כאבים בכף היד טיפול

כאבים בכף היד טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף היד – טיפול מהיר בהם שמתחיל רק לאחר אבחון יסודי יכול למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי. סימנים ותסמינים באזור אנטומי מורכב זה של כף היד יכולים להתפתח בין היתר בגלל שימוש חוזרני, פציעה טראומטית או מחלה באחת מרקמות כף היד: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים ועוד.

כאבים בכף היד עלולים להתפתח בגלל סיבות רבות, כולל פציעות ספורט, תאונות עבודה. תאונות דרכים אך ברוב המקרים הגורם הנו עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע מטלות חוזרניות כמו למשל בהקלדה, בלפיתה של רקטת טניס, באחיזה של פטיש ועוד. גם מחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית פוגעת במפרקי כף היד. הטיפול השמרני, ללא ניתוחים או תרופות מצליח להקל על הכאבים ברוב המכריע של המקרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף היד טיפול – רקע

כדי שהטיפול בכאבים בכף היד יצליח חשוב לקלינאי המטפל לזהות את הרקמה שניזוקה וגורמת לסימנים ולתסמינים, להעריך את חומרת הנזק ולהבין מה המנגנון שגרם לנזק. לצורך זה ילמד הכירופרקט את הפרטים המלאים על התפתחות הכאבים ביד ועל הרקע הגנטי והבריאותי של החולה, יערוך בדיקה גופנית ובמידת הצורך ייעזר בבדיקות מעבדה והדמיה. בשלב הראשוני ישאל החולה על הסימנים והתסמינים שהוא חש, כיצד החלו ועוד. כדי להגיע לאבחון הנכון חשוב גם שהחולה יתאר נכון את הסימנים והתסמינים. השלב הזה – שלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה הוא שלב קריטי לאבחון מדויק. יש אומרים שאת רוב ההפרעות הבריאותיות ניתן לאבחן כבר בשלב הזה.

תיאור נכון של סימנים ותסמינים

חשוב על כן שהחולה יבחן היטב את הסימנים והתסמינים טרם הגעתו לקלינאי המטפל. הכאבים הללו בכף היד עלולים להופיע ביד אחת או בשתיהן להיות חריפים או קהים, להיות קבועים או להופיע לסירוגין, הכאבים עלולים להיות חודרניים או שורפים, כאבים פועמים או כאבים לוחצים ועוד. חשוב לשים לב, הרבה פעמים אל הכאבים הללו בכף היד עלולים להתלוות סימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה, נפיחות, תחושת שריפה ביד, נימול, חולשה, הירדמות ועוד.

הסימנים והתסמינים ביד עלולים להחמיר בגלל תנועות כאלה ואחרות ולהירגע עם ביצוע תנועות אחרות. לפעמים מקור הכאבים בכף היד לא נמצא בכף היד עצמה אלא מושלכים מנזק באזור מרוחק מהיד למשל מהצוואר, מהכתף או מהמרפק. במקרים הללו של כאבים מושלכים מאזור אחר החולה צפוי להתלונן על קבוצת סימנים ותסמינים אופייניים לאזור הפגיעה. כך למשל במקרה שמקור הכאב בכף היד נמצא בצוואר החולה התלונן גם על כאבים בצוואר, מגבלות תנועה ועוד. כול המידע הזה חשוב לנו כדי לאבחן באופן מדויק את הבעיה. אבחון מדויק מהווה תחנה הכרחית בדרך לטיפול וריפוי מהירים ויעילים.

כאבים בכף היד טיפול עצמי

כאשר הסימנים והתסמינים אינם חריפים מידי, אינם כוללים תסמיני דגל אדום ואינם פוגעים באופן משמעותי ביכולת התנועה של כף היד ניתן לנסות ולטפל בכאבים בכף היד באופן עצמי. כדאי תמיד להיות ערני לגבי החמרה אפשרית במצב כף היד ולצורך להגיע בכול זאת לגורם מקצועי.

ההמלצות לטיפול עצמי בכאבי כף יד כוללות: הימנעות מביצוע תנועות, מאמצים ושהייה במנחים הגורמים להחמרת הכאב ושימוש אפשרי זמני בתחבושת או בתומך כף יד למנוחה יסודית יותר. עם שוך הכאב חיזרו באופן הדרגתי לשגרת יומכם. במידה ותוך ימים ספורים לא חלה הטבה במצבכם, פנו לגורם מקצועי להמשך בירור וטיפול.

