Skip to main content

כאבים בכף היד, אבחון וטיפול

כאבים בכף היד, אבחון וטיפול

כאבים בכף היד? אבחון וטיפול אמינים יצמצמו את הסיכון להתפתחות נזקים כרוניים בחלק חשוב זה בגופנו. על כף ידנו מוטלים עומסים קיצוניים אך זה לא מונע בעדה מלהצטיין ביכולות תנועה מרהיבות. את התכונות הללו מקנות לה הרקמות השונות המרכיבות ומפעילות אותה ובכללם מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם ועוד. עומסים חוזרניים, פציעות ומחלות שונות גורמים לנזקים ברקמות הללו ולהתפתחות סימנים ותסמינים.

פירטתי עבורכם מידע אודות מיחושי כף יד ובכלל זה על תסמונות שכיחות שעלולות להיות האחראיות להם ולשאר הסימנים ותסמינים. עוד תמצאו כאן מידע נרחב על גורמים, גורמי סיכון, אבחון, טיפול ומניעה של אותם מיחושים. אבחון מוקדם של הפגיעות הללו והבנת הגורם להן יתנו לנו את האפשרות לטפל בכם ביעילות ולמנוע התמודדות עתידית עם כאב כרוני ולפעמים גם עם צורך בניתוח מורכב.

כאבים בכף היד

כולם סובלים מידי פעם מכאבי כף יד כאלה ואחרים.  לרוב מדובר מכאב הנגרם מנזק שולי למפרק, גיד או שריר והוא צפוי לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות לסימנים והתסמינים הללו. מיחושים המתפתחים בידיים נוטים להטריד ולתסכל אותנו יותר וזאת בגלל היותם כלי עבודה ותפקוד חיוניים בחיינו. כפות ידיים כואבות מתקשות לעבוד, לשחק ואפילו לבצע את הדברים הבסיסיים ביותר כמו למשל לשרוך שרוכים או לרכוס כפתורים. כאבי כפות ידיים יכולים להיגרם ממספר סיבות כולל מנזקי חבלה, משימוש יתר או מחלות. למצוא את הגורם המדויק לתסמינים הללו הוא קריטי לקבלת טיפול מתאים. במרפאה נאבחן את מקור הכאב וננסה להבין את מנגנון התפתחותו. טיפול מוקדם עשוי להצליח ברוב מקרים להקל על הסימנים והתסמינים.

גורמים

כפות ידנו והרקמות המרכיבות ומפעילות אותן עובדות ביחד כדי לייצר תנועה. לכול אחת מהרקמות הללו יש סף יכולת עמידה בעומסים שמעבר לו מתחיל נזק. העידן המודרני מספק לנו אין סוף הזדמנויות לעבור את הסף הזה. שימוש יתר ועומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות הוא על כן הגורם העיקרי לפגיעה בהן. בין היתר נציין את השימוש בטלפונים חכמים, משחקי מחשב כאלה ואחרים, הקלדות, עבודה על פס ייצור ועוד. גורם מרכזי נוסף הוא נזקי חבלה. אלה מתרחשים במיוחד כאשר אנו נופלים על יד מושטת לפנים אך גם בגלל פציעות ספורט ותאונות אחרות. עוד נציין שגם מחלות ודלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית נוטות לפגוע לעתים קרובות בידיים וגורמות כאב.

גורמי סיכון

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחות כאבי כף יד חשובה לצורך מניעתם. גורמי הסיכון כוללים פעילות גופנית או מקצוע שחושף את העוסקים בהם לסיכון גבוה יותר לפציעה טראומטית ביד. בין היתר נציין כדורגלנים, שחקני כדור סל, אומני לחימה, עובדי ניקיון ועוד. ליקויים מבניים נרכשים או מולדים וליקויים ביומכניים מולדים או נרכשים חושפים את המפרק לעומסי יתר ופציעות. גם ניתוחים ואשפוזים קודמים מעלים את הסיכון שלהן לפגיעה חוזרת. מקצועות, תחביבים וספורט שבמהלכם מבצעים תנועות חוזרניות עם כפות ידיים מעלים את הסיכון להתפתחות כאב בהם. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (למבוגרים סיכון גבוה יותר), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), גנטיקה ורקע משפחתי ועוד.

סימנים ותסמינים

סוג הסימנים ותסמינים המופעים וחומרתם משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. מגוון רחב של סימנים ותסמינים עלולים להתלוות לכאבי כף יד. בין יתר נמנה דימום, שטף דם, יבלות, נוקשות, מגבלות תנועה, אדמומיות מקומית, חום מקומי, נפיחות מקומית, ניוון שרירים, חולשת שרירים, נימול או הירדמות, שיתוק, שינוי גוון העור ועוד. סימנים ותסמינים  אפשריים נוספים כוללים מיחושים ומגבלות תנועה בצוואר, בכתף, במרפק ולאורך הגפה העליונה ועוד.

