Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס? מניעה היא הדרך הנכונה ללכת בה. בכול מקרה של מיחושים באגן יש לשלול מעורבות של מפרקי העצה והכסל. לעתים תסמינים במפרקים הללו מאובחנים באופן שגוי ככאלה המגיעים מעמוד השדרה המותני. אבחון שגוי מוביל לטיפול לקוי.

הסיבה לקושי באבחון כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל טמונה בסימנים ובתסמינים של דלקת זאת הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, כאבים במפשעה ועוד. סימנים ותסמינים אלו הדומים לאלו של פתולוגיות שכיחות אחרות כמו למשל סיאטיקה - דלקת בעצב היורד לאורך הרגל מהגב התחתון לרוב על רקע פריצת דיסק מותני, עלולים לבלבל גם רופאים טובים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס מניעה - רקע 

מפרקי העצה והכסל הנוצרים מהחיבור של עצם העצה (Sacrum) לעצמות האגן מהווים צומת בין פלג הגוף העליון לתחתון. הם מעבירים את העומסים המגיעים מהקרקע לפלג הגוף העליון ואת המשקל ועומסים מפלג הגוף העליון אל הגפיים התחתונות. מדובר במפרקים נוקשים יחסית בעלי יכולת תנועה מוגבלת. גורמים שונים עלולים להוביל להתפתחות נזקים במפרקים וכאבים. בין יתר הגורמים נמנה נזקי חבלה, שימוש חוזרני במפרק, מגוון מחלות ועוד. גמישות יתר היא גורם שכיח לכאבים שמקורם במפרק הזה.

מפרקי העצה והכסל נסמכים על מגוון רקמות תומכות כגון רצועות ועל שרירי רצפת האגן ושרירי הליבה ובעיקר שרירי העכוז ושרירי הבטן כדי לייצב את תנועתן. חולשה של קבוצות שרירים אלה או רפיון על רקע הורמונלי או אחר של הרקמות הפסיביות התומכות במפרק עלול לגרום לתנועת יתר במפרקי העצה והכסל. נוקשות גדולה מידי של המפרק או יותר מידי תנועה במפרק שנועד להיות מוגבל תנועתית גורמים לעומסי יתר מקומיים, פציעה וכאבים.

כאבי גב תחתוןסימנים ותסמינים נוספים בגלל פגיעה במפרקי העצה והכסל כוללים מלבד כאבים, מגבלות תנועה של האגן. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים נוירולוגיים. כאבים במפרקי העצה והכסל עלולים להקרין מטה וליצור תמונה קלינית לזו של סיאטיקה.

כיצד נמנע כאבים במפרק העצה וכסל?

לכאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל יש נטייה לחזור. אחת הסיבות לכך היא השיקום הלקוי שהתבצע בפעם הראשונה שהתפתחה בעיה במפרקים הללו. מלבד העקרנות הכלליים של מניעת פציעות ספורט חשובה במיוחד השמירה התמידית על חוזקם של שרירי הליבה בגלל הקשר שלהם עם התפקוד של מפרקי העצה והכסל. להן מספר כללים שיעזרו לכם להימנע מכאבים במפרקים הללו:

לא להתעלם מכאב

על מנת להוריד את הסיכון להישנות הדלקת במפרקי העצה והכסל עליכם להקפיד על מספר כללים. ראשית אל תתעלמו מכאב. עצרו כול פעילות עם הופעת סימן ראשון לכאב. במידה ומספר ימים של הימנעות מגירוי הכאב לא פותרת את הבעיה בררו באופן מקצועי מה קרה.

שפרו את היציבה

 אין חולק על הקשר שבין יציבה נכונה לבריאות המפרקים ובכלל זה מפרקי העצה והכסל ועמוד השדרה. שמירה  על קשתות עמוד השדרה לאורך כול הפעילות היומית מפחיתה מאוד את העומסים השלילים המוטלים על האגן ועל יתר חלקי הגוף. כאשר היציבה טובה, נשמר מרכז הכובד של גופנו ובכך מוקנה לגופנו החוזק, היציבות והגמישות הדורושים לתפקוד נכון של השלד בפרט ושל הגוף בכלל. 

הקפידו על ארגונומיה תקינה

גם לארגונומיה תפקיד קריטי במניעת כאבים ובכלל זה במפרק העצה והכסל. הקפידו לעשות שימוש רק בציוד ובריהוט מותאמים אליכם באופן אישי. עבדו רק על עמדת עבודה ארגונומית. הקפידו על ישיבה נכונה שבה עצמות האגן נושאות ברוב העומס. צמצמו את הישיבה ו/או את הנהיגה למינימום אפשרי. אל תשבו רצוף. קטעו את הישיבה מספר רב של פעמים שבהם תהלכו. התכופפו נכון. הימנעו מהרמת משא או לחילופין עשו זאת נכון. אל תעמדו ממושכות. הימנעו מנעילת נעלי עקב. אל תישנו על הבטן.

פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה מאין כמוה לצורך שיפור התפקוד של הגוף ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל וכן מניעת הישנות כאבים ודלקות במפרקים אלו. עם זאת פעילות גופנית לקויה תיתן תוצאה הפוכה. הקפידו להתחיל את הפעילות הגופנית באופן הדרגתי. הפעילות הגופנית המונעת חייבת לכלול פעילות אירובית (עם עדיפות להליכה, ריצה ו/או שחייה), פעילות לחיזוק שרירי הליבה (חדר כושר) פעילות לשיפור הקואורדינציה, שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ופעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. במיוחד יש לתת את הדעת לחיזוק שרירי העכוז ושרירי הבטן בגלל הקשר שלהם לתפקוד של מפראקי העצה והכסל.

הפחיתו משקל

שמרו על משקלעודף משקל והשמנה מהווים גורם מרכזי לפגיעה במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה מפרקי העצה והכסל. על פי נתונים שמתפרסמים המפרקים של כשליש מתושבי ארצות הברית נפגעים על הרקע הזה.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

כאבים במפרק העצה והכסל נובעים לפעמים גם מחבלות, נפילות ותאונות הגורמות לנזקים במפרק. לכן מידה מסוימת של זהירות לא תזיק. חוץ מזהירות הקפידו לאמן את היכולות שלכם למנוע את הנפילות הללו. יכולות אלו מושגות על ידי פעילות גופנית בכלל ועל אימוני שיווי משקל ואימוני חוש החישה העצמית בפרט.

הימנעו מעישון

הקשר שבין עישון לכאבי גב הוכח באופן חד משמעי. למה זה קשור לא ברור לגמרי. השערות  בנושא כוללות את הפגיעה באספקת הדם הנגרמת על ידי עישון ואחרת טוענת שהאשמה מוטלת על השיעולים המאפיינים את המעשנים.

הפחיתו את מתחים הנפשיים

למצב הנפשי יש השפעה דרמטית על הבריאות כולל הבריאות של הגב התחתון והאגן. מתח נפשי ודיכאון משפיעים באופן משמעותי על התפתחותם של מחלות רבות וכן על קצב ההחלמה מבעיות אלו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)