדיקות נוירולוגיות

נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה של עור האגודל ושל שלושת האצבעות הסמוכות ובדיקות כוח. בעיקר נבחן את הכוח בשרירי בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך כולל השרירים התולעיים (lumbricals) הראשון והשני וכן השרירים שמניעים את האגודל: השריר מנגד האגודל (Opponens pollicis), השריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) והשריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis). במצבים מתקדמים שרירי האגודל וכרית האגודל יראו סימנים של ניוון וחולשה.

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות מיוחדות כולל מבחן טינל (Tinel sign) שבה נכה בעדינות על עצב התווך בתעלה הקרפלית בניסיון לגרום לתסמינים, ננסה להפיק גם את סימן פלן (Phalen sign) - תסמינים נוירולוגיים בפיזור של עצב התווך כאשר מפרק שורש כף היד נמצא במצב של כיפוף מלא או פשיטה מלאה למשך דקה. במבחן הלחיצה על התעלה הקרפלית (Carpal compression test) הקלינאי מפעיל לחץ על התעלה הקרפלית בניסיון להצר אותה עוד יותר ולגרום לתסמינים נוירולוגיים.

בדיקות מעבדה ודימות

ברוב המקרים בשלב הזה של הבדיקה האבחון של תסמונת התעלה הקרפלית יהיה ברור לחלוטין. במקרים שבם יש ספק ונרצה לאשר את האבחון או לשלול גורמים אחרים לסימנים ותסמינים דומים נעזר בבדיקות מעבדה כולל EMG לצורך בדיקת ההולכה העצבית של עצב התווך, צילומי רנטגן ודימות MRI כדי לסרוק את הצוואר, כתף, מרפק או שורש כף היד ולבדוק האם מקור הסימנים והתסמינים אינו מהתעלה הקרפלית. תסמונת התעלה הקרפלית

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום לכאבים בידיים וסימנים ותסמינים נוספים הדומים לפחות בחלקם לאלו הנגרמים בגלל תסמונת התעלה הקרפלית. בין ההפרעות הבריאותיות הללו נמנה דלקת רדיקולארית צווארי כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי, דלקת באמתחת בכתף או במרפק (בורסיטיס), תסמונת מוצא בית החזה, כתף קפואה, גירוי דלקתי של גיד בכתף או במרפק, נזקים טראומטיים לאורך הגפה העליונה או בצוואר ועוד. חשוב לציין שעצב התווך וענף של עצב התווך הקרוי "העצב הבין גרמי הקדמי" (Anterior interosseous nerve) עלול להילכד ולהידלק בעוברם בסמיכות או דרך שריר הכפן העגול (Pronator teres) במרפק.

הקרנות כאב לכף היד עלולה להתפתח גם כתוצאה מאירוע מוחי חולף או מהתקף לב. כול אחת מהבעיות המוזכרות ובעיות אחרות נושאות היסטוריה רפואית שונה וממצאים שונים בבדיקה הגופנית ובדיקות המתקדמות. בהתבסס על הנתונים הללו מצופה מהקלינאי לשלול הפרעות לא רלוונטיות ולהגיע לאבחון המדויק של הבעיה. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לסימנים ותסמינים בכפות הידיים כולל פציעות מרפק וגם פציעות צוואר.

המאמר הבא: תסמונת התעלה הקרפלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)