Skip to main content

כאבים בכף היד, אבחון וטיפול

כאבים בכף היד, אבחון וטיפול

כאבים בכף היד? אבחון וטיפול אמינים יצמצמו את הסיכון להתפתחות נזקים כרוניים בחלק חשוב זה בגופנו. על כף ידנו מוטלים עומסים קיצוניים אך זה לא מונע בעדה מלהצטיין ביכולות תנועה מרהיבות. את התכונות הללו מקנות לה הרקמות השונות המרכיבות ומפעילות אותה ובכללם מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם ועוד. עומסים חוזרניים, פציעות ומחלות שונות גורמים לנזקים ברקמות הללו ולהתפתחות סימנים ותסמינים.

פירטתי עבורכם מידע אודות מיחושי כף יד ובכלל זה על תסמונות שכיחות שעלולות להיות האחראיות להם ולשאר הסימנים ותסמינים. עוד תמצאו כאן מידע נרחב על גורמים, גורמי סיכון, אבחון, טיפול ומניעה של אותם מיחושים. אבחון מוקדם של הפגיעות הללו והבנת הגורם להן יתנו לנו את האפשרות לטפל בכם ביעילות ולמנוע התמודדות עתידית עם תסמינים כרוניים ולפעמים גם עם צורך בניתוח מורכב.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבים בכף היד

כולם סובלים מידי פעם מכאבי כף יד כאלה ואחרים. לרוב, הגורם הוא נזק שולי למפרק, גיד או שריר והוא צפוי לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות לתסמינים הללו. מיחושים המתפתחים בידיים נוטים להטריד ולתסכל אותנו יותר וזאת בגלל היותם כלי עבודה ותפקוד חיוניים בחיינו. כפות ידיים כואבות מתקשות לעבוד, לשחק ואפילו לבצע את הדברים הבסיסיים ביותר כמו למשל לשרוך שרוכים או לרכוס כפתורים. כפות ידיים עלולות לכאוב ממספר סיבות כולל מנזקי חבלה, משימוש יתר או מחלות. למצוא את הגורם המדויק לתסמינים הללו הוא קריטי לקבלת טיפול מתאים. במרפאה נאבחן את מקור הבעיה וננסה להבין את מנגנון התפתחותה. טיפול מוקדם עשוי להצליח ברוב מקרים להקל על הסימנים והתסמינים.

גורמים

כפות ידנו והרקמות המרכיבות ומפעילות אותן עובדות ביחד כדי לייצר תנועה. לכול אחת מהרקמות הללו יש סף יכולת עמידה בעומסים שמעבר לו מתחיל נזק. העידן המודרני מספק לנו אין סוף הזדמנויות לעבור את הסף הזה. שימוש יתר ועומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות הוא על כן הגורם העיקרי לפגיעה בהן. בין היתר נציין את השימוש בטלפונים חכמים, משחקי מחשב כאלה ואחרים, הקלדות, עבודה על פס ייצור ועוד. גורם מרכזי נוסף הוא נזקי חבלה. אלה מתרחשים במיוחד כאשר אנו נופלים על יד מושטת לפנים אך גם בגלל פציעות ספורט ותאונות אחרות. עוד נציין שגם מחלות ודלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית נוטות לפגוע לעתים קרובות בידיים.

גורמי סיכון

ידיעת גורמי הסיכון להתפתחות כאבי כף יד חשובה לצורך מניעתם. גורמי הסיכון כוללים פעילות גופנית או מקצוע שחושף את העוסקים בהם לסיכון גבוה יותר לפציעה טראומטית ביד. בין היתר נציין כדורגלנים, שחקני כדור סל, אומני לחימה, עובדי ניקיון ועוד. ליקויים מבניים נרכשים או מולדים וליקויים ביומכניים מולדים או נרכשים חושפים את המפרק לעומסי יתר ופציעות. גם ניתוחים ואשפוזים קודמים מעלים את הסיכון שלהן לפגיעה חוזרת. מקצועות, תחביבים וספורט שבמהלכם מבצעים תנועות חוזרניות עם כפות ידיים מעלים את הסיכון להתפתחות תסמינים. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (למבוגרים סיכון גבוה יותר), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), גנטיקה ורקע משפחתי ועוד.

סימנים ותסמינים

סוג הסימנים ותסמינים המופעים וחומרתם משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. מגוון רחב של סימנים ותסמינים עלולים להתלוות לכאבי כף יד. בין יתר נמנה דימום, שטף דם, יבלות, נוקשות, מגבלות תנועה, אדמומיות מקומית, חום מקומי, נפיחות מקומית, ניוון שרירים, חולשת שרירים, נימול או הירדמות, שיתוק, שינוי גוון העור ועוד. סימנים ותסמינים  אפשריים נוספים כוללים מיחושים ומגבלות תנועה בצוואר, בכתף, במרפק ולאורך הגפה העליונה ועוד.

אבחון

אבחון הכאב שהתפתח יחל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, ספורט מועדף, אשפוזים ניתוחים נטיות גנטיות ועוד. נלמד מתי החל, איפה הוא ממוקם, מה גרם לו, מה משפיע עליו (תנוחות, תנועות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בכף יד המעורבת וביתר שרירי ומפרקי הגפה העליונה והצוואר במצבים שונים, נמשש ונניע אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות לאיתור לחץ על שורש עצב צווארי או גירוי דלקתי של עצב בשורש כף יד. נערוך בדיקות נוירולוגיות לזיהוי מעורבות אפשרית של עצב. על בסיס הממצאים שהפקנו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם אנו צריכים מידע נוסף. במידה וכן, נפנה את החולה לצילומי רנטגן, CT או MRI, בדיקות להולכה עצבית ועוד. 

שיקום

השיקום יחל עוד במהלך הטיפול. בסיום תהליך השיקום החולה אמור לחזור לאורח חיים שגרתי ובכלל זה ליכולת להשתתף בפעילות גופנית מועדפת, תחביבים, ועבודה. השיקום התמקד בכף יד הפצועה, וביתר המפרקים והשרירים לאורך השרשרת הקינטית של הגפה העליונה. מטרות השיקום כוללות בשלב הראשון שמירה ושיפור טווחי תנועה ויכולת תפקודית לצורך זה נתחיל בהנעה פסיבית של חלקי הגוף הללו, נעבור בהדרגה לעבוד על הרקמות הרכות והנעה אקטיבית של המפרקים. בשלב השני נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד? טיפול מהיר בהם יכול למנוע מיחושים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי. סימנים ותסמינים באזור אנטומי מורכב זה יכולים להתפתח בגלל שימוש חוזרני ופציעה או מחלה באחת מרקמות כף היד: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים ועוד. 

תסמונות שכיחות בכפות ידיים הכוללות בין יתר דלקות פרקים, אצבע הדק, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד מהוות עניין שכיח ביותר. ברוב המקרים הסיבה להתפתחות תסמונות אלה היא עומס יתר על רקע השימוש החוזרני בחלקי גוף אלה. לפעמים גם נזקי חבלה ומחלות תורמות לכך.

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית? אבחון מדויק וביצוע תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל. האבחון מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד ושלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות להיות הגורם. 

תסמונת התעלה הקרפלית? טיפול מהיר עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים, חולשה, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד עלולים להצביע על פגיעה בעצב התווך. זוהי הפרעה עצבית שכיחה שלרוב ניתן לטפל בה בהצלחה ללא ניתוח. 

תסמונת תעלת הגומד היא הפרעה בריאותית שבה עצב הגומד (Ulnar) שהוא אחד משלושת העצבים העיקריים הכוללים גם את עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) נלכד בתעלה ע"ש גויון המצויה בשורש כף היד. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים.

תסמונת תעלת הגומד? אבחון וטיפול מהירים ויעילים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים בכף היד וצורך אפשרי בפתרון כירורגי לבעיה. תסמונת תעלת הגומד נגרמת בגלל לכידה של עצב הגומד (Ulnar nerve entrapment) בתוך תעלה על שם גויון הממוקמת בשורש כף היד בצד של הזרת. 

כפות ידיים נרדמות? אבחון וטיפול מהירים מעלים את הסיכוי להבריא. סובלים מידי פעם מנימול או הירדמות בכפות הידיים? ברוב המקרים אין צורך לדאוג אך לעתים מדובר בבעיה משמעותית. אבחון וטיפול בכפות ידיים נרדמות חשובים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

מחלת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. אם אתם מתלוננים על תחושת קור, נימול ומיחושים בקצות האצבעות והבהונות יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. מחלה זאת נגרמת בגלל כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים בעיקר באצבעות ובבהונות. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע צורך בניתוח. אצבע הדק היא הפרעה בריאותית הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

חדשות - מחקרים רפואיים

 • עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק

  עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק! אכן, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון ללקות במחלות קטלניות ומוות מוקדם. לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להחליף את תנוחת הישיבה בעבודה ולעבוד בעמידה. 

   
 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

   
 • משקה אנרגיה מזיק לילדים

  משקה אנרגיה מזיק לילדים! משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים משקאות אנרגיה בשווי של יותר מ40 ביליוני דולרים כול שנה והתחזית לשנת 2021 נאמדת ב61 ביוני דולרים לשנה. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)