Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה? טיפול נדרש כדי למנוע ליקויים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. המפשעה היא האזור שבין הבטן התחתונה לירך הכוללת מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לסימנים ותסמינים.

המורכבות האנטומית של האזור הזה הופכת את אבחון מקור הכאב ואת הטיפול בו למאתגרים במיוחד. הגורמים לתסמינים הללו כוללים בעיקר פציעות הנגרמות בגלל עומסים חוזרניים בעבודה, נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נזקים הנגרמים בגלל תאונות דרכים או חבלה אחרת או בגלל מחלות למיניהן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה טיפול - רקע

כאבים באזור המפשעה עלולים להתפתח בגלל מתיחת שריר קלה, הרניה, דלקת באשכים, דלקת בערמונית, דלקת במפרקי הירך או העצה והכסל או להיות מושלכים מבעיות מרוחקות אחרות כמו למשל מאבנים בכליות. ברוב המקרים מיחושים באזור האגן מייצגים נזק מינורי לשריר מקומי וצפוי לחלוף תוך ימים אחדים עם מנוחה וטיפול עצמי בלבד. לעתים הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי ובעל פוטנציאל לגרום לנזק גדול יותר ואז נדרשת התערבות מקצועית ולעתיעם אפילו כירורגית.

חשוב לאבחן נכון את מקור הכאבים כדי שאפשר יהיה לדעת כיצד לטפל בהם באופן יעיל ולמנוע התפתחות בעיות כרוניות וצורך עתידי בניתוח. במאמר הנוכחי אנו מפרטים מתי נכון וניתן לטפל בכאבים במפשעה באופן עצמוני ומתי כדאי לקבל עזרה מקצועית.

טיפול עצמי 

כאבים קלים במפשעה שהחלו לפני שעות או ימים אחדים יכולים להיות מטופלים באופן עצמי. הטיפול העצמי במיחושים הללו כרוך בעיקר בהתנהלות נכונה. ההתנהלות הנכונה בסמיכות להופעת המיחושים היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, עליכם להימנע מפעולות, מאמצים ו/או מנחים הכרוכים בכאב. המנוחה במיטה לשם כך, אינה מומלצת שכן מהר מאוד תגרום לנזקים ולהאטה בהחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. במידת הצורך יש לשקול שימוש בקביים על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לאזור. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בקומפרסים של קרח שכן אלה עלולים לעכב את ההחלמה.

כאבי מפשעההכאבים במפשעה צפויים לחלוף תוך ימים ספורים, בכפוף לכך שהתנהלתם בזהירות כבר ביום יומיים הראשונים לתחילת הכאב. עם זאת, למרות שהכאב פחת או אף נעלם עליכם להמשיך לנהוג בזהירות. העובדה שאינכם חשים בכאב אינה אומרת שהחלמתם. נדרש פרק זמן נוסף של חודש ויותר על מנת לאפשר לרקמה שניזוקה להחלים באופן מלא.

את החזרה לפעילות שגרתית הכוללת עבודה, התנהלות בבית ופעילות גופנית יש לבצע באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותה התנהלות לקויה שהובילה להתפתחות הבעיה מלכתחילה.

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

במקרים הבאים רצוי לפנות לקלינאי כמו כירופרקט המטפל בפציעות ספורט כדי שיאבחן את הנזק וחומרתו: כאשר לאחר מספר ימים של טיפול עצמי הכאבים במפשעה אינם משתפרים או מחמירים, כאשר הכאבים מפריעים ללכת, לעמוד או לישון, כאשר קיימת תחושה של חוסר יציבות במפרקים באגן, כאשר מתפתחים גם שינויים נוירולוגיים כמו הירדמות או חולשה של הגפה. פנו לחדר מיון עם אתם חשים גם בכאבים בחזה, בבטן או בגב. פנו לחדר מיון כאשר ישנם כאבים חדים וקשים באשכים שהתפתחות באופן חד ומהיר או כאשר לכאבים הקשים באשכים נלווים גם בחילה, הקאה, חום, צמרמורות ודם בשתן.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים פנייה לקבלת עזרה מקצועית. רוב כאבי המפשעה נגרמים בגלל נזקים לרקמות מקומיות על רקע של עומס יתר ו/או שיבוש בתפקוד הביו-מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. הכירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברובם המכריע של המיחושים באגן ובירך שנוצרים על רקע מכני. לאחר שלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ולאחר השלב של הבדיקה הגופנית, לאחר שבחנו את הבדיקות למיניהן והגענו לאבחון מתחיל שלב הטיפול בכאבים. 

הטיפול בכאב

את הטיפול בכאב נבצע במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור שנועד לכך כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול במרפאה יכלול במידת האפשר גם: שמירה ו/או שיפור טווחי תנועה על ידי הנעה פסיבית ואקטיבית של המפשעה ושל מפרקים מקורבים אחרים. חיזוק של השרירים והסיבולת של השרירים הפועלים על אזור האגן והגפה תחתונה. איזון כוחם וגמישותם של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. אימון חוש החישה העצמית ואת שיווי המשקל. חשוב לזכור שיתכן ובגלל כאבים נדחה את השלב האקטיבי של הטיפול כדי למנוע נזקים נוספים למפשעה. עם זאת פרק הזמן שבו נמנע מתנועות יצומצם למינימום כדי למנוע נזקים הנובעים מחוסר תנועה כולל ניוון שרירי ואובדן תפקודי.

במידת הצורך נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת כולל הזרקה של קורטיזון ו/או טיפול כירורגי. 

שיקום

אנו נשאף לשקם את המפשעה ולאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, בעבודה ובפעילות גופנית. נעשה זאת באופן הדרגתי ורק לאחר שהושג טווח תנועה מלא. כאב קל במהל השיקום אפשרי כול עוד הוא נעלם מיד בסיום האימון אחרת יש לשקול שינוי בתרגילים.  במצב הסופי שעשוי לקחת גם מספר חודשים, תלוי בחומרה ובסוג הפציעה, אתם אמורים לחזור לפעילות מלאה.

ייעוץ ארגונומי, יציבה ועוד

נייעץ לכם בנושא יציבה וארגונומיה כדי להפחית עומסים בלתי רצויים. במידת הצורך נערוך ניתוח עומסים ונשפר את טכניקות האימון/עבודה שלכם.

מניעת כאבים במפשעה

אל תתעלמו מכאב המופיע לראשונה באזור המפשעה. הקפידו לבצע את הפעילות הגופנית שלכם באופן נכון והדרגתי. פעילות גופנית נכונה תשמר את חוזק העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים. פעילות גופנית המתבצעת באופן לקוי סופה להזיק. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל, ושיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ואלה חשובים במניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה או עומס חד פעמי גדול על האגן. 

שומנים בדם, עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית ומחלות כלי דם שעלולות לגרום גם לכאבים במפשעה. נעליים טובות ויציבות עשויות למנוע נפילות ולאפשר תנועה תקינה מבחינה ביו-מכנית. אם אתם סובלים מבעיות בכפות הרגליים היעזרו במדרסים. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים הבולטים לדלקת פרקים ניוונית בעיקר במפרקים נושאי המשקל. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)