Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

הקושי לאבחן את הגורם לכאבים הללו מצוי בדמיון הרב שבין הסימנים והתסמינים הנוצרים בעקבות פגיעה במפרק הזה לבין אלו הנוצרים בתסמונות כאב אחרות. בין הבעיות האחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים כמו למשל כאבים במפשעה, או בגב התחתון ניתן למנות פריצת דיסק מותני, דלקת בפרקי השטחה המותניים, דלקת במפרקי הירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס אבחון - רקע

למרות הקושי שעלול להתגלות באבחן מקור הכאב במפרק העצה והכסל, אבחון מהיר והמדויק הוא אבן דרך הכרחית על מנת להעניק את הטיפול הנכוןללא אבחון או עם אבחון מאוחר או לקוי לא ניתן לטפל בגורם האמיתי לכאבים שלכם באופן ראוי והתוצאה עלולה להיות כאבים כרוניים ואולי אף נזקים בלתי הפיכים.

התהליך האבחוני של פגיעה זאת דומה לתהליך המתבצע באופן שגרתי כול אימת שקיימת פגיעה כזו או אחרת במערכת שריר ושלד. ההליך כולל למידה מדוקדת של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה הרקע האישי והמשפחתי של החולה, לימוד כול מה שניתן על התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחריו ביצוע בדיקה גופנית של האגן ושל השרשרת הקינטית שלה כולל גב תחתון, גב עליון וגפה תחתונה. הבדיקה הגופנית כוללת בדיקות מיוחדות שבוחנות אספקטים שונים של המפרק וכן בדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך מופנה החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

התהליך האבחוני

היסטוריה רפואית

התהליך האבחוני של כאבים במפרק העצה והכסל (Sacroiliac) מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה ושל הרקע הבריאותי של משפחתו. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו בכול הנוגע למחלות גנטיות, דלקות פרקים, בעיות מבניות ועוד. נלמד מהו המיקום של הכאב, מתי החל, כיצד החל, מה סוג הכאב, מה משפיע על הכאב (פעולות, מנחים) ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. 

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית נשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, נצביע על הרקמה שנפגעה ונאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו האגן ויתר חלקי הגוף מתפקדים במצבים של עמידה, הליכה ובמידת האפשר, קפיצה וריצה. נבדוק גם את טווחי התנועה של מפרקי העצה והכסל ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינמטית כולל מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך הברכיים והקרסוליים. נבדוק את איזון הכוח והגמישות של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים לאורך הגפה התחתונה והגב. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אנו אמורים לדעת מה גורם לסבלו של החולה. במידה וקיים ספק לגבי האבחון, נפנה את החולה לביצוע מגוון בדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה כמו צילומי רנטגן, MRI ו/או CT ויתכן וגם בדיקות מעבדה לזיהוי סמנים של מחלות כמו דלקות פרקים. חשוב לציין שבמחקר (Arthritis Rheumatol, 70: 1042-1048, March 2018) שנערך נמצא שבדיקת MRI למרות היותה מדויקת יחסית מניבה לעתים קרובות זיהוי חיובי כוזב. כך למשל נמצא שבדיקה של מפרקי העצה והכסל של  23.4% מהאנשים שלא סבלו אף פעם מכאבי גב הראו סימנים של דלקת במפרק הזה.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נחפש ללא הרף, לכול אורך הפגישה עם החולה, נוכחות של סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהכאבים במפרק העצה והכסל אינם נגרמים בגלל סיבה מכאנית. סימנים ותסמינים אלו כוללים אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לצורך בירור רפואי יסודי.

נחפש גם דגלים צהובים. דגלים צהובים נחשבים הסימנים והתסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ודיכאון. קיומם של אלו עשוי להעיד על הקשיים הצפויים למהלך ההחלמה ובכלל זה האטה בקצב ההחלמה או אף בלימתה.

אבחנה מבדלת של כאב במפרק העצה והכסל 

דלקת במפרקי האגןברוב המקרים הכאבים במפרק העצה והכסל הם מכניים ביסודם ונגרמו מביצוע תנועה לא טובה, מאמץ חריג, נפילה, עומסי הריון וכיוצא באלו. לפעמים הכאבים הללו ינבעו מבעיות מורכבות יותר כמו דלקות פרקים: המגוון המבלבל של דלקות הפרקים עלול להקשות על ביצוע אבחנה מבדלת.

מספר גורמים עשויים לעזור לנו בבואנו להחליט מה בדיוק גורם לכאבים באזור העצה והכסל. ראשית יש לשאול האם מפרק אחד נפגע או שהפגיעה מקיפה את שני פרקי העצה והכסל? ואם אכן שני הפרקים מעורבים, האם המעורבות היא סימטרית? שאלות אלו ואחרות מהוות כלי עזר חשוב לצורך אבחון הגורם לכאבים במפרק העצה והכסל.

 פגיעה במפרק אחד

במצב של פגיעה במפרק אחד נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: נקיעה של המפרק, דלקת זיהומית, דלקת פרקים ניוונית או גידול סרטני. 

פגיעה בשני מפרקים באופן לא סימטרי

כאשר שני המפרקים ניזוקים באופן לא סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: דלקת פרקים ניוונית, מחלת השיגדון (גאוט), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis), מחלת סטיל (Juvenile rheumatoid arthritis) שהיא למעשה דלקת מפרקים כרונית שמתפתחת בילדים צעירים לפני גיל 16.

פגיעה בשני מפרקים באופן סימטרי

כאשר שני הפרקים ניזוקים באופן סימטרי נחשוד באחת מהאפשרויות הבאות: פעילות יתר של בלוטות יותרת התריס, דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome), תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת הקרוהן (Crohn's Disease) ואת קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

המאמר הבא: כאבי עצה וכסל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)