Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) נגרמת כאשר מתפתח מצב דלקתי של העצב הסיאטי בגלל לחץ או גירוי שלו על ידי שריר הפיריפורמיס. יש חשיבות לאבחנה מבדלת שכן תסמינים דומים עלולים להתרחש בגלל לחץ על העצב הסיאטי בעמוד השדרה המותני ובגלל פתולוגיות נוספות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת פיריפורמיס - רקע

תסמונת פיריפורמיס כוללת בתוכה מגוון סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל גירוי או פציעה של שריר הפיריפורמיס. השריר הזה עלול גם ליצור לחץ על העצב הסיאטי ולגרום לסימנים ותסמינים שבאופן כולל נקראים סיאטיקה. לא תמיד אנו יודעים מה גורם לשריר הזה להיפצע או להיפצע ולהפעיל לחץ על העצב הסיאטי. מאותם מקרים שהגורמים להם ידועים נמצא שעווית (Muscle spasm) של השריר בגלל מאמץ יתר שלל השריר עצמו או בגלל דלקת במפרק סמוך כמו מפרק העצה והכסל הסמוך או מפרק הירך מהווה גורם. גורמים נוספים כוללים חבלה מקומית השריר ועוד.

הסימנים והתסמינים של תסמונת פיריפורמיס כוללים כאב בישבן, כאבים במפשעה, הקרנות כאב במורד הרגל ועוד.  אין בדיקות אובייקטיביות שיודעות לאבחן באופן חד משמעי את הבעיה הזאת. האבחון של התסמונת מתבצע במרפאה באופן הישן והטוב של למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הכאבים, בדיקה גופנית ועוד.

אנטומיה של שריר הפיריפורמיסPiriformis muscle

שריר הפיריפורמיס או השרירי האגסי הוא שריר קטן יחסית אך חשוב הממוקם מתחת לשרירי העכוז (Gluteal muscles). השריר מתחיל בחלק הפנימי של עצם העצה (Sacrum) עושה את דרכו בין שרירי העכוז ומסתיים בזיז הגדול של ראש הירך (Greater trochanter). תפקידו העיקרי של השריר הוא לסובב את הירך החוצה. ספאזם או כיווץ חזק של השריר הזה עלול לגרום לכף רגל, בעת הליכה או ריצה, לפנות החוצה (toe out) וכן להסתובב על ציר כף הרגל לכיוון החיצוני (פרונציה). 

בדרכו לירך, שריר הפיריפורמיס חוצה שני מפרקים, את המפרק האגן (Sacroiliac joint) ואת מפרק הירך (Hip joint) בכך הוא תורם לייצובם של שני המפרקים הללו במקביל ועל כן חשוף יותר לפציעות. חשיבות מיוחדת נודעת לקרבתו של השריר הזה לעצב הסיאטי (Sciatic). 

העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והעבה ביותר בגוף האדם. עצב זה שמקורו משורשי העצבים התחתונים הבוקעים מחוט השדרה עושה את דרכו מתחת לשריר הפיריפורמיס ( בקרב 80% מהאוכלוסייה) או פיזית דרך השריר (בקרב 15-20% מהאוכלוסייה), בוקע בחלק האחורי של האגן ויורד במורד הרגל מאחור עד לכף הרגל.

הגורמים לתסמונת

מספר גורמים עלולים להוביל לתסמונת שריר הפיריפורמיס.

מיקום אנטומי של העצב הסיאטי

גורם אחד למרות היותו שנוי במחלוקת הוא מיקומו האנטומי של העצב הסיאטי ביחס לשריר. ישנן טענות שלא הוכחו שהעצב הסיאטי חשוף יותר לפגיעות כאשר הוא עובר דרך סיבי השריר.

מאמץ יתר

סיבה נוספת היא מאמץ יתר של השריר הזה שעלול לגרום לו לספזם והתרחבות (Hypertrophy), ובכך ולהוביל ללחץ או גירוי חוזרני של העצב הסיאטי. 

חולשה של שרירי העכוז

אחת הסיבות למאמץ יתר של השריר הפיריפורמיס היא חולשה מוקדמת הנובעת מחולשת שרירי העכוז (Gluteal muscles) שתפקידם לסייע לשריר לסובב את הירך החוצה ולמתוח יחד עם שרירי פושטי הירך (Hamstrings) את הירך לאחור. מאמץ יתר של השריר המוחלש עלול לגרום להתרחבותו ולהפעלת לחץ על העצב הסיאטי.

שרירים קצרים מידי

סיבה אפשרית לחולשת השרירים הללו היא אורח החיים המודרני, היושבני, הגורם לשרירים המכופפים את הירך ובכללם שריר המותן (Psoas), שריר הכסל (iliacus) ושריר הירך הישר (Rectus femoris) ולשרירים המקרבים (Adductors) להיות קצרים ואקטיביים מידי ובכך לנטרל ולהחליש את השרירים המותחים את הירך לאחור או מסובבים אותו החוצה כולל את שריר הפיריפורמיס. 

פרונציה מוגברת של כף הרגל

גם פרונציה מוגברת של כף הרגל עלולה לגרום לשריר ההמדובר לעווית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy) בניסיונו לבלום את התנועה המוגזמת של כף הרגל ובכך הוא מעלה את הסיכון להפריע לתפקוד העצב הסיאטי.

סוג הספורט שבו אתם עוסקים

פעילות גופנית מאומצת הנעשית בישיבה כגון חתירה ואופניים עלולה להוביל לתוצאה דומה. תסמונת זאת אופיינית גם לעוסקים בספורט המצריך שימוש חוזר ונשנה בשריר הזה ובכלל זה ניתן למנות ריצה, קפיצות, כפיפות בירכיים וכיוצא בזה. גם ישיבה ממושכת ועלייה במדרגות עלולים להחמיר את התסמינים הללו.

סימנים ותסמינים

התסמינים הנגרמים כאשר שריר הפיריפורמיס מפעיל לחצים פיזיים כולל חיכוך וצביטה של העצב הסיאטי וגורם לדלקת בעצב הסיאטי ולסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים מגירוי של העצב הסיאטי בעמוד השדרה המותני באמצעות בלט דיסק בקע דיסק או פריצת דיסק. אוסף תסמינים זה הקרוי בשם כולל "סיאטיקה" כוללים כאבי גב תחתון וכאבים בישבן היורדים במורד הרגל על פי המסלול של העצב. הכאבים עלולים להחמיר בעת הפעלת השריר על ידי סיבוב הירך החוצה. יתכנו גם סימנים נוירולוגיים אשר חומרתם תלויה בחומרת הלחץ והדלקת בעצב ואלה עלולים לכלול נימול או הירדמות של חלקים מסוימים ברגל, חולשה של שריר או שרירים ברגל הפגועה ועוד. 

מתיחה של השריר (סיבוב פנימה של הרגל) תחמיר ברוב המקרים את הכאב בעוד שסיבוב פסיבי החוצה של הרגל יגרום לרפיון בשריר, הפחתה של הלחץ מעל העצב ולהקלה בתסמינים. גורמים נוספים המחמירים כאב יכולים לכלול ישיבה ממושכת ופעילות גופנית כגון רכיבה על אופניים, הליכה וריצה.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספיות שיכולות לגרום להקרנות כאב לרגליים: כאב במפרק העצה והכסל, היצרות תעלת השדרה, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)