אבחון

אבחון הכאב שהתפתח יחל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, ספורט מועדף, אשפוזים ניתוחים נטיות גנטיות ועוד. נלמד מתי החל הכאב, איפה הוא ממוקם, מה גרם לו, מה משפיע על הכאב (תנוחות, תנועות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאב. בבדיקה הגופנית נתבונן בכף יד המעורבת וביתר שרירי ומפרקי הגפה העליונה והצוואר במצבים שונים, נמשש ונניע אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות לאיתור לחץ על שורש עצב צווארי או גירוי דלקתי של עצב בשורש כף יד. נערוך בדיקות נוירולוגיות לזיהוי מעורבות אפשרית של עצב. על בסיס הממצאים שהפקנו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם אנו צריכים מידע נוסף. במידה וכן, נפנה את החולה לצילומי רנטגן, CT או MRI, בדיקות להולכה עצבית ועוד. 

שיקום

השיקום יחל עוד במהלך הטיפול. בסיום תהליך השיקום החולה אמור לחזור לאורח חיים שגרתי ובכלל זה ליכולת להשתתף בפעילות גופנית מועדפת, תחביבים, ועבודה. השיקום התמקד בכף יד הפצועה, וביתר המפרקים והשרירים לאורך השרשרת הקינטית של הגפה העליונה. מטרות השיקום כוללות בשלב הראשון שמירה ושיפור טווחי תנועה ויכולת תפקודית לצורך זה נתחיל בהנעה פסיבית של חלקי הגוף הללו, נעבור בהדרגה לעבוד על הרקמות הרכות והנעה אקטיבית של המפרקים. בשלב השני נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד? טיפול מהיר בהם יכול למנוע התפתחות כאבים כרוניים ופתרון כירורגי. כאב יכול להתפתח בכף היד בגלל פציעה או מחלה בכול אחת מהרקמות בכף היד: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, רקמות חיבור ועור. 

כאב בכפות ידיים ותסמונות שכיחות הכוללות בין יתר הסימנים והתסמינים שלהם גם כאב המופיע בכף היד הם תופעה שכיחה. ברוב המקרים הסיבה לכך היא עומס יתר על רקע השימוש הרב שאנו עושים בה. לפעמים גם נזקי חבלה ומחלות תורמות לכך.

המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות ממאמצים חוזרים נשנים למגפה. אחת הפציעות השכיחות ביותר המשתייכות לסוג זה של פציעות היא "תסמונת התעלה הקרפלית". בתסמונת זו נפגע עצב התווך בשורש כף היד.

חשים חולשה, כאבים ונימול בכף היד? אולי אתם סובלים מתופעה הקרויה תסמונת התעלה הקרפלית. אבחון הפרעה בריאותית שכיחה זאת מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד ושלילה של גורמים אפשריים אחרים שעלולים לגרום לסימנים ותסמנים דומים. 

תסמונת התעלה הקרפלית? טיפול מהיר עשוי למנוע כאבים כרוניים וצורך בניתוח. כאבים, חולשה, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד, שורש כף היד ובאמה עלולים להצביע על תסמונת התעלה הקרפלית. מדובר בהפרעה עצבית שכיחה ביותר. 

עצב הגומד (Ulnar) הוא אחד משלושת העצבים העיקריים הכוללים גם את עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) המעניקים תחושה ויכולת תנועה לגפה העליונה. תסמונת תעלת הגומד מתפתחת כשנוצר לחץ או גירוי אחר על עצב הגומד בשורש כף היד בתעלה ע"ש גויון .

תסמונת תעלת הגומד? אבחון וטיפול יעילים ימנעו כאבים ונימול כרוניים בכף היד. תסמונת תעלת הגומד נגרמת בגלל לכידה של עצב הגומד (Ulnar nerve entrapment) בתוך תעלה על שם גויון הממוקמת בשורש כף היד בצד של הזרת. 

כפות ידיים נרדמות? אבחון וטיפול מהירים מעלים את הסיכוי שלכם להבריא. סובלים מידי פעם מנימול או הירדמות בכפות הידיים? ברוב המקרים אין צורך לדאוג אך לעתים מדובר בבעיה משמעותית. אבחון וטיפול בכפות ידיים נרדמות חשובים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

מחלת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. תחושת קור, נימול וכאבים בקצות האצבעות והבהונות? יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים הוא הגורם למחלה. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע צורך בניתוח. אצבע הדק הבא לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי הגוף השונים וחזרה למוח דרך חוט השדרה והעצבים הפריפריים.

   
 • תשבו פחות תחיו יותר

  תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה את הסיכון למוות מוקדם. אחת הסיבות לירידה בתוחלת החיים היא הפגיעה בטלומר בגלל הישיבה.

   
 • השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

  השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים. הסיכון של אנשים שמנים לחלות במחלות כרוניות כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם, עולה. אנשים שמנים נוטים להיות מוגבלים גם מבחינה גופנית. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)