מתי יש לקבל עזרה מקצועית?

בחלק גדול מהמקרים של כאבים בכפות ידיים ניתן לטפל באופן עצמי. יחד עם זאת חשוב לדעת מתי חשוב שתפנו לקבלת עזרה מקצועית: עוצמת כאבים חריפה, עיוות של כף היד או חלק ממנה, נפיחות קיצונית, שטף דם, הכאבים אינם חולפים או אף מחמירים למרות הטיפול שלכם, סובלים גם מנימול וחולשה באצבעות או בשורש כף היד, סובלים גם מחום, הכאב מקרין מעלה ומגיע עד למרפק, כתף או צוואר, קושי לאחוז חפצים, יש רעשים בעת הנעת המפרקים בכף היד.

כאבים בכף היד טיפול כירופרקטי

כאבים בכף היד טיפול

הקפדה על הכללים לטיפול עצמי אמורים להפחית הכאבים בכפות ידיים  ואף לרפא אותם תוך ימים ספורים. את המקרים שבהם הכאבים בכפות הידיים נותרים בעינם יש להפנות לגורם מקצועי העוסק בשיקום. הטיפול השמרני הניתן במרפאתנו עבור כאבים בכפות הידיים כולל בשלבים הראשוניים שימוש באמצעים טכנולוגיים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר היוצר גלי הלם. המכשיר שנבחר עבור המקרה שלכם תלוי בסוג הנזק ובחומרת הנזק.

תוך שמירה על העיקרון של הימנעות מכאבים נשפר את טווחי התנועה של כף היד והאצבעות, נאזן את הכוח והגמישות של השרירים והגידים הפועלים לאורך כול השרשרת הקינמטית של כף היד. כמובן שכאבים בכפות ידיים הנובעים מדלקות פרקים יופנו לראומטולוג. במקרים אחרים טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי ישקלו רק אם הטיפול השמרני לא מצליח.

טיפול רפואי בכאב בכף היד

הטיפול הרפואי בכאבים בכף היד כוללים שימוש בתרופות שונות ובכלל זה: תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), סטרואידים –  קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids), תרופות לשיכוך כאב (Analgesics), תרופות נגד דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs) או תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers) כאשר מקור הכאב הוא דלקות אוטואימוניות, תרופות להפחתת הרמה של חומצת השתן בדם כאשר הגורם לכאב היא מחלת גאוט ועוד.

כאשר הטיפול השמרני והטיפול התרופתי לא עוזרים עולה לגבי חלק מהגורמים לכאבים בכף היד האפשרות לבחור בפתרון כירורגי. בין המקרים שהאפשרות הזאת עולה לגביהם נמנה תסמונת התעלה הקרפלית, גנגליון, אצבע הדק, דלקות בשרוול של הגידים ועוד. במקרים נדירים במיוחד עלולים הכירורגים להמליץ על ניתוחים מורכבים יותר כולל איחוי שורש כף היד (wrist fusion), החלפת שורש כף היד (wrist replacement), איחוי של מפרק האצבע או אגודל (Finger or thumb joint fusion) החלפה של מפרק באצבע או באגודל (Finger or thumb replacement).

 מניעת כאבים בכף היד

מאז ומעולם היוו כפות הידיים את כלי העבודה המרכזי של האדם. העידן המודרני לא הפחית את העומסים הללו, אדרבה, התפעול של הטכנולוגיה המודרנית יצרה עומסים חדשים ועימם נולדו מחלות חדשות כגון "פציעות ממאמצים חוזרניים". עומס יתר הוא על הגורם העיקרי לכאבים בכפות ידיים. נסו לצמצם עומסים על ידי תכנון קפדני של כמות העבודה, של אופן ביצוע העבודה ושל תכנון עמדות העבודה.

חלק מהכאבים בכפות הידיים נובעים מנפילה ובלימתה באמצעות כף היד. שפרו את שיווי המשקל שלכם ואת החוש לחישה עצמית (פרופריוספציה) אלו יעזרו לכם להתנהל באופן זהיר ויפחיתו את הסיכון לנפילות. זהירות יש לנקוט גם במהלך ביצוע פעילות גופנית. נפילה על המגרש, התנגשות בשחקן אחר או הרמת משקולות באופן לקוי כול אלו ועוד עלולים לגרום להתפתחות הכאבים שלכם בכפות הידיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים