Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת פיריפורמיס? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות נזקים ותסמינים כרוניים. ברוב המקרים מיחושים המופיעים בחלק התחתון של הגב והאגן נגרמים בגלל נזק בעמוד השדרה המותני. לעתים הגורם למיחושים הללו הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי שריר הפריפורמיס באגן. 

תסמונת פריפורמיס היא מהגורמים המסתוריים לכאב בגב התחתון. אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל בבעיה. על הקלינאי שהמקרה מונח לפתחו לאבחן מה מקור הכאב. האם כאב הגב שעליו מתלונן החולה נגרמים ממתיחה של שריר, גירוי דלקתי של העצב הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, סינדרום פצטלי מותני, קרע בלברום בירך או שאולי מדובר בסינדרום פיריפורמיס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת פיריפורמיס טיפול - רקע

תפקידו של שריר הפירפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי הוא לבצע סיבוב חיצוני (Externally rotate)  והרחקה (Abduct) של עצם ומפרק הירך. מקלעת העצה (Sacral plexus) נמצאת באגן הקטן בקרבת שריר הפיריפורמיס כאשר העצב הסיאטי עובר ממש מתחת לשריר או דרכו. ליקוי בשריר הזה הנובע לרוב מעומסי יתר עלול לגרום לגירוי דלקתי של העצב הסיאטי. על פי הערכות ומחקרים שונים תסמונת פיריפורמיס היא הגורם לכאבי גב תחתון ו/או סיאטיקה בקרב 5-7% מהחולים הסובלים כאבים בגב התחתון ו/או סיאטיקה.

לתסמונת פיריפורמיס יש רוב נשי מובהק. על פי הערכות היחס בין נשים לגברים עומד על 6:1. החולים הסובלים מתסמונת פיריפורמיס עלולים להתלונן על כאבים במגוון רחב של אזורים אנטומיים כולל כאמור גב תחתון, אגן, ישבן, מפשעה, ירך ולאורך הרגל. היכולת להגיע לאבחון נכון ולאפשר טיפול יעיל תלויים בהקשבה קפדנית להיסטוריה הרפואית, למידה יסודית של הממצאים שהופקו מהבדיקה הגופנית ושילוב של כלל הנתונים עם הממצאים המושגים מבדיקות מעבדה ו/או דימות. לאחר ההגעה לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת שבמסגרתו תסנונו שוב את הפתולוגיות השאינן רלוונטיות ותאשרו את האבחון שאליו הגעתם.

אבחון 

תסמונת פיריפורמיס, אבחון וטיפולאבחון תסמונת פיריפורמיס מסתמך בעיקר על שלילה של פתולוגיות אחרות שגורמות לסימנים והתסמינים דומים לאלה שעליהם מתלונן החולה. בין הגורמים שאותם נצטרך לשלול נכלול בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק אשר יכולים ללחוץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי ולגרום לתסמינים אופייניים, דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק הירך ועוד.

היסטוריה רפואית

נתחיל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית. נלמד על הסימנים והתסמינים. החולה עלול להתלונן על חלק או על כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בגב התחתון, כאבים במפשעה, בישבן, באגן, בירך, כאבים המוקרנים לרגל, כאבים בשפתיים הגדולות (Labia majora) של הפות ובעת קיום יחסי מין (Dyspareunia) אצל האישה וכאבים בשק האשכים (Scrotum) אצל הגבר.

לאחר שנלמד על הסימנים והתסמינים נשאל כמה זמן הם קיימים? כיצד החלו ?, מהי תדירות הופעת התסמינים?, מה מחמיר אותם ומה גורם להקלה? החולה עלול לדווח על החמרה בסימנים ובתסמינים הללו במהלך הליכה או כריעה, במצב של תנועת מעיים (Bowel movements), במצב של ישיבה וכמובן במצב שבו הוא מבצע הרחקה ותנועת סיבוב פנימה של הירך. שכיבה אמורה להפחית את חומרת התסמינים וכך גם ביצוע תנועת סיבוב חיצונית של הירך שמרפה את השריר ומפחיתה את הלחץ מעל העצב הסיאטי.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית נתצפת על האופן בו אתם נושאים את עצמכם בעמידה ובהליכה ומתכופפים לכיוונים שונים. נמשש את האזורים השונים באגן, גב תחתון וירך שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים. נמשש את אזור הישבן מעל שריר הפיריפורמיס. במקרה של תסמונת פיריפורמיס אזור זה אמור להיות רגיש. 

נמדוד את טווחי התנועה הפסיבית והאקטיבית של כול המפרקים שיש ביכולתם להשפיע על תפקוד השריר הזה ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint), של עמוד השדרה וכמובן של מפרקי הירך.ננסה לכווץ ולהרפות את שריר הפיריפורמיס על ידי סיבוב פנימה והחוצה של הירך באופן פסיבי, אקטיבי ומול התנגדות ובכך להשפיע על התסמינים שעליהם אתם מתלוננים. כדי למקסם את הלחץ על הנוצר באמצעות שריר הפיריפורמיס על העצב הסיאטי נבצע כפיפה, קירוב ותנועת סיבוב פנימה של מפרק הירך. נערוך בדיקה אורתופדית מקיפה, בדיקה נוירולוגית כדי לשלול נזק עצבי וכמובן בדיקה כירופרקטית. בבדיקה הפיזית ננסה לאתר ליקוי מכאני שעשוי להסביר את התרחשות בתופעה. 

חשוב לציין שבתסמונת פיריפורמיס לא מתפתחים חסרים נוירולוגיים לעומת סיאטיקה שהיא דלקת בעצב הסיאטי הנגרמת לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק מותני שבה חסרים נוירולוגיים אפשריים. עם זאת תיתכן חולשה של הירך בעת ביצוע הרחקה וסיבוב חיצוני של מפרק הירך מול התנגדות (Pace sign).

נעזר באמצעי הדמיה, צילומי רנטגן, CT או MRI, ובבדיקות אחרות כגון בדיקת דם, בדיקת שתן, מיפוי עצמות, ו EMG אם קיים ספק לגבי האבחון ויש ברצוננו לשלול אפשרות שהגירוי של העצב הסיאטי אינו נגרם בגלל נזק לדיסקים הבין חולייתיים במותן או חלילה מגידול סרטני. נערוך בדיקות מקיפות גם במקרה שבו המטופל אינו מגיב כלל לטיפול שמרני. תסמינים מסוימים כגון אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל וחום מהווים אות אזהרה ומחייבים הפנייה דחופה לחדר מיון לצורך בדיקות וטיפולים.

אבחנה מבדלת

כאמור ישנו מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים בחלקם לאלו של תסמונת פיריפורמיס. למעשה כול פגיעה במערכת שרירי ושלד במרכז הגוף עלולה להיות זוו שגורמת לתלונות של החולה. בין הפגיעות האפשריות נמנה פציעה של שרירי המיתר, פריצת דיסק מותני, תסמונת פצטלית מותנית, מתיחה של שריר בגב התחתון, ספונדילוליסטזיס, פציעה של מפרקי העצה והכסל, פציעה של מפרק הירך, קרע לברום בירך, דלקת פרקים בעמוד השדרה או מפרקי העצה והכסל או במפרק הירך, היצרות תעלת השדרה, מחלות גניקולוגיות, גידולים סרטניים באגן, דלקת באמתחת עצם הישיבה - גבששת השת (ischial bursitis) שעליה נאחזים שרירי מיתר הברך, דלקת באמתחת תל הירך הגדול (Trochanteric bursitis) ועוד.

יש לסנן את הפתולוגיות הללו ובעיקר את המסוכנות שבהן עד לאישור האבחנה המקורית. יש להיעזר בסימנים והתסמינים וביתר הממצאים כדי לסנן את הפתולוגיות הלא רלוונטיות. כך למשל כדי לשלול מעורבות של שריר המיתר נמתח או נפעיל אותו מול התנגדות. אם אין כאב הרי שלא מדובר בשריר המיתר. הפעלה של שרירי הגב מול התנגדות שאינה מעוררת כאב תאשר ששרירי הגב אינם מהווים גורם לסימנים והתסמינים. טווחי תנועה מלאים של מפרק הירך תשלול מעורבות של מפרק ובכלל זה דלקת פרקים במפרק וקרע לברום. מישוש של גבששת השת שלא מניב כאב פוסל את האפשרות שמדובר בבורסיטיס של עצם הישיבה.... וכך הלאה נמשיך לשלול כול אחת מהבעיות המצוינות עד להאישור האבחנה המקורית או החלפתה.

טיפול

טיפול בכאב

ראשית חוכמה יש להתחיל את הטיפול בתסמונת פריפורמיס במנוחה. מנוחה אין משמעותה רביצה במיטה אלה מנוחה אקטיבית. כלומר הימנעות מפעילות הגורמת לתסמינים בלבד כמו למשל ריצה, רכיבת אופניים וחתירה. הטיפול הכירופרקטי בתסמונת יכלול שימוש באמצעות עזרים יעודיים מרפאי דלקת כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות. אלה כוללות ביצוע מתיחות עדינות של שריר הפיריפורמיס על ידי כפיפה, קירוב וסיבוב פנימה של הירך, עיסוי של שרירי הישבן המעורב ועוד. חשוב לציין שמתיחה אגרסיבית של השריר עלולה להחמיר את הדלקת בעצב.

הדרכה

נדריך את החולה בכול הנוגע להקפדה על כללי אימון נכונים הכוללים חימום לפני אימון ומתיחות עדינות לאחריו. חיזוק שרירי הליבה, שיפור סגנון הליכה וריצה ועוד. ננחה את החולה ונצביע על הקשר שיש בין ישיבה ממושכת לבין התפתחות או החמרה של תסמונת פיריפורמיס. החולה ילמד לשבת נכון, יצמצם את זמני הישיבה הרציפה ויבצע כול 20 דקות הפסקה לצורך ביצוע הליכה קצרה. נלמד את החולה כיצד למתוח את שריר הפיריפורמיס.

תיקונים ביומכניים

במידה והגורם לבעיה הינו ביומכני או התנהגותי יש לנקוט בצעדים מתקנים. גורמים שעשויים לעמוד אחרי התסמונת הזאת כוללים: ביומכניקה לקויה של כף הרגל (מדרסים?). תיקון חוסר איזון שרירי אפשרי בין החולשה של שריר הפיריפורמיס ושל שרירי העכוז ומרחיקי הירך (Gluteus medius and hip abductor) ועוצמתם וקוצרם של השרירים שמכופפים את הירך (Psoas , iliacus, Rectus femoris) והשרירים שמקרבים את הירך (Adductors). שיפור הנוקשות במפרק הירך. הפחתת עומס היתר באימונים. 

ברוב המכריע של המקרים טיפול שמרני יקל על התסמינים הנובעים מלחץ של הפיריפורמיס על העצב הסיאטי תוך ימים ספורים עד שבועות. בגלל השפעתו של השריר על תפקודו של מפרק האגן ועל הגב התחתון יתכן ויהיה צורך לטפל גם בגב התחתון. 

טיפול רפואי

עדיף להימנע תרופות נגד כאב או תרופות אנטי דלקתיות ולהשתמש בהן רק כמוצא אחרון. נסו להקל על הכאבים שלכם עלי ידי שינוי המנח של הרגל ושינויים תפקודיים אחרים. כישלון לרפא את הבעיה באופן שמרני יצריך גישה אגרסיבית יותר ובכלל זה זריקות אנטי דלקתיות, זריקות של רעלן לשיתוק זמני של השריר ולעיתים רחוקות מאוד גם אפשרות כירורגית עולה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)