כאבי כף יד, אבחון וטיפול

כף היד חשופה לעומסים חוזרניים ועקב כך לכאבים. גם פציעות חבלה או מחלות עלולים להיות הגורמים לכאב בכף היד. בעמוד הזה פירטתי אודות מספר תסמונות שכיחות שעלולות להיות האחראיות להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בכף היד. עוד בקטגוריה הזאת תמצאו חומר על אבחון, טיפול ומניעה של כאבים בכף היד. אבחון מוקדם של הבעיה והבנת הגורם לה יתנו לנו את האפשרות לטפל בכאבים שלכם ביעילות ולא פחות חשוב למנוע התמודדות עתידית עם כאב כרוני ולפעמים גם עם צורך בניתוח מורכב.

עצב הגומד (Ulnar) הוא אחד משלושת העצבים העיקריים הכוללים גם את עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) המעניקים תחושה ויכולת תנועה לגפה העליונה. תסמונת תעלת הגומד מתפתחת כשנוצר לחץ או גירוי אחר על עצב הגומד בשורש כף היד בתעלה ע"ש גויון .

כאבים בכף היד הם תופעה שכיחה. הסיבה היא לרוב עומס יתר הנובע מהשימוש הרב שאנו עושים בה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון: מעודן, מדויק, מורכב, בכוח ובעוצמה.

כאבים בכף היד הם תופעה שכיחה. ברוב המקרים הסיבה לכך היא עומס יתר על רקע השימוש הרב שאנו עושים בה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון: מעודן, מדויק, מורכב, בכוח ובעוצמה. 

כאבים בכפות ידיים עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על כפות הידיים שנתונות כעת לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות המתחדשות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד יכולים להתפתח בגלל פציעה או מחלה בכול אחת מהרקמות בכף היד כולל עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, רקמות חיבור ועור. הכאבים עלולים להופיע ביד אחת או בשתיהן להיות חריפים או קהים, קבועים או לסירוגין, חודרניים או שורפים.

המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות ממאמצים חוזרים נשנים למגפה. אחת הפציעות השכיחות ביותר המשתייכות לסוג זה של פציעות היא "תסמונת התעלה הקרפלית". בתסמונת זו נפגע עצב התווך בשורש כף היד.

תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה קלינית שכיחה הנגרמת על רקע גירוי דלקתי של עצב התווך בעוברו בתעלה הקרפלית שבשורש כף היד. תסמונת לכידת עצב פריפרי זאת נובעת בעיקר מעומסים חוזרניים על הגידים והשרירים בשורש כף היד. 

תסמונת התעלה הקרפלית היא הפרעה בריאותית שכיחה שגורמת כאבים, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד ובאמה. הפרעה זאת מתרחשת כאשר עצב התווך (median nerve) נלחץ או מגורה במיקומו שבתוך התעלה הקרפלית המצויה בשורש כף היד.

סובלים מידי פעם מנימול או הירדמות בכפות הידיים? אל דאגה, מדובר בתופעה שכיחה שלרוב אינה מזיקה. שינויים תחושתיים קצרי מועד בידיים נגרמים בגלל לחץ חולף שנוצר על כלי דם או על עצב פריפרי ביד. במקרים אלו ניעור ידיים קל יסדיר את התחושות.

מחלת ריינו כוללת בעיקר התקפים של תחושת קור, נימול וכאבים בקצות האצבעות והבהונות המתפתחים בעקבות כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים. כיווץ בלתי רצוני זה נגרם בתגובה לקור או למתח נפשי ועלול לגרום לנמק. 

שליחת מסרונים (SMS) ותפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

הקושי ליישר אחת או יותר מאצבעות כף היד עלול להיגרם בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. אחד הגורמים האפשריים לכך הויא תופעה מטרידה הנקראת "אצבע הדק" (Trigger finger). למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בזה?