Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

 

לעתים קרובות הבעיה נותרת ללא אבחון. מאחה עצמות החיק (Symphysis pubis) הוא למעשה מפרק סחוסי סיבי שבתוכו מצוי דיסק סחוסי סיבי המחבר את שני חלקי האגן לפנים. בחלק האחורים מתחברים שני חלקי האגן עם עצם העצה ויוצרים את מפרקי העצה והכסל. רצועות שנאחזות בדיסק עצמו מחזקות אותו למקומו. גידים של השרירי הישר של הבטן (Rectus abdominis), השריר העדין (Gracilis) ושריר הבטן הישר (Rectus abdominis externus) אחוזים על מאחה עצמות החיק. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב בעצם החיק - רקע

הדיסק במאחה עצמות החיק מתנהל כמו כול דיסק אחר בגוף הנתון לעומסים. הדיסק יכול להינזק ולנוע ממקומו התקין. כאבים במפשעה באזור מאחה עצמות החיק עלולים להיות חריפים להקרין למפשעה ולאגן. הכאבים עלולים להחמיר בכול מצב שבו יש עומס על שרירי הבטן או על שרירי הירך: ריצה, כפיפות בטן או כריעות ברכיים ועוד. הטיפול השמרני הוא ברוב המקרים יעיל. רק לעתים רחוקות יהיה צורך בטיפול תרופתי או בכירורגיה.

שני חצאיו של האגן מופרקים בחלקם האחורי עם עצם העצה ויוצרים את מפרקי העצה והכסל. מלפנים מתחברים שני החצאים דרך "מאחה עצמות החיק". שלושת המפרקים הללו - מפרקי העצה והכסל ומאחה עצמות החיק יוצרים טבעת יציבה (Stable pelvic girdle) שדרכה עתיד לעבוד התינוק במהלך הלידה. בגלל הקשר הזה נזק במאחה עצמות החיק משפיע על מפרקי העצה והכסל מאחור וההיפך נזק מתמשך במפרקי העצה והכסל סופת לשבש את עבודת מאחה עצמות החיק ולגרום להתפתחות דלקתית באזור.

אנטומיה של מאחה עצמות החיק 

כאב בעצם החיקמאחה עצמות החיק הוא מפרק סחוסי סיבי המחבר את שתי עצמות האגן לפנים. עצמות המפרק מופרדות באמצעות דיסק סחוסי בגודל של 3-4 סנטימטרים ונתמכות באמצעות רצועות. יחד עם מפרקי העצה והכסל - סקרואליאק ( Sacroiliac joints) יוצר מפרק מאחה עצמות החיק את חגורת האגן. בעיקרון, חגורת האגן מאפשרת תנועה מוגבלת בלבד. יכולת התנועה של המפרק מצומצמת ומסתכמת בשני מילימטר תנועה ומעלה אחת של רוטציה. כמובן שבמהלך ההריון והלידה הרצעות סביב מאחת עצמות החיק מתגמשות להרחבת תעלת הלידה ומעבר של התינוק.

פעילות הורמונאלית מוגברת במהלך ההיריון גורמת להתרככות רקמות החיבור בחגורת האגן שמטרתה הרחבה של תעלת הלידה. התרככות זאת מאפשרת טווחי תנועה גדולים יחסית מה שעלול לגרום לחוסר יציבות ועלול לחשוף את המפרקים לפציעות. אחת הסיבות לשכיחות כאבי גב בהריון היא שינויים הורמונאליים אלו.

הגורמים לכאב במאחה עצמות החיק

פגיעה במאחה עצמות החיק היא לרוב תוצאה של עומס יתר. יותר מידי בעיטות, יותר מידי ריצות או יותר מידי פעילות אתלטית. כאבים במאחה עצמות החיק יכולים להתפתח גם בעקבות חבלה למשל נפילה עם רגליים פסוקות, או בגלל ריצה והריון. שתי סיבות העיקריות להתפתחות של כאבים במפרק המאחה עצמות החיק אצל נשים בהריון הן העומס המכני המוגבר אשר נוצר על חגורת האגן והמפרקים שלה עקב ההיריון והשינויים ההורמונאליים שנלווים להריון וגורמים להתרופפות של הרקמות הרכות התומכות במפרקים הללו.

רלקסין ופרוגסטרון הם שני הורמונים שרמתם עולה במהלך ההיריון. אחד התפקידים של ההורמונים הללו הוא ריכוך של הרצועות השרירים ויתר הרקמות התומכות במפרקים על מנת להרחיב את תעלת הלידה. רפיון זה של הרקמות התומכות יוצר חוסר יציבות של עמוד השדרה והאגן וחושף את עמוד השדרה ואת המפרקים של האגן מאחור (סקרואליאק) ומלפנים (סימפיזיס פוביס) לתנועתיות יתר (Hypermobility) ולביצוע "תנועות לא נכונות". התוצאה עלולה להיות נזקים וכאבים לחוליות עמוד השדרה ו/או מפרקי הסקרואיליאק ו/או סימפיזיס פוביס.

סימנים ותסמינים אפשריים

התסמין העיקרי בגין נזק למאחה עצמות החיק הוא כאב מקומי שעלול להיות חריף ביותר. תסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושת חוסר נוחות מקומית, רעשים הבוקעים ממפרקי האגן בעת תנועה ומגבלות בביצוע תנועות ופעילות נושאת משקל אשר יוצרים עומס על המאחה עצמות החיק ובכלל זה פיסוק או קירוב של הרגליים, הליכה, עלייה וירידה במדרגות ועוד. במקרים חמורים יכול הכאב להיות מוקרן לגב, לבטן, למפשעה ולחיץ שבין הנקבים. הסובלים מבעיה במפרק הזה יכולים לתאר את הכאב ככאב שורף, כאב דוקר או ככאב חודרני. הכאב יכול להיות קל בתחילת הדרך אך עלול להתפתח עד כדי כאב חמור ומתמשך. ברוב המקרים הכאב פוחת עם מנוחה. עם הסיבה לבעיה במפרק הזה היא היריון אזי לאחר הלידה יש סיכוי טוב שהכאב יחלוף.

אבחון

כמו בהרבה מקרים אחרים אבחון מוקדם של הבעיה במאחה עצמות החיק עשויה לקצר את פרק הזמן שהיא נמשכת ובוודאי למנוע את הפיכתה לכרונית. לצערי לא כול הרופאים שאליהם תגיעו מכירים את הפתולוגיה הזאת ולכן יש סיכוי שהבעיה תיוותר לא מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי. האבחון מתבסס על לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית יסודית. ההיסטוריה תבהיר לנו איפה כואב, מתי התחיל הכאב, מה גרם לכאב, מה מקל על הכאב ומה מחמיר אותו.

בבדיקה הגופנית נאתר פיזית את הכאב וננסה לאמוד את מידת הנזק. נתבונן במטופל בעודו עומד והולך (הליכה מתנדנדת), נמדוד טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של עמוד השדרה, מפרקי הסקרואיליאק ומפרקי הירך, נבדוק את האיזון השרירי של השרירים הפועלים על האגן ונבצע מספר מבחני תנועה כגון הרמת רגל ישרה (SLR) שמתבצעת כדי לבדוק מעורבות של עצב מותני, עמידה על רגל אחת (Trendlenburg’s sign), ו בדיקת פטריק פבר (Patrick’s fabere sign) לבדיקה של מפרקי הסקרואיליאק. אמצעי הדמיה כגון צילום מיפוי עצמות, רנטגן, MRI וגם CT עשויים להועיל.

אבחנה מבדלת

יש לערוך אבחנה מבדלת כדי לשלול את האפשרות שהמיחושים בקדמת האגן נגרמים בגלל אחרים כגון כדלקת בדרכי השתן (Urinary tract infection), "דלקת בעצב הסכיאטי" (Sciatica) עקב פריצת דיסק מותני, כ"מתיחה בשרירי הבטן" (Abdominal muscle pull) או "דלקת בגידים של השרירים המקרבים" (adductor tendonitis), דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis), דלקת במפרק הירך (Hip arthritis) או בקע.

ביצוע אבחנה מבדלת חשובה שכן סביר להניח שעמוד השדרה המותני, מפרקי הסקרואיליאק ומפרקי הירך עלולים להיראות חשודים בגלל שטווחי התנועה שלהם צפויים להיות מוגבלים בגלל כאב בעיקר בהרחקה וברוטציה חיצונית וזאת בגלל העומס שמופעל על הפוביס סימפיזיס. מאותה סיבה גם בדיקת הרמת רגל ישרה (SLR) עלולה להיות כואבת לביצוע. עוד נתון חשוב שיש לזכור כאשר מבצעים אבחנה מבדלת, נזק שרירי בגלל אספקת הדם המאוד עשירה שלו, צפוי להחלים תוך ימים אפילו מקרע.

טיפול 

הטיפול והניהול שמוצע במרפאתנו בכאבי מאחה עצמות החיק משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה. בשלב החריף נמליץ על מנוחה והימנעות מעומסים הגורמים כאב כולל עמידה ממושכת, מתיחות למינהן, כריעות ברכיים ועוד. יש לוודא שביצוע הפעולות היום יומיות נעשה באופן שאינו מציק למאחה עצמות החיק. יש להעדיף לעשות כול מה שניתן בישיבה. בשכיבה על הצד רצוי להניח כרית בין הברכיים. לשמור על הרגליים קרובות אחת לשנייה וכפופות ככול שניתן.

בשלב החריף נעשה שימוש בציוד לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלב מתקדם יותר נעשה שימוש בטכניקות ריפוי ידניות ותרגילי שיקום כולל תרגילים לחיזוק שרירי הליבה ורצפת האגן. במקרים קשים נמליץ על שימוש בקביים ואפילו בכיסא גלגלים לצורך המנוחה של הפוביס סימפיזיס.

תרופות, כירורגיה

יש לשמור את השימוש בתרופות או כירורגיה כמוצא אחרון. יש לקחת בחשבון את הבטיחות של צריכת תרופות בעיקר תרופות נוגדות דלקת במידה והגורם לכאבי פוביס סימפיזיס הוא היריון. לנשים בהיריון יש להתייעץ עם גורמים מקצועיים לגבי אופן הלידה הרצוי. 

אתם מוזמנים לקרוא אודות כלל המאמרים, המחקרים והחדשות שהוספנו לאתר שלנו שמכסים מגוון בעיות אפשריות באגן